Irsko
Irsko

Co vidět a navštívit v Irsku

11 míst co vidět v Irsku

Noční most v Dublinu

Dublin

Průvodce městem

V Evropě se najde mnoho zajímavějších a malebnějších velkoměst, přesto v irské metropoli nejspíš pár hodin nebo jeden den strávíte. Pěkný je areál univerzity Trinity College (v knihovně lze zhlédnout vynikající staré manuskripty včetně slavné Book of Kells), projděte hlavní třídou O’Connell Street, dále přes řeku Liffey po lávce Ha’penny Bridge, navštivte malebná náměstí s gregoriánskými domy Merrion Square a St. Stephen’s Green. Poněkud…

Zobrazit místo
Wicklow Mountains

Wicklow Mountains

Pěkná vysočina s ikonickým izolovaným kopcem Sugar Loaf (501 m) začíná hned za „branami“ Dublinu jižním směrem, s řadou možností pěších túr. Na okraj oblasti vás doveze dublinská MHD, krásnou atmosféru má šlechtické sídlo Powerscourt Estate s rozsáhlými zahradami. V jižní části pohoří najdete i jeden z nejlépe dochovaných starých irských klášterů Glendalough. Monastické sídlo založil v malebném údolí již v 6. století sv. Kevin; současné stavby…

Zobrazit místo
Newgrange

Newgrange

Nejlépe prozkoumaný prehistorický monument Irska se nachází na severovýchodě země. Stavba, která má podobu velké, ale nízké mohyly, sloužila snad k náboženským účelům (orientace podle slunečních paprsků o slunovratu), stará je přes 5.000 let. Nedaleko teče řeka Boyne, proslulá tragickou bitvou v roce 1690.

Zobrazit místo
Kilkenny

Kilkenny

Jedno ze zajímavějších irských měst stojí alespoň za zastávku cestou z Dublinu na jihozápad. Najdete tam mohutný hrad silně připomínající anglická šlechtická sídla, starou katedrálu a v centru mnoho malebně působících uliček lemovaných kamennými domy. Kilkenny je také domovským místem známého piva.

Zobrazit místo
Iveragh

Poloostrov Iveragh

Podle mnohých nejkrásnější krajina Irska se prostírá na samém jihozápadě země. Neobvykle členitý reliéf vrcholí pohořím MacGillycuddy's Reeks (1.038 m); nižší polohy pokrývají pastviny a rašeliniště, výše je už jen zadumaně působící skalní pustina. Část poloostrova zaujímá Národní park Killarney, kde najdete mimo jiné původní lesy, všude kolem vás bude plno vody. Oblast se hodí projet po okružní silnici zvané Ring of Kerry, což ovšem dokážete…

Zobrazit místo
Dingle

Poloostrov Dingle

Další malebný poloostrov na atlantském návětří. Pitoreskní, opět velmi členitá krajina je ještě více oživena útesy, místy narazíte na malebné (a většinou liduprázdné) pláže. Oblast je bohatá starobylými památkami, mezi nimiž nechybí tajemně vypadající Gallarus Oratory, původně snad raně křesťanská svatyně.

Zobrazit místo
Cliffs od Moher

Cliffs of Moher

Nejsou to ani zdaleka nejvyšší útesy při západním pobřeží Irska, ale vede k nim silnice a v místě funguje návštěvnické centrum – jezdí tam i turisté. Ale nezoufejte, nad více než 200 metrů vysokými, kolmými útesy vede pěší stezka a když se po ní vydáte jen pár set metrů, případných turistických výprav se rychle zbavíte. Buďte opatrní, nejednoho návštěvníka tu poryvy větru sfoukly do hlubin. Výhledy jsou za dobrého počasí (negarantujeme)…

Zobrazit místo
Burren

Burren

Ukloněná vápencová plošina Burren, rozbrázděná erozí, vypadá fantaskně, bez přehánění jako z jiného světa. Jako břitva ostré hrany vápencových desek rychle rozpárají vše, co s nimi přijde do styku – včetně bot, proto průzkum krajiny dobře zvažte. Část území je chráněno jako národní park, návštěvnické centrum najdete v obci Corofin.

Zobrazit místo
Connemara

Connemara

Další vynikající krajinné scenerie na západě Irska a další národní park. Kopce tu jsou o něco mírnější než na Iveraghu, nikoli však méně malebné – ke krajinné kráse výrazně přispívají i velká jezera. Charakteristickým útvar představuje soubor vrcholů nazývaný Twelve Bens. Místní obyvatelé mezi sebou mluví irsky, což je v zemi výjimka – takovým oblastem se říká Gaeltacht.

Zobrazit místo
Aranské ostrovy

Aranské ostrovy

Nadpozemsky působí krajina Aranských ostrovů západně od města Galway: po vápencových plošinách se táhnou nekonečné kamenné zídky, pevnina místy spadá do moře kolmými útesy, všude je slyšet dunění příboje. Nejlépe dostupný je největší ostrov Inishmore (máte na výběr mezi lodí nebo krátkým přískokem letadlem) s mohutnými zbytky prehistorické pevnosti Dun Aengus.

Zobrazit místo
Rock of Cashel

Rock of Cashel

Rozsáhlé zachovalé stavby i ruiny středověkého hradu a kláštera jsou malebně natěsnané na dominantním kopci, který se zvedá z rovinaté pláně ve známém hrabství Tipperary. Až to uvidíte zdálky, určitě budete taky mít chuť nahoru vylézt.

Zobrazit místo

Chystáš se do Irska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Vít Štěpánek
naposledy aktualizováno 24. 04. 2022
Navrhni úpravu