Průvodce státem
Irák
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Iráku

Aktuální kurz 1 Kč = 50.71

Irácký dinár

Patřil na začátku 90. let k nejsilnějším světovým měnám. Byl zaveden už v roce 1931. Nejmenší používanou bankovkou je 250 IQD. Mince v této měně nejsou dostupné. V některých transakcích je upřednostňována platba v dolarech. Zřídka se používají eura. Konverzní kurz v porovnání s českou korunou: 20,830 Kč je 1.000 IQD.

Irácký dinár

Směnárny a platba kartou

Podle zákona mají právo směnit cizí měnu jen banky a oficiální směnárny. Neoficiálně vám v městech dovolí platit i dolary. V roce 2000 zavedl Irák možnost použít v zahraničních bankovních operacích i euro. Většinu směnáren najdete ve větších městech. Kvůli omezení pohybu je doporučováno mít určitou finanční hotovost v dolarech. American Express je nejakceptovanější kartou, trochu méně použitelné jsou MasterCard nebo Visa. Je dobré ověřit si před vycestováním podmínky u vaši bankovní společnosti.

Kolik co stojí

  • Voda (0,5 l) – 250 IQD
  • Cola, Fanta (1,5 l) – 1 000 IQD
  • Čaj – 250 IQD
  • Sladké pochoutky – 1 000 IQD
  • Oběd v restauraci – 5.000–7.000 IQD
  • Falafel či kebab v placce, který seženete na ulici – 500–1.000 IQD
  • Lahmacun – 1.000 IQD

Ceny za ubytování v Zakho v hotelu Zozek – 11 USD/osoba, v Dohuku v hotelu Parleman – 10.000 IQD/osoba a v Arbilu v hotelu pod Citadelou 11000 IQD/osoba.

Spropitné a smlouvání

Ve všech místech Iráku se dá smlouvat. Zvláště v hotelu, kde zůstáváte více nocí, vám rádi ustoupí v ceně.

Jak ušetřit

Nejvíce ušetříte, když vyměníte drahé hotely za levnější ubytování, popřípadě využijete přespání přes couchsurfing, jedná se o stránku, kde vám hostitel nabídne svůj gauč zadarmo. Vyberte si raději ověřené lidi, aby byl váš pobyt bezpečnější. Couchsurfing je pro dobrodruhy, kteří se nebojí spát v domě někoho cizího. Výhodou couchsurfingu vidíme hlavně v poznání místní atmosféry, čímž lépe pochopíte zvyky krajiny. Ušetřit se dá smlouváním, které je v této zemi běžné. 

Denní rozpočet

Cena dopravy se může lišit a záleží na vaší šikovnosti smlouvat o ceně. Obecně cesta ze Zakho a Dohuku bude stát 8.500 IQD, cesta taxíkem z Dohuku do Lalishu a zpět 50 dolarů. Dohuk a Erbil 15.000 IQD, taxík kolem Erbilu – 1.000- 3.000 IQD, Dohuk a Erbil 40.000 IQD, Erbil – Koya 5.000 IQD, z hranice Ibrahim Khalil do Dohuku 8.000 IQD. Jídlo vás bude stát kolem 5.000 IQD. Pak ještě záleží na tom, kde budete ubytováni.

V současné době (počátek roku 2017) se cestám do Iráku spíše vyhněte, bezpečnost není 100% zaručena ani v jindy stabilním regionu iráckého Kurdistánu.

Kolébka civilizace zvaná Mezopotámie

Irák je situován v jihozápadní Asii, konkrétně na severu Arabského poloostrova. Jeho sousedé jsou Kuvajt, Saudská Arábie, Jordán, Sýrie, Turecko a Írán. 

Zemi poznamenalo hodně civilizací, kupříkladu Sumerové, Řekové, Asyřané, Peršané, Římané, Babyloňané a Arabové. Což se odrazilo na množství památek, které zde zůstaly. Starý název Iráku zněl Mezopotámie, což znamená Meziříčí. Oplývá ropným potenciálem, dnes je jednou z nejvíce zpustošených zemí světa. Ve dvou třetinách země se rozprostírají pouště a polopouště. Syrská poušť se nachází západním směrem, Arabská poušť zabírá území na jihozápadě. Nachází se tu několik kočujících pastýřů. Početná malá jezera a močály jsou situovány v jižní části mezi dvěma řekami. Irák buďto máte rádi, nebo nesnášíte, rozhodně není pro leckoho. Musíte mít srdce dobrodruha, abyste tuhle zemi ocenili.

Průvodce pro tebe napsal Michaela Galušová
Víza
Vízum za 40 $
Turistická víza na 30 dní získáš na ambasádě v Praze i Bratislavě.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
jaro a podzim
V létě nejezděte, čeká na vás vedro a sucho k zalknutí.
Více o počasí
Letenky od
12 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se neobjevují.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu