Průvodce státem
Irák
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti v Iráku

Vízum 

Vízum je vyžadováno před vstupem do země. Každé vízum musí obsahovat doložku o bezpečnostní prověrce. Bez ní může být pobyt v Iráku zamítnut. Vydáte- li se do regionu Kurdistán (Dohúk, Erbíl, Sulajmánia), můžete vízum vyřídit buďto před cestou na velvyslanectví v Praze, nebo na mezinárodním letišti v Erbílu nebo Sulajmánii. Toto vízum však neplatí na pohyb po jiných provinciích a má platnost 8 dní. Když chcete vízum prodloužit, musíte navštívit imigrační oddělení místní policie. Pokud vaše kroky povedou do Bagdádu, očekávejte pečlivou kontrolu a budou od vás chtít slyšet důvod pobytu a rovněž místo pobytu.

Další dokumenty

Pro vstup do Iráku je nutné mít platný cestovní pas s platností nejméně 3 měsíce od posledního dne žádaného pobytu.

Očkování

Řadíte-li se do skupiny cestovatelů přijíždějících z východní nebo tranzitní oblasti, připravte si mezinárodní průkaz o očkování proti žluté zimnici. Obecně je doporučeno očkování pro vaši ochranu, a to hepatitida A. Očkování musíte provést nejpozději 7 dní před odjezdem. Plánujete-li pobyt mimo turistickou a rekreační oblast, pak je pro vás dobré očkování na břišní tyfus. Toto si musíte zařídit minimálně 14 dní před odjezdem. Při dlouhodobém nebo pracovním pobytu se očkujte raději proti vzteklině. Očkování proti choleře a průjmu se doporučuje pro lidi náchylné k průjmu, kdybyste se stravovali na venkově nebo na ulicích.

Celní předpisy

Omezení se týká hlavně hotovosti a zlata. Je dovoleno vyvést maximálně 200 g zlata a sumu 10.000 USD. Výslovně se nedoporučuje dovážet předměty a zboží, které jsou v rozporu s jejich náboženstvím, jedná se hlavně o alkohol, pornografii.

V současné době (počátek roku 2017) se cestám do Iráku spíše vyhněte, bezpečnost není 100% zaručena ani v jindy stabilním regionu iráckého Kurdistánu.

Kolébka civilizace zvaná Mezopotámie

Irák je situován v jihozápadní Asii, konkrétně na severu Arabského poloostrova. Jeho sousedé jsou Kuvajt, Saudská Arábie, Jordán, Sýrie, Turecko a Írán. 

Zemi poznamenalo hodně civilizací, kupříkladu Sumerové, Řekové, Asyřané, Peršané, Římané, Babyloňané a Arabové. Což se odrazilo na množství památek, které zde zůstaly. Starý název Iráku zněl Mezopotámie, což znamená Meziříčí. Oplývá ropným potenciálem, dnes je jednou z nejvíce zpustošených zemí světa. Ve dvou třetinách země se rozprostírají pouště a polopouště. Syrská poušť se nachází západním směrem, Arabská poušť zabírá území na jihozápadě. Nachází se tu několik kočujících pastýřů. Početná malá jezera a močály jsou situovány v jižní části mezi dvěma řekami. Irák buďto máte rádi, nebo nesnášíte, rozhodně není pro leckoho. Musíte mít srdce dobrodruha, abyste tuhle zemi ocenili.

Průvodce pro tebe napsal Michaela Galušová
Víza
Vízum za 40 $
Turistická víza na 30 dní získáš na ambasádě v Praze i Bratislavě.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
jaro a podzim
V létě nejezděte, čeká na vás vedro a sucho k zalknutí.
Více o počasí
Letenky od
12 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se neobjevují.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu