Zavřít boční panel

Doprava v Irsku

Jak do Irska

Vyrážíte-li z Česka (ale i odjinud snad s výjimkou Velké Británie), tak není co řešit: do Irska se dopravíte samozřejmě letadlem. Přímé spojení z Česka a Slovenska existuje aktuálně pouze mezi Prahou, resp. Bratislavou a Dublinem, let trvá dvě hodiny. Z Polska či Německa jsou v nabídce i přímé lety do Corku či Shannonu – při plánování cesty se to může hodit. Nejlevnější letenky obvykle nabídne společnost Ryanair.

Mezi Irskem a Velkou Británií stále existuje poměrně čilý trajektový provoz, nejvytíženější lodní linka spojuje Dublin (případně předpřístav Dún Laoghaire) s Holyheadem ve Walesu. Loď pluje čtyři hodiny a většinou bude dražší než letadlo z např. Dublinu do Londýna. Mezinárodní pozemní doprava má smysl jen pro cesty do / ze Severního Irska, spojení mezi Dublinem a Belfastem trvá 150 minut. 

Jak se nejlépe dopravovat

Jak řečeno výše, cenově – natož časově – vychází skoro vždy nejlépe půjčené auto. Veřejná doprava je sice moderní, ale do menších obcí na venkově jezdí jen pár spojů týdně a bez auta se skutečně téměř neobejdete. Plánujete-li se však pohybovat pouze mezi velkými městy, vystačíte si bez problému s vlaky a autobusy.

Autem

Dejte si pozor na levostranný provoz (ach, ty kruhové objezdy) a buďte ostražití na úzkých venkovských silničkách. Místní to mají „v ruce“ a to samé budou očekávat i od vás, což nemusí být, hlavně zpočátku, tak úplně pravda. I na postranních cestách se jezdí dost rychle, byť ne agresivně, a milimetrová vyhnutí se nejsou vzácná. Silniční značení bývá spolehlivé (a dvojjazyčné).

Irská silnice

Ceny za půjčovné mohou být velmi rozmanité, ale nevymykají se evropskému průměru. Nejlaciněji auto obvykle pořídíte přes nějakého globálního brokera typu Rentalcars. Auto si vyzvedněte až po prohlídce Dublinu (ve městě ho nepotřebujete a stejně není kde parkovat). Při výpůjčce auta dejte pozor na výši požadovaného depozitu, který musí obvykle být jako jistina k dispozici na kreditní (nikoli debetní) kartě.

Autobusy

Meziměstskou autobusovou dopravu provozuje několik společností, nejširší síť má tzv. národní dopravce Bus Eireann. U něj naopak nákupem jízdenek předem na webu ušetříte obvykle jen malou částku. Ani autobusy nejezdí moc často a do řady odlehlejších oblastí dokonce vůbec.

Železnice

Síť železnic zůstává řídká, frekvence spojů slabá a vlaky tedy sotva využijete – jakýsi smysl to dává jen při přesunu mezi Dublinem a Corkem, případně do Galwaye. V takovém případě si zařiďte lístky několik dní předem na internetu, bude to o dost levnější. 

Městská doprava

Městskou dopravu budete nejspíš potřebovat jen v Dublinu. Houštiny pohupujících se double-deckerů sice na první pohled mohou vypadat atraktivně, ale systém je pozoruhodně zastaralý a nekoncepční. O metru vědí obyvatelé Dublinu (města většího než Praha) leda tak z doslechu, chabě napojené tramvajové linky jsou pro smích a autobusy věčně vězí v dopravních zácpách. 

Země zelené barvy

Není Irsko jako Irsko, název ostrova se v tomto případě nerovná názvu státu. A mnohá klišé o Irsku a o Irech už dávno neplatí. Třeba že Irové jsou chudí příbuzní Britů (ti by vám dali!) nebo že jde o zemi, kde se většina obyvatel pachtí při práci na farmách.

Irsko udělalo od počátku druhé poloviny 20. století fantastický pokrok a i přes nedávné hospodářské potíže mají Irové do budoucna dobře našlápnuto. Země přitom neztratila mnoho ze své autentičnosti – pořád je tolik odlišná od Británie a vlastně od všech ostatních evropských zemí.

Už to by stačilo jako důvod pro návštěvu; přidejte k tomu krásnou, zadumanou krajinu, srdečné a hrdé obyvatele i mimořádné památky a máte turistickou destinaci, o jaké je v Evropě pomalu už nouze.

Průvodce pro tebe napsal Vít Štěpánek
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
V Irsku prší hodně a často, a proto je tak krásně zelené.
Více o počasí
Letenky od
3 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 54 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Vít Štěpánek
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu