Irsko
Irsko

Jídlo v Irsku

Irská kuchyně

Sami Irové někdy říkají, že žádná irská kuchyně neexistuje. Najdou se i škarohlídové, kteří utrousí: „fish and chips, naturally“. Ani vy se nejspíš po „typicky irském“ jídle neutlučete. Je tu ale přece jen pár pokrmů a hlavně nápojů, s nimiž se v irských restauracích a hospodách setkáte častěji než s jinými:

Stew – maso (jehněčí nebo skopové) a zelenina, všechno na hromadě, pomalu dušené. Něco jako irský eintopf. Uvidíme, zda si to budete chtít dát i podruhé.

Coddle – obdoba guláše, oblíbená hlavně v Dublinu, dříve typicky mezi sociálně nižšími vrstvami. Klobásy, slanina, brambory, cibule připravovaná ve vývaru.

Ryby – oblíbené jsou hlavně při západním pobřeží. Vedle mořských bývají výborné i říční ryby, lososi a pstruzi.

Nealko pití – vede jednoznačně čaj, to je dědictví britské tradice. Chodí na stůl automaticky s mlékem; pokud ho nechcete, řekněte předem.

Alkoholické nápoje po staletí spolu soutěží o největší přízeň, byť v nerovných kategoriích, pivo a whiskey. Irskou pivní klasikou je samozřejmě Guiness, hořký tmavý mok (tzv. stout) z Dublinu. A pak whiskey (ano, ta irská se píše, na rozdíl od skotské, s „e“). Pije se všude, od „lidového“ Jamesona po vznešenější Bushmills – tato známá palírna dnes leží, bohužel, v Severním Irsku. Nedoporučujeme v hospodě trousit rozumy typu „loni jsme byli ve Skotsku a jejich whisky je taky dobrá“ – mohli byste poznat i odvrácené stránky irské povahy. Irským vynálezem je také globálně rozšířený likér Baileys. Popíjet můžete, i když jedete autem – povolená tolerance alkoholu v krvi je nejvyšší v Evropě – 0,8 promile.

Chystáš se do Irska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Vít Štěpánek
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.