Gibraltarská skála
Gibraltar

Jídlo na Gibraltaru

Gibraltarská kuchyně  

I prostřednictvím typických jídel lze vypozorovat vliv jak britský, tak i andaluský, maltský či italský. Všude bez problémů najdete britské fish & chips, stačí se jen projít po Casemates square, restaurací tam je nepočítaně. Nicméně mezi typická jídla se řadí například taková calentita, která má i vlastní festival, ačkoli ten se samozřejmě nevztahuje pouze na tuto pochoutku.

A co vlastně calentita je? Je to pečená něco jako palačinka, jejímiž hlavními složkami jsou cizrnová mouka, olivový olej a často se přirovnává k italské farina. Závan Itálie lze pocítit i při dalším jídle – rosto, což jsou penne v rajčatové omáčce s masem, houbami a mrkví posypané eidamem. Kus Španělska je přítomen v bollo de hornasso, suchém a sladkém chlebu, populární je zejména během Velikonoc a Vánoc. Při sladkém zůstaneme i s tzv. profiteroles, dobrota z těsta plněná šlehačkou nebo pudinkem a s čokoládovou polevou navrch.  

Jako národní pokrm jsou podávány také především během svátků. A v neposlední řadě, pro příznivce masa, zde máme původem z Malty rolitos, plátek hověziny obalený ve strouhance s vajíčky, slaninou, olivami, zeleninou a bylinkami. Připravit se může několika způsoby: pečením, smažením nebo vařením na víně. 

Jak se stravovat jako místní 

Když jsme se zeptali kamaráda, který tady pár měsíců žil, kde se koncentruje největší procento místních za účelem naplnění žaludku, jeho odpověď byla v McDonald´s. Gibraltar nabízí pár jiných míst preferovaných právě domácími (ke kterým jsme se zase dostali díky kamarádce). Ti, kteří si rádi dopřejí, obvykle jedí ve čtvrti Ocean Village. Druhou možností je hlavní ulice, která je také oblíbeným místem domácích, zvláště místa jako El Faro, Gaucho 's a Charlie' s Steak House and Grill. 

Obvyklé ceny v restauracích 

Ceny v restauracích se různí, záleží jen na vás, kolik jste ochotni investovat. Například v Café Solo menu sestávající z předkrmu a hlavního chodu vás vyjde na bezmála £ 22. V Gatsby's se cenové relace za hlavní chod pohybují mezi £ 15–22. Restaurace Lord Nelson ve svém menu nabízí předkrmy v cenovém rozmezí £ 4,50–7,75 a hlavní chod stojí tak £ 7,90–16,50 (plus příloha £ 1,90–3,75). Pro méně náročné a s nižším budgetem vymezeným pro pozemské radosti tu máme například restauraci Verdi Verdi, kde za jednodušší pokrmy nemusíte zaplatit ani £ 5 a za trochu sytější ani £ 9. Pokud si to shrneme, opravdu se dá najít široké spektrum restaurací různých cenových kategorií a pokud se budete snažit trochu hledat na internetu, určitě si najdete to pravé ořechové i pro sebe. 

Chystáš se na Gibraltar?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.