Průvodce státem
Irsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Irsku

Irská kuchyně

Sami Irové někdy říkají, že žádná irská kuchyně neexistuje. Najdou se i škarohlídové, kteří utrousí: „fish and chips, naturally“. Ani vy se nejspíš po „typicky irském“ jídle neutlučete. Je tu ale přece jen pár pokrmů a hlavně nápojů, s nimiž se v irských restauracích a hospodách setkáte častěji než s jinými:

Stew – maso (jehněčí nebo skopové) a zelenina, všechno na hromadě, pomalu dušené. Něco jako irský eintopf. Uvidíme, zda si to budete chtít dát i podruhé.

Coddle – obdoba guláše, oblíbená hlavně v Dublinu, dříve typicky mezi sociálně nižšími vrstvami. Klobásy, slanina, brambory, cibule připravovaná ve vývaru.

Coddle

Ryby – oblíbené jsou hlavně při západním pobřeží. Vedle mořských bývají výborné i říční ryby, lososi a pstruzi.

Nealko pití – vede jednoznačně čaj, to je dědictví britské tradice. Chodí na stůl automaticky s mlékem; pokud ho nechcete, řekněte předem.

Alkoholické nápoje po staletí spolu soutěží o největší přízeň, byť v nerovných kategoriích, pivo a whiskey. Irskou pivní klasikou je samozřejmě Guiness, hořký tmavý mok (tzv. stout) z Dublinu. A pak whiskey (ano, ta irská se píše, na rozdíl od skotské, s „e“). Pije se všude, od „lidového“ Jamesona po vznešenější Bushmills – tato známá palírna dnes leží, bohužel, v Severním Irsku. Nedoporučujeme v hospodě trousit rozumy typu „loni jsme byli ve Skotsku a jejich whisky je taky dobrá“ – mohli byste poznat i odvrácené stránky irské povahy. Irským vynálezem je také globálně rozšířený likér Baileys. Popíjet můžete, i když jedete autem – povolená tolerance alkoholu v krvi je nejvyšší v Evropě – 0,8 promile.

Irské pivo

Země zelené barvy

Není Irsko jako Irsko, název ostrova se v tomto případě nerovná názvu státu. A mnohá klišé o Irsku a o Irech už dávno neplatí. Třeba že Irové jsou chudí příbuzní Britů (ti by vám dali!) nebo že jde o zemi, kde se většina obyvatel pachtí při práci na farmách.

Irsko udělalo od počátku druhé poloviny 20. století fantastický pokrok a i přes nedávné hospodářské potíže mají Irové do budoucna dobře našlápnuto. Země přitom neztratila mnoho ze své autentičnosti – pořád je tolik odlišná od Británie a vlastně od všech ostatních evropských zemí.

Už to by stačilo jako důvod pro návštěvu; přidejte k tomu krásnou, zadumanou krajinu, srdečné a hrdé obyvatele i mimořádné památky a máte turistickou destinaci, o jaké je v Evropě pomalu už nouze.

Průvodce pro tebe napsal Vít Štěpánek
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
V Irsku prší hodně a často, a proto je tak krásně zelené.
Více o počasí
Letenky od
3 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 54 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Vít Štěpánek
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu