Gibraltarská skála
Gibraltar

Doprava na Gibraltaru

Jak na Gibraltar 

Do země se lze dostat třemi způsoby – po moři, po souši a letecky. Ale pěkně po pořádku. 

Po moři – mnohé vyhlídkové cesty lodí mají zastávku i na Gibraltaru. Ale dostat se tam dá i z Maroka, konkrétně z města Tanger. Ke konkrétním cenám se nám však dopátrat nepodařilo. Oficiální stránka na zakoupení lístku je www.frs.es/

Po souši – nejfrekventovanější způsob překročení hranic je tento. Ať už pěšky, autem nebo autobusem. Co je však typické, že mnoho lidí se dopraví autobusem na stanici ve městě La Línea de la Concepción, která má velmi dobré spoje s andaluskými městy, a odtud dojedou na hranici. Nebo pokud je to organizovaný výlet, autobus se zaparkuje před hranicí. Na hranici cestou na Gibraltar není zvykem čekat dlouho, horší to už je cestou zpět. Je všeobecně známo, že španělská strana dělá trochu problémy a nechává cestující čekat i tři hodiny, je třeba se na to tedy připravit. Pokud chcete být informováni o zácpách a době čekání na hranicích směrem z Gibraltaru, můžete zavolat na telefonní číslo: +350 20042777. 

Letecky – místní letiště provádí lety zejména z Velké Británie – ze tří londýnských letišť: Gatwick (EasyJet a Monarch Airlines), Heathrow (British Airways), Luton a z měst Birmingham a Manchester, přičemž všechny tři také se společností Monarch Airlines. Cesta trvá víceméně tři hodiny (je třeba si jen uvědomit posun času o hodinu) a cenově je to vcelku přijatelné (třeba z Lutonu dokážete najít obousměrné letenky i za £ 80). Jednou linkou je Gibraltar spojen i s Marokem, konkrétně s městem Marrákeš, linka je operována společností Royal Air Maroc. Tato možnost je však značně zdlouhavá (má dvě mezipřistání a cesta trvá 4, 5 nebo i 11 hodin) a poměrně drahá – pouze jednosměrná letenka vyjde na 111–132 €. Vhodnou alternativou je však přiletět i na zhruba 120 km vzdálené letiště v Malaze, z něhož se pak pohodlně lze dopravit na již zmíněnou stanici v La Línea.

Jak se nejlépe dopravovat 

Jak jsme již několikrát zmínili, Gibraltar není zrovna rozlehlým teritoriem. Kdo nemá problém s chůzí, dokáže toto mikroúzemí projít po svých. Velmi moderním způsobem je však kolo. Konkrétní informace vám nabídnou v turistickém centru na náměstí Casemates. 

Taxi

Tarif za taxík začíná na £ 2,60, za každý kilometr vám taxametr bude počítat £ 2. Taxikáři v rámci svých služeb také nabízí vyhlídkové cesty po všech dominantách Gibraltaru. Všechny tyto informace najdete přehledně seřazeny na stránce /www.andalucia.com/gibraltar/transport.htm

Půjčení auta 

Na pohyb pouze v rámci země je pro vás auto zcela zbytečné. Nicméně pokud již poznávání chcete spojit i s návštěvou Španělska, můžete si pohodlně pronajmout auto v jedné zemi a překročit s ním hranice. Řidič musí být ve věkovém rozpětí 23–70 let a mít minimálně tříletou praxi. Nerezidenti EU mohou být vyzváni k předložení svého mezinárodního řidičského průkazu. 

Autobusy  

Pokud nemáte čas či energii na chůzi či kolo a služby taxikářů nechcete využít, všude, kam potřebujete, se pohodlně dopravíte i lokálními autobusy. Při koupi stejnosměrného lístku na autobus (modré autobusy Gibraltar Bus Company) pro jednu dospělou osobu zaplatíte £ 1,50, celodenní lístek vás vyjde na £ 2,25. Tarif pro dítě je jednosměrný za £ 1,20 celodenní za £ 1,80 a pro penzisty £ 0,75 a £ 1,20. Za linku č. 5 na hranici (červené Double Deckers společnosti Calypso) zaplatíte £ 1,20 jednosměrný a £ 1,50 celodenní. Nutno podotknout, že lístek platí na konkrétní den, kdy byl zakoupen, ne na 24 hodin od zakoupení, a lze ho koupit u řidiče. Kliknutím na již výše zmíněný link se dostanete k přesným trasám těchto autobusů nebo i prostřednictvím této stránky: www.gibraltarbus.com najdete všecko potřebné.

Chystáš se na Gibraltar?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.