V současné době (počátek roku 2017) se cestám do Iráku spíše vyhněte, bezpečnost není 100% zaručena ani v jindy stabilním regionu iráckého Kurdistánu.

Kolébka civilizace zvaná Mezopotámie

Irák je situován v jihozápadní Asii, konkrétně na severu Arabského poloostrova. Jeho sousedé jsou Kuvajt, Saudská Arábie, Jordán, Sýrie, Turecko a Írán. 

Zemi poznamenalo hodně civilizací, kupříkladu Sumerové, Řekové, Asyřané, Peršané, Římané, Babyloňané a Arabové. Což se odrazilo na množství památek, které zde zůstaly. Starý název Iráku zněl Mezopotámie, což znamená Meziříčí. Oplývá ropným potenciálem, dnes je jednou z nejvíce zpustošených zemí světa. Ve dvou třetinách země se rozprostírají pouště a polopouště. Syrská poušť se nachází západním směrem, Arabská poušť zabírá území na jihozápadě. Nachází se tu několik kočujících pastýřů. Početná malá jezera a močály jsou situovány v jižní části mezi dvěma řekami. Irák buďto máte rádi, nebo nesnášíte, rozhodně není pro leckoho. Musíte mít srdce dobrodruha, abyste tuhle zemi ocenili.

Průvodce pro tebe napsal Michaela Galušová
Víza
Vízum za 40 $
Turistická víza na 30 dní získáš na ambasádě v Praze i Bratislavě.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
jaro a podzim
V létě nejezděte, čeká na vás vedro a sucho k zalknutí.
Více o počasí
Letenky od
12 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se neobjevují.
Akční nabídky

Praktické tipy do Iráku

Co vidět a navštívit v Iráku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Iráku

Zavřít boční panel

Baghdád

Irácké hlavní město leží na řece Tigris a je jedním z největších měst v celém Arabském světě. Bezpečnostní situace je však dlouhodobě na bodu mrazu a rozhodně nelze cesty do Baghdádu s čistým svědomím doporučit. 

Ve městě stojí za vidění: 

Bagdádské muzeum: naleznete zde voskové figuríny životní velkosti, které znázorňují tradiční život a zvyky v Iráku. V minulosti bylo v Bagdádu mnohem více muzeí, než je tomu dnes. Spousta památek byla zničena válkou.

Bagdádská ZOO je jedna z největších zoologických zahrad v Ásii.

Irácké múzeum, jedno z největších svého druhu, nabízí 30 galerií. V jedné z nich najdete i krystal, v němž je vyryto 12 rýh symbolizujících kalendář. Mnoho exponátů v muzeu jsou napodobeniny.

Zavřít boční panel

Babylon

Babylon je veliké město s bohatou historií. Vynikalo pozoruhodnou architekturou. Už samotný název, v překladu Boží brána, vypovídá o významu města.

Zavřít boční panel

Lalish

Lalish je nejposvátnějším místem pro Jazídy, obyvatele severního Iráku. Za návštěvu stojí hrobka Šejka Adi Ibn Mustafu. Předtím, než vstoupíte, musíte zout boty. Kolem hrobky se nachází pilíře, na nichž jsou pověšeny barevné šátky s uzly, díky nimž se vám splní tajná přání.

Zavřít boční panel

Erbíl

V Erbilu se nachází rovněž jako v jiných větších městech spoustu bazarů a krámků. Památkou, která přitáhne davy lidí, je citadela stojící nad městem. Má dva vchody, přičemž za hlavní vchod je označováno místo, kde sedí socha historika M. A. Sharafaddina. Vstup je bezplatný.

Zavřít boční panel

Duhok

Duhoku je nespočetné množství bazarů. Jejich prozkoumání vám může trvat i celý den. Atrakcí ve městě je Dream City, zábavní park, kde se schází mladí lidé. Nachází se kilometr od centra. Směrem k Dream City je postaven zajímavý kostel St. Ith Llaha. Když se vydáte na opačný směr, přijdete k menšímu vodopádu.

Počasí a sezóny v Iráku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Kurdistán
Horské oblasti severního Iráku

7 °C

8 °C

12 °C

17 °C

24 °C

29 °C

33 °C

33 °C

29 °C

22 °C

15 °C

9 °C
Jižní Irák
Pouště a velká města

15 °C

18 °C

23 °C

30 °C

37 °C

41 °C

44 °C

44 °C

40 °C

33 °C

23 °C

17 °C

Počasí

V průběhu léta se připravte na extrémní horko. Teplota se ve stínu vyšplhá až k 50 °C. Dost často se vyskytují písečné bouře pojmenované chamsin, ty můžou trvat i dva až tři dny.

Sezóny a kdy vyrazit

Doporučuje se vyrazit na jaře nebo na podzim, kdy se vyhnete horkému létu a chladným zimám, které jsou doprovázeny deštěm a na severu sněhem.

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu