Gibraltarská skála
Gibraltar

Co dělat na Gibraltaru

Pláže  

Na Gibraltaru můžete najít až 6 pláží, dokonce si můžete vybrat i podle preferencí z hlediska povrchu. Čtyři z nich jsou pískové, a to Catalan Bay, Sandy Bay, Eastern Beach a Western Beach, a zbývající dvě – Camp Bay a Little Bay – zase kamenité. Catalan Bay je asi nejfrekventovanější, takže pokud máte rádi více soukromí, doporučujeme zbývající z výběru. Pokud se vám zachtělo sledovat vzlety a přistání letadel, můžete si je vychutnat během plavání na největší z nich, Eastern Beach. Pro děti jsou vybavené obě kamenité pláže, na nichž najdete i bazény. 

Noční život  

Noční život je navzdory (ne) velikosti území velmi bohatý. Pokud se vám zachtělo zaposlouchat se do živé hudby a přitom si popíjet oblíbený nápoj, rozhodně navštivte Caleta Hotel ve středu nebo v pátek či Rock on the Rock Club. Pokud jste zase spíše na tancování, rozhodně navštivte kluby jako Dusk či Boyd 's. Nedaleko Dusk, též v Ocean Beach, najdete i Admiral Casino. A pokud si vlastně nejste jisti, na co přesně máte chuť, stačí se projít po Casemates Square nebo Irish Town a určitě vás něco zaujme. 

Nakupování  

Primární zóna, která vám způsobí nákupní horečku, je koncentrována na Main Street, respektive v jejím blízkém okolí. Najdete tam obchody nejen s oblečením, ale i s elektronikou, slunečními brýlemi, parfémy či porcelánem. 

Pro děti  

Hlavní atrakcí, určitě nejen pro děti, jsou vodní parky s delfíny. Lze je nalézt přímo na Gibraltaru nebo si koupit zájezd autobusem už ze španělské strany. Nabídka lístků je široká, kromě jízdy s delfínem si ho můžete nakombinovat třeba s okukováním opic. Základní lístek koupený online stojí pro dospělého £ 20 a pro dítě £ 10, na místě £ 25 / £ 15. Lístky si můžete zakoupit zde: www.dolphinsafari.gi/t/

Kromě delfíního safari se děti vyřádí i na již zmíněných kamenitých plážích, které jsou pro malé návštěvníky velmi dobře připravené. 

Kultura  

Vyžít na Gibraltaru se dá i kulturně. Pokud se zrovna nechystáte na jeden z festivalů, kterým jsme se již podrobněji věnovali, a více vás zajímá klidnější či statičtější forma umění, jednoznačně si naplánujte trasu kolem Gibraltar Exhibitions of Modern Art – G.E.M.A. Otevírací hodiny jsou od 11:00–15:00 hod. a vstup je volný. Kromě obrazů najdeme ve sbírce i sochy, instalace a fotografie.

Místem, které žádný nadšenec historie a umění nesmí vynechat, je Gibraltar Museum zahrnující ve svých sbírkách jak historii, tak i kulturu. Věnuje se všem klíčovým aspektům historie tohoto teritoria, přírodní historii a zvláštnostem. Otevřeno je během pracovního týdne od 10:00–18:00 a v sobotu do 14:00 hod. Vstup pro dospělé stojí £ 2,00 a pro dítě £ 1,00.

Dalším místem je John Macintosh Hall nacházející se na Main Street. Je tvořeno mimo jiné knihovnou, galerií či divadlem. Právě v galerii se konají výstavy různého charakteru.

V neposlední řadě zde máme i The Glass Factory, kde můžete přímo pozorovat, jak se skleněné produkty vyrábějí. Na jejich webové stránce si můžete prohlédnout produkty a třeba si nechat vyrobit něco podobného podle svého gusta. 

Birdwatching  

Jedním z nejkrásnějších přírodních divadel, kterým se Gibraltar může pochlubit, je stahování ptáků z Evropy do Afriky a naopak. Od sov přes orly a jestřáby až po káňata. Tyto a mnohé jiné druhy můžete sledovat během celého roku. Jaké konkrétní druhy a kdy migrují, najdete přehledně sepsáno na této stránce: http://www.visitgibraltar.gi/birdwatching. 

Lanovka 

V neposlední řadě, pokud chcete dopřát svým nohám odpočinek, zavezte se na všechny hlavní atrakce lanovkou. Za šest minut vás vyveze až na Top of the Rock, přičemž celou dobu si můžete vychutnávat panoramatický výhled na celý Gibraltar. Rezervovat čas si nemusíte, lanovka jezdí přibližně každých 10 minut, otevírací hodiny během celého týdne jsou od 9:30–19:15, s výjimkou 1. 11.–31. 3., kdy se otevírací hodiny mění na 9:30–17:15 hod. Nejvýhodnější je zkombinovat lanovku s atrakcemi v přírodní rezervaci. Tomu se budeme podrobněji věnovat v sekci Co navštívit. 

Chystáš se na Gibraltar?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.