Irsko
Irsko

Počasí v Irsku a kdy sem jet

Počasí v Irsku

Podnebí je typicky oceánské s malými rozdíly teplot mezi sezonami i mezi dnem a nocí. Také však značně deštivé, zejména u západního pobřeží, a pořádně větrné.

Počasí je trvale proměnlivé bez ohledu na sezonu. Nepodceňujte to, hlavně v relativně vyšších nadmořských výškách se povětrnost může změnit během minut v něco, co se vám vůbec nebude líbit – i když třeba před hodinou to mohlo vypadat na trvalé jasno.

Průměrné zimní teploty v Irsku se pohybují kolem 8 až 10 °C, zatímco během léta stoupají na průměrných 17 až 20 °C.

Dešťové přeháňky jsou víceméně rovnoměrně rozloženy do celého roku a spolehlivě se nedají předpovědět. Během zimy však bývají zatažené celé dny (byť třeba bez deště), zatímco v letních měsících panuje často polojasná obloha a přeci jen prší o něco méně.

Déšť je málokdy dlouhotrvající a většinou se objevuje formou rychlých, za to velmi častých přeháněk. I proto je irská krajina po celý rok sytě zelená.

Západní pobřeží je velmi větrné a spolu s jižním pobřežím i více deštivé než zbytek Irska. Rozdíly mezi intenzitou srážek v zimě a v létě zde jsou větší než ve východní části Irska. V zimě prší více než v létě.

Teploty a podnebí během roku

Jaké panuje počasí v Irsku v jednotlivých měsících roku? Čtěte níže...

Počasí v lednu

Lednové teploty v Irsku se pohybují okolo 8 °C. Panuje často podmračená obloha, brzy se stmívá a celková atmosféra je ponurá, větrná a velmi vlhká. V nejvyšších partiích hor často sněží.

Dešťové přeháňky jsou velice časté a na rozdíl od zbytku roku se můžou objevit i silné deště trvající více než hodinu. Leden tak vybízí k návštěvě měst, irských hospod a ochutnávání místních specialit.

Počasí v únoru

Únor je v Irsku podmračený, větrný s častými přeháňkami a minimem slunečního svitu. Teploty se pohybují kolem 8 °C, ale v horách klesají i pod nulu, což s sebou přináší sněhové přeháňky.

I během února většina turistů zůstává ve městech a užívá si magické atmosféry irských pubů.

Počasí v březnu

Březen se nese ve znamení přicházejícího jara, teploty ale stoupají jen pomalu na průměrných 10 °C. Větrné počasí neustává, zejména na západním pobřeží, ale časté větrné bouře zasahují celé Irsko.

Přeháňky jsou o něco méně intenzivní než v předchozích zimních měsících, avšak mohou se objevit kdykoliv a kdekoliv.

Počasí v dubnu

V dubnu panuje rozličné počasí, kdy se během jednoho dne může vystřídat zima, léto i jaro najednou. Průměrné teploty stoupají na 12 °C, slunečního svitu je výrazně více než v zimě, ale prší a fouká stále velmi často.

Počasí v květnu

Během května stoupají teploty na 15 °C a i v nejvyšších partiích hor už panuje jarní počasí bez sněhu. V květnu tak začíná sezona výletů na irský venkov a extrémně fotogenické západní pobřeží.

Přeháňky se objevují každý den, většinou jen na pár minut. Jasnou oblohu střídají ocelově šedá mračna, která opět brzy vystřídá polojasno.

Počasí v červnu

Průměrné teploty během června se pohybují okolo 17 °C. Červen patří mezi nejslunečnější měsíce z celého roku s nejmenší intenzitou srážek.

I tak je ale samozřejmě nutné počítat s tím, že sprchnout může kdykoliv během dne, a to i ze zdánlivě jasného počasí.

Počasí v červenci

Červenec je nejteplejší měsíc v roce, kdy teploty můžou vyšplhat až ke 20 °C a výjimečně se přiblížit i 30 °C. 

Většinu dní panuje polojasné počasí s občasnými mraky a přeháňkami. Intenzita deště je citelně nižší než v zimě, ale přesto může sprchnout každý den.

Počasí v srpnu

Srpen je stále typicky letní měsíc s teplotami mezi 18 a 20 °C a převážně polojasnou oblohou.

Zcela zataženo bývá málokdy, ale aspoň krátké lehké přeháňky se objeví minimálně 1x za 2 dny.

Počasí v září

Teploty vzduchu v září zvolna klesají na průměrných 17 °C a na západním pobřeží opět sílí vítr.

Prší častěji než v létě, ale silné deště nejsou moc časté a většinou se jedná o kratší přeháňky. Obecně horší počasí panuje dopoledne, lepší odpoledne a večer.

Počasí v říjnu

V říjnu nastupuje podzim vyznačují se průměrnými teplotami okolo 13 až 14 °C, mlžnými rány a dešťovými přeháňkami často proloženými slunečným počasím.

Stromy se halí do pestrobarevného hávu a zejména jihozápad ostrova (Ring of Kerry) nebo Wicklow Mountains u Dublinu jsou velmi fotogenické.

Počasí v listopadu

Během listopadu nastupuje období podmračené oblohy, šedivých dní a sílící intenzity deště, který se může objevit naprosto kdykoliv.

Teploty se pohybují kolem 10 °C a končí turistická sezona v horách a národních parcích. V listopadu si tak užijete hlavně irských měst, kde je možné se před nepřízní počasí vždy schovat.

Počasí v prosinci

Prosinec je spolu s lednem nejtemnější měsíc v roce. Stmívá se velmi brzy a většinu času panuje zatažená obloha s častými ranními mlhami. Denní teploty obvykle nepřesáhnou 9 °C.

Prší velmi často a výjimkou nejsou ani dlouho trvající celodenní deště. Ve vyšších partiích není výjimečné sněžení.

 

Tabulka teplot během roku

Irsko - Stejné teploty pro celý ostrov

Měsíc
Počasí
Vzduch
Voda
leden
déšť
8 °C
9 °C
únor
přeháňky
8 °C
8 °C
březen
přeháňky
10 °C
8 °C
duben
přeháňky
12 °C
8 °C
květen
přeháňky
15 °C
10 °C
červen
polojasno
18 °C
12 °C
červenec
polojasno
20 °C
14 °C
srpen
přeháňky
19 °C
14 °C
září
přeháňky
17 °C
15 °C
říjen
přeháňky
14 °C
14 °C
listopad
přeháňky
11 °C
13 °C
prosinec
déšť
9 °C
11 °C

Kdy jet do Irska

Za hlavní turistickou sezónu platí léto a pozdní jaro, tedy květen až srpen, kdy je největší šance – nikdy však garance – solidního počasí. Vzhledem k obecně nízké návštěvnosti davy ani v hlavní sezoně většinou nehrozí, důkladné oblečení proti dešti je ale třeba mít vždy sebou.

Doporučujeme se v zimě vyhnout cestám na venkov a do přírody: od listopadu do února bývá mokro (ale skoro nikdy nepadá sníh), lezavo, větrno, prakticky neustále zataženo a tím pěkně šedivo.

Naopak zimní atmosféra ve městech je útulná i díky nespočtu tradičních irských hospod.

Kdy je nejlepší počasí v Irsku?

V turisticky atraktivních regionech na západě (Ring of Kerry či Cliffs of Moher) nejméně prší a fouká od května do srpna.

V okolí Dublinu a na východním pobřeží jsou srážky víceméně rovnoměrně rozložené do celého roku, ale v létě jsou přeci jen výrazně vyšší teploty.

Co na sebe do Irska?

I pokud vyrazíte do Irska v létě, určitě nezapomeňte přibalit nepromokavou bundu, mikinu a dlouhé kalhoty. Teploty v létě klidně umí klesnout pod 12 °C a při toulkách přírodou vás může déšť překvapit i z jasného počasí.

Jak spolehlivá je předpověď počasí?

Konkrétní počasí se dá v Irsku předpovědět jen obtížně, a to i v krátkém časovém horizontu. Připraveni musíte být vždy na vše.

Dá se v Irsku koupat v moři?

Krásné rovné písečné pláže najdete v Irsku na mnoha místech a za hezkého letního počasí bývají i hojně navštěvované. Nicméně nejvyšší letní teplota vody kolem 14 °C koupání neumožňuje.

Chystáš se do Irska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Vít Štěpánek
naposledy aktualizováno 24. 04. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.