Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Irsku

Aktuální kurz 1 € = 25.56 Kč

Euro

V Irsku se už dlouho platí eurem, peníze si tedy nejlépe vyměňte ve směnárně před odjezdem z Česka.

Euro

Kolik co stojí

Místní ceny bohužel patří k nejvyšším na světě – v Irsku je těžké najít cokoli, o čem by se dalo říci, že je „levné“. Jako správný odhad poslouží úroveň cen obvyklých v Německu nebo Rakousku zhruba násobená koeficientem 1,4.

Příklady cen: 

  • Dvojlůžkový pokoj v B&B nebo menším hotelu na venkově – 60 € (více ve městech)
  • Večeře v běžné restauraci (žádné lukulské hody) – 15–20 € na osobu
  • MHD v Dublinu (denní jízdenka) – 6,90 €
  • Rychlé občerstvení typu kebab – 7–8 €
  • Vstupné do významnějších památek – 8–12 €

Jak ušetřit 

Rada je drahá – samozřejmě pokud v zemi nemáte přátele, u nichž se dá přespat. V opačném případě bude největší položku nejspíš představovat ubytování s tím, že spaní „na divoko“ není v zemi vůbec obvyklé a hlavně pro něj nejsou dobré podmínky – na venkově jsou pozemky oplocené nebo ohraničené zídkami a místo na spaní se hledá těžko.

Na dopravě trochu ušetříte, pokud si meziměstské jízdenky nakoupíte na webu předem, nevýhodou je pak svázaný itinerář – a to vás, i vzhledem k nestálému počasí, může mrzet. Jinak bývá již ve dvou finančně výhodnější si půjčit automobil a auto má velkou přednost i vzhledem k omezené síti veřejných linek.

Denní rozpočet

Pokud nehodláte spát „pod mostem“, přivézt si všechno jídlo sebou a cestovat stopem (absolutně neobvyklé), není realistické počítat s menším výdajem než 50 € na osobu a den. Za tyto peníze toho ale moc nepořídíte; přidáte-li sem tam nějakou veselici v irské hospodě (a to byste měli), případně jinou kulturu, tak se rozpočet vyšplhá na zhruba 70 € denně.

Pokud si jednou či dvakrát budete chtít dovolit nějakou náročnější turistickou atrakci (například plavbu na Aranské ostrovy) či nákup suvenýrů, tak to budget dále navýší. Suma sumárum: na týden v Irsku (při cestování ve dvojici) při cenově zlaté střední cestě byste v kapse měli mít nějakých 400 až 450 € na osobu.

Země zelené barvy

Není Irsko jako Irsko, název ostrova se v tomto případě nerovná názvu státu. A mnohá klišé o Irsku a o Irech už dávno neplatí. Třeba že Irové jsou chudí příbuzní Britů (ti by vám dali!) nebo že jde o zemi, kde se většina obyvatel pachtí při práci na farmách.

Irsko udělalo od počátku druhé poloviny 20. století fantastický pokrok a i přes nedávné hospodářské potíže mají Irové do budoucna dobře našlápnuto. Země přitom neztratila mnoho ze své autentičnosti – pořád je tolik odlišná od Británie a vlastně od všech ostatních evropských zemí.

Už to by stačilo jako důvod pro návštěvu; přidejte k tomu krásnou, zadumanou krajinu, srdečné a hrdé obyvatele i mimořádné památky a máte turistickou destinaci, o jaké je v Evropě pomalu už nouze.

Průvodce pro tebe napsal Vít Štěpánek
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
V Irsku prší hodně a často, a proto je tak krásně zelené.
Více o počasí
Letenky od
3 000 Kč
Akční nabídky
Avatar uživatele Vít Štěpánek
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu