Průvodce státem
Irák
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Iráku

V současné době (počátek roku 2017) se cestám do Iráku spíše vyhněte, bezpečnost není 100% zaručena ani v jindy stabilním regionu iráckého Kurdistánu.

Zdraví

Úroveň zdravotních služeb je hodně nízká. Pro místní jsou zajištěny zastaralá zařízení. V případě nutnosti navštivte lékařské zařízení buď v Dohúku, Erbilu nebo Sulajmánii. V jiných částech, než jsme zmiňovali výše, se doporučuje jen ve zdravotních střežených objektech, protože hodně často přichází k únosům. Střežené objekty se nachází v Bagdádu, Basře a v Mezinárodní zóně v Bagdádu. Mějte na paměti, že místní neumějí dávat první pomoc.

Kriminalita

Na policii příliš nespoléhejte, mnohdy je samá policie namočena do kriminálních aktivit. Situace v Iráku je nadále nepředvídatelná a dost nebezpečná. Existují zde političtí extrémisté, kriminální živly, které čekají na cizince, kteří se až tak dobře v daném městě neorientují. Mezi jednotlivými městy jsou ozbrojená kontrolní stanoviště, přičemž příjezd k nim může přinést riziko. Bezpečnou části z hlediska pohybu je region iráckého Kurdistánu – Dohúk, Erbíl, Sulajmánie. Tato oblast si vyžaduje osobitný vízový režim.

Důležité kontakty

Níže jsou uvedeny kontakty, které se vám můžou při pobytu hodit: 

  • Policie: +964 7901 737727
  • Nouzové volání: + 964 1130
  • Ohlašovna požárů: + 964 1105
  • Lékařská pohotovostní služba v Bagdádu: + 964 5429120
  • Nemocnice Yarmouk: + 964 5376641
  • Velvyslanectví ČR v Bagdádu

V současné době (počátek roku 2017) se cestám do Iráku spíše vyhněte, bezpečnost není 100% zaručena ani v jindy stabilním regionu iráckého Kurdistánu.

Kolébka civilizace zvaná Mezopotámie

Irák je situován v jihozápadní Asii, konkrétně na severu Arabského poloostrova. Jeho sousedé jsou Kuvajt, Saudská Arábie, Jordán, Sýrie, Turecko a Írán. 

Zemi poznamenalo hodně civilizací, kupříkladu Sumerové, Řekové, Asyřané, Peršané, Římané, Babyloňané a Arabové. Což se odrazilo na množství památek, které zde zůstaly. Starý název Iráku zněl Mezopotámie, což znamená Meziříčí. Oplývá ropným potenciálem, dnes je jednou z nejvíce zpustošených zemí světa. Ve dvou třetinách země se rozprostírají pouště a polopouště. Syrská poušť se nachází západním směrem, Arabská poušť zabírá území na jihozápadě. Nachází se tu několik kočujících pastýřů. Početná malá jezera a močály jsou situovány v jižní části mezi dvěma řekami. Irák buďto máte rádi, nebo nesnášíte, rozhodně není pro leckoho. Musíte mít srdce dobrodruha, abyste tuhle zemi ocenili.

Průvodce pro tebe napsal Michaela Galušová
Víza
Vízum za 40 $
Turistická víza na 30 dní získáš na ambasádě v Praze i Bratislavě.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
jaro a podzim
V létě nejezděte, čeká na vás vedro a sucho k zalknutí.
Více o počasí
Letenky od
12 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se neobjevují.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu