Gibraltarská skála
Gibraltar

Peníze a ceny na Gibraltaru

Gibraltarská libra

Měnou je gibraltarská libra (GIP). Hodnotou se rovná britské libře, dokonce se jí i dá bez problémů na území Gibraltaru platit (ačkoli naopak to neplatí). Měny Skotska a Severního Irska nejsou na Gibraltaru akceptovatelné. Je možné platit i eury, avšak kurz není velmi příznivý, takže se to nevyplatí.
 

Směnárny a platba kartou

Najít směnárny není problém, zejména na Main Street, také platba kartou bank různých zemí se dá realizovat povětšinou bez komplikací. Občas se však může stát, že jak debetní, tak kreditní karty nebudou akceptovány, proto je vždy nejjistější disponovat alespoň minimálním množstvím peněz, respektive se hned na začátku zeptat, zda je platba kartou akceptována.

Kolik co stojí

Obecně platí, že Gibraltar je relativně drahá země (v porovnání s tou naší). Za kávu dáte i přes £ 2, za vodu plus mínus £ 0,70, místní pivo stojí zhruba £ 5. Jídlo v levnější restauraci vás vyjde na nějakých £ 10–12, klasické menu v McDonald´s na cca £ 7. Pokoj v centru měsíčně stojí cca £ 1.100, mimo centra jen o sto liber méně.

Spropitné a smlouvání 

Spropitné na Gibraltaru není běžná ani očekávatelná věc. Pokud už, je to zhruba 10 %, 15 % se již považuje za too much. Se smlouváním moc nepochodíte. 

Jak ušetřit 

Způsobů, jak alespoň v tom nejzákladnějším ušetřit, je několik. V první řadě se doporučuje směnit si eura na libry, protože kurz, který se používá při platbě eury, není zrovna výhodný. Při vstupu do země doporučujeme navštívit některé z informačních center, kde vás přesně upozorní, na co si dát pozor, jak nenaletět, a dají vám mnoho praktických tipů.

Voda je pitná i z vodovodu, naberte si proto dostatečné množství do lahví. Při ubytování doporučujeme zvážit to na španělské straně, jak si později ještě ukážeme, je nesrovnatelně levnější. Pokud nemáte problémy s pohybem, položky jako taxi či veřejnou dopravu můžete také ze seznamu výdajů škrtnout – všude se totiž bez větších problémů lze dostat i pěšky nebo i na kole, pěší výlet zahrnuje rovněž výstup na Top of the Rock. 

Denní rozpočet  

To, že Gibraltar si mohou dovolit cestovatelé se všemi druhy budgetu, se vám pokusíme ukázat v této části. Vytvořili jsme 3 varianty rozpočtů: 

Jednou z výhod Gibraltaru je, že vzhledem k poloze se lze bezproblémově ubytovat i na španělské straně, která je výrazně levnější, najít se dá jednolůžkový pokoj za 14 €. Pokud využijete airbnb, také dokážete v přilehlém La Línea najít pokoj na noc i za 18 €, ačkoli běžně se tam ceny pohybují kolem 20 € a více. Při stravě je třeba počítat se zhruba £ 10 za oběd v levné restauraci, protože voda je pitná i z kohoutku, za tu nemusíte utratit ani cent, bochník chleba, který vydrží na snídani i večeři, stojí zhruba £ 0,95 a balení 12 vajec £ 2.00. Dopravu v tomto případě nemusíte řešit vůbec, protože všude se dá dostat pěšky. Pokud si to shrneme, do £ 27 se dá prožít den na Gibraltaru bez větších problémů a zůstanou vám i peníze na kávu. 

Zlatá střední cesta počítá s hostelem střední kategorie, za který opět na španělském území dáte zhruba od 25–40 €, na straně gibraltarské ceny začínají na 95 €. Oběd v lepší restauraci z vaší peněženky odebere nějakých £ 15–17, káva vás vyjde na £ 2,10–2,50 a pivo na £ 5. Pokud se nespoléháte na vlastní nohy a raději se na oblíbená místa necháte odvézt, počítejte se startovným £ 2,60 a za každý kilometr vám taxametr přičte £ 2,00. Ceny za pronájem kola konzultujte v informačním centru. Nechme stejnou snídani a večeři a máme celkovou částku potřebnou na přežití dne ve výši nejméně £ 50

Pokud jste se však přišli nechat rozmazlovat, ubytování vyšší kategorie najdete za cca 65–80 € znovu na území Španělska, na Gibraltaru ceny začínají na 154 €. Oběd v opravdu kvalitní restaurací vás vyjde na minimálně na £ 25 a objednání taxíku, který vás převeze ke všem dominantám území, vám spolkne na osobu £ 8 jako základní taxu plus dalších £ 8 za vstup na Upper Rock s jeho atrakcemi (tam jsou však zapotřebí min. 4 osoby). Součtem výdajů dospějeme k výsledku £ 105 s ubytováním na španělské straně a zhruba £ 200 s ubytováním na straně gibraltarské. 

Samozřejmě, že ceny, s nimiž jsme pracovali, nemusí být fixní, je třeba počítat s určitými odchylkami a být připraven na všechno. 

Chystáš se na Gibraltar?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.