Průvodce státem
Indonésie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Indonésii

Indonéská kuchyně

Základní potravinou je rýže (nasi), Indonésané jí jedí 3x denně. Kuchyni do jisté míry ovlivňuje místní náboženství, takže s vepřovým masem, které islám zakazuje, se setkáte v podstatě pouze na Bali, u přírodních kmenů a v křesťanských nebo čínských restauracích. Na hinduistickém Bali pro změnu budete těžko hledat hovězí. Nejčastěji se k rýži nabízí kuřecí nebo rybí maso v rozmanitých pálivých omáčkách, případně smažené. Druhou častou přílohou jsou nudle (mie). Brambory jsou považovány za zeleninu. Setkat se také můžete s různými druhy polévek, k nimž si Indonésan samozřejmě objedná rýži. 

Indonéská kuchyně - Nasi lemak

K jídlu se vždy přidává sambal – omáčka z chili papriček, můžete dochutit i „kecap manis“, což je hustá sladká sojová omáčka. Místní jídla jsou obecně hodně ostrá. Ve většině restaurací či warungů si můžete požádat i o tzv. „bunkus“, což je jídlo zabalené sebou. Vaši porci zabalí do potravinového papíru, tekuté do pytlíčků. Takové jídlo pak můžete konzumovat třeba na delší cestě.

Pokrmy, s nimiž se nejčastěji setkáte v jídelníčku:

 • Nasi goreng – smažená rýže
 • Ayam goreng – smažené kuře
 • Ikan goreng – smažená ryba
 • Mie goreng – smažené nudle
 • Satay – opékaný (nejčastěji) kuřecí špíz s arašídovou omáčkou
 • Soto ayam – výborná polévka s rýží, nudlemi, zeleninou a kuřecím masem
 • Bakso – polévka s knedlíčky z mletého masa
 • Babi – vepřové maso
 • Sapi – hovězí maso
 • Gado-gado – zeleninový salát s tofu, vejcem a arašídovou omáčkou
 • Cap-cay – směs smažené zeleniny
 • Tempeh – smažené plátky tofu
 • Tahu – plátky z fermentované soji
 • Pisang goreng – smažený banán

Nápoje:

 • Air minum – pitná voda
 • Teh – čaj
 • Teh jahe – zázvorový čaj
 • Es teh – ledový čaj (čaj s ledem)
 • Kopi – káva (turecká)
 • Es jeruk – vymačkaný citrus s vodou, cukrem a ledem
 • Susu – mléko
 • Jus – džus

Alkohol je tu poměrně drahý. U turistů vede pivo Bintang, různé regiony pak také nabízí specifické pálenky, vína či likéry (arak, anggur, tuak, moke, …), pokud byste rádi ochutnali, dejte si pozor na kvalitu alkoholu. Na pančované pálenky už někteří turisté doplatili otravou.

Určitě nesmíte zapomenout na širokou škálu exotických druhů ovoce, jako je např. salak (hadí ovoce), jackfruit (chlebovník), mariqisa (mučenka), klenkeng nebo rambutan (chuťově se podobá litchi), mangosteen, sirsak, karambola, ananas, mango, avokádo či kontroverzní durian. Čerstvé džusy nabízené ve většině restaurací či warungů jsou dokonalé.

Durian

Místní lidé věří v sílu přírody. Možná po cestě potkáte obchůdek s názvem „Jamu“. Prodávají se zde přírodní léčiva. Pokud se vám podaří paní bylinkářce (která patrně nebude umět anglicky) popsat některý ze svých neduhů, můžete se těšit na medicínu, na níž místní nedají dopustit.

Během ramadánu se připravte na to, že mohou být během dne obchody a jídelny zavřené. Muslimové se totiž za denního světla postí a jedí až s příchodem noci.

Jak se stravovat jako místní

Většina Indonésanů, kteří se nestravují doma, se chodí najíst do warungů nebo k pojízdným stánkům. Často nejedí u stolů, ale posedávají na rohožích. Jídlo často dostanete v hlubokém talíři, pokud budete jíst příborem, dostanete lžíci a vidličku. Lžíce se drží v pravé, vidlička v levé ruce, vidličkou se přihrnuje jídlo na lžíci. Mnoho místních jí rukama, pokud se tak rozhodnete, používejte vždy jen pravou ruku. Levá je považovaná za nečistou a Indonésan ji má často svěšenou podél těla. Jídlo naberte mezi prsty a palcem posuňte sousto do úst. Často se považuje za slušné dojíst celou porci. Rovněž není považováno za slušné smrkat, i když vám z pálivého jídla hrnou slzy do očí. Popotahování je dovoleno. 

Obvyklé ceny v restauracích

Většina hotelů nebo penzionů má již snídani v ceně ubytování. Pokud jste ubytováni v hotelu s většinovou „bílou“ klientelou, dostanete k snídani nejčastěji toast, vejce na různé způsoby, kávu nebo čaj a mističku ovoce. Na Bali většinou místo toastu dostanete palačinku s ovocem. Indonésané snídají hlavní jídlo, rýži, nudle, polévky nebo například různé kaše, cena ve warungu (typická indonéská pouliční restaurace nebo stánek) je obvykle okolo 15.000–30.000 Rp (Jáva).

Oběd nebo večeře vyjde na podobnou částku, pivo v restauraci dostanete cca okolo 40.000 Rp, čerstvé džusy cca od 10.000 Rp.

Smaragdový náhrdelník na rovníku

Indonésie je ostrovním státem v jihovýchodní Asii, který tvoří ho více než 17.000 ostrovů, z nichž největší jsou Sumatra, Jáva, Kalimantan (o ten se Indonésie dělí s Malajsií a Brunejí), Sulawesi a Nová Guinea (k Indonésii patří západní polovina ostrova). Na severu přes moře sousedí s Malajsíí a Filipínami, na jihu s Austrálií. Hlavním městem je Jakarta na ostrově Jáva.

Indonésie je neskutečně rozmanitá země, na její národní heslo „jednota v rozdílnosti“ budete narážet všude – na každém ostrově se setkáte s jinými kulturami, zvyky, jazyky, lidmi i jejich obyčeji. Ačkoliv je tato země republikou, najdete zde sultanáty, království nebo kmeny, jejichž způsob života se od doby kamenné příliš nezměnil, v kontrastu s moderními a pohodlnými velkoměsty přetíženými dopravou.

Milujete-li přírodu, jste tu správně, je to nádherná zelená země s druhou nejrozmanitější biodiverzitou na světě, mnoha přírodními parky a rezervacemi. Můžete se sem vydat s cestovkou, nebo na vlastní pěst – Indonésie vás přijme s otevřenou náručí. Jak moc dobrodružná bude vaše cesta touto zemí, záleží jen a pouze na vás.

Průvodce pro tebe napsal Markéta Losová
Víza
30 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - září
Asijská exotika, kde se hlavní sezona kryje s tou naší.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 4x za měsíc a ušetříš cca 37 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Markéta Losová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 11 měs
Navrhni úpravu