Indonésie
Indonésie

Kultura a lidé v Indonésii

Historie v kostce

Zajímavostí je, že Indonésie nebyla vždy ostrovním státem. V době ledové, kdy hladina moří výrazně klesla, byla východní část ostrovů součástí asijské pevniny. Později se stoupáním teplot hladina moří opět stoupla a nížiny mezi asijskou pevninou a indonéskými ostrovy se opět zalily vodou.

Původní obyvatelé do Indonésie přišli z Asie a Taiwanu, přinesli s sebou znalosti o pěstování rýže, která je dodnes pro místní obyvatelstvo nejdůležitější plodinou. Důležitou roli hrál také obchod, a to nejen mezi ostrovy navzájem, ale i na mezinárodní úrovni, především s Indií a Čínou. Pod jejich vlivem se začala země měnit, vznikala a zanikala buddhistická a hinduistická království – Srivijaya, Sailendra, Mataram a po nich zůstávaly monumentální náboženské památky jako buddhistický Borobudur, hinduistický Prambanan nebo Arjunovy chrámy na plošině Dieng, které dodnes berou dech. Ve 13. století začal do Indonésie přes Sumatru pronikat islám, který nakonec vytěsnil ostatní náboženství a stal se hlavním náboženstvím celého souostroví. Hinduistický král uprchl na Bali, které je dodnes vedle Indie jediným místem, kde lidé vyznávají převážně hinduismus.

V 16. století začali ostrovy postupně kolonizovat Evropané (především Holanďané), dováželi odsud kávu, čaj a především koření. Holandskou nadvládu ukončila až 2. světová válka, která pro Indonésii skončila japonskou okupací. Během této okupace se probudilo indonéské hnutí za nezávislost a 17. 8. 1945 vyhlásil Sukarno, první indonéský prezident, zemi za nezávislou.

Černou skvrnou v moderní historii Indonésie je údajně komunistický pokus o převrat, kterým byl Sukarno nakonec sesazen a který měl za následek vlnu odporu proti komunismu a krvavé pogromy po celém souostroví. Za oběť mu padlo až milion lidí. Do čela armády se postavil do té doby neznámý generál Suharto, postupoval velmi tvrdě vůči svým oponentům, vystupoval jako diktátor a jeho režim nakonec vyústil v sociální a ekonomickou krizi v zemi. Byl postaven před soud a obžalován z korupce a zpronevěry obrovské sumy peněz. Nelehkou cestu k demokracii tak mohla Indonésie vykročit až po jeho abdikaci. Od té doby stanulo v čele vlády několik dalších prezidentů a dokonce jedna prezidentka. Do současného prezidenta s přezdívkou Jokowi vkládají Indonésané velké naděje.

Lidé

Indonésie je země se 4. nejvyšším počtem obyvatel (260 milionů) a zároveň je největší islámskou zemí. Navzdory všem dnešním předsudkům zde má islám velmi jemnou a umírněnou podobu a lidé jsou zde vesměs velmi laskaví, stále usměvaví a tolerantní.

Raději nečekejte, že někam přijdou včas a splní, co slíbí. Jsou poměrně pohodlní, ale pokud budete na něčem trvat, nevzdávejte to, máte určitou šanci na úspěch. Obrňte se trpělivostí, protože zde je na všechno dost času.

Svátky

Státní svátky s pevným datem:

  • 1. 1. – Nový rok,
  • 17. 8. – Den nezávislosti Indonésie,
  • 25. 12. – Vánoce.

Státními svátky s pohyblivým datem jsou:

  • Velký pátek,
  • Čínský Nový rok (leden/únor),
  • Svátky Galungan a Kuningan (Bali),
  • Idul Fitri – konec ramadánu (srpen/září),
  • Nyepi – balijský nový rok (březen–květen),
  • Idul Abha – muslimský den obětování,
  • Waisak – oslavy narození smrti a osvícení Buddhy (květen),
  • Muharram – muslimský nový rok,
  • Maulud nabi Muhammad – narození Mohameda (červenec–srpen).

Nejvíce náboženských svátků se slaví na Bali. Zajímavý je například balijský nový rok Nyepi (v následujících letech se slaví 27.3.2017 a 17.3.2018). V jeho předvečer se v průvodech nesou zobrazení zlých duchů, která jsou pak obřadně spálena, a až do půlnoci se oslavuje vyhnání zlých duchů z ostrova. Po půlnoci se Bali ponoří do naprostého ticha, to aby si zlí duchové mysleli, že je je ostrov prázdný a nevrátili se. Všichni tento den zůstávají doma jako myšky (od vás se bude očekávat, že neopustíte hotel), rozjímají a věnují se rodině. Nikde se nesvítí, nikdo nevychází ven, doprava zcela utichá, vše je zavřené a nefunguje ani mezinárodní letiště.

Sumba může nabídnout zajímavý svátek Pasola, který je provázený rituálními bitvami na koních, Papua zase láká na festival baliemského údolí organizovaný speciálně pro turisty.

Existuje zde i mnoho dalších náboženských svátků, které mají jen regionální či dokonce jen lokální význam a nejsou celostátními státními svátky. 

Kultura

Indonésie byla po staletí ovlivňována indickou, arabskou, čínskou, malajskou a evropskou kulturou, které se mísily s dávnými kmenovými tradicemi. Hinduistické vlivy jsou znát především v javánském i balijském tanci a v divadle. Asi nejznámější divadelní formou je wayang, stínové divadlo, jeho příběhy často čerpají z indických eposů Mahabharaty a především Ramayany. V hudební sféře se jistě setkáte s gamelanem, tradičním orchestrem perkusních nástrojů. Jeho hudba může pro evropské ucho znít složitě a neobvykle.

Důležitou roli ve zdejší kultuře hraje také barvení látek pomocí vosku – batika. Některé z nádherných vzorů dříve směly nosit jen ženy z královské rodiny. Dlouhou tradici má v některých regionech také tkaní ikatu.

Každý region se vyznačuje některým tradičním řemeslem, najdete tu mnoho dílen řezbářských, sochařských, stříbrotepeckých, keramických apod.

Spojení tradiční kultury a náboženského života je součástí každodenního života místních obyvatel. Indonésie je islámskou zemí, islám se zde obecně projevuje ve velmi mírné podobě. Vedle islámu zde potkáte i hinduisty (především na Bali), katolíky a protestanty, buddhisty a konfuciány. Hlásit se k některému z těchto náboženství je pro Indonésany povinné. 

Jazyk

V Indonésii se hovoří více než 500 jazyky a dialekty. Úředním jazykem je indonéština, která má své základy v malajštině. Tímto jazykem mluví většina Indonésanů, ačkoli to většinou není jejich mateřský jazyk, učí se ho až na základní škole. Zajímavostí je, že indonéština byla vytvořena uměla s cílem sjednotit úřední jazyk v celé zemi. Z toho důvodu se jedná o jeden z nejjednodušších jazyků s jednou z nejmenších slovních zásob vůbec.

Přestože se angličtina učí na středních školách, není to zde s její znalostí valné. Domluvíte se většinou ve větších městech a v turisty oblíbených oblastech, často pouze základními frázemi, jinde znalost angličtiny raději neočekávejte.

Místním uděláte radost už jen tím, že přijdete do jejich domu, restaurace, obchodu. Pokud chcete, aby byl jejich úsměv ještě širší (je-li to vůbec možné), indonésky jim poděkujte.

Minislovníček:

  • Děkuji – terima kasih,
  • Není zač – sama sama,
  • Dobré ráno – selamat pagi,
  • Dobré poledne – selamat siang (cca 12:00–15:00 hod.),
  • Dobré odpoledne – selamat sore,
  • Dobrý večer/dobrou noc – selamat malam,
  • Na shledanou – selamat tinggal (pokud jste ten, kdo odchází), selamat jalan (pokud jste ten, kdo zůstává),
  • Ano – ya,
  • Ne – tidak,
  • Kde – di mana,
  • Co je to? – Apa ini?,
  • Chci jít/jet do… - Saya mau ke….,
  • Jíst – makan,
  • Pít – minum,
  • Pokoj – kamar,
  • Nemocnice – rumah sakit,
  • Odkud jste/odkud jdete? – Dari mana?,
  • Jsem Čech/Češka – Saya Ceko,
  • Promiňte – maaf.

Turismus

Úroveň služeb pro turisty je nejvyšší na Bali a na Jávě. Čím více se budete vzdalovat od turistických center, tím bude nejspíš četnost, úroveň a spolehlivost služeb klesat.

Ať už očekáváte od dovolené cokoli, Indonésie to může nabídnout – idylické a romantické pláže, bohatou panenskou přírodu, křišťálové moře, starobylé chrámy, úchvatné potápění či šnorchlování, prastaré tradice, tradiční řemesla, dobrodružné výpravy, kulturní vyžití, laskavé obyvatele, lahodnou kuchyni, osvěžující drinky, exotické vůně, dokonalý relax a pohodu a žádný spěch a stres.

Geografie

Indonésie nabízí mnoho možností pro každého. Uvádíme výčet nejnavštěvovanějších ostrovů či souostroví pro bližší představu:

Sumatra – nejzápadnější ostrov archipelu. Většina turistů míří do severní poloviny ostrova. Pro milovníky přírody zde žije ohromné množství druhů rostlin i živočichů, obrovské rozlohy deštných pralesů však již byly vykáceny, takže je mnoho druhů kriticky ohrožených. Na severu ostrova se nachází park Gunung Leuser, kde žije sumaterský tygr, rhino, divocí sloni a další zajímavá fauna. Sumatra je domovinou skutečných vládců džungle – orangutanů. Na severozápadě kolem ostrova Weh (Pulau Weh) najdete bohatý podmořský svět. Potkáte zde rozmanitá etnika Bataků, Mentavajců nebo Minangkabauců. Častým cílem turistů je i největší sopečné kráterové jezero Toba. V jeho okolí žije hodně křesťanů. 

Jáva – zde můžete navštívit památky a starobylé chrámy (Dieng, Prambanan, Borobudur, ...), podniknout výpravy za sopkami (Bromo, Kawah Ijen, ... ) i krásnými sceneriemi (plošina Dieng), vyrazit za kulturou a nákupy (Jakarta, Yogjakarta, ...).

Klimantan – tady najdete nejstarší systém deštných pralesů, stejně jako na Sumatře se však jejich rozloha dramaticky zmenšila kvůli rozšiřování ploch olejových plantáží. Žijí zde kriticky ohrožené druhy rostlin i živočichů. Cesty přes ostrov nejsou moc kvalitní, problémy nastávají především v době dešťů. 

Bali – ráj pro vyznavače plážového relaxu. Můžete zde rozmazlovat tělo (na pláži, při masážích, skvělým jídlem, …) i ducha (kurzy meditace, jógy). Na své si zde přijdou i surfaři a milovníci kultury. Na ostrově se kromě množství hotelů a plážových resortů nachází i obrovské množství chrámů, posvátných míst a až kýčovitě krásných scenerií. V Ubudu a jeho okolí se můžete dostatečně kulturně vyžít nebo provětrat peněženku při návštěvách galerií a nákupu umění. Nákupy se také doporučují v okolí surfařské Mekky Kuty a Legianu.

Lombok – krásný a bohatý podmořský svět pro šnorchlování a potápění. Oblíbeným několikadenním trekovým cílem je sopka Rinjani. Je mnohem méně navštěvované než sousední Bali, přesto stejně krásný (nebo možná ještě krásnější). Jižní pláže jsou oblíbeným cílem surfařů.

Flores – vhodné pro milovníky přírody, lze odtud podnikat výlety za komodskými draky (žijí na blízkých ostrovech Rinca a Komodo), ostrov samotný je nádherně zelený (ne nadarmo mu Portugalci dali květinové jméno), je lemován úchvatným podmořským světem. Další zajímavostí jsou místní tradiční vesnice. Indonésané mu přezdívají Ostrov hadů, mějte se před nimi na pozoru.

Sumba – málo navštěvovaná, zaujme především tradičními vesnicemi, malebnými sceneriemi, krásnými plážemi a dobrými podmínkami pro surfování.

Sulawesi – ostrov tvaru orchideje či chobotnice nabízí mnohé. Ve středozemí leží kraj Tana Toraja, kde si místní z velké části zachovali dávné tradice a můžete se zde kochat fascinujícími pohřebními rituály a stavbami s typickým tvarem střechy. Malé Togianské ostrovy schované jakoby pod ochranou většího ostrova nabízí maximální relax na bílých plážích s tyrkysovou vodou, kde vás nebude rušit nic včetně telefonu. Signál sem totiž nedosáhne (zatím). Sever ostrova Sulawesi láká krásnými místy k potápění.

Moluky – pro potápění nebo šnorchlování, najdete zde bohatý podmořský svět.

Papua – ostrov pro dobrodruhy. Je pokryta neprostupnou džunglí, v níž žijí kmeny, které se jen zřídka setkaly s moderní civilizací. Žijí stále po způsobu svých předků – jako byste se ocitli uprostřed filmu z doby kamenné. Z místa na místo se musíte zpravidla přemisťovat letadlem, silnice na ostrově neexistují.

Rozloha celé Indonésie je rovna 24násobku rozlohy Česka.

Chystáš se do Indonésie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Markéta Losová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.