Irák
Irák

Jídlo v Iráku

Irácká kuchyně

Typické je pro ni použití mnohem více koření než v jiných arabských kuchyních. Nejznámějším dezertem je jednoznačně baklava. Je složena z několika vrstev těsta filo, naplněna ořechy a následně slazena medem nebo cukrovým sirupem. Tradičním masem pro kebab je jehněčí, někde se setkáte i s hovězím, kozím, kuřecím nebo rybím.

Pití čaje od místních se příliš nedoporučuje, protože v čaji bývají obsaženy bakterie, které se mnohdy nezničí ani varem. Proto buďte opatrní a raději sáhněte po balené vodě. Když se však náhodou stane, že vám není dobře, kupte si od místního lék s názvem Inter Stop, který funguje lépe než naše domácí léky.

Irácká kuchyně je jedna z nejstarších, což se mnohdy odráží i na vzhledu jejich restaurací. Obvykle menu začíná předkrmem zvaným mezzi. Mezi místními se největší oblibě těší kebab, shawarma, falafel, tepsi baytinijan, masgouf, bami. Shawarma má mnoho společních rysů s doner kebabem. Tepsi baytinijan se skládá z baklažánu, rajčat, česneku, cibule, brambor, masových kuliček. Masqouf je ryba, která se peče a marinuje se solí, olivovým olejem a tamaríndem. Přílohou k této pochoutce bývá nakrájená cibule, rajčata a chléb. Bami je v podstatě jehněčí ragú.

Jak se stravovat jako místní

Jako místní byste měli vyloučit alkohol a vepřové maso. Jídelníček sestává z mnohých přísad a příloh. V okolí bazarů najdete několik restaurací, které vám připraví jídlo dle vašeho gusta. Tradičním jídlem je omáčka podávaná s různými typy masa. Kebab a kubu, placku s rýží a masem najdete na každém rohu. V Iráku je mnoho malých levných restaurací, na drahé narazíte málokdy. Pochutnat si všude můžete na falafelu, kebabu, ale i na lahmacun. Za 5 eur dostanete hromadu jídla, kterou nebude zvládat jíst. Když si objednáte kebab a salát, většinou k tomu dostanete chleba i omáčku už zahrnutou v ceně.

Mnohé podniky jsou ukryty v bazaru. Určitě se při návštěvě potkáte s místními, kteří vám budou nabízet čaj, mnohdy však extrémně přeslazený. Levně na bazaru seženete oříšky, pistácie, sladkosti, bonbóny a hlavně specialitu – sýr. Sýr, ve tvaru našeho korbáče, bývá hodně přesolený a má daleko mohutnější tvar, než na jaký sme zvyklí. Suvenýr z vaší cesty snadno seženete v Dohuku v supermarketu situovaném blízko lunaparku Dream City.

Obvyklé ceny v restauracích

Snídaně je složena z chleba, tří vajíček natvrdo a čaje a vyjde vás na 4.000 IQD. K obědu naservírované kuřecí maso s rýží, salátem a polévkou s chlebem bude stát 7.000 IQD. Večeře vás může vyjít na 5.000–7.000 IQD.

Chystáš se do Iráku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.