Zavřít boční panel

Doprava v Iráku

Jak do Iráku

Můžete se letecky dopravit do měst: Bagdád, Basra, Arbíl. Nejjednodušší cestou, jak se dostat do Iráku, je letět z Vídně. Odtud létají pravidelné přímé linky.

Jak se nejlépe dopravovat

Mezi Mosulem a Bagdádem je vybudovaná železniční síť, nejlepším způsobem dopravy jsou vlaky. Vydáte-li se na delší cestu, doporučujeme některé letecké spojení. Letecky se dopravíte mezi Bagdádem, Erbilem, Nadžáfem, Basrou, Sulajmániem.

Kvalita benzinu a nafty je nízká. Při dlouhém pobytu uvažujte o půjčení dopravního prostředku. Cesty mají zpevněný povrch, tak se vám na nich bude jezdit snadno. Na kratší vzdálenost jsou rychlou a nejbezpečnější volbou taxislužby. Řidiči taxíku nebývají nadšeni jízdou přes jiné provincie země, proto nepočítejte s touhle dopravou mimo danou provincii.

Doprava ve městech je obvykle kontrolována na stanovištích policií i polovojenskými milicemi. Co se týče veřejné dopravy mezi Dohukem a Zakho, ta stojí kolem 2 dolarů. Z Dohuku se rovněž snadno dostanete do Erbilu a jiných měst pomocí taxislužby. Nejlepší způsob přepravy kolem Kurdistánu je použití sdílených taxíků, které jsou zaparkovány na autobusovém nádraží. V kurdském jazyce se nazývají karaaj. Podle zákona můžou vzít jen čtyři osoby. A nezapomeňte si před zahájením jízdy usmlouvat cenu. Veřejná doprava není dost bezpečná pro nás jakožto turisty.

Půjčení auta

Řízení může být nebezpečné, protože v Iráku místní ignorují veškerá pravidla silniční dopravy. Nedodržují rychlost, přednost v jízdě. Je dost obtížné se na cestách vyznat. V zemi bývají časté kontroly, tak buďte opatrní, když se přece jenom rozhodnete pro cestu autem. Co se týče cest, jsou v dobrém stavu. Nejlepší způsob, jak si půjčit auto, je použít internet, kde zaplatíte mnohdy méně než v dané zemi. Zajímavostí je, že do Iráku se auta začala v hojném počtu dovážet až po roce 2003 a dost lidí má doposud problémy vyslovit název některého z nich. Například Land Cruiser pojmenovali raději Wanawsha, což je pseudonym kurdské zpěvačky a herečky.

Irácká silnice

Veřejná doprava

Nepsaným pravidlem v severním Iráku je nejezdit veřejnou dopravou. Nenechte se navést na levné autobusové linky do Mosulu, které prochází mosulským předměstím, kirkurským předměstím, bývají totiž nebezpečnější než samotný Bagdád. Proto použijte raději sdílené taxíky.

Taxíky začnou svou jízdu, když se kompletně naplní. Když chcete jet z města Zakho do Dohuku, hledejte místo označené jako Dohuk garage. Do každého města, které chcete navštívit, hledejte garage s názvem daného města. Když nasednete do taxíku, ujistěte řidiče, že jste ochotni čekat na další pasažéry, většinou se taxík zaplní za pár minut. Mezi Dohukem a Arbilem existují dvě cesty. Hned, jak vejdete do taxíku, řekněte, že v žádném případě nechcete jet přes předměstí Mosulu.

Rovněž i cesta mezi Arbilem a Sulajmánií má svoje mouchy. V žádném případě nejezděte přes předměstí Kirkur, a tak zvolte trasu přes město Koya, snadno se odtamtud dostanete do Sulajmánie. Proto taxikářovi nahlaste cestu do města Koya, kde následně přestoupíte.

V současné době (počátek roku 2017) se cestám do Iráku spíše vyhněte, bezpečnost není 100% zaručena ani v jindy stabilním regionu iráckého Kurdistánu.

Kolébka civilizace zvaná Mezopotámie

Irák je situován v jihozápadní Asii, konkrétně na severu Arabského poloostrova. Jeho sousedé jsou Kuvajt, Saudská Arábie, Jordán, Sýrie, Turecko a Írán. 

Zemi poznamenalo hodně civilizací, kupříkladu Sumerové, Řekové, Asyřané, Peršané, Římané, Babyloňané a Arabové. Což se odrazilo na množství památek, které zde zůstaly. Starý název Iráku zněl Mezopotámie, což znamená Meziříčí. Oplývá ropným potenciálem, dnes je jednou z nejvíce zpustošených zemí světa. Ve dvou třetinách země se rozprostírají pouště a polopouště. Syrská poušť se nachází západním směrem, Arabská poušť zabírá území na jihozápadě. Nachází se tu několik kočujících pastýřů. Početná malá jezera a močály jsou situovány v jižní části mezi dvěma řekami. Irák buďto máte rádi, nebo nesnášíte, rozhodně není pro leckoho. Musíte mít srdce dobrodruha, abyste tuhle zemi ocenili.

Průvodce pro tebe napsal Michaela Galušová
Víza
Vízum za 40 $
Turistická víza na 30 dní získáš na ambasádě v Praze i Bratislavě.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
jaro a podzim
V létě nejezděte, čeká na vás vedro a sucho k zalknutí.
Více o počasí
Letenky od
12 000 Kč
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu