Zavřít boční panel

Aktivity v Iráku

Trek

Výšlap na horu Halgurd, ze které se vám naskytne nádherný výhled do údolí směrem k vesnici Choman. Terén je nenáročný, zvládne ho jistě každý. Ze samotného vrchu Halgurdu můžete vidět panorama nejvyšší irácké hory Chekha Dar, ale i íránské hory Zagros.

Další skvělý pohled se vám naskytne v Goyje Mountain. Nachází se 15 minut chůze z centra města Sulajmánie. Určitě si nezapomeňte vzít fotoaparát, tuto krásu musíte mít zdokumentovanou.

Vodopády

Za návštěvu stojí vodopád Gali Ale Beg situovaný v Kurdistánu, přesněji se nachází v severním Erbilu.

Ahmed Awa se nachází blíže k íránskym hranicím. Abyste se sem dostali, čeká vás celkem nároční výšlap, terén není v dobrém stavu, ale postupně ho zlepšují.

Zábavní park 

Chavy Land v Sulajmánii byl otevřen v roku 2013. Může se pyšnit jedním z největších kol v Asii. Je to ideální místo pro večerní procházky, dobře udržovaný. Najdete zde i dům hrůzy a atrakcí, z níž se vám naskytne magický výhled na Goyje Mountain.

Kavárna

Vychutnejte si kávu v Pasha ´s Coffee v samotném srdci Sulajmánii.

Trhy

Grand Bazaar je zajisté největší trh v Kurdistánu. Nachází se v Sulajmánii. Najdete tu všechno od bižuterie, vlajek, map, hudebních nástrojů až po jídlo a cukroví.

Qaysari Bazaar je jeden z největších trhů v Kurdistánu. Všechno, co byste rádi měli, najdete tady.  Jen se zde možná budete v uličkách cítit mírně klaustrofobicky.

Parky

Sarchnar, Azadi, Municipal Park tyhle všechny naleznete v Sulajmánii. Na Municipal Park narazíte cestou na trh. V srdci Sachnar parku najdete ZOO, celý park je také obklopen množstvím restaurací. Azadi park je zase výjimečný nejen pro děti kvůli atrakcím, které se tam nachází, ale i pro dospělé, kteří si mohou u fontány odpočinout nebo si jít prostě jen zaběhat.

Plavba

Dukanské jezero je největší přírodní jezero, po němž se můžete plavit nebo si jenom zaplavat. Je to místo s úžasnou scenerií.

Dukanské jezero

V současné době (počátek roku 2017) se cestám do Iráku spíše vyhněte, bezpečnost není 100% zaručena ani v jindy stabilním regionu iráckého Kurdistánu.

Kolébka civilizace zvaná Mezopotámie

Irák je situován v jihozápadní Asii, konkrétně na severu Arabského poloostrova. Jeho sousedé jsou Kuvajt, Saudská Arábie, Jordán, Sýrie, Turecko a Írán. 

Zemi poznamenalo hodně civilizací, kupříkladu Sumerové, Řekové, Asyřané, Peršané, Římané, Babyloňané a Arabové. Což se odrazilo na množství památek, které zde zůstaly. Starý název Iráku zněl Mezopotámie, což znamená Meziříčí. Oplývá ropným potenciálem, dnes je jednou z nejvíce zpustošených zemí světa. Ve dvou třetinách země se rozprostírají pouště a polopouště. Syrská poušť se nachází západním směrem, Arabská poušť zabírá území na jihozápadě. Nachází se tu několik kočujících pastýřů. Početná malá jezera a močály jsou situovány v jižní části mezi dvěma řekami. Irák buďto máte rádi, nebo nesnášíte, rozhodně není pro leckoho. Musíte mít srdce dobrodruha, abyste tuhle zemi ocenili.

Průvodce pro tebe napsal Michaela Galušová
Víza
Vízum za 40 $
Turistická víza na 30 dní získáš na ambasádě v Praze i Bratislavě.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
jaro a podzim
V létě nejezděte, čeká na vás vedro a sucho k zalknutí.
Více o počasí
Letenky od
12 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se neobjevují.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu