Skála na jihu Evropy

Za závorami lidé běžně čekají, až projede vlak. Na Gibraltaru je tomu tak, když zrovna letí letadlo. Vítejte na jednom z nejjižnějších bodů pevninské Evropy, kde udělat si selfie s kocovinou není žádný problém a kde při příznivém počasí můžete dohlédnout až do Afriky.

Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Za koupáním jedině v létě, na koukání po celý rok.
Více o počasí
Letenky od
6 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x do roka a ušetříš cca 42 %.
Akční nabídky

Praktické tipy na Gibraltar

Co vidět a navštívit na Gibraltaru

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Gibraltaru

Zavřít boční panel

Europa Point

Nachází se na nejjižnějším cípu Gibraltaru, který snadno najdete i díky krásnému 49 m vysokému majáku. Je nejjižnější ze všech majáků Trinity House a jediný, který se nachází mimo území Spojeného království.

Zavřít boční panel

St. Michaels Cave

Jeskyně nacházející se v Upper Rock Nature Reserve of Gibraltar. Dostanete se k ní pěšky, lanovkou i autem. Otevřená je návštěvníkům během léta v době od 9:30–19:15 a v zimě od 9:00–18:15 hod. Poslední vstupy uskutečníte 30 min. před zavírací dobou. Během roku se v ní konají i různé koncerty. Abyste se dostali do jeskyně, musíte si nejprve koupit lístek do přírodní rezervace. Ceny jsou:
  • Dospělý (13+) –  £ 10,00
  • Děti (5–12) –  £ 5,00
  • Děti (0–4) – zadarmo
  • Auto – £ 2,00 (Zahraniční registrovaná auta v současnosti nemají vstup povolen, ale dají se zaparkovat níže na parkovišti)
  • Pěšky – £ 0,50 (Nezahrnuje vstup na jiné atrakce)
Nejvýhodnější však je, když si zakoupíte kombinovaný lístek zahrnující cestu lanovkou, která vás vyveze na všechny atrakce v rezervaci jako Moorish Castle a Siege Tunnels. Ceny:
  • Dospělý (13–64) – £ 20,25
  • Děti (5–12) – £ 12,50
  • Senior (= občan 65+) – £ 19,25
  • Student – £ 19,25 (Musí se prokázat platným průkazem)
Co konkrétně lístek zahrnuje a všechny potřebné informace najdete na stránce: gibraltarinfo.gi/en/tickets/.
Zavřít boční panel

Top of the Rock

Pokud se nahoru na Top of the Rock chcete vydat pěšky, vstoupíte branou Jew's Gate a zaplatíte již zmíněných £ 0,50. Čeká vás taková menší turistika, která dá hlavně během léta trochu zabrat, ale ten výhled opravdu stojí za to. Tady už se setkáte i s prvními opicemi. Cestu vám (kromě opic v Ape 's Den) zkříží na Royal Anglican Way houpací most otevřený v roce 2016. Pokračujete na Mediterranean Steps, další přírodní fitness, až se dostanete na vrchol – Top of the Rock.

Zavřít boční panel

The Great Siege Tunnels

Další atrakce, která už je v ceně kombinovaného lístku. Síť tunelů byla vybudována za účelem obrany během Velkého obléhání (Great Siege). Stále přináší autentickou atmosféru, až dokonce zapomenete, ve kterém století se nacházíte.

Zavřít boční panel

Moorish Gate

Hrad ze 12. století je tvořen několika budovami, vchody a opevněnými stěnami. Dominantními prvky jsou The Tower of Homage a The Gate House. Nachází se pod výše zmíněnými Siege Tunnels.

Počasí a sezóny na Gibraltaru

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Gibraltar
Pro běžnou turistiku

13 °C

14 °C

15 °C

16 °C

19 °C

22 °C

24 °C

24 °C

23 °C

20 °C

16 °C

14 °C

Počasí

Počasí je zde typické neanglické. Průměrná roční teplota se drží kolem 18 stupňů. Léta jsou suchá a horká, přičemž teploty se drží v rozmezí 26–30 stupňů a teplota moře v rozmezí 19–22 stupňů, ale mohou stoupnout, zvláště v srpnu, což je nejteplejší měsíc. Naopak pro zimy je typická směs příjemného, ​​ale i vlhkého a chladného počasí. Průměrné teploty jsou 13–14 stupňů a nejchladnějším měsícem je leden. V každém případě Top of the Rock je větrný za každého období, je třeba se na to připravit.

Sezóny a kdy vyrazit

Vzhledem k tomu, že příjemné středozemní počasí se v oblasti drží během celého roku, není nutností vymýšlet nějakou speciální taktiku, kdy se tam vydat. Největší riziko srážek hrozí v měsících listopad–prosinec –  to je průměrně cca 140 mm, v lednu–únoru zase 100–120 mm. Takže záleží především na osobních preferencích cestovatele, zda upřednostňují horké letní počasí, nebo vyčkají, dokud největší vedro pomine a budou moci bez problémů dýchat.

Skvělé akce na Gibraltar

ušetříš až 42%
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
2 starší akcí