Průvodce státem

Francouzská Guyana

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Zelený ráj a peklo Amazonie

Francouzská Guyana (La Guyane) – největší francouzský zámořský departement a zároveň i jediný departement, který se nachází na jihoamerickém kontinentě, je součástí EU (nikoli Schengenu). Na jihu a východě sousedí s Brazílií, na západě se Surinamem, sever území je omýván Atlantikem. 

Francouzská Guyana představuje opravdový ráj pro dobrodruhy a milovníky přírody, jimž nabízí především autentické setkání s Amazonií. Nejméně osídlená země Jižní Ameriky, z velké části pokrytá pralesy, je domovem pestré fauny – spatříte tu lenochody, kajmany, mírumilovné tapíry, uslyšíte vřískající opice i vzácné papoušky. A navíc, kdo by se nechtěl podívat na neblaze proslulé Ďábelské ostrovy, které se staly dějištěm příběhu nezlomného Motýlka – Henriho Charriera ve filmové adaptaci tak výtečně ztvárněného Stevem McQueenem.

Průvodce pro tebe napsal Libuše Radová
Víza
Na občanku
Území je součástí EU, doporučujeme však mít i cestovní pas.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
srpen-listopad
Velké horko, vysoká vlhkost a krátké období sucha.
Více o počasí
Letenky od
20 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objevují málo, hlavně z Paříže.
Akční nabídky

Praktické tipy do Francouzské Guyany

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie

Pobřeží Francouzské Guyany objevil počátkem 15. stol. Francouz Vincent Pinon. Na začátku 17. stol. dochází k první kolonizaci, v roce 1643 je založeno Cayenne. Kolonizace naráží na silný odpor indiánských kmenů. Po krátkém období nadvlády Angličanů je území roku 1814 definitivně navráceno Francii. V roce 1848 je zrušeno otroctví a v roce 1946 se Francouzská Guyana stává zámořským departementem Francie.

Ruiny Ile Royale

Lidé

Obyvatelstvo představuje pestrou směsici etnik. Nejpočetnější skupinou jsou kreolové (míšenci) – potomci černých otroků, černoši „Les Marrons“ – potomci uprchlých černých otroků, běloši (hlavně metropolitní Francouzi), Surinamci, Asiati (Číňané a Laosané) a Indiáni. Většina obyvatel žije na pobřeží a podél řek.

Ve Francouzské Guyaně žije asi 42x méně obyvatel než v ČR.

Svátky

Kromě i u nás běžných státních svátků – Nový rok, Velikonoční pondělí, Svátek práce, Den vítězství, Svátek všech svatých a Vánoce, se slaví:

 • Nanebevstoupení Páně – konec května nebo červen
 • Dobytí Bastily – 14. červenec
 • Nanebevzetí Panny Marie – 15. srpen
 • Den příměří 1918 – 11. listopad
 • Den zrušení otroctví – 10. červenec

Poznámka: Běžná otevírací doba obchodů je od pondělí do pátku, 8:00–12:00 hodin a 14:30–17:00 hodin. Ve středu odpoledne je zavřeno. Čínské obchody mají delší otevírací dobu a fungují i v neděli dopoledne. Hypermarket Cora v Cayenne je též otevřen i v neděli dopoledne.

Kultura

Typická kreolská a francouzská koloniální architektura je k vidění zejména v Cayenne. Kreolskou keramiku nabízí obchody se suvenýry, indiánské výrobky je nejlepší koupit v Sinnamary, textilie laoských Hmongů jsou k dostání v městečku Cocoa i na trzích v Cayenne.

Jazyk

Úředním jazykem je francouzština. Běžně se užívá guayanská kreolština – jazyk podobný francouzštině s množstvím slov přejatých z afrických jazyků. Uslyšíte tu i čínštinu, jazyky hmong, taki-taki a indiánské dialekty. Na rozdíl od ostatních francouzských zámořských departementů, kde se bez základní znalosti francouzštiny neobejdete, ve Francouzské Guyaně si občas vystačíte s angličtinou či portugalštinou.

Turismus

Francouzská Guyana jakožto zámořský departement Francie se těší poměrně vysoké životní úrovni; cenová hladina je tu nejvyšší v celé Jižní Americe. Turismus v posledních letech doznal rychlého rozvoje, přesto země patří k těm málo navštěvovaným. Hotely a restaurace vyšších kategorií jsou soustředěny hlavně na pobřeží (Cayenne a okolí).

Geografie

Francouzská Guyana leží v severovýchodní části Jižní Ameriky. Její hranici se Surinamem tvoří řeka Maroni, z jihu ji od Brazílie dělí hory Tamuc-Humac a řeka Oyapoque,

Více než 80 % země pokrývají tropické deštné pralesy. Při pobřeží rostou mangrovníky a sporadicky se vyskytují savany. Většinu území tvoří močálovitá pobřežní nížina. Nejdůležitější řekou je řeka Maroni, která tvoří hranici se Surinamem. Součástí Francouzské Guyany jsou Ostrovy spásy a menší ostrůvky jihozápadně od Cayenne.

Rozloha celého území je jen o málo větší než Česko a téměř identická s Rakouskem.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Měna

Platí se eurem. Mince jsou raženy v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů a 1 a 2 eur. Bankovky v hodnotách 5, 10, 50, 100, 200 a 500 eur.

Euro

Směnárny a platba kartou

Bankomaty jsou dostupné ve městech. Vzhledem k velmi malému osídlení země je dobré mít dostatek hotovosti, neboť při platbě nižších částek menší podniky karty často neakceptují. Kreditní karta je nutná v případě pronájmu auta.

Kolik co stojí

Francouzská Guyana sice leží v Jižní Americe, nicméně cenově se nachází úplně jinde.

Ceny jsou v průměru o 20–30 % vyšší než v metropolitní Francii. Pokud jde o potraviny, dražší jsou zejména mléčné výrobky – jogurty, sýry, naopak levněji pořídíte tropické ovoce a ryby. Ovoce, zeleninu a ryby se vyplatí kupovat na trhu (v Cayenne se nejlevněji nakupuje ve středu).

Příklady cen:

 • Balená voda v supermarketu (1,5l) – 1,30 eur
 • Džus Royal (1 l) – 2,50 eur
 • Mléko (1 l) – 2 eur
 • Máslo (250 g) – 2,50 eur
 • Tavený sýr „Smějící se kráva“ (24 ks) – 5 eur
 • Bageta – 0,70 eur, croissant – 0,90 eur, chleba – 2 eur
 • Maracuja – 2,50 eur
 • Ryby na trhu – 4 eur/kg
 • Průměrné jídlo v restauraci – hlavní chod 20 eur
 • Litr benzinu – SP 95 – 1,65 eur
 • Litr nafty – 1,53 eur

Spropitné a smlouvání

Většina cen za služby již zahrnuje spropitné. Není tedy povinné, ale vždy vítané.

Smlouvání je možné především na trzích.

Jak ušetřit

Nejlepší variantou je cestovat mimo hlavní sezonu a svátky, spoléhat na vlastní stravování a stravovat se jako místní. Ovoce a zeleninu lze dobře nakoupit na trzích, které se obvykle konají 3x týdně (středa, pátek, sobota) – v Cayenne. Koncem suché sezóny nekupovat drahé ovoce, například hrušky a rajčata se v tuto dobu prodávají za 8 eur/kg. Voda z kohoutku je pitná, slanější chuti, je zbytečné utrácet za balenou vodu.

Při výběru dopravy nejlevněji vychází cestování autobusem či kolektivním taxi. Ubytování je vhodné si zajistit s dostatečným předstihem, hledat nocleh na poslední chvíli se nevyplácí. Vyhnout se turistickým resortům je samozřejmostí.

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili 3 varianty denních rozpočtů.

Hlavní sezona – cena za pokoj, celodenní stravu a dopravu pro 1 osobu.

Nízkorozpočtový cestovatel si pronajme pokoj v nejlevnějším hotelu se společným příslušenstvím, ten nepořídíte pod 30 eur. Na venkově lze spát ve vlastní hamace, případně si ji zapůjčit za 5 eur. Stanovaní se nedoporučuje kvůli agresivním mravencům. Doprava se uskuteční autobusem či autostopem (podél pobřeží), stravování bude mít vlastní – nákup na trzích u Hmongů, levná asijská bistra.

Zlatá střední cesta zahrnuje pokoj v hotelu střední kategorie se samostatným příslušenstvím cca 80–100 eur, jídlo v nejlevnějších restauracích – max. 40 eur, pronájem malého auta – 350 eur/týden. Celkové náklady se budou pohybovat kolem 490 eur/týden.

Luxusní varianta obsahuje pokoj v hotelu vyšší kategorie (zejména v turistických střediscích) – cca 200 eur, stravování v odpovídajících restauracích – nad 80 eur, tato kategorie cestovatelů zřejmě nebude hledat informace na tomto portálu.

V průměru je třeba počítat s denním rozpočtem až 150 eur na osobu/den.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Francouzské Guyany

Mezinárodní letiště Félixe Eboué se nachází 15 km jihozápadně od hlavního města – Cayenne. Pravidelné lety Air France a Air Caraibes létají zpravidla z pařížského letiště Orly. Let trvá 8–9 hodin. Země má přímé i spojení s francouzskými zámořskými departementy Martinique a Guadeloupe v Antilách nebo s Brazílií.

Jak se nejlépe dopravovat

Nejlepší způsob dopravy je auto. Podél pobřeží vede kvalitní silnice. N1 spojuje Cayenne a Saint-Laurent. N2 vede z letiště na jih do Oyapoque. Většina ostatních cest je prašná a vhodná pro džípy. Vnitrozemí je díky neprostupné džungli často dostupné jen letecky či lodí nebo po nezpevněných cestách. Kanystry s benzinem a náhradní pneumatiky jsou nezbytností.

Silnice v džungli

Půjčení auta

Půjčovny aut najdete zejména na mezinárodním letišti Felixe Eboué, v Kourou a St-Laurent. V průměru počítejte s 350 eur/týden. Více viz předchozí odstavec.

Autobusy

Autobusové linky operují mezi Cayenne, Kourou, Saint-Laurent, Sinnamary a Iracoubo. Dopravu provozují společnosti CACL a L´Agglobus. Spojení Cayenne s okolím zajišťují pravidelné autobusové linky společnosti SMTC. Jízdné 1,10 eur, carnet 9,30 eur. Výše jízdného závisí na vzdálenosti.

Stejné ceny jízdného mají i minibusy a kolektivní taxi pro 9 osob, které vyjíždějí až po naplnění. Pevný jízdní řád nemají. V Cayenne mají stanoviště u kanálu Laussat. Příklad ceny jízdného: Cayenne – Kourou 10 eur.

Říční doprava

Do vnitrozemí se lze dostat většinou jen lodí či letadlem. Říční dopravu zajišťují pirogy, které pojmou až 14 lidí a jsou řízeny 2 lodivody. Několikadenní výlety lze objednat přes místní cestovní kanceláře. Pirogy zároveň slouží i jako říční taxi: S. L. M. – Maroni

Železniční doprava zde neexistuje.

Vnitrostátní lety

Vnitrostátní lety provozuje Air Guyane. Například cena zpáteční letenky Cayenne – Saint-Laurent – cca 170 eur.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Guyanská kuchyně

Kombinace francouzské a africké kuchyně, hojně se konzumují sladkovodní ryby, guayanské krevety, přílohu tvoří nejčastěji rýže. Trhy nabízí nepřeberné druhy exotického ovoce. Místní kuchyně je chutná a kořeněná.

Typickým jídlem je vývar avara, kuře Le poulet boucané de Guyane, z indických jídel – Colombo.

Krevety s rýží

Z nápojů je oblíbený punč.

Jak se stravovat jako místní

Nejlépe se nakupuje na trzích – čerstvé ryby, ovoce, zelenina, čerstvé ovocné džusy a též v čínských obchodech. Místní nekupují v období sucha předražené ovoce jako například citrony, hrušky, jejichž ceny jsou několikanásobně vyšší než v období dešťů. Levně se lze stravovat v malých lokálních bistrech, zde jídlo pořídíte jídlo od 5 eur.

Obvyklé ceny v restauracích

Obecně je jídlo v restauracích velmi drahé. Oběd (předkrm, hlavní jídlo a dezert) v běžné restauraci vyjde na 40 eur (bez nápoje). Lepší je se stravovat v malých bistrech (viz výše).

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Ekoturistika, pozorování zvířat

Několikadenní výlet pirogou po řece Maroni představuje nezapomenutelný zážitek. 170 druhů savců a přes 700 druhů ptactva obývá deštné pralesy a mnoho z nich máte šanci spatřit. Ráno vás budí řev opic a papoušků. Po řece je vhodné cestovat s průvodcem, lodivodové anglicky nemluví. Na pobřeží lze pozorovat želvy (kožatka velká).

Rybaření

Země je rájem pro rybáře – řeky jsou bohaté na sladkovodní ryby.

Pláže, koupání a vodní sporty

Jedny z nejhezčích pláží najdete východně od Cayenne – La route de Plages. Písek je tu světlý a lokalita je ideální i k provozování vodních sportů.

Pláž Montjoly je považována za vůbec nejlepší ke koupání i vodním aktivitám.

Pláž Kourou

Zábava

Začátkem ledna se každoročně koná guayanský karneval, který trvá až do února. Hudba, tance, pestrobarevné oblečení i masky představují intenzivní zážitek. Jednotlivé masky mají svůj význam a zcela skrývají tvář nositele.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Ačkoli výčet potenciálních tropických chorob může v návštěvníkovi vzbudit obavy, je pravdou, že Francouzská Guyana je jednou z nejzdravějších zemí Jižní Ameriky. Kohoutková voda je pitná a při koupání v řekách a potocích nehrozí nákaza bilharzií.

Země je malarickou oblastí – antimalarika jsou nezbytností zejména v případě výletů do pralesů a k řekám. Malárie je rozšířena hlavně podél řek Maroni a Oyapock. Vzhledem k nezanedbatelnému počtu komárů je vhodné s sebou přibalit repelent, triko s dlouhým rukávem a dlouhé kalhoty na večer. Vedle žluté zimnice a dalších nemocí (viz kapitola očkování) hrozí i nákaza dengue a virem zika.

Riziko kousnutí hadem, pavoukem či škorpiónem je nízké. Jediná agresivní zvířata jsou mravenci a komáři. Lékárny jsou dobře zásobeny.

Velkým rizikem jsou silné podmořské proudy a prudké odlivové proudy na mořské hladině. Prudké slunce vyžaduje opalovací krém s vysokým UV faktorem a vhod přijde i pokrývka hlavy.

Kriminalita

Zvýšenou pozornost vyžadují místní trhy (hlavně v Cayenne), kde se pohybují kapsáři. Nenechávat cennosti na pláži ani v autě je samozřejmostí.

Riziko katastrofy

Díky stabilnímu rovníkovému klimatu zde nehrozí cyklony. K zemětřesení tu nedochází.

Elektřina a internet

Elektrické napětí 220V, 50 hz, zástrčky francouzské

Internetové kavárny – v Cayenne, Kourou, Saint-Laurent, ve větších městech dostupná Wifi.

Důležité kontakty

Francouzské velvyslanectví v ČR: Velkopřevorské nám. 2, Praha 1, tel.: 251 17 17 11

Velvyslanectví ČR v Paříži: 15, avenue Charles Floquet, 75007 Paris 7, tel.:+33 1 40651300

 • Nouzové volání: 112
 • Policie: 17
 • Záchranná služba: 15
 • Hasiči: 18
 • Mezinárodní předvolba +594 – pevná linka, +694 – mobilní telefon
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Historie, lidé, jazyk a svátky

Vízum

Pro turisty, občany ČR a ostatních zemí EU není vízum nutné, postačí cestovní pas platný minimálně 3 měsíce od vstupu na území Francouzské Guyany.

Další dokumenty

Zpáteční letenka či letenka do jiné destinace je vyžadována k nahlédnutí. Vhodné cestovní pojištění je samozřejmostí.

Očkování

Povinné je očkování proti žluté zimnici (vyžaduje se potvrzení v mezinárodním očkovacím průkazu). Vhodné je očkování proti hepatitidě A + B, tetanu a břišnímu tyfu. Nutná jsou antimalarika.

Celní předpisy

Nesmí se dovážet zejména čerstvé ovoce, zelenina ani semena. Je přísně zakázáno vyvážet korály, mušle, rostliny apod.

Co vidět a navštívit ve Francouzské Guyaně

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy ve Francouzské Guyaně

Zavřít boční panel

Les Iles du Salut

Ostrovy Spásy – dříve nazývané Ďábelské ostrovy. Ostrovy s ruinami bývalé trestanecké kolonie se staly obrovským turistickým lákadlem především díky knize Henriho Charriera – Motýlek. Těžko říct, zda se jeho příběh udál tak, jak ho vypráví, každopádně kniha jej nejen světově proslavila, ale stala se obžalobou francouzského vězeňského systému. V roce 1973 příběh Motýlka zfilmoval F. J. Schaffner v hlavní roli s nezapomenutelným Steve McQueenem. Ďábelské ostrovy byly přejmenovány na Ostrovy spásy. Ty tvoří tři ostrovy: L´ile Royal, L´ile Saint-Joseph a L´ile du Diable.

L´ile du Diable – černá a holá skála, která byla kvůli silným proudům a velkým vlnám těžko přístupná, se stala legendou. Právě zde byli drženi političtí vězni a rebelové. Nejznámější vězněm byl nespravedlivě odsouzený politický vězeň Alfred Dreyfus, který tu strávil 4 roky v absolutním tichu. Po celou dobu byl jediným vězněm na ostrově. Ačkoliv byl v roce 1894 odsouzen na doživotí, díky obnově procesu byl o pár let později uznán nevinným a mohl se tak vrátit jako svobodný občan do Francie. Jeho cela i kamenná lavičkou jsou dodnes k vidění.

Dalším slavným vězněm Ďáblova ostrova byl již v úvodu zmíněný Henri Charriere – Motýlek.

Zavřít boční panel

Kourou

Město ležící 65 km od Cayenne, má vysoce rozvinutou infrastrukturu. 6 km od Kourou se nachází Guayanské kosmické centrum. Prohlídka areálu zabere cca 3 hodiny. V řídící věži se dozvíte o raketách, bude vám promítnut film o průběhu startu. Autobusem se přemístíte na prohlídku odpalovacích ramp Ariane a do hal, kde se skladují části raket. Muzeum vesmíru v Kourou nabízí informace o historii a současnosti vesmírných projektů i významu Evropy v dobývání vesmíru.

Zavřít boční panel

Saint-Laurent du Maroni

Malebné město, které vyrostlo na území bývalé trestanecké osady Saint – Laurent. Rovné ulice, udržované domy s rozkvetlými zahradami, zastřešené chodby.

Zavřít boční panel

Řeka Maroni

Jízda na piroze na řece Maroni je povinností. Od výletů několikahodinových až po několikadenní (např. ze Saint-Laurent du Maroni do Maripasoula 4 dny). Z řeky Maroni lze spatřit otrocké domky i tradiční obydlí Courbe s palmovými listy

Zavřít boční panel

Kaw

Mokřady obklopené kopci, díky absenci komárů je možné spát v hamace. U ústí řeky Kaw lze pozorovat ptactvo (Ibis růžový).

Zavřít boční panel

Cayenne

Hlavní město departementu. V centru města se zachovaly historické domy ze dřeva, cihel a slámy. K vidění je i francouzská koloniální architektura, historické domy s balkony. Centrum tvoří Place de Palmiste, obklopené kavárničkami a obchody. Místní trhy se konají 3x týdně a začínají brzy zrána.

Počasí a sezóny ve Francouzské Guyaně

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Cayenne
V malé Guyaně je všude podobné počasí

29 °C

29 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

31 °C

32 °C

32 °C

32 °C

32 °C

30 °C

Počasí

Vlhké a horké rovníkové podnebí s malými teplotními výkyvy v průběhu roku. Ačkoli se o destinaci říká, že její podnebí je nesnesitelné, není to úplně pravda. Vedro v kombinaci s vysokou vlhkostí vzduchu sice vyvolává pocit únavy, pokud však zrovna necestujete v období dešťů, jsou teploty celkem snesitelné. Pobřežní klima osvěžují stále vanoucí pasáty.

Sezóny se dělí na období sucha a období dešťů. Od prosince do června panuje období dešťů, kdy nejvíce srážek spadne v květnu a červnu. V březnu nastává krátké období sucha, po němž opět přijdou deště. Suchá sezona trvá od července do prosince.

Průměrná teplota vzduchu se pohybuje kolem 27 °C. Teplota moře je 25–29°C . Mezi srpnem a listopadem teploty vystoupí nad 30°C. 

Sezóny a kdy vyrazit

Ideálním obdobím k poznávání je podzim (konec srpna až listopad), případně leden, kdy se v Cayenne koná karneval.

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 10 dny
Navrhni úpravu