Irsko
Irsko

Bezpečnost v Irsku

Zdraví

V tomto ohledu se opravdu není čeho obávat. Irské zdravotnictví je na velmi dobré západní úrovni, přičemž země je v EU, budete tedy platit maximálně případné poplatky jako místní, jinak si vystačíte se svým průkazem evropského pojištěnce. Dostupnost zdraovtní péče na venkově může být mírně horší než v našich podmínkách, to ale neznamená, že se vám pomoci nedostane. 

Žádné nebezpečné nemoci zde nehrozí.

Zajímavostí je, že na celém ostrově se nevyskytují žádní hadi.

Kriminalita

Na evropské poměry je Irsko velmi bezpečná země, a to i co se týká „běžné“ drobné kriminality – ona totiž moc běžná není. Tím nikdo neříká, že je rozumné v dopravní tlačenici v centru Dublinu nosit svazky stoeurovek volně v zadní kapse kalhot – to není chytré nikde na světě – ale pokud máte základní selský rozum, tak návštěva Irska proběhne bez problémů. Dokonce ani běžné turistické podvůdky v podobě předražených účtů v restauracích, zlodějských taxikářů apod. nejsou obvyklé. Ostražitost se vyplatí zvýšit snad jen o pozdních víkendových večerech, když potkáte partu opilců hromadně se vracejících z baru.

Největší „nebezpečí“ tak bude asi představovat levostranný provoz (při přecházení silnice se nejprve rozhlédněte na obě strany), případně újma na oblečení, až budete (cestou k zajímavému kostelu, klášteru, vyhlídce) zase přelézat kamennou zídku nebo drátěnou ohradu. Ale to jsou všechno věci, které nejvíce závisí na vás samotných.

Důležité kontakty

Pokud byste se dostali do vážnějších potíží, volejte jako všude v Evropě tísňovou linku 112.

Velvyslanectví ČR najdete nepřekvapivě v Dublinu, telefonní číslo: +353/(0)1/6681135

Chystáš se do Irska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Vít Štěpánek
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.