Průvodce státem
Irák
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Iráku

Irácká kuchyně

Typické je pro ni použití mnohem více koření než v jiných arabských kuchyních. Nejznámějším dezertem je jednoznačně baklava. Je složena z několika vrstev těsta filo, naplněna ořechy a následně slazena medem nebo cukrovým sirupem. Tradičním masem pro kebab je jehněčí, někde se setkáte i s hovězím, kozím, kuřecím nebo rybím.

Pití čaje od místních se příliš nedoporučuje, protože v čaji bývají obsaženy bakterie, které se mnohdy nezničí ani varem. Proto buďte opatrní a raději sáhněte po balené vodě. Když se však náhodou stane, že vám není dobře, kupte si od místního lék s názvem Inter Stop, který funguje lépe než naše domácí léky.

Irácká kuchyně je jedna z nejstarších, což se mnohdy odráží i na vzhledu jejich restaurací. Obvykle menu začíná předkrmem zvaným mezzi. Mezi místními se největší oblibě těší kebab, shawarma, falafel, tepsi baytinijan, masgouf, bami. Shawarma má mnoho společních rysů s doner kebabem. Tepsi baytinijan se skládá z baklažánu, rajčat, česneku, cibule, brambor, masových kuliček. Masqouf je ryba, která se peče a marinuje se solí, olivovým olejem a tamaríndem. Přílohou k této pochoutce bývá nakrájená cibule, rajčata a chléb. Bami je v podstatě jehněčí ragú.

Irácká kuchyně

Jak se stravovat jako místní

Jako místní byste měli vyloučit alkohol a vepřové maso. Jídelníček sestává z mnohých přísad a příloh. V okolí bazarů najdete několik restaurací, které vám připraví jídlo dle vašeho gusta. Tradičním jídlem je omáčka podávaná s různými typy masa. Kebab a kubu, placku s rýží a masem najdete na každém rohu. V Iráku je mnoho malých levných restaurací, na drahé narazíte málokdy. Pochutnat si všude můžete na falafelu, kebabu, ale i na lahmacun. Za 5 eur dostanete hromadu jídla, kterou nebude zvládat jíst. Když si objednáte kebab a salát, většinou k tomu dostanete chleba i omáčku už zahrnutou v ceně.

Mnohé podniky jsou ukryty v bazaru. Určitě se při návštěvě potkáte s místními, kteří vám budou nabízet čaj, mnohdy však extrémně přeslazený. Levně na bazaru seženete oříšky, pistácie, sladkosti, bonbóny a hlavně specialitu – sýr. Sýr, ve tvaru našeho korbáče, bývá hodně přesolený a má daleko mohutnější tvar, než na jaký sme zvyklí. Suvenýr z vaší cesty snadno seženete v Dohuku v supermarketu situovaném blízko lunaparku Dream City.

Obvyklé ceny v restauracích

Snídaně je složena z chleba, tří vajíček natvrdo a čaje a vyjde vás na 4.000 IQD. K obědu naservírované kuřecí maso s rýží, salátem a polévkou s chlebem bude stát 7.000 IQD. Večeře vás může vyjít na 5.000–7.000 IQD.

V současné době (počátek roku 2017) se cestám do Iráku spíše vyhněte, bezpečnost není 100% zaručena ani v jindy stabilním regionu iráckého Kurdistánu.

Kolébka civilizace zvaná Mezopotámie

Irák je situován v jihozápadní Asii, konkrétně na severu Arabského poloostrova. Jeho sousedé jsou Kuvajt, Saudská Arábie, Jordán, Sýrie, Turecko a Írán. 

Zemi poznamenalo hodně civilizací, kupříkladu Sumerové, Řekové, Asyřané, Peršané, Římané, Babyloňané a Arabové. Což se odrazilo na množství památek, které zde zůstaly. Starý název Iráku zněl Mezopotámie, což znamená Meziříčí. Oplývá ropným potenciálem, dnes je jednou z nejvíce zpustošených zemí světa. Ve dvou třetinách země se rozprostírají pouště a polopouště. Syrská poušť se nachází západním směrem, Arabská poušť zabírá území na jihozápadě. Nachází se tu několik kočujících pastýřů. Početná malá jezera a močály jsou situovány v jižní části mezi dvěma řekami. Irák buďto máte rádi, nebo nesnášíte, rozhodně není pro leckoho. Musíte mít srdce dobrodruha, abyste tuhle zemi ocenili.

Průvodce pro tebe napsal Michaela Galušová
Víza
Vízum za 40 $
Turistická víza na 30 dní získáš na ambasádě v Praze i Bratislavě.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
jaro a podzim
V létě nejezděte, čeká na vás vedro a sucho k zalknutí.
Více o počasí
Letenky od
12 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se neobjevují.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu