Zavřít boční panel

Doprava v Jakartě

Jak se dostat do Jakarty

Do Jakarty se dostanete z Prahy mnoha leteckými společnostmi, nejčastěji uvidíte nabídky Etihadu, Turkish Airlines, Qataru, Emirates, China Airlines, Swiss, Lufthansy, Garuda Indonesia, Air France či KLM. Nejlevnější standardní cena letenek činí okolo 15.000 Kč, jedná se však o letenky s jedním či více přestupy.

Nacházíte-li se již v oblasti jihovýchodní Asie, pak se do Jakarty dostanete poměrně levně prostřednictvím některé z místních aerolinek. Nejlevněji se sem dostanete z nedaleké Malajsie, Singapuru či Kambodži, kdy za zpáteční letenky zaplatíte pod 2.000 Kč, levné jsou však i letenky z jiných destinací v jihovýchodní Asii. Nejlevněji hledejte vždy na webech aerolinek Air Asia, Scoot, Lion Air nebo Jetstar.

Hlavním letištěm fungujícím v Jakartě je Mezinárodní letiště Soekarno Hatta (CGK), o kterém se více dozvíte v našem průvodci.

Jak cestovat po Jakartě

Městská hromadná doprava je relativně komplikovaná, přeplněná a všeobecně nepříliš doporučeníhodná. Jakarta prozatím stále nemá metro, což ústí v každodenní neskutečné zácpy, kdy i pouhých 10 kilometrů můžete jet více než hodinu. Z toho důvodu je nejlepší bydlet co nejcentrálněji, tedy v oblasti Kota Tua (Staré město) či v okolí Monasu, abyste se dlouhým zácpám co možná nejvíce vyhnuli tím, že na cestách strávíte co nejméně času.

V rámci klasické i méně klasické MHD zde existují rychlé autobusy společnosti TransJakarta, lokální městské busy mnoha různých společností, vlaky a minidodávky zvané angkot. V lokálních busech a angkotech platíte v hotovosti, částky se pak liší v závislosti na konkrétní společnosti u autobusů (mezi 4.000 a 10.000 IDR) a v závislosti na vzdálenosti u angkotů (3.000 IDR na krátkou vzdálenost, 4–5.000 IDR na delší vzdálenost).

Co se týče rychlých autobusů TransJakarta, musíte si zakoupit čipovou kartu za 40.000 IDR (s 20.000 IDR na útratu); jedna jízda pak stojí 3.500 IDR. Elektronická karta je potřeba i v případě vlaků; tam za jednu jízdu v rámci prvních 25 kilometrů zaplatíte 3.000 IDR. Vlaky jsou navíc takřka vždy přecpané k prasknutí a vzduch v nich je mnohdy téměř nedýchatelný.

Máte-li pocit, že jakartská MHD je jeden velký zmatek, vůbec se nepletete. Z toho důvodu jsou nejjednodušším způsobem dopravy po městě aplikace Grab a GoJek. Na výběr máte mezi auty a motorkami, nicméně z hlediska bezpečnosti, nedýchání zplodin a celkového pohodlí jsou auta, prakticky vždy klimatizovaná, tím nejlepším způsobem dopravy i navzdory všudypřítomným zácpám.

Rozhodnete-li se prokličkovat zácpy na motorkách zvaných ojek, vždy trvejte na bezpečnostní helmě! Vězte také, že stejně jako vy se zácpami snaží ve stejné chvíli prokličkovat statisíce dalších motocyklistů, proto to ani s tím kličkováním a úsporou času není tak horké. Co se týče aut Grabu a GoJeku, vždy je dobré porovnat ceny na obou aplikacích ve stejné chvíli – mnohdy tím ušetříte i desetitisíce rupií. Oproti klasickým taxíkům se pak rovněž jedná o značnou úsporu, navíc ve chvíli, kdy auto přijíždí, můžete v aplikaci sledovat jeho polohu a volat či psát mu v případě, že se ztratí a jede špatně, což se stává velmi často.

Co tady objevíš?

Jakartě, desetimiliónové indonéské metropoli nacházející se na severozápadě Jávy, se přezdívá ve stylu newyorského Velkého jablka „Velký durian“. Podle některých je to proto, že stejně jako toto kontroverzní ovoce ji lidé buď milují, nebo nenávidí, ale nic mezi tím, zlé jazyky ovšem poukazují na jinou podobnost mezi Jakartou a durianem, tedy fakt, že oba smrdí. Ať už má pravdu kdokoli, v Jakartě jistě stojí za to zastavit se po cestě „za lepším“. Uvidíte tady jak klasickou holandskou koloniální architekturu, tak moderní mrakodrapy i slumové čtvrti. Právě tyto kontrasty perfektně vykreslují realitu života v megaměstě, budete-li v určité fázi vaší návštěvy mít pocit, že jsou na vás poněkud příliš, stačí zapadnout do nejbližší místní restaurace a začít poznávat úplně jinou, inkluzivní a příjemnou stránku tohoto města – kulinářskou Jakartu.

Průvodce pro tebe napsal Kateřina S.
Připrav se na
1-2 dny
To na prohlídku Jakarty bohatě stačí, poté už je čas přesunout se dál.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Hutné, vlhké teplo vás zde bude provázet po celý rok. Nejsušším měsícem je nicméně srpen, od prosince do března pak nejvíc prší.
Více o počasí
Letenky od
15 000 Kč
To je běžná cena letenek z Prahy. Akce přímo do Jakarty nejsou časté, do Indonésie jako takové levné letenky najdete jednou cca 4x za rok.
Akční nabídky
Avatar uživatele Kateřina S.
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu