Gibraltarská skála
Gibraltar

Bezpečnost na Gibraltaru

Zdraví  

Gibraltar, jakož i jiné vyspělé evropské země, je bezpečným místem pro návštěvu. Není třeba mít obavy a nejsou nutná žádná speciální vyšetření či očkování. Voda z kohoutku je pitná, je velmi přísně kontrolována a zbavována soli, takže žádné obavy. V případě nutnosti lze navštívit nemocnici St. Bernard, která je vybavena velmi moderně a nabízí široké spektrum služeb. 

Kriminalita 

Ačkoli malá rozloha nemusí automaticky znamenat nízkou úroveň kriminality, na Gibraltaru to tak je. O bezpečnost se stará policie, byla vytvořena a funguje na britský způsob. Pokud se již něco přihodí, většinou je to na španělské straně, proto se doporučuje vzít si v noci taxi, zejména pokud se nacházíte v části, kde byl přítomen i alkohol, který dokáže rozproudit vášně i tehdy, když není třeba. Na co si dát pozor jsou akorát „experti“ vyskytující se v blízkosti hranic a snažící se prodat vstupenku na Gibraltar za cca 20 €, což je samozřejmě nesmysl. 

Riziko katastrof  

Bezprostřední riziko přírodních katastrof na Gibraltaru nehrozí. Oblast byla před stovkami let náchylná na zemětřesení, ale v nejbližší době (dalších pár set let) se s podobou aktivitou nepočítá. 

Internet a elektřina  

S připojením na internet není problém. Stejně tak i veřejná místa, restaurace či puby disponují wifi připojením. Přinejhorším stačí najít McDonald´s, ten nezklame nikdy. Vzhledem k tomu, že Gibraltar je součástí EU, většina operátorů nabízí výhodné datové balíčky platné právě pro celé toto území, je však třeba se jen informovat u operátorů. 

Na Gibraltaru se používají zástrčky typu G s napětím 220–240 voltů. To znamená stejné jako v UK, na Maltě či v Irsku … adaptér však není těžké sehnat, stačí se podívat v obchodě s elektronikou. 

Důležité kontakty  

Předvolba je +350. V případě nouze poslouží všeobecně známá linka 112. Konkrétní čísla však jsou:  

  • Policie: 199 
  • Hasiči: 190  
  • Záchranka: 190  

Oběti zločinu na Gibraltaru můžou kontaktovat přímo policii na čísle +350 200 72500.  

Chystáš se na Gibraltar?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.