Průvodce státem
Irsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Irsku

Zdraví

V tomto ohledu se opravdu není čeho obávat. Irské zdravotnictví je na velmi dobré západní úrovni, přičemž země je v EU, budete tedy platit maximálně případné poplatky jako místní, jinak si vystačíte se svým průkazem evropského pojištěnce. Dostupnost zdraovtní péče na venkově může být mírně horší než v našich podmínkách, to ale neznamená, že se vám pomoci nedostane. 

Žádné nebezpečné nemoci zde nehrozí.

Zajímavostí je, že na celém ostrově se nevyskytují žádní hadi.

Kriminalita

Na evropské poměry je Irsko velmi bezpečná země, a to i co se týká „běžné“ drobné kriminality – ona totiž moc běžná není. Tím nikdo neříká, že je rozumné v dopravní tlačenici v centru Dublinu nosit svazky stoeurovek volně v zadní kapse kalhot – to není chytré nikde na světě – ale pokud máte základní selský rozum, tak návštěva Irska proběhne bez problémů. Dokonce ani běžné turistické podvůdky v podobě předražených účtů v restauracích, zlodějských taxikářů apod. nejsou obvyklé. Ostražitost se vyplatí zvýšit snad jen o pozdních víkendových večerech, když potkáte partu opilců hromadně se vracejících z baru.

Největší „nebezpečí“ tak bude asi představovat levostranný provoz (při přecházení silnice se nejprve rozhlédněte na obě strany), případně újma na oblečení, až budete (cestou k zajímavému kostelu, klášteru, vyhlídce) zase přelézat kamennou zídku nebo drátěnou ohradu. Ale to jsou všechno věci, které nejvíce závisí na vás samotných.

Důležité kontakty

Pokud byste se dostali do vážnějších potíží, volejte jako všude v Evropě tísňovou linku 112.

Velvyslanectví ČR najdete nepřekvapivě v Dublinu, telefonní číslo: +353/(0)1/6681135

Země zelené barvy

Není Irsko jako Irsko, název ostrova se v tomto případě nerovná názvu státu. A mnohá klišé o Irsku a o Irech už dávno neplatí. Třeba že Irové jsou chudí příbuzní Britů (ti by vám dali!) nebo že jde o zemi, kde se většina obyvatel pachtí při práci na farmách.

Irsko udělalo od počátku druhé poloviny 20. století fantastický pokrok a i přes nedávné hospodářské potíže mají Irové do budoucna dobře našlápnuto. Země přitom neztratila mnoho ze své autentičnosti – pořád je tolik odlišná od Británie a vlastně od všech ostatních evropských zemí.

Už to by stačilo jako důvod pro návštěvu; přidejte k tomu krásnou, zadumanou krajinu, srdečné a hrdé obyvatele i mimořádné památky a máte turistickou destinaci, o jaké je v Evropě pomalu už nouze.

Průvodce pro tebe napsal Vít Štěpánek
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
V Irsku prší hodně a často, a proto je tak krásně zelené.
Více o počasí
Letenky od
3 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 54 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Vít Štěpánek
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu