Indonésie
Indonésie

Bezpečnost v Indonésii

Zdraví

Je pravděpodobné, že tu bez problémů přežijete i bez očkování. Není povinné, nicméně se doporučuje nechat se očkovat proti virové hepatitidě typu A a při dlouhodobém pobytu i proti typu B, proti břišnímu tyfu a japonské encefalitidě. 

Cestovní pojištění, které obsahuje i zdravotní ošetření, je pro zodpovědného cestovatele nutností, pokud si ho nezajistíte, může se vám dovolená pořádně prodražit. Státní zdravotnická střediska mají obecně nízkou úroveň, mnohem lépe jsou na tom soukromé nemocnice a polikliniky, ty jsou i technicky dobře vybaveny. Pochopitelně jsou veškeré lékařské úkony a procedury placené. Pokud se dostanete do situace, kdy budete potřebovat ošetření, ideálně kontaktujte asistenční službu vaší pojišťovny a domluvte se s nimi na dalším postupu. Pravděpodobně po vás bude zdravotnické zařízení požadovat platbu předem a asistenční služba může pomoci řešit i tyto situace.

Jako všude v Asii, i tady platí nepít jinou vodu, než tu balenou. Pokud si budete chtít dopřát nápoj s ledem, ověřte si, že led vyrábí také z vody balené. Místní ovšem také pijí balenou vodu, takže se ve většině případů není čeho obávat.

Pokud plánujete pobyt mimo větší města a turistická centra, je zde určité riziko nákazy malárií nebo horečkou dengue (riziko stoupá s příchodem období dešťů). Proti těmto nemocem neexistuje očkování, takže nezbývá, než se chránit před komáry, které nemoci přenášejí. V noci spěte pod moskytiérou (často bývá k dispozici v ubytovacích zařízeních, ale někdy bývá potrhaná). Pokud plánujete chránit se repelentem, pořiďte si ho až na místě, seženete ho ve větších supermarketech nebo i v některých lékárnách. Na místní hmyz zaberou mnohem spolehlivěji a navíc za ně utratíte méně než za ty české.

V některých místech se vyskytují jedovaté stonožky, které se někdy (především v době dešťů) dostávají až do domů. Jejich kousnutí není smrtelně jedovaté, ale je velice bolestivé a může vás i na několik dní upoutat na lůžko. 

Při pobytu mimo civilizaci je dobré si dát pozor na hady. Na některých ostrovech se vyskytují častěji (například ostrov Flores je známý jako ostrov hadů). Pomáhá víc dupat, hadi ucítí otřesy a sami se vám odklidí z cesty. Naše oko na hledání hadů není příliš cvičené, proto se raději nederte dopředu a nechte zkušeného místního průvodce jít před vámi. Samozřejmě do džungle se doporučují dlouhé nohavice a pevná obuv, která může leccos zachránit.

Kriminalita

Indonésie je poměrně bezpečná, míra kriminality je tu mnohonásobně nižší než ve spoustě západních zemí. Zřídkakdy dochází k násilným trestným činům, rozšířená je spíše drobná kriminalita, které lze předejít s trochou obezřetnosti, proto si své věci hlídejte a nenechávejte je bez dozoru.

Větší riziko představují různé náboženské, etnické a politické konflikty, které – pokud k nim dojde – jsou velmi často ozbrojené. Tyto konflikty bývají především regionálního charakteru a nejsou zaměřeny proti cizincům. Před cestou si raději ověřte, jaká je situace v oblastech, které během své cesty plánujete navštívit (například na MZV ČR nebo přímo na indonéské ambasádě).

Z dálky se vyhýbejte drogám, tresty za jejich držení, prodej či konzumaci jsou velice přísné, trest smrti není výjimkou.

Riziko katastrof

Indonésie leží v tzv. kruhu ohně, což znamená, že přírodní katastrofy jsou zde na denním pořádku. Ostrovy leží na okraji tří tektonických desek, nachází se zde asi 150 činných sopek. Zemětřesení jsou tu poměrně častým jevem. Některá mohou způsobit také vlnu tsunami. Předem se samozřejmě nedají předpovědět, takže si pro všechny případy nezapomeňte nastudovat, jak se v těchto případech zachovat. V případě vzniku nebezpečí kontaktujte Velvyslanectví ČR v Jakartě nebo honorární konzulát na Bali, v Surabayi nebo v Makassaru. Také Indonésie nebyla v poslední době ušetřena teroristických útoků.

Cestovatelům je doporučeno, aby využili systém Dobrovolné registrace občanů ČR při cestách do zahraničí (DROZD), především pokud se chtějí po Indonésii pohybovat mezi regiony a navštívit i oblasti mimo hlavní turistické destinace.

Indonésie je převážně muslimská země a islám má tradičně na většině jejího území umírněnou a tolerantní podobu, na internetových portálech často najdete doporučení nenosit sukně či kraťasy nad kolena a ženám výrazné výstřihy. Ve většině turistických oblastí jsou místní na turisty zvyklí a nátělník je zpravidla nepohorší. Výjimkou je provincie Aceh na severní Sumatře, kde se můžete setkat s radikálními názory ohledně odívání (především žen). Doporučuje se nosit volné, zahalující oblečení.

Je dobré si před odjezdem zkontrolovat situaci (např. na Ministerstvu zahraničních věcí ČR – www.mzv.cz), pokud je na některém ostrově situace vyhrocená, těmto místům se vyhnout.

Pokud budete chtít zůstat s Indonésany zadobře, vyvarujte se dotýkání jejich hlav (platí například u hlazení dětí), neukazujte na nikoho levou rukou ani nohama (jsou považovány za nečisté) a pokud vás něco rozčílí, ovládněte se a nedejte to najevo (hněv je považován za neslušný) a raději se nepouštějte do vášnivých (a především kritických) debat o náboženství (to samozřejmě neznamená, že byste se nemohli na něco zeptat). Pokud cestujete v páru, nechte si projevy vzájemné náklonnosti do soukromí.

Internet a elektřina 

Ve větších městech najdete dostatek internetových kaváren, rychlost připojení nebývá zrovna omračující a také počítače bývají hodně pomalé a nevýkonné. Lepší hotely a penziony zpravidla nabízejí wifi připojení, když už ne na pokoji, tak alespoň v hale, ale ani tady nebývá rychlost závratná. 

Ideální způsob, jak získat data a ještě moci mezi sebou levně volat, je pořídit si simkartu některého z místních operátorů, například Telkomsel. Na výběr jsou různé výše předplacených dat i kreditu. Volání v rámci stejného operátora je velmi levné, pohybuje se ve stovkách rupií.

Elektrické zásuvky jsou stejné jako u nás, všechny přístroje fungují bez redukce.

Pokud navštívíte místa vzdálená od čilého turistického ruchu, může se stát, že budete mít elektřinu k dispozici jen večer a v noci, kdy poběží generátor (přes den je vypnutý).

Důležité kontakty

  • Policie – 110
  • Hasiči – 113
  • Lékařská záchranná služba – 118, 119
  • Předvolba pro volání do Indonésie je – +62.

Velvyslanectví ČR se nachází v centru Jakarty ve čtvrti Menteng, blízko nákupního centra Grand Indonesia a hotelů Mandarin Oriental, Kempinski a Hyatt.

Kontakty:

  • Ve všední dny od 8:00 do 16:00 hodin – tel. číslo: +62 21 2396112 nebo +62 21 2396113.
  • Po 16:00 a mimo pracovní dny či v případě nouze – nouzové mobilní číslo +62 81 11 94 12 51 (pouze pro telefonní hovor a nikoliv pro textové zprávy).

Honorární konzuláty jsou v Surabaye (Jáva), v Makassaru (Sulawesi) a na Bali.

Honorární konzulát Surabaya:

  • Adresa: Darmo Square Kav. R-8, Jalan Raya Darmo 54-56, 60264 Surabaya
  • Tel.: +62 31 5621 834, e-mail: surabaya@honorary.mzv.cz
  • úřední hodiny: pondělí–pátek 8:00 – 17:00 hod.

Honorární konzulát Makassar:

  • Adresa: Gedung Graha Pena 15th Floor; Jl. Urip Sumoharjo No. 20, 90241 Makassar
  • Tel.: +62 411 366 1919, e-mail: makassar@honorary.mzv.cz
  • úřední hodiny: pondělí–pátek 9:00–12:00 hod.

Honorární konzulát Bali:

  • Adresa: Jalan Pengembak 17, 80228 Sanur – Bali
  • Tel.: +62/361 286465, e-mail: bali@honorary.mzv.cz
  • úřední hodiny: pondělí–pátek 8:30–12:00 hod., 13:00–16:00 hod.

Chystáš se do Indonésie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Markéta Losová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.