Indonésie
Indonésie

Doprava v Indonésii

Jak do Indonésie

Do Indonésie se z Evropy lze dostat ideálně letecky. Přímo z Prahy létají linky Emirates s mezipřistáním v Dubaji. Jde asi o nejlepší poměr cena výkon, let trvá cca 19 hodin, cena za ekonomickou třídu se pohybuje mezi 16–18.000 Kč. KLM a Ethiad Airways létají se dvěma mezipřistáními za 22 hodin za cenu okolo 19.000 Kč. Okolo 24 hodin (2 mezipřistání) létá do Jakarty Air Berlin, cena okolo 18.000 Kč. Dražší jsou Turkish Airlines a Lufthansa (cca 18 hodin, od cca 20.000 Kč).

Letenky se dají sehnat i levněji, ale je třeba počítat s více přestupy a dlouhými čekacími dobami na letištích na navazující spoje (lety 30 a více hodin).

Největší mezinárodní letšitě najdete v Jakartě a v Denpasaru na ostrově Bali. Kompletní seznam letišť v Indonésii.

Jak se nejlépe dopravovat

Indonéská rozmanitost se projevuje i v dopravě. Delší vzdálenosti je z časových důvodů lepší absolvovat místními aerolinkami, ačkoli je veřejným tajemstvím, že jejich bezpečnost není zrovna vysoká. I tady platí, že čas jsou peníze. Pro srovnání: let z Jakarty na Bali vyjde cca na 2.000 Kč a ušetříte si 2–3 dny cesty.

Na menších ostrovech je pak asi nejlepší si půjčit motorku či menší auto, na větších ostrovech pak fungují i meziměstské autobusy, případně železnice.

Letecká doprava

Přes internet pořídíte letenky pochopitelně mnohem levněji než v některých cestovních kancelářích na místě. Národními aerolinkami je Garuda Indonesia, jejich ceny bývají z těch vyšších. Mezi levnější patří např. Air Asia, Lion Air, Merpati a další.

Linky mezi ostrovy létají velmi často, mnohdy i několikrát do hodiny, nabídka aerolinek je rozmanitá, z toho důvodu jsou ceny vnitrostátních letenek na hlavních trasách nízké (cca 1.500 Kč za jednosměrný let).

Železnice

Na Jávě a částečně na Sumatře můžete využít vlakovou dopravu (web jen v indonéštině, ale dá se relativně rychle odvodit a pochopit). Je poměrně spolehlivá, ale doba cesty je většinou delší, než se uvádí. Například cesta z Jakarty do Yogjakarty trvá podle informací na vlakovém nádraží necelých 7 hodin, ve skutečnosti pojedete i 10 hodin. Cena jízdenky se pohybuje od 145.000 Rp, v ekonomické třídě do cca 450.000 Rp. Za kategorii nejvyšší v podobné ceně už koupíte letenku pro tuto trasu. Zajímavostí je, že zakoupit si lze pouze lístek se sedadlem, jsou-li již všechna sedadla obsazená, jízdenku vám již neprodají.

Autobusy

Další možností je přepravovat se autobusy, ceny a typy dopravy se liší ostrov od ostrova. V menších městech a na kratší vzdálenosti mezi městy jezdí mikrobusy, zamávat si na ně můžete z kraje silnice, ceny se pohybují v desítkách rupií dle vzdálenosti.

Na mnoha ostrovech (Jáva, Sumatra, Sulawesi, …) můžete cestovat na větší vzdálenosti i větším autobusem, cestovní třídy i ceny dopravy se odvíjí od vzdálenosti, poptávky a kvality nabízené služby. Jízdní řády budete hledat marně. Zeptejte se v hotelu nebo místních, pokud budou ovládat angličtinu, rádi vám poradí. U dálkových cest raději kupujte jízdenky předem, hlavně pohodlnější autobusy můžou být vyprodány. Jízdenky se prodávají na autobusových nádražích, kde většinou najdete stánky několika různých společností. 

Na Bali linkové velké linkové autobusy nejezdí, setkáte se zde s minibusy, které dopravují na kratší vzdálenosti v okolí Denpasaru, v turisticky vytížených městech nabírají turisty sběrné busy a rozváží je dle přání, jinde tuto službu vykonávají auta či minivany, jimiž se dopravují i místní. Rezervaci si můžete domluvit v některé z místních cestovních kanceláří, případně vám poradí jazykově vybavení místní obyvatelé. Cena je fixní, vůz vás vyzvedne u hotelu a doveze také často až přímo do cíle. Ceny se liší dle vzdálenosti i dle ostrova.

Počítejte s tím, že vám při šílené jízdě po nekvalitních silnicích v kombinaci s řidičovou laxností budou stát vlasy na hlavě. U cen lze někdy smlouvat.

Lodní doprava

Mezi ostrovy fungují trajekty, je na nich možné přepravovat motorky i osobní auta. Mezi některými ostrovy jezdí i rychlé lodě, jejichž cena je o hodně vyšší, zato doba přejezdu kratší než u trajektu. Turistům jsou obvykle nejdříve nabízeny dražší rychlé lodě v naději, že se po trajektu nebudou turisté pídit. Nenechte se odbýt a nechte si podrobně vysvětlit všechny možnosti.

Užitečné odkazy

  • Easybook.com – něco jako indonéský "idos", nelze ale brát se 100% jistotou, mnoho společností web nenajde

Městská doprava

Cenu dopravy si domluvte vždy před nasednutím do dopravního prostředku. 

Z firem poskytujících taxidopravu je doporučena např. Bluebird (modré taxíky s nápisem), které jezdí např. v Jakartě. Renomované firmy by měly nabízet vozy s taxametry. Alternativou pro klasické taxi vozy jsou soukromí řidiči jezdící pro aplikace Grab či Go–Jek.

Pro jízdu na kratší vzdálenosti si můžete pronajmout becak nebo ojek (rikša na kole či na motorce), ceny lze hodně snížit smlouváním.

Ve větších městech (Yogyakarta) také fungují městské autobusy, tato doprava je sice časově náročnější, ale velice levná, není ovšem snadné se v ní zorientovat. Mnohdy stačí opakovat název místa, kam chcete dojet, a průvodčí vás postrčí k tomu správnému autobusu.

Půjčení auta/motorky

V Indonésii se jezdí vlevo. Ve městech je doprava doslova hustá, Indonésané se přepravují převážně na motorkách (často i celé rodiny najednou), používají signály, na které Evropan není zvyklý, je potřeba být nanejvýš opatrný, pokud jste řidič. Na ostatní se v dopravě nebere příliš ohled, každý se snaží co nejrychleji dostat, kam potřebuje, a často jsou pravidla silničního provozu porušována. S motorkou je navíc povoleno vjet téměř kamkoliv, takže nespoléhejte na to, že když stojíte na chodníku, motorka se vám vyhne. Místní jezdí, jak je napadne, klidně i v protisměru.

Pokud si budete chtít půjčit auto, doporučujeme přibrat i řidiče, má to mnoho výhod. Orientuje se ve zběsilém místním provozu, zaveze vás, kam potřebujete, nebloudí a často vám dá i nějaké tipy. Navíc se nemusíte starat, jak dopravit auto zpět. Toto řešení bývá často nejlepší, pokud chcete v krátkém čase stihnout co nejvíc památek a můžete-li se o náklady podělit s dalšími cestujícími.

Půjčení motorky není problém, v turistických destinacích existuje množství půjčoven. Ceny půjčovného na den se odvíjí od destinace, poptávky a konkurence. Například na Jávě seženete motorku cca za 70.000 Rp/den, na Bali, které je celkově dražší, ji seženete i levněji, protože konkurence mezi půjčovnami tlačí ceny dolů. Naopak na více odlehlých ostrovech počítejte s cenami vyššími.

Nezapomeňte na helmu! Helma je povinná jak pro řidiče, tak pro spolujezdce, ačkoli ti to málokdy dodržují. Pokud si půjčujete motorku a v místních pravidlech silničního provozu tápete, vyptejte se náležitě i na ně a nenechte se odbýt. 

Chystáš se do Indonésie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Markéta Losová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.