Průvodce státem

Gibraltar

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Skála na jihu Evropy

Za závorami lidé běžně čekají, až projede vlak. Na Gibraltaru je tomu tak, když zrovna letí letadlo. Vítejte na jednom z nejjižnějších bodů pevninské Evropy, kde udělat si selfie s kocovinou není žádný problém a kde při příznivém počasí můžete dohlédnout až do Afriky.

Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Za koupáním jedině v létě, na koukání po celý rok.
Více o počasí
Letenky od
6 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x do roka a ušetříš cca 42 %.
Akční nabídky

Praktické tipy na Gibraltar

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Na to, jaký je Gibraltar rozlohou malý (má pouze 6,5 km2), toho stihl v rámci své historii zažít dost. Nejdříve jako území patřící Maurům, kteří tomuto teritoriu dali i název – Jebel Tariq (Hora Tariq). Po Maurech se Gibraltar přesunul do rukou Španělů a nakonec v roce 1713 připadlo území Britům, pod které patří dodnes. Je třeba poznamenat, že obyvatelé tohoto miniúzemí si dobrovolně vybrali tuto možnost, avšak fungují víceméně na bázi autonomie, s výjimkou obrany, vnitřní bezpečnosti, zahraničních vztahů a finanční stability, které jsou řízeny Spojeným královstvím.
Gibraltar historie

Lidé

Současní obyvatelé Gibraltaru, občané Gibraltaru, jsou směsí různých národností od Italů, Španělů a Portugalců přes židy až po Malťany a Brity. Pokud se chceme více bavit o jejich povaze, není snadné ji charakterizovat jedním slovem. Zkušenosti říkají, že se najdou milí místní, ale i nepříjemní, arogantní a uzavření lidé. Zvláště vztah mezi obyvateli Gibraltaru a Španěly se nedá nazvat právě ideálním a mezi národy panuje jistá nevraživost.

Svátky

Klasické svátky jako Vánoce, Nový rok, Velikonoce či Svátek práce obyvatelé oslavují ve stejnou dobu jako v naší zemi. Speciální význam má pro ně však Národní den, letos připadající na 4. září. Gibraltařané oslavují i ​​svátky spojené se Spojeným královstvím, druhá březnová neděle každého roku je věnována oslavě tzv. Commonwealth day, třetí červnové pondělí se slaví narozeniny královny a poslední květnové pondělí je zase Spring Bank Holiday.
Otevírací doba obchodů je ve většině případů:
9:00–18:00 hod. od pondělí do pátku
9:00–13:30 hod. soboty (existují výjimky, otevřeno je do 16:00 hod.)
Zavřeno je v neděli (i zde existuje výjimka, pokud se v přístavu právě nachází výletní loď).

Kultura

Možná to není zrovna tradiční kulturní osobitost, ale zajímavostí na Gibraltaru jsou svatby. Pokud se chcete se svou milovanou polovičkou vzít hned a bez čekání, ale Vegas je daleko a mimo váš rozpočet, můžete tak učinit právě zde. Jeden den doručíte potřebné dokumenty a na druhý den vás oddají. Takovým způsobem si své ano řekli například John Lennon s Yoko Ono, ale i Sean Connery (dokonce dvakrát).
Jednou ze známých akcí je Calentita – Festival jídla. Festival, který už dávno není jen gastronomickou událostí, se koná každoročně v červnu. Skvělý článek plný podrobností a zajímavé fotopřílohy si můžete prohlédnout na adrese www.timetravelturtle.com.
Pro příznivce klasické hudby místní filharmonická společnost pořádá každý měsíc koncerty, ve většině případů v jeskyni St. Michael, která ještě více umocňuje kouzlo a spektakularitu hudby. Kromě tohoto tělesa se o hudební kulturu starají i sbory a několik festivalů nadnárodního formátu – v červnu je to dvoudenní Světový hudební festival, každoročně s jiným ústředním tématem. Mezinárodní jazzový festival, který se koná každoročně na podzim, někdy v srpnu–září je to zase Hudební festival prezentující interprety zvučných jmen.
Na přelomu ledna a února se setkávají příznivci šachu z celého světa na Tradewise – mezinárodním šachovém festivalu, aby si během jedenácti dnů změřili síly a mozkové kapacity.
V neposlední řadě nelze nezmínit Jarní festival (v roce 2016 se konal v měsících květen–červen), který oslavuje multikulturalismus a rozmanitost Gibraltaru. Koncentruje množství aktivit nejrůznějšího druhu, ty loňské je možné najít na této stránce: http://www.visitgibraltar.gi/event/spring-festival-2016/557.

Jazyk

Oficiálním jazykem je logicky angličtina, ale dorozumět se víceméně bez problémů dá i ve španělštině. Nicméně místní používají svůj vlastní dialekt či lidovou řeč, zvanou ilanito, což je vlastně směs andaluské španělštiny a angličtiny. V praxi to znamená, že v rámci jedné věty plynule přechází z jazyka do jazyka.

Turismus

Gibraltar má vždy co nabídnout. Ať už pro fanoušky nenáročné turistiky (Top of the Rock), opic, ptáků, historie nebo pokud si jen chtějí vychutnat kus Anglie bez nepříjemných okolností (rozumějte nepříznivého počasí). Úroveň služeb lze obecně považovat za velmi vysokou, navíc bilingválnost obyvatel usnadňuje komunikaci s turisty (kteří sem tedy jezdí hojně a jsou opravdu všech národností).

Geografie

Jak již bylo zmíněno, Gibraltar má rozlohu jen 6,5 km2, ale vejde se sem mnoho zajímavostí. Disponuje krásnou pláží dlouhou 12 km, tvoří ho dvě pobřeží, východní, které uzavírá městské části Catalan Bay a Sandy Bay, a západní, kde je koncentrována většina domácího obyvatelstva. Zajímavým místem je rozhodně Gibraltarský záliv, který je domovem značného množství různých druhů delfínů. Nelze zapomenout na místní úžinu, která odděluje Evropu od Afriky a ve svém nejužším bodě má 13 km. Hranice této úžiny se nazývají Herkulovy pilíře podle známé postavy řecké mytologie. A v neposlední řadě již zmíněný (a v následujících částech ještě zmíněný) Rock of Gibraltar dosahující výšky 426 m, což se nemusí zdát mnoho, ale díky značně strmému sklonu dá výlet na jeho vrchol trochu zabrat. Výhled rozhodně stojí za to.
Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Gibraltarská libra

Měnou je gibraltarská libra (GIP). Hodnotou se rovná britské libře, dokonce se jí i dá bez problémů na území Gibraltaru platit (ačkoli naopak to neplatí). Měny Skotska a Severního Irska nejsou na Gibraltaru akceptovatelné. Je možné platit i eury, avšak kurz není velmi příznivý, takže se to nevyplatí.
Gibraltarská libra

Směnárny a platba kartou

Najít směnárny není problém, zejména na Main Street, také platba kartou bank různých zemí se dá realizovat povětšinou bez komplikací. Občas se však může stát, že jak debetní, tak kreditní karty nebudou akceptovány, proto je vždy nejjistější disponovat alespoň minimálním množstvím peněz, respektive se hned na začátku zeptat, zda je platba kartou akceptována.

Kolik co stojí

Obecně platí, že Gibraltar je relativně drahá země (v porovnání s tou naší). Za kávu dáte i přes £ 2, za vodu plus mínus £ 0,70, místní pivo stojí zhruba £ 5. Jídlo v levnější restauraci vás vyjde na nějakých £ 10–12, klasické menu v McDonald´s na cca £ 7. Pokoj v centru měsíčně stojí cca £ 1.100, mimo centra jen o sto liber méně.

Spropitné a smlouvání

Spropitné na Gibraltaru není běžná ani očekávatelná věc. Pokud už, je to zhruba 10 %, 15 % se již považuje za too much. Se smlouváním moc nepochodíte.

Jak ušetřit

Způsobů, jak alespoň v tom nejzákladnějším ušetřit, je několik. V první řadě se doporučuje směnit si eura na libry, protože kurz, který se používá při platbě eury, není zrovna výhodný. Při vstupu do země doporučujeme navštívit některé z informačních center, kde vás přesně upozorní, na co si dát pozor, jak nenaletět, a dají vám mnoho praktických tipů.

Voda je pitná i z vodovodu, naberte si proto dostatečné množství do lahví. Při ubytování doporučujeme zvážit to na španělské straně, jak si později ještě ukážeme, je nesrovnatelně levnější. Pokud nemáte problémy s pohybem, položky jako taxi či veřejnou dopravu můžete také ze seznamu výdajů škrtnout – všude se totiž bez větších problémů lze dostat i pěšky nebo i na kole, pěší výlet zahrnuje rovněž výstup na Top of the Rock.

Denní rozpočet

To, že Gibraltar si mohou dovolit cestovatelé se všemi druhy budgetu, se vám pokusíme ukázat v této části. Vytvořili jsme 3 varianty rozpočtů:

Jednou z výhod Gibraltaru je, že vzhledem k poloze se lze bezproblémově ubytovat i na španělské straně, která je výrazně levnější, najít se dá jednolůžkový pokoj za 14 €. Pokud využijete airbnb, také dokážete v přilehlém La Línea najít pokoj na noc i za 18 €, ačkoli běžně se tam ceny pohybují kolem 20 € a více. Při stravě je třeba počítat se zhruba £ 10 za oběd v levné restauraci, protože voda je pitná i z kohoutku, za tu nemusíte utratit ani cent, bochník chleba, který vydrží na snídani i večeři, stojí zhruba £ 0,95 a balení 12 vajec £ 2.00. Dopravu v tomto případě nemusíte řešit vůbec, protože všude se dá dostat pěšky. Pokud si to shrneme, do £ 27 se dá prožít den na Gibraltaru bez větších problémů a zůstanou vám i peníze na kávu.

Zlatá střední cesta počítá s hostelem střední kategorie, za který opět na španělském území dáte zhruba od 25–40 €, na straně gibraltarské ceny začínají na 95 €. Oběd v lepší restauraci z vaší peněženky odebere nějakých £ 15–17, káva vás vyjde na £ 2,10–2,50 a pivo na £ 5. Pokud se nespoléháte na vlastní nohy a raději se na oblíbená místa necháte odvézt, počítejte se startovným £ 2,60 a za každý kilometr vám taxametr přičte £ 2,00. Ceny za pronájem kola konzultujte v informačním centru. Nechme stejnou snídani a večeři a máme celkovou částku potřebnou na přežití dne ve výši nejméně £ 50.

Pokud jste se však přišli nechat rozmazlovat, ubytování vyšší kategorie najdete za cca 65–80 € znovu na území Španělska, na Gibraltaru ceny začínají na 154 €. Oběd v opravdu kvalitní restaurací vás vyjde na minimálně na £ 25 a objednání taxíku, který vás převeze ke všem dominantám území, vám spolkne na osobu £ 8 jako základní taxu plus dalších £ 8 za vstup na Upper Rock s jeho atrakcemi (tam jsou však zapotřebí min. 4 osoby). Součtem výdajů dospějeme k výsledku £ 105 s ubytováním na španělské straně a zhruba £ 200 s ubytováním na straně gibraltarské.

Samozřejmě, že ceny, s nimiž jsme pracovali, nemusí být fixní, je třeba počítat s určitými odchylkami a být připraven na všechno.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak na Gibraltar

Do země se lze dostat třemi způsoby – po moři, po souši a letecky. Ale pěkně po pořádku.

Po moři – mnohé vyhlídkové cesty lodí mají zastávku i na Gibraltaru. Ale dostat se tam dá i z Maroka, konkrétně z města Tanger. Ke konkrétním cenám se nám však dopátrat nepodařilo. Oficiální stránka na zakoupení lístku je www.frs.es/.

Po souši – nejfrekventovanější způsob překročení hranic je tento. Ať už pěšky, autem nebo autobusem. Co je však typické, že mnoho lidí se dopraví autobusem na stanici ve městě La Línea de la Concepción, která má velmi dobré spoje s andaluskými městy, a odtud dojedou na hranici. Nebo pokud je to organizovaný výlet, autobus se zaparkuje před hranicí. Na hranici cestou na Gibraltar není zvykem čekat dlouho, horší to už je cestou zpět. Je všeobecně známo, že španělská strana dělá trochu problémy a nechává cestující čekat i tři hodiny, je třeba se na to tedy připravit. Pokud chcete být informováni o zácpách a době čekání na hranicích směrem z Gibraltaru, můžete zavolat na telefonní číslo: +350 20042777.

Leteckymístní letiště provádí lety zejména z Velké Británie – ze tří londýnských letišť: Gatwick (EasyJet a Monarch Airlines), Heathrow (British Airways), Luton a z měst Birmingham a Manchester, přičemž všechny tři také se společností Monarch Airlines. Cesta trvá víceméně tři hodiny (je třeba si jen uvědomit posun času o hodinu) a cenově je to vcelku přijatelné (třeba z Lutonu dokážete najít obousměrné letenky i za £ 80). Jednou linkou je Gibraltar spojen i s Marokem, konkrétně s městem Marrákeš, linka je operována společností Royal Air Maroc. Tato možnost je však značně zdlouhavá (má dvě mezipřistání a cesta trvá 4, 5 nebo i 11 hodin) a poměrně drahá – pouze jednosměrná letenka vyjde na 111–132 €. Vhodnou alternativou je však přiletět i na zhruba 120 km vzdálené letiště v Malaze, z něhož se pak pohodlně lze dopravit na již zmíněnou stanici v La Línea.

Letiště Gibraltar

Jak se nejlépe dopravovat

Jak jsme již několikrát zmínili, Gibraltar není zrovna rozlehlým teritoriem. Kdo nemá problém s chůzí, dokáže toto mikroúzemí projít po svých. Velmi moderním způsobem je však kolo. Konkrétní informace vám nabídnou v turistickém centru na náměstí Casemates.

Taxi

Tarif za taxík začíná na £ 2,60, za každý kilometr vám taxametr bude počítat £ 2. Taxikáři v rámci svých služeb také nabízí vyhlídkové cesty po všech dominantách Gibraltaru. Všechny tyto informace najdete přehledně seřazeny na stránce /www.andalucia.com/gibraltar/transport.htm.

Půjčení auta

Na pohyb pouze v rámci země je pro vás auto zcela zbytečné. Nicméně pokud již poznávání chcete spojit i s návštěvou Španělska, můžete si pohodlně pronajmout auto v jedné zemi a překročit s ním hranice. Řidič musí být ve věkovém rozpětí 23–70 let a mít minimálně tříletou praxi. Nerezidenti EU mohou být vyzváni k předložení svého mezinárodního řidičského průkazu.

Autobusy

Pokud nemáte čas či energii na chůzi či kolo a služby taxikářů nechcete využít, všude, kam potřebujete, se pohodlně dopravíte i lokálními autobusy. Při koupi stejnosměrného lístku na autobus (modré autobusy Gibraltar Bus Company) pro jednu dospělou osobu zaplatíte £ 1,50, celodenní lístek vás vyjde na £ 2,25. Tarif pro dítě je jednosměrný za £ 1,20 celodenní za £ 1,80 a pro penzisty £ 0,75 a £ 1,20. Za linku č. 5 na hranici (červené Double Deckers společnosti Calypso) zaplatíte £ 1,20 jednosměrný a £ 1,50 celodenní. Nutno podotknout, že lístek platí na konkrétní den, kdy byl zakoupen, ne na 24 hodin od zakoupení, a lze ho koupit u řidiče. Kliknutím na již výše zmíněný link se dostanete k přesným trasám těchto autobusů nebo i prostřednictvím této stránky: www.gibraltarbus.com najdete všecko potřebné.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Gibraltarská kuchyně

I prostřednictvím typických jídel lze vypozorovat vliv jak britský, tak i andaluský, maltský či italský. Všude bez problémů najdete britské fish & chips, stačí se jen projít po Casemates square, restaurací tam je nepočítaně. Nicméně mezi typická jídla se řadí například taková calentita, která má i vlastní festival, ačkoli ten se samozřejmě nevztahuje pouze na tuto pochoutku.

A co vlastně calentita je? Je to pečená něco jako palačinka, jejímiž hlavními složkami jsou cizrnová mouka, olivový olej a často se přirovnává k italské farina. Závan Itálie lze pocítit i při dalším jídle – rosto, což jsou penne v rajčatové omáčce s masem, houbami a mrkví posypané eidamem. Kus Španělska je přítomen v bollo de hornasso, suchém a sladkém chlebu, populární je zejména během Velikonoc a Vánoc. Při sladkém zůstaneme i s tzv. profiteroles, dobrota z těsta plněná šlehačkou nebo pudinkem a s čokoládovou polevou navrch.

Jako národní pokrm jsou podávány také především během svátků. A v neposlední řadě, pro příznivce masa, zde máme původem z Malty rolitos, plátek hověziny obalený ve strouhance s vajíčky, slaninou, olivami, zeleninou a bylinkami. Připravit se může několika způsoby: pečením, smažením nebo vařením na víně.

Calentita

Jak se stravovat jako místní

Když jsme se zeptali kamaráda, který tady pár měsíců žil, kde se koncentruje největší procento místních za účelem naplnění žaludku, jeho odpověď byla v McDonald´s. Gibraltar nabízí pár jiných míst preferovaných právě domácími (ke kterým jsme se zase dostali díky kamarádce). Ti, kteří si rádi dopřejí, obvykle jedí ve čtvrti Ocean Village. Druhou možností je hlavní ulice, která je také oblíbeným místem domácích, zvláště místa jako El Faro, Gaucho 's a Charlie' s Steak House and Grill.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v restauracích se různí, záleží jen na vás, kolik jste ochotni investovat. Například v Café Solo menu sestávající z předkrmu a hlavního chodu vás vyjde na bezmála £ 22. V Gatsby's se cenové relace za hlavní chod pohybují mezi £ 15–22. Restaurace Lord Nelson ve svém menu nabízí předkrmy v cenovém rozmezí £ 4,50–7,75 a hlavní chod stojí tak £ 7,90–16,50 (plus příloha £ 1,90–3,75). Pro méně náročné a s nižším budgetem vymezeným pro pozemské radosti tu máme například restauraci Verdi Verdi, kde za jednodušší pokrmy nemusíte zaplatit ani £ 5 a za trochu sytější ani £ 9. Pokud si to shrneme, opravdu se dá najít široké spektrum restaurací různých cenových kategorií a pokud se budete snažit trochu hledat na internetu, určitě si najdete to pravé ořechové i pro sebe.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Pláže

Na Gibraltaru můžete najít až 6 pláží, dokonce si můžete vybrat i podle preferencí z hlediska povrchu. Čtyři z nich jsou pískové, a to Catalan Bay, Sandy Bay, Eastern Beach a Western Beach, a zbývající dvě – Camp Bay a Little Bay – zase kamenité. Catalan Bay je asi nejfrekventovanější, takže pokud máte rádi více soukromí, doporučujeme zbývající z výběru. Pokud se vám zachtělo sledovat vzlety a přistání letadel, můžete si je vychutnat během plavání na největší z nich, Eastern Beach. Pro děti jsou vybavené obě kamenité pláže, na nichž najdete i bazény.

Noční život

Noční život je navzdory (ne) velikosti území velmi bohatý. Pokud se vám zachtělo zaposlouchat se do živé hudby a přitom si popíjet oblíbený nápoj, rozhodně navštivte Caleta Hotel ve středu nebo v pátek či Rock on the Rock Club. Pokud jste zase spíše na tancování, rozhodně navštivte kluby jako Dusk či Boyd 's. Nedaleko Dusk, též v Ocean Beach, najdete i Admiral Casino. A pokud si vlastně nejste jisti, na co přesně máte chuť, stačí se projít po Casemates Square nebo Irish Town a určitě vás něco zaujme.

Nakupování

Primární zóna, která vám způsobí nákupní horečku, je koncentrována na Main Street, respektive v jejím blízkém okolí. Najdete tam obchody nejen s oblečením, ale i s elektronikou, slunečními brýlemi, parfémy či porcelánem.

Pro děti

Hlavní atrakcí, určitě nejen pro děti, jsou vodní parky s delfíny. Lze je nalézt přímo na Gibraltaru nebo si koupit zájezd autobusem už ze španělské strany. Nabídka lístků je široká, kromě jízdy s delfínem si ho můžete nakombinovat třeba s okukováním opic. Základní lístek koupený online stojí pro dospělého £ 20 a pro dítě £ 10, na místě £ 25 / £ 15. Lístky si můžete zakoupit zde: www.dolphinsafari.gi/t/.

Kromě delfíního safari se děti vyřádí i na již zmíněných kamenitých plážích, které jsou pro malé návštěvníky velmi dobře připravené.

Kultura

Vyžít na Gibraltaru se dá i kulturně. Pokud se zrovna nechystáte na jeden z festivalů, kterým jsme se již podrobněji věnovali, a více vás zajímá klidnější či statičtější forma umění, jednoznačně si naplánujte trasu kolem Gibraltar Exhibitions of Modern Art – G.E.M.A. Otevírací hodiny jsou od 11:00–15:00 hod. a vstup je volný. Kromě obrazů najdeme ve sbírce i sochy, instalace a fotografie.

Místem, které žádný nadšenec historie a umění nesmí vynechat, je Gibraltar Museum zahrnující ve svých sbírkách jak historii, tak i kulturu. Věnuje se všem klíčovým aspektům historie tohoto teritoria, přírodní historii a zvláštnostem. Otevřeno je během pracovního týdne od 10:00–18:00 a v sobotu do 14:00 hod. Vstup pro dospělé stojí £ 2,00 a pro dítě £ 1,00.

Dalším místem je John Macintosh Hall nacházející se na Main Street. Je tvořeno mimo jiné knihovnou, galerií či divadlem. Právě v galerii se konají výstavy různého charakteru.

V neposlední řadě zde máme i The Glass Factory, kde můžete přímo pozorovat, jak se skleněné produkty vyrábějí. Na jejich webové stránce si můžete prohlédnout produkty a třeba si nechat vyrobit něco podobného podle svého gusta.

Birdwatching

Jedním z nejkrásnějších přírodních divadel, kterým se Gibraltar může pochlubit, je stahování ptáků z Evropy do Afriky a naopak. Od sov přes orly a jestřáby až po káňata. Tyto a mnohé jiné druhy můžete sledovat během celého roku. Jaké konkrétní druhy a kdy migrují, najdete přehledně sepsáno na této stránce: http://www.visitgibraltar.gi/birdwatching.

Lanovka

V neposlední řadě, pokud chcete dopřát svým nohám odpočinek, zavezte se na všechny hlavní atrakce lanovkou. Za šest minut vás vyveze až na Top of the Rock, přičemž celou dobu si můžete vychutnávat panoramatický výhled na celý Gibraltar. Rezervovat čas si nemusíte, lanovka jezdí přibližně každých 10 minut, otevírací hodiny během celého týdne jsou od 9:30–19:15, s výjimkou 1. 11.–31. 3., kdy se otevírací hodiny mění na 9:30–17:15 hod. Nejvýhodnější je zkombinovat lanovku s atrakcemi v přírodní rezervaci. Tomu se budeme podrobněji věnovat v sekci Co navštívit.

Lanovka Gibraltar

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Gibraltar, jakož i jiné vyspělé evropské země, je bezpečným místem pro návštěvu. Není třeba mít obavy a nejsou nutná žádná speciální vyšetření či očkování. Voda z kohoutku je pitná, je velmi přísně kontrolována a zbavována soli, takže žádné obavy. V případě nutnosti lze navštívit nemocnici St. Bernard, která je vybavena velmi moderně a nabízí široké spektrum služeb.

Kriminalita

Ačkoli malá rozloha nemusí automaticky znamenat nízkou úroveň kriminality, na Gibraltaru to tak je. O bezpečnost se stará policie, byla vytvořena a funguje na britský způsob. Pokud se již něco přihodí, většinou je to na španělské straně, proto se doporučuje vzít si v noci taxi, zejména pokud se nacházíte v části, kde byl přítomen i alkohol, který dokáže rozproudit vášně i tehdy, když není třeba. Na co si dát pozor jsou akorát „experti“ vyskytující se v blízkosti hranic a snažící se prodat vstupenku na Gibraltar za cca 20 €, což je samozřejmě nesmysl.

Riziko katastrof

Bezprostřední riziko přírodních katastrof na Gibraltaru nehrozí. Oblast byla před stovkami let náchylná na zemětřesení, ale v nejbližší době (dalších pár set let) se s podobou aktivitou nepočítá.

Internet a elektřina

S připojením na internet není problém. Stejně tak i veřejná místa, restaurace či puby disponují wifi připojením. Přinejhorším stačí najít McDonald´s, ten nezklame nikdy. Vzhledem k tomu, že Gibraltar je součástí EU, většina operátorů nabízí výhodné datové balíčky platné právě pro celé toto území, je však třeba se jen informovat u operátorů.

Na Gibraltaru se používají zástrčky typu G s napětím 220–240 voltů. To znamená stejné jako v UK, na Maltě či v Irsku … adaptér však není těžké sehnat, stačí se podívat v obchodě s elektronikou.

Důležité kontakty

Předvolba je +350. V případě nouze poslouží všeobecně známá linka 112. Konkrétní čísla však jsou:

 • Policie: 199
 • Hasiči: 190
 • Záchranka: 190

Oběti zločinu na Gibraltaru můžou kontaktovat přímo policii na čísle +350 200 72500.

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Pro vstup do země stačí obyvatelům EU platný občanky průkaz, neobyvatelům EU platný cestovní pas. Občané některých zemí si musí požádat o víza, přičemž ty turistické a business stojí zhruba £ 28 a na jejich vyřízení je potřeba 20 pracovních dnů. Žadatelé si musí vyplnit žádost a doložit rezervaci hotelu a zpáteční lístek.

Další dokumenty

Žádné speciální dokumenty nejsou potřeba. (Zde jsem se k ničemu nedopátrala, všechny se jen vztahují k vízům).

Očkování

Očkování ani jiná speciální vyšetření před vstupem i po návratu nejsou potřeba.

Celní předpisy

Vzhledem k tomu, že Gibraltar nespadá do skupiny zemí se společným celním územím v rámci EU, vztahují se na něj určitá omezení z hlediska dovozu i vývozu. Při vstupu na území projdete kontrolou.

Osoby mladší 17 let mají zakázáno převážet přes hranice alkohol a tabákové výrobky. Všechny informace jsou dostupné na www.gibraltar.gov.gi/new/.

Co vidět a navštívit na Gibraltaru

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Gibraltaru

Zavřít boční panel

Europa Point

Nachází se na nejjižnějším cípu Gibraltaru, který snadno najdete i díky krásnému 49 m vysokému majáku. Je nejjižnější ze všech majáků Trinity House a jediný, který se nachází mimo území Spojeného království.

Zavřít boční panel

St. Michaels Cave

Jeskyně nacházející se v Upper Rock Nature Reserve of Gibraltar. Dostanete se k ní pěšky, lanovkou i autem. Otevřená je návštěvníkům během léta v době od 9:30–19:15 a v zimě od 9:00–18:15 hod. Poslední vstupy uskutečníte 30 min. před zavírací dobou. Během roku se v ní konají i různé koncerty. Abyste se dostali do jeskyně, musíte si nejprve koupit lístek do přírodní rezervace. Ceny jsou:
 • Dospělý (13+) – £ 10,00
 • Děti (5–12) – £ 5,00
 • Děti (0–4) – zadarmo
 • Auto – £ 2,00 (Zahraniční registrovaná auta v současnosti nemají vstup povolen, ale dají se zaparkovat níže na parkovišti)
 • Pěšky – £ 0,50 (Nezahrnuje vstup na jiné atrakce)
Nejvýhodnější však je, když si zakoupíte kombinovaný lístek zahrnující cestu lanovkou, která vás vyveze na všechny atrakce v rezervaci jako Moorish Castle a Siege Tunnels. Ceny:
 • Dospělý (13–64) – £ 20,25
 • Děti (5–12) – £ 12,50
 • Senior (= občan 65+) – £ 19,25
 • Student – £ 19,25 (Musí se prokázat platným průkazem)
Co konkrétně lístek zahrnuje a všechny potřebné informace najdete na stránce: gibraltarinfo.gi/en/tickets/.
Zavřít boční panel

Top of the Rock

Pokud se nahoru na Top of the Rock chcete vydat pěšky, vstoupíte branou Jew's Gate a zaplatíte již zmíněných £ 0,50. Čeká vás taková menší turistika, která dá hlavně během léta trochu zabrat, ale ten výhled opravdu stojí za to. Tady už se setkáte i s prvními opicemi. Cestu vám (kromě opic v Ape 's Den) zkříží na Royal Anglican Way houpací most otevřený v roce 2016. Pokračujete na Mediterranean Steps, další přírodní fitness, až se dostanete na vrchol – Top of the Rock.

Zavřít boční panel

The Great Siege Tunnels

Další atrakce, která už je v ceně kombinovaného lístku. Síť tunelů byla vybudována za účelem obrany během Velkého obléhání (Great Siege). Stále přináší autentickou atmosféru, až dokonce zapomenete, ve kterém století se nacházíte.

Zavřít boční panel

Moorish Gate

Hrad ze 12. století je tvořen několika budovami, vchody a opevněnými stěnami. Dominantními prvky jsou The Tower of Homage a The Gate House. Nachází se pod výše zmíněnými Siege Tunnels.

Počasí a sezóny na Gibraltaru

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Gibraltar
Pro běžnou turistiku

13 °C

14 °C

15 °C

16 °C

19 °C

22 °C

24 °C

24 °C

23 °C

20 °C

16 °C

14 °C

Počasí

Počasí je zde typické neanglické. Průměrná roční teplota se drží kolem 18 stupňů. Léta jsou suchá a horká, přičemž teploty se drží v rozmezí 26–30 stupňů a teplota moře v rozmezí 19–22 stupňů, ale mohou stoupnout, zvláště v srpnu, což je nejteplejší měsíc. Naopak pro zimy je typická směs příjemného, ​​ale i vlhkého a chladného počasí. Průměrné teploty jsou 13–14 stupňů a nejchladnějším měsícem je leden. V každém případě Top of the Rock je větrný za každého období, je třeba se na to připravit.

Sezóny a kdy vyrazit

Vzhledem k tomu, že příjemné středozemní počasí se v oblasti drží během celého roku, není nutností vymýšlet nějakou speciální taktiku, kdy se tam vydat. Největší riziko srážek hrozí v měsících listopad–prosinec –  to je průměrně cca 140 mm, v lednu–únoru zase 100–120 mm. Takže záleží především na osobních preferencích cestovatele, zda upřednostňují horké letní počasí, nebo vyčkají, dokud největší vedro pomine a budou moci bez problémů dýchat.

Skvělé akce na Gibraltar

ušetříš až 42%
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
2 starší akcí