Indonésie
Indonésie

Počasí v Indonésii a kdy sem jet

Počasí v Indonésii

Indonésie se rozkládá na obou stranách rovníku a má tedy typické tropické podnebí se dvěma ročními obdobími: období sucha (trvá přibližně od dubna do října) a období dešťů (přibližně listopad až březen). To ovšem neznamená, že v období sucha neprší vůbec a v období dešťů naopak neustále. Během období dešťů přicházejí v různých intervalech vydatné deště a po nich často na několik hodin až dnů zase vyjde slunce. Doba trvání jednotlivých období se může na různých ostrovech lišit.

Teploty se pohybují po celý rok okolo 30 °C s vysokou vlhkostí (tak trochu prádelna), ve vyšších nadmořských výškách může být i chladněji, což je znát především v noci.

Díky rovníkové poloze jsou zde dny a noci přibližně stejně dlouhé, rozednívá se okolo půl šesté a po šesté večer se opět stmívá. Západy slunce jsou zde v porovnání s Evropou velmi rychlé, jde tu doslova o minuty.

Tabulka teplot během roku

Bali - Turistická modla celé Indonésie

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
přeháňky
28 °C
únor
přeháňky
28 °C
březen
přeháňky
28 °C
duben
polojasno
28 °C
květen
jasno
29 °C
červen
jasno
27 °C
červenec
jasno
26 °C
srpen
jasno
26 °C
září
jasno
27 °C
říjen
jasno
28 °C
listopad
polojasno
28 °C
prosinec
přeháňky
28 °C

Kdy jet do Indonésie

Obecně se dá říci, že nejvhodnější doba pro cestování je duben až září. To si myslí většina cestovatelů, takže počítejte s vyššími cenami za služby i ubytování a davy turistů. V období dešťů lze cestovat také, ale je třeba více improvizovat v závislosti na počasí. Pro tuto variantu je lepší zvolit spíše východní ostrovy, které bývají ovlivňovány australskými monzuny. Určitě v této variantě nezapomeňte pláštěnku nebo deštník.

Pokud můžete, vyhněte se cestování po Indonésii během ramadánu, především v době, kdy se blíží Idul Fitri. V té době jsou v pohybu miliony lidí, ti se vydávají navštívit své vzdálené příbuzné. V tomto měsíci se patrně přes den nenajíte, protože muslimové mohou jíst až po příchodu noci a přes den bývají obchody i jídelny často zavřené.

Pravděpodobně se nebudete moci ubytovat, protože ubytovací zařízení, zejména ta levnější, bývají beznadějně obsazena. A nepodaří se vám ani hnout se z místa, protože jízdenky i místenky na všechny dopravní prostředky na nejbližší dny jsou beznadějně vyprodané. Nemluvě o šílených zácpách, které – ačkoliv se to už zdá nemožné – během postního měsíce ještě zesílí, takže i kdybyste náhodou jízdenku získali, strávíte na cestě neúměrně dlouhou dobu.

Chystáš se do Indonésie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Markéta Losová
naposledy aktualizováno 02. 01. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.