Irák

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

V současné době (počátek roku 2017) se cestám do Iráku spíše vyhněte, bezpečnost není 100% zaručena ani v jindy stabilním regionu iráckého Kurdistánu.

Kolébka civilizace zvaná Mezopotámie

Irák je situován v jihozápadní Asii, konkrétně na severu Arabského poloostrova. Jeho sousedé jsou Kuvajt, Saudská Arábie, Jordán, Sýrie, Turecko a Írán. 

Zemi poznamenalo hodně civilizací, kupříkladu Sumerové, Řekové, Asyřané, Peršané, Římané, Babyloňané a Arabové. Což se odrazilo na množství památek, které zde zůstaly. Starý název Iráku zněl Mezopotámie, což znamená Meziříčí. Oplývá ropným potenciálem, dnes je jednou z nejvíce zpustošených zemí světa. Ve dvou třetinách země se rozprostírají pouště a polopouště. Syrská poušť se nachází západním směrem, Arabská poušť zabírá území na jihozápadě. Nachází se tu několik kočujících pastýřů. Početná malá jezera a močály jsou situovány v jižní části mezi dvěma řekami. Irák buďto máte rádi, nebo nesnášíte, rozhodně není pro leckoho. Musíte mít srdce dobrodruha, abyste tuhle zemi ocenili.

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Zavřít
Ikona pinu

Baghdád

Irácké hlavní město leží na řece Tigris a je jedním z největších měst v celém Arabském světě. Bezpečnostní situace je však dlouhodobě na bodu mrazu a rozhodně nelze cesty do Baghdádu s čistým svědomím doporučit.

Ve městě stojí za vidění:

Bagdádské muzeum: naleznete zde voskové figuríny životní velkosti, které znázorňují tradiční život a zvyky v Iráku. V minulosti bylo v Bagdádu mnohem více muzeí, než je tomu dnes. Spousta památek byla zničena válkou.

Bagdádská ZOO je jedna z největších zoologických zahrad v Ásii.

Irácké múzeum, jedno z největších svého druhu, nabízí 30 galerií. V jedné z nich najdete i krystal, v němž je vyryto 12 rýh symbolizujících kalendář. Mnoho exponátů v muzeu jsou napodobeniny.

Zavřít
Ikona pinu

Babylon

Babylon je veliké město s bohatou historií. Vynikalo pozoruhodnou architekturou. Už samotný název, v překladu Boží brána, vypovídá o významu města.

Zavřít
Ikona pinu

Lalish

Lalish je nejposvátnějším místem pro Jazídy, obyvatele severního Iráku. Za návštěvu stojí hrobka Šejka Adi Ibn Mustafu. Předtím, než vstoupíte, musíte zout boty. Kolem hrobky se nachází pilíře, na nichž jsou pověšeny barevné šátky s uzly, díky nimž se vám splní tajná přání.

Zavřít
Ikona pinu

Erbíl

V Erbilu se nachází rovněž jako v jiných větších městech spoustu bazarů a krámků. Památkou, která přitáhne davy lidí, je citadela stojící nad městem. Má dva vchody, přičemž za hlavní vchod je označováno místo, kde sedí socha historika M. A. Sharafaddina. Vstup je bezplatný.

V Duhoku je nespočetné množství bazarů. Jejich prozkoumání vám může trvat i celý den. Atrakcí ve městě je Dream City, zábavní park, kde se schází mladí lidé. Nachází se kilometr od centra. Směrem k Dream City je postaven zajímavý kostel St. Ith Llaha. Když se vydáte na opačný směr, přijdete k menšímu vodopádu.

Počasí a sezóny

Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Průměrné počasí
Průměrná teplota 10 °C 12 °C 17 °C 23 °C 28 °C 32 °C 35 °C 34 °C 31 °C 25 °C 17 °C 11 °C
Teplota vody 16 °C 16 °C 18 °C 22 °C 27 °C 30 °C 31 °C 32 °C 31 °C 29 °C 24 °C 20 °C
Sluneční svit 6 h 7 h 8 h 8 h 10 h 12 h 12 h 12 h 11 h 9 h 7 h 6 h
Hlavní sezóna

Počasí

V průběhu léta se připravte na extrémní horko. Teplota se ve stínu vyšplhá až k 50 °C. Dost často se vyskytují písečné bouře pojmenované chamsin, ty můžou trvat i dva až tři dny.

Kdy vyrazit

Doporučuje se vyrazit na jaře nebo na podzim, kdy se vyhnete horkému létu a chladným zimám, které jsou doprovázeny deštěm a na severu sněhem.

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce Od roku 4.000 př.n.l. rozkvétala na zmiňovaném území sumerská říše a pak následně Babylónie a Asýrie. Bagdád se stal důležitým kulturním a obchodním centrem muslimského života. [imageFill 8925] Po 1. světové válce toto území vzali pod nadvládu Britové. V roce 1932 vzniklo Irácké království, které netrvalo dlouho. Radikální strana BAAS byla založena v roce 1947 jako panarabské hnutí a prosazovala arabský…

Jak ušetříš

Irácký dinár Patřil na začátku 90. let k nejsilnějším světovým měnám. Byl zaveden už v roce 1931. Nejmenší používanou bankovkou je 250 IQD. Mince v této měně nejsou dostupné. V některých transakcích je upřednostňována platba v dolarech. Zřídka se používají eura. Konverzní kurz v porovnání s českou korunou: 20,830 Kč je 1.000 IQD. [imageFill 8927] Směnárny a platba kartou Podle zákona mají právo směnit cizí měnu…

Jak se budeš dopravovat

Jak do Iráku Můžete se letecky dopravit do měst: Bagdád, Basra, Arbíl. Nejjednodušší cestou, jak se dostat do Iráku, je letět z Vídně. Odtud létají pravidelné přímé linky. Jak se nejlépe dopravovat Mezi Mosulem a Bagdádem je vybudovaná železniční síť, nejlepším způsobem dopravy jsou vlaky. Vydáte-li se na delší cestu, doporučujeme některé letecké spojení. Letecky se dopravíte mezi Bagdádem, Erbilem, Nadžáfem, Basrou, Sulajmániem. …

Co ochutnáš

Irácká kuchyně Typické je pro ni použití mnohem více koření než v jiných arabských kuchyních. Nejznámějším dezertem je jednoznačně baklava. Je složena z několika vrstev těsta filo, naplněna ořechy a následně slazena medem nebo cukrovým sirupem. Tradičním masem pro kebab je jehněčí, někde se setkáte i s hovězím, kozím, kuřecím nebo rybím. Pití čaje od místních se příliš nedoporučuje, protože v čaji bývají obsaženy bakterie,…

Jaké výlety podnikneš

Trek Výšlap na horu Halgurd, ze které se vám naskytne nádherný výhled do údolí směrem k vesnici Choman. Terén je nenáročný, zvládne ho jistě každý. Ze samotného vrchu Halgurdu můžete vidět panorama nejvyšší irácké hory Chekha Dar, ale i íránské hory Zagros. Další skvělý pohled se vám naskytne v Goyje Mountain. Nachází se 15 minut chůze z centra města Sulajmánie. Určitě si nezapomeňte vzít fotoaparát, tuto krásu musíte mít…

Na co si dej pozor

V současné době (počátek roku 2017) se cestám do Iráku spíše vyhněte, bezpečnost není 100% zaručena ani v jindy stabilním regionu iráckého Kurdistánu. Zdraví Úroveň zdravotních služeb je hodně nízká. Pro místní jsou zajištěny zastaralá zařízení. V případě nutnosti navštivte lékařské zařízení buď v Dohúku, Erbilu nebo Sulajmánii. V jiných částech, než jsme zmiňovali výše, se doporučuje jen ve zdravotních střežených objektech, protože…

Víza a na co mysli před cestou

Vízum  Vízum je vyžadováno před vstupem do země. Každé vízum musí obsahovat doložku o bezpečnostní prověrce. Bez ní může být pobyt v Iráku zamítnut. Vydáte- li se do regionu Kurdistán (Dohúk, Erbíl, Sulajmánia), můžete vízum vyřídit buďto před cestou na velvyslanectví v Praze, nebo na mezinárodním letišti v Erbílu nebo Sulajmánii. Toto vízum však neplatí na pohyb po jiných provinciích a má platnost 8 dní. Když chcete vízum prodloužit,…

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce

Od roku 4.000 př.n.l. rozkvétala na zmiňovaném území sumerská říše a pak následně Babylónie a Asýrie. Bagdád se stal důležitým kulturním a obchodním centrem muslimského života.

Asyřani

Po 1. světové válce toto území vzali pod nadvládu Britové. V roce 1932 vzniklo Irácké království, které netrvalo dlouho. Radikální strana BAAS byla založena v roce 1947 jako panarabské hnutí a prosazovala arabský nacionalismus. V roce 1958 se z Iráckého království stala republika v čele se Saddámem Husajnem. Ten rozpoutal v zemi válku s Íránem a mezinárodní koalicí vedenou USA. V roku 1968–2003 mněla BAAS v Iráku mocenský monopol. Husajn měl ve straně silný vliv, budoval kult osobnosti. Do protiíránského tažení se zapojilo i někdejší Československo v roce 1990–1991. Po válce v zálivu vznikl program Ropa za potraviny, v němž se snažili zmírnit dopad války na místní obyvatele. Fungoval v letech 1995–2003. V té době byl kontrolován export ropy výměnou za potraviny a léky. USA Husajna označily za válečného zločince, který byl v roce 2006 popraven. Současná situace v zemi je nestabilní, vyskytují se časté teroristické útoky. Momentálně stát okupuje extrémistická sunnitská skupina ISIS, jejíž počátky sahají do roku 1999.

V roce 2013 ISIS převzala kontrolu nad městem Falluja, následně v roku 2014 bylo obsazeno město Mosul, pak pokračovali směrem k Bagdádu. V srpnu 2014 se však expanze ISIS zastavila, poněvadž irácké vojsko vytlačilo ISIS. Oproti předešlému období se část obývaná ISIS zmenšila na čtvrtinu. Situace v Iráku je nadále nepokojná, nepřehledná a hrozí nebezpečí útoku.

Lidé

Obyvatelstvo se skládá ze 76 % Arabů, 20 % Kurdů, 4 % Turkomanů. Mnoho Arabů jsou šiitští muslimové na rozdíl od Kurdů, kteří se hlásí k sunnitskému směru. Kurdové žijí převážně v Arbilu, Sulajmaníji a Dohuku. Turkomani jsou směsicí šiitů a sunnitů, obývají hlavně Kirkúk.

Vícegenerační soužití a domluvené sňatky jsou dnes minulostí, i přesto má rodina nadále hlavní slovo. Ženy jakožto budoucí nevěsty musí být přítomny při rodinných schůzkách a dodržovat určitá společenská pravidla. Měly by být řádně vychované, milá a neměly by na sebe poutat pozornost. V minulosti nevěsty musely projít „výběrovým řízením“ u matky svého nastávajícího.

V dnešní době se můžou snoubenci scházet bez doprovodu dalších lidí. Samotná svatba trvá 7 dní, mnoho rodin chce však na svatbě ušetřit co nejvíce, tak většinou už trvá jen 2 až 3 dny. V Iráku se dodržuje tradice, že manžel přinese do manželčina domu zlato. Nejmladší syn nebo dcera musí zůstat žít s rodiči a starat se o ně, protože v Iráku neexistují domovy pro seniory. Pro rodinu by to byla veliká ostuda, když by se o nich jejich potomek odmítl starat. Zdravotní pojištění a důchod je poskytován pouze státním úředníkům. Lidé v Iráku jsou však velice pohostinní, a tak očekávejte, že vás každý bude k sobě zvát na čaj.

V Iráku žije asi 4x více lidí než v ČR.

Svátky

Přesné datum muslimských svátků se určit dle našeho kalendáře nedá. Lunární rok, dle něhož se svátky určují, je kratší než náš. Hlavním svátkem je ramadán, který muslimové slaví čtyři týdny. Jejich práce se v té době posouvá do nočních hodin. Pracovní doba je tím pádem kratší. První jídlo, které ochutnají po západu slunce, je iftár, základem čehož jsou datle, voda a mléko. Všichni členové domácnosti se usadí kolem stolu.

Po ramadánu následuje několik svátků a o dva měsíce později se zase slaví. V průběhu svátků nenajdete žádnou školu, obchod nebo úřad otevřený. Připravte se, že vláda někdy vyhlásí svátek i v tu dobu, kdy je v zemi nesnesitelné horko. Pracovní týden zpravidla začíná v neděli a končí ve čtvrtek. V pátek a sobotu půjdete do obchodu nebo na úřad marně, s výjimkou obchodů s potravinami, textilem a soukromými službami, ty najdete otevřeny celý týden, všechno ostatní je zavřeno. Otevírací doba obchodů je 9–18 hod. Pracovní doba pro místní obyvatele je 8–15 hodin.

V zemi se slaví tyto svátky:

 • 1. leden – Nový rok
 • 6. leden – Den iráckých ozbrojených sil (armády)
 • 10. leden – Začátek islámského roku
 • 19. Leden – (2 dny) Ašúra (islámský svátek, významný zvláště pro šiity)
 • 8. únor – Výročí revoluce v roce 1963
 • 20. březen – Narození Proroka Muhammada, tzv. Maulid (islámský svátek)
 • 21. březen – Nawroz (též Nourúz), Den nezávislosti Kurdistánu, příchod jara
 • 9. duben – 5. výročí pádu režimu Saddáma Husajna (v roce 2003)
 • 17. duben – Bitva na poloostrově Fao (irácká armáda porazila íránské vojsko v roce 1988)
 • 1. květen – Svátek práce
 • 14. červenec – Národní svátek Iráku (přechod z království na republiku)
 • 1. říjen (3 dny) – Íd al-Fitr (konec postního měsíce ramadánu, islámský svátek)
 • 8. prosinec – (4 dny) Íd al-Adhá (islámský svátek)

Kultura

Obyvatelstvo se skládá z dvou odlišných etnických skupin. Jednou jsou šiité a druhou sunnité. Napětí mezi nimi je obrovské. Samotní místní jsou hrdým národem Iráku, a rovněž národem silně věřícím. Sociální podpora pro nezaměstnané neexistuje, a tak dost lidí žije na hranici chudoby. Plnoletost každého občana Iráku začíná dnem jeho 18. narozenin. Společenské faux pas je, když se dívka vdá, vycestuje nebo se odstěhuje bez souhlasu rodiny. Kdyby se z ženy stala vdova, musí se vrátit zpět k rodičům nebo ke svému bratrovi, nezáleží přitom na jejím věku.

Pro irácké křesťany je 24. prosinec svátkem, kdy se všichni sejdou v kostele a pak společně grilují. Jejich tradičním jídlem je kuba, která je zhotovena z hovězího masa a datlové omáčky. Zachovávají tradici, která velí, že si musí dát na sebe nové oblečení. Obdarovávané jsou jenom děti. O vánoční stromečky není v Iráku nouze. Proto každá rodina má dva stromečky. Jeden je umístěn venku, druhý uvnitř. Nový rok se podobná našim českým Vánocům. Na tento den, 1. ledna, se slaví Nový rok i jarní rovnodennost a při této události se vzájemně obdarovávají dárky. Tradiční muzika, maqam, čerpá z arabské poezie. Je překvapivě pomalá a srdcervoucí.

Jazyk

Úředním jazykem je arabština a kurdština. Anglicky se domluvíte většinou jen se vzdělanějšími obyvateli. Proto si na cestu se sebou přibalte i slovník, který vám pomůže orientovat se v základních frázích. Dále pak v regionech můžete zaslechnout turkmenštinu, asyrštinu. Na severu Iráku má kurdština dva dialekty sorani a kurmanji. Když umíte nějaké slovíčko turecky a persky, je to vaší výhodou. Kurdské dialekty mají toho dost společného s perským jazykem. A i když nemluvíte kurdsky, Kurdi vás rádi naučí i pár slůvek z jejich jazyka.

Po přiblížení arabského a kurdského jazyka jsme si pro vás připravili minislovníky.

Minislovník arabštiny:

 • Marḥaba – Ahoj!
 • Naʿam – Ano
 • Lā – Ne
 • Afwan – Prosím
 • Almaʿṯrah – Promiňte

Minislovník kurdštiny:

 • Merheba – Ahoj!
 • Erê,belê – Ano
 • Na – Ne
 • Ricadikim – Prosím
 • Biborîn – Promiňte

Turismus

Země není zvyklá na přívaly turistů, a tak nemá dobře vybudovaný systém ubytování. S ubytováním je velký problém. Najít klidné, čisté a bezpečné ubytování je vzácností. Jedinou možností je se ubytovat ve větších městech i navzdory tomu, že jsou hotely zničené. Celá síť ubytovacích zařízení by potřebovala větší investici. Určitě se rozlučte s myšlenkou spaní venku. Často se vyskytují ozbrojené konflikty mezi vládou a teroristy. Většinu turistů tvoří poutníci a silně věřící nehledící na bezpečnost. Jejich hlavním cílem jsou hlavně šiitské svatyně v městech Nadžaf a Karbalá. Největším lákadlem pro turisty je Kurdistán díky jeho nedotčenosti a autentičnosti.

Geografie

Z hlediska polohy je Irák dost významný. Centrální a jihovýchodní částí území protéká Eufrat a Tigris, tvoří Mezopotámskou nížinu. Bezodtokové pánve a izolované vrchy pokrývají polovinu území na jihozápadě a západě Iráku. Na jihu se rozprostírají močály a Syrsko-arabská poušť.

Irák můžeme rozdělit na Horní Mezopotámii, Kurdistán a Dolní Mezopotámii. Horní Mezopotámie nese název Džazíra. Většina této oblasti je zahalena pouští. Nejvýznamnějšími sídly této oblasti jsou města Busayrah, Diyarbakr, Mosul, Deir ez-Zor, Ar-Raqqah, Al-Hasakah. Dolní Mezopotámii charakterizuje říčná delta táhnoucí se územím. V jihovýchodní části najdeme nespočetné množství jezer. Mezi Horní a Dolní Mezopotámií leží Bagdád. Kurdistán je známý svým pohořím s výškou od 1.000 do 4.000 m n. m.

Rozloha země je asi 5,5x větší než rozloha Česka.

Zavřít

Jak ušetříš

Irácký dinár

Patřil na začátku 90. let k nejsilnějším světovým měnám. Byl zaveden už v roce 1931. Nejmenší používanou bankovkou je 250 IQD. Mince v této měně nejsou dostupné. V některých transakcích je upřednostňována platba v dolarech. Zřídka se používají eura. Konverzní kurz v porovnání s českou korunou: 20,830 Kč je 1.000 IQD.

Irácký dinár

Směnárny a platba kartou

Podle zákona mají právo směnit cizí měnu jen banky a oficiální směnárny. Neoficiálně vám v městech dovolí platit i dolary. V roce 2000 zavedl Irák možnost použít v zahraničních bankovních operacích i euro. Většinu směnáren najdete ve větších městech. Kvůli omezení pohybu je doporučováno mít určitou finanční hotovost v dolarech. American Express je nejakceptovanější kartou, trochu méně použitelné jsou MasterCard nebo Visa. Je dobré ověřit si před vycestováním podmínky u vaši bankovní společnosti.

Kolik co stojí

 • Voda (0,5 l) – 250 IQD
 • Cola, Fanta (1,5 l) – 1 000 IQD
 • Čaj – 250 IQD
 • Sladké pochoutky – 1 000 IQD
 • Oběd v restauraci – 5.000–7.000 IQD
 • Falafel či kebab v placce, který seženete na ulici – 500–1.000 IQD
 • Lahmacun – 1.000 IQD

Ceny za ubytování v Zakho v hotelu Zozek – 11 USD/osoba, v Dohuku v hotelu Parleman – 10.000 IQD/osoba a v Arbilu v hotelu pod Citadelou 11000 IQD/osoba.

Spropitné a smlouvání

Ve všech místech Iráku se dá smlouvat. Zvláště v hotelu, kde zůstáváte více nocí, vám rádi ustoupí v ceně.

Jak ušetřit

Nejvíce ušetříte, když vyměníte drahé hotely za levnější ubytování, popřípadě využijete přespání přes couchsurfing, jedná se o stránku, kde vám hostitel nabídne svůj gauč zadarmo. Vyberte si raději ověřené lidi, aby byl váš pobyt bezpečnější. Couchsurfing je pro dobrodruhy, kteří se nebojí spát v domě někoho cizího. Výhodou couchsurfingu vidíme hlavně v poznání místní atmosféry, čímž lépe pochopíte zvyky krajiny. Ušetřit se dá smlouváním, které je v této zemi běžné.

Denní rozpočet

Cena dopravy se může lišit a záleží na vaší šikovnosti smlouvat o ceně. Obecně cesta ze Zakho a Dohuku bude stát 8.500 IQD, cesta taxíkem z Dohuku do Lalishu a zpět 50 dolarů. Dohuk a Erbil 15.000 IQD, taxík kolem Erbilu – 1.000- 3.000 IQD, Dohuk a Erbil 40.000 IQD, Erbil – Koya 5.000 IQD, z hranice Ibrahim Khalil do Dohuku 8.000 IQD. Jídlo vás bude stát kolem 5.000 IQD. Pak ještě záleží na tom, kde budete ubytováni.

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

Jak do Iráku

Můžete se letecky dopravit do měst: Bagdád, Basra, Arbíl. Nejjednodušší cestou, jak se dostat do Iráku, je letět z Vídně. Odtud létají pravidelné přímé linky.

Jak se nejlépe dopravovat

Mezi Mosulem a Bagdádem je vybudovaná železniční síť, nejlepším způsobem dopravy jsou vlaky. Vydáte-li se na delší cestu, doporučujeme některé letecké spojení. Letecky se dopravíte mezi Bagdádem, Erbilem, Nadžáfem, Basrou, Sulajmániem.

Kvalita benzinu a nafty je nízká. Při dlouhém pobytu uvažujte o půjčení dopravního prostředku. Cesty mají zpevněný povrch, tak se vám na nich bude jezdit snadno. Na kratší vzdálenost jsou rychlou a nejbezpečnější volbou taxislužby. Řidiči taxíku nebývají nadšeni jízdou přes jiné provincie země, proto nepočítejte s touhle dopravou mimo danou provincii.

Doprava ve městech je obvykle kontrolována na stanovištích policií i polovojenskými milicemi. Co se týče veřejné dopravy mezi Dohukem a Zakho, ta stojí kolem 2 dolarů. Z Dohuku se rovněž snadno dostanete do Erbilu a jiných měst pomocí taxislužby. Nejlepší způsob přepravy kolem Kurdistánu je použití sdílených taxíků, které jsou zaparkovány na autobusovém nádraží. V kurdském jazyce se nazývají karaaj. Podle zákona můžou vzít jen čtyři osoby. A nezapomeňte si před zahájením jízdy usmlouvat cenu. Veřejná doprava není dost bezpečná pro nás jakožto turisty.

Půjčení auta

Řízení může být nebezpečné, protože v Iráku místní ignorují veškerá pravidla silniční dopravy. Nedodržují rychlost, přednost v jízdě. Je dost obtížné se na cestách vyznat. V zemi bývají časté kontroly, tak buďte opatrní, když se přece jenom rozhodnete pro cestu autem. Co se týče cest, jsou v dobrém stavu. Nejlepší způsob, jak si půjčit auto, je použít internet, kde zaplatíte mnohdy méně než v dané zemi. Zajímavostí je, že do Iráku se auta začala v hojném počtu dovážet až po roce 2003 a dost lidí má doposud problémy vyslovit název některého z nich. Například Land Cruiser pojmenovali raději Wanawsha, což je pseudonym kurdské zpěvačky a herečky.

Irácká silnice

Veřejná doprava

Nepsaným pravidlem v severním Iráku je nejezdit veřejnou dopravou. Nenechte se navést na levné autobusové linky do Mosulu, které prochází mosulským předměstím, kirkurským předměstím, bývají totiž nebezpečnější než samotný Bagdád. Proto použijte raději sdílené taxíky.

Taxíky začnou svou jízdu, když se kompletně naplní. Když chcete jet z města Zakho do Dohuku, hledejte místo označené jako Dohuk garage. Do každého města, které chcete navštívit, hledejte garage s názvem daného města. Když nasednete do taxíku, ujistěte řidiče, že jste ochotni čekat na další pasažéry, většinou se taxík zaplní za pár minut. Mezi Dohukem a Arbilem existují dvě cesty. Hned, jak vejdete do taxíku, řekněte, že v žádném případě nechcete jet přes předměstí Mosulu.

Rovněž i cesta mezi Arbilem a Sulajmánií má svoje mouchy. V žádném případě nejezděte přes předměstí Kirkur, a tak zvolte trasu přes město Koya, snadno se odtamtud dostanete do Sulajmánie. Proto taxikářovi nahlaste cestu do města Koya, kde následně přestoupíte.

Zavřít

Co ochutnáš

Irácká kuchyně

Typické je pro ni použití mnohem více koření než v jiných arabských kuchyních. Nejznámějším dezertem je jednoznačně baklava. Je složena z několika vrstev těsta filo, naplněna ořechy a následně slazena medem nebo cukrovým sirupem. Tradičním masem pro kebab je jehněčí, někde se setkáte i s hovězím, kozím, kuřecím nebo rybím.

Pití čaje od místních se příliš nedoporučuje, protože v čaji bývají obsaženy bakterie, které se mnohdy nezničí ani varem. Proto buďte opatrní a raději sáhněte po balené vodě. Když se však náhodou stane, že vám není dobře, kupte si od místního lék s názvem Inter Stop, který funguje lépe než naše domácí léky.

Irácká kuchyně je jedna z nejstarších, což se mnohdy odráží i na vzhledu jejich restaurací. Obvykle menu začíná předkrmem zvaným mezzi. Mezi místními se největší oblibě těší kebab, shawarma, falafel, tepsi baytinijan, masgouf, bami. Shawarma má mnoho společních rysů s doner kebabem. Tepsi baytinijan se skládá z baklažánu, rajčat, česneku, cibule, brambor, masových kuliček. Masqouf je ryba, která se peče a marinuje se solí, olivovým olejem a tamaríndem. Přílohou k této pochoutce bývá nakrájená cibule, rajčata a chléb. Bami je v podstatě jehněčí ragú.

Irácká kuchyně

Jak se stravovat jako místní

Jako místní byste měli vyloučit alkohol a vepřové maso. Jídelníček sestává z mnohých přísad a příloh. V okolí bazarů najdete několik restaurací, které vám připraví jídlo dle vašeho gusta. Tradičním jídlem je omáčka podávaná s různými typy masa. Kebab a kubu, placku s rýží a masem najdete na každém rohu. V Iráku je mnoho malých levných restaurací, na drahé narazíte málokdy. Pochutnat si všude můžete na falafelu, kebabu, ale i na lahmacun. Za 5 eur dostanete hromadu jídla, kterou nebude zvládat jíst. Když si objednáte kebab a salát, většinou k tomu dostanete chleba i omáčku už zahrnutou v ceně.

Mnohé podniky jsou ukryty v bazaru. Určitě se při návštěvě potkáte s místními, kteří vám budou nabízet čaj, mnohdy však extrémně přeslazený. Levně na bazaru seženete oříšky, pistácie, sladkosti, bonbóny a hlavně specialitu – sýr. Sýr, ve tvaru našeho korbáče, bývá hodně přesolený a má daleko mohutnější tvar, než na jaký sme zvyklí. Suvenýr z vaší cesty snadno seženete v Dohuku v supermarketu situovaném blízko lunaparku Dream City.

Obvyklé ceny v restauracích

Snídaně je složena z chleba, tří vajíček natvrdo a čaje a vyjde vás na 4.000 IQD. K obědu naservírované kuřecí maso s rýží, salátem a polévkou s chlebem bude stát 7.000 IQD. Večeře vás může vyjít na 5.000–7.000 IQD.

Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Trek

Výšlap na horu Halgurd, ze které se vám naskytne nádherný výhled do údolí směrem k vesnici Choman. Terén je nenáročný, zvládne ho jistě každý. Ze samotného vrchu Halgurdu můžete vidět panorama nejvyšší irácké hory Chekha Dar, ale i íránské hory Zagros.

Další skvělý pohled se vám naskytne v Goyje Mountain. Nachází se 15 minut chůze z centra města Sulajmánie. Určitě si nezapomeňte vzít fotoaparát, tuto krásu musíte mít zdokumentovanou.

Vodopády

Za návštěvu stojí vodopád Gali Ale Beg situovaný v Kurdistánu, přesněji se nachází v severním Erbilu.

Ahmed Awa se nachází blíže k íránskym hranicím. Abyste se sem dostali, čeká vás celkem nároční výšlap, terén není v dobrém stavu, ale postupně ho zlepšují.

Zábavní park

Chavy Land v Sulajmánii byl otevřen v roku 2013. Může se pyšnit jedním z největších kol v Asii. Je to ideální místo pro večerní procházky, dobře udržovaný. Najdete zde i dům hrůzy a atrakcí, z níž se vám naskytne magický výhled na Goyje Mountain.

Kavárna

Vychutnejte si kávu v Pasha ´s Coffee v samotném srdci Sulajmánii.

Trhy

Grand Bazaar je zajisté největší trh v Kurdistánu. Nachází se v Sulajmánii. Najdete tu všechno od bižuterie, vlajek, map, hudebních nástrojů až po jídlo a cukroví.

Qaysari Bazaar je jeden z největších trhů v Kurdistánu. Všechno, co byste rádi měli, najdete tady. Jen se zde možná budete v uličkách cítit mírně klaustrofobicky.

Parky

Sarchnar, Azadi, Municipal Park tyhle všechny naleznete v Sulajmánii. Na Municipal Park narazíte cestou na trh. V srdci Sachnar parku najdete ZOO, celý park je také obklopen množstvím restaurací. Azadi park je zase výjimečný nejen pro děti kvůli atrakcím, které se tam nachází, ale i pro dospělé, kteří si mohou u fontány odpočinout nebo si jít prostě jen zaběhat.

Plavba

Dukanské jezero je největší přírodní jezero, po němž se můžete plavit nebo si jenom zaplavat. Je to místo s úžasnou scenerií.

Dukanské jezero

Zavřít

Na co si dej pozor

V současné době (počátek roku 2017) se cestám do Iráku spíše vyhněte, bezpečnost není 100% zaručena ani v jindy stabilním regionu iráckého Kurdistánu.

Zdraví

Úroveň zdravotních služeb je hodně nízká. Pro místní jsou zajištěny zastaralá zařízení. V případě nutnosti navštivte lékařské zařízení buď v Dohúku, Erbilu nebo Sulajmánii. V jiných částech, než jsme zmiňovali výše, se doporučuje jen ve zdravotních střežených objektech, protože hodně často přichází k únosům. Střežené objekty se nachází v Bagdádu, Basře a v Mezinárodní zóně v Bagdádu. Mějte na paměti, že místní neumějí dávat první pomoc.

Kriminalita

Na policii příliš nespoléhejte, mnohdy je samá policie namočena do kriminálních aktivit. Situace v Iráku je nadále nepředvídatelná a dost nebezpečná. Existují zde političtí extrémisté, kriminální živly, které čekají na cizince, kteří se až tak dobře v daném městě neorientují. Mezi jednotlivými městy jsou ozbrojená kontrolní stanoviště, přičemž příjezd k nim může přinést riziko. Bezpečnou části z hlediska pohybu je region iráckého Kurdistánu – Dohúk, Erbíl, Sulajmánie. Tato oblast si vyžaduje osobitný vízový režim.

Důležité kontakty

Níže jsou uvedeny kontakty, které se vám můžou při pobytu hodit:

 • Policie: +964 7901 737727
 • Nouzové volání: + 964 1130
 • Ohlašovna požárů: + 964 1105
 • Lékařská pohotovostní služba v Bagdádu: + 964 5429120
 • Nemocnice Yarmouk: + 964 5376641
 • Velvyslanectví ČR v Bagdádu
Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Vízum

Vízum je vyžadováno před vstupem do země. Každé vízum musí obsahovat doložku o bezpečnostní prověrce. Bez ní může být pobyt v Iráku zamítnut. Vydáte- li se do regionu Kurdistán (Dohúk, Erbíl, Sulajmánia), můžete vízum vyřídit buďto před cestou na velvyslanectví v Praze, nebo na mezinárodním letišti v Erbílu nebo Sulajmánii. Toto vízum však neplatí na pohyb po jiných provinciích a má platnost 8 dní. Když chcete vízum prodloužit, musíte navštívit imigrační oddělení místní policie. Pokud vaše kroky povedou do Bagdádu, očekávejte pečlivou kontrolu a budou od vás chtít slyšet důvod pobytu a rovněž místo pobytu.

Další dokumenty

Pro vstup do Iráku je nutné mít platný cestovní pas s platností nejméně 3 měsíce od posledního dne žádaného pobytu.

Očkování

Řadíte-li se do skupiny cestovatelů přijíždějících z východní nebo tranzitní oblasti, připravte si mezinárodní průkaz o očkování proti žluté zimnici. Obecně je doporučeno očkování pro vaši ochranu, a to hepatitida A. Očkování musíte provést nejpozději 7 dní před odjezdem. Plánujete-li pobyt mimo turistickou a rekreační oblast, pak je pro vás dobré očkování na břišní tyfus. Toto si musíte zařídit minimálně 14 dní před odjezdem. Při dlouhodobém nebo pracovním pobytu se očkujte raději proti vzteklině. Očkování proti choleře a průjmu se doporučuje pro lidi náchylné k průjmu, kdybyste se stravovali na venkově nebo na ulicích.

Celní předpisy

Omezení se týká hlavně hotovosti a zlata. Je dovoleno vyvést maximálně 200 g zlata a sumu 10.000 USD. Výslovně se nedoporučuje dovážet předměty a zboží, které jsou v rozporu s jejich náboženstvím, jedná se hlavně o alkohol, pornografii.

Rezervuj

1.

Letenky

Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku do Iráku.

2.

Hotely

Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu v Iráku.

3.

Půjčení auta

Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.

nebo

Zájezdy

Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou v Iráku s cestovní kanceláří.

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky do Iráku

Irák u nás zatím bohužel nemá žádné akční letenky.
Nastav si hlídače a my ti dáme vědět, jakmile se nějaké objeví!

Nastavit hlídače
Byl jsi v Iráku?
Navrhni úpravu

Tohoto průvodce pro vás připravili