Zelený ráj a peklo Amazonie

Francouzská Guyana (La Guyane) – největší francouzský zámořský departement a zároveň i jediný departement, který se nachází na jihoamerickém kontinentě, je součástí EU (nikoli Schengenu). Na jihu a východě sousedí s Brazílií, na západě se Surinamem, sever území je omýván Atlantikem. 

Francouzská Guyana představuje opravdový ráj pro dobrodruhy a milovníky přírody, jimž nabízí především autentické setkání s Amazonií. Nejméně osídlená země Jižní Ameriky, z velké části pokrytá pralesy, je domovem pestré fauny – spatříte tu lenochody, kajmany, mírumilovné tapíry, uslyšíte vřískající opice i vzácné papoušky. A navíc, kdo by se nechtěl podívat na neblaze proslulé Ďábelské ostrovy, které se staly dějištěm příběhu nezlomného Motýlka – Henriho Charriera ve filmové adaptaci tak výtečně ztvárněného Stevem McQueenem.

Průvodce pro tebe napsal Libuše Radová
Víza
Na občanku
Území je součástí EU, doporučujeme však mít i cestovní pas.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
srpen-listopad
Velké horko, vysoká vlhkost a krátké období sucha.
Více o počasí
Letenky od
20 000 Kč
Akční nabídky

Praktické tipy do Francouzské Guyany

Co vidět a navštívit ve Francouzské Guyaně

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy ve Francouzské Guyaně

Zavřít boční panel

Les Iles du Salut

Ostrovy Spásy – dříve nazývané Ďábelské ostrovy. Ostrovy s ruinami bývalé trestanecké kolonie se staly obrovským turistickým lákadlem především díky knize Henriho Charriera – Motýlek. Těžko říct, zda se jeho příběh udál tak, jak ho vypráví, každopádně kniha jej nejen světově proslavila, ale stala se obžalobou francouzského vězeňského systému. V roce 1973 příběh Motýlka zfilmoval F. J. Schaffner v hlavní roli s nezapomenutelným Steve McQueenem. Ďábelské ostrovy byly přejmenovány na Ostrovy spásy. Ty tvoří tři ostrovy: L´ile Royal, L´ile Saint-Joseph a L´ile du Diable.

L´ile du Diable – černá a holá skála, která byla kvůli silným proudům a velkým vlnám těžko přístupná, se stala legendou. Právě zde byli drženi političtí vězni a rebelové. Nejznámější vězněm byl nespravedlivě odsouzený politický vězeň Alfred Dreyfus, který tu strávil 4 roky v absolutním tichu. Po celou dobu byl jediným vězněm na ostrově. Ačkoliv byl v roce 1894 odsouzen na doživotí, díky obnově procesu byl o pár let později uznán nevinným a mohl se tak vrátit jako svobodný občan do Francie. Jeho cela i kamenná lavičkou jsou dodnes k vidění.  

Dalším slavným vězněm Ďáblova ostrova byl již v úvodu zmíněný Henri Charriere – Motýlek. 

Zavřít boční panel

Kourou

Město ležící 65 km od Cayenne, má vysoce rozvinutou infrastrukturu. 6 km od Kourou se nachází Guayanské kosmické centrum. Prohlídka areálu zabere cca 3 hodiny. V řídící věži se dozvíte o raketách, bude vám promítnut film o průběhu startu. Autobusem se přemístíte na prohlídku odpalovacích ramp Ariane a do hal, kde se skladují části raket. Muzeum vesmíru v Kourou nabízí informace o historii a současnosti vesmírných projektů i významu Evropy v dobývání vesmíru.

Zavřít boční panel

Saint-Laurent du Maroni

Malebné město, které vyrostlo na území bývalé trestanecké osady Saint – Laurent. Rovné ulice, udržované domy s rozkvetlými zahradami, zastřešené chodby.

Zavřít boční panel

Řeka Maroni

Jízda na piroze na řece Maroni je povinností. Od výletů několikahodinových až po několikadenní (např. ze Saint-Laurent du Maroni do Maripasoula 4 dny). Z řeky Maroni lze spatřit otrocké domky i tradiční obydlí Courbe s palmovými listy 

Zavřít boční panel

Kaw

Mokřady obklopené kopci, díky absenci komárů je možné spát v hamace. U ústí řeky Kaw lze pozorovat ptactvo (Ibis růžový).

Zavřít boční panel

Cayenne

Hlavní město departementu. V centru města se zachovaly historické domy ze dřeva, cihel a slámy. K vidění je i francouzská koloniální architektura, historické domy s balkony. Centrum tvoří Place de Palmiste, obklopené kavárničkami a obchody. Místní trhy se konají 3x týdně a začínají brzy zrána. 

Počasí a sezóny ve Francouzské Guyaně

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Cayenne
V malé Guyaně je všude podobné počasí

29 °C

29 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

31 °C

32 °C

32 °C

32 °C

32 °C

30 °C

Počasí

Vlhké a horké rovníkové podnebí s malými teplotními výkyvy v průběhu roku. Ačkoli se o destinaci říká, že její podnebí je nesnesitelné, není to úplně pravda. Vedro v kombinaci s vysokou vlhkostí vzduchu sice vyvolává pocit únavy, pokud však zrovna necestujete v období dešťů, jsou teploty celkem snesitelné. Pobřežní klima osvěžují stále vanoucí pasáty.

Sezóny se dělí na období sucha a období dešťů. Od prosince do června panuje období dešťů, kdy nejvíce srážek spadne v květnu a červnu. V březnu nastává krátké období sucha, po němž opět přijdou deště. Suchá sezona trvá od července do prosince.

Průměrná teplota vzduchu se pohybuje kolem 27 °C. Teplota moře je 25–29°C . Mezi srpnem a listopadem teploty vystoupí nad 30°C. 

Sezóny a kdy vyrazit

Ideálním obdobím k poznávání je podzim (konec srpna až listopad), případně leden, kdy se v Cayenne koná karneval.

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu