Irák
Irák

Doprava v Iráku

Jak do Iráku

Můžete se letecky dopravit do měst: Bagdád, Basra, Arbíl. Nejjednodušší cestou, jak se dostat do Iráku, je letět z Vídně. Odtud létají pravidelné přímé linky.

Jak se nejlépe dopravovat

Mezi Mosulem a Bagdádem je vybudovaná železniční síť, nejlepším způsobem dopravy jsou vlaky. Vydáte-li se na delší cestu, doporučujeme některé letecké spojení. Letecky se dopravíte mezi Bagdádem, Erbilem, Nadžáfem, Basrou, Sulajmániem.

Kvalita benzinu a nafty je nízká. Při dlouhém pobytu uvažujte o půjčení dopravního prostředku. Cesty mají zpevněný povrch, tak se vám na nich bude jezdit snadno. Na kratší vzdálenost jsou rychlou a nejbezpečnější volbou taxislužby. Řidiči taxíku nebývají nadšeni jízdou přes jiné provincie země, proto nepočítejte s touhle dopravou mimo danou provincii.

Doprava ve městech je obvykle kontrolována na stanovištích policií i polovojenskými milicemi. Co se týče veřejné dopravy mezi Dohukem a Zakho, ta stojí kolem 2 dolarů. Z Dohuku se rovněž snadno dostanete do Erbilu a jiných měst pomocí taxislužby. Nejlepší způsob přepravy kolem Kurdistánu je použití sdílených taxíků, které jsou zaparkovány na autobusovém nádraží. V kurdském jazyce se nazývají karaaj. Podle zákona můžou vzít jen čtyři osoby. A nezapomeňte si před zahájením jízdy usmlouvat cenu. Veřejná doprava není dost bezpečná pro nás jakožto turisty.

Půjčení auta

Řízení může být nebezpečné, protože v Iráku místní ignorují veškerá pravidla silniční dopravy. Nedodržují rychlost, přednost v jízdě. Je dost obtížné se na cestách vyznat. V zemi bývají časté kontroly, tak buďte opatrní, když se přece jenom rozhodnete pro cestu autem. Co se týče cest, jsou v dobrém stavu. Nejlepší způsob, jak si půjčit auto, je použít internet, kde zaplatíte mnohdy méně než v dané zemi. Zajímavostí je, že do Iráku se auta začala v hojném počtu dovážet až po roce 2003 a dost lidí má doposud problémy vyslovit název některého z nich. Například Land Cruiser pojmenovali raději Wanawsha, což je pseudonym kurdské zpěvačky a herečky.

Veřejná doprava

Nepsaným pravidlem v severním Iráku je nejezdit veřejnou dopravou. Nenechte se navést na levné autobusové linky do Mosulu, které prochází mosulským předměstím, kirkurským předměstím, bývají totiž nebezpečnější než samotný Bagdád. Proto použijte raději sdílené taxíky.

Taxíky začnou svou jízdu, když se kompletně naplní. Když chcete jet z města Zakho do Dohuku, hledejte místo označené jako Dohuk garage. Do každého města, které chcete navštívit, hledejte garage s názvem daného města. Když nasednete do taxíku, ujistěte řidiče, že jste ochotni čekat na další pasažéry, většinou se taxík zaplní za pár minut. Mezi Dohukem a Arbilem existují dvě cesty. Hned, jak vejdete do taxíku, řekněte, že v žádném případě nechcete jet přes předměstí Mosulu.

Rovněž i cesta mezi Arbilem a Sulajmánií má svoje mouchy. V žádném případě nejezděte přes předměstí Kirkur, a tak zvolte trasu přes město Koya, snadno se odtamtud dostanete do Sulajmánie. Proto taxikářovi nahlaste cestu do města Koya, kde následně přestoupíte.

Chystáš se do Iráku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.