Západ slunce Alberobello

Doprava v Apulii

Při dovolené v Apulii si nevystačíte jen s pobytem v jednom městě, a proto se budou hodit informace o cestování a dopravě po Apulii. Díky kvalitní veřejné dopravě a relativně husté síti silnic máte bohaté možnosti na výběr, nicméně určitě nejpřehlednější a nejjednodušší dopravou bude vždy vlak.

Vlakem

Po železnici se dostanete skoro do všech turisticky významných lokalit v Apulii, výjimkou je snad jedině poloostrov Gargano, po kterém se musíte dopravovat hlavně autobusem nebo autem. Z největších měst Bari a Brindisi, které ve většině případů poslouží jako vaše hlavní základny, se dostanete frekventovaným spojením hlavně podél pobřeží, kde se koncentruje většina zajímavostí.

Při pohybu čistě po Apulii využijete především služeb státních drah Trenitalia, ale na některých tratích jezdí i regionální železniční společnosti Ferrotramviaria (v okolí Bari) a Ferrovie del Gargano (na poloostrov Gargano).

Jízdenky a vyhledávač spojení Trenitalia

Spojení si přehledně vyhledáte a rovnou koupíte jízdenky online na oficiálním webu trenitalia.com, pokud jste při cestách po Evropě využili oblíbený vyhledávač thetrainline.com, jízdenky na vlaky Trenitalia lze bez přirážky koupit i tam. Na některých trasách nejezdí přímo vlaky Trenitalie, ale lokálních společností, vždy je však vyhledáte i na webu nebo aplikaci Trenitalie (s výjimkou Ferrotramviaria), jen nepůjdou koupit jízdenky online. Na těchto spojích však tak jako tak lístky online koupit nelze.

Pro nákup jízdenek a vyhledávání spojení lze využít i přehlednou mobilní aplikaci Trenitalia (Google Play / App Store), která je dostupná i v angličtině. Po nákupu jízdenky už jen ukážete na mobilu QR kód průvodčímu.

Pokud nechcete nákup jízdenek řešit dopředu, není to žádný problém. Pro pohyb po Apulii si vždy vystačíte s místními spoji Regionale (R) nebo Regionale Veloce (RV), na které není potřeba kupovat lístky dopředu (neexistují zde místenky) a cena při koupi na nádraží je shodná jako při koupi s předstihem přes web / aplikaci. Na všech nádražích jsou automaty, ve kterých lze platit hotovostí i kartou, na hlavních stanicích můžete využít i pokladny.

Pozor! Nezapomeňte, že jízdenku z automatu nebo pokladny vždy musíte označit ještě před nástupem v zeleno-bílých označovačích rozmístěných po nástupištích.

Ferrotramviaria

Z Bari do měst Barletta, Andria, Bitonto nebo na letiště Bari. Tyto spoje nevyhledáte na webu Trenitalie, ale pouze na oficiálním webu www.ferrovienordbarese.it. Jízdenky zakoupíte pouze na stanicích před odjezdem, všude jsou rozmístěné automaty, v nichž lze platit jak kartou, tak hotovostí.

Ceny očekávejte mezi 1,50 EUR a 5 EUR dle ujeté vzdálenosti.

Autobusem

Autobusová doprava je v Apulii konsolidovaná pod jediného organizátora Cotrap, nemusíte tak zkoumat webové stránky desítek jednotlivých společností, které zajišťují meziměstskou dopravu, ale vystačíte si s webem www.cotrap.it, ten je však bohužel pouze v italštině a navíc zatím neexistuje mobilní aplikace.

Vyhledávání jízdních řádů je navíc poměrně komplikované. Nejprve se musíte dostat na stránku vyhledávače a vyplnit v přesném pořadí tato políčka:

  • zaškrtnout políčko Linea Extraurbana pro meziměstské spojení
  • u položky "Con cambi", tedy "s přestupy" vybere "si" pro možnost přestupu nebo "no" pro výpis pouze přímých spojení
  • v políčku "Comune/frazione di partenza" vyberete město odjezdu
  • v políčku "Comune/frazione di arrivo" vyberete město příjezdu
  • následně v políčku "Fermata di partenza" vyberete konkrétní zastávku, v tomto případě se nejspíš neobejdete bez mapy, například na mapy.cz stačí do vyhledávacího políčka zkopírovat název zastávky
  • v políčku "Fermata di arrivo" stejným postupem vyberete konkrétní zastávku příjezdu
  • na konec stačí vybrat datum, čas odjezd a kliknout na tlačítko "Cerca Corsa"

Ukáže se vám výpis všech spojení včetně ceny a možnosti online koupě jízdenky, která vám následně přijde do e-mailu ve formě QR kódu.

Některé autobusové spoje provozuje i železniční společnost Trenitalia, zejména z Bari na jih směr Alberobello, Brindisi nebo Locorotondo. Vždy si tak přes web trenitalia.com nebo mobilní aplikaci (Google Play / App Store) zkontrolujte, zda spojení nenabízí právě Trenitalia, kde je proces hledání jízdních řádů mnohem snazší než na webu Cotrap.

Pro vybrané autobusové dopravce (zejména MHD) poslouží ke koupi jízdenek také aplikace Drop Ticket.

Na seznam konkrétních autobusových dopravců jezdících po Apulii se můžete podívat například na web www.viaggiareinpuglia.it.

Jízdenky a kde je koupit

Lístky na autobus lze kupovat online na webu cotrap.it, na některých spojích i na trenitalia.com (viz výše) a dále taky v prodejnách trafik (tabacchi), případně v pokladnách na hlavních autobusových nádraží. S drobným příplatkem koupíte jízdenku i u řidiče, lze však platit jen v hotovosti.

Ceny regionálních jízdenek se pohybují mezi 2,50 EUR a 5 EUR podle ujeté vzdálenosti.

Autem

Pokud se chcete vypravit na apulský venkov do malých vesniček, kam autobusy jezdí dost nepravidelně, bude rozhodně nejlepší volba cestování autem.

Necestujete-li vlastním autem, pak není nic snazšího než si po příletu na letišti v Bari či Brindisi půjčit auto v autopůjčovně. Detailní informace o cenách a další tipy najdete v kapitole Půjčení auta v Apulii.

Městská hromadná doprava

Větší města v Apulii rovněž provozují vlastní systémy MHD, které fungují na jiném základě než regionální autobusy Cotrap.

Pro detailní informace navštivte oficiální odkazy jednotlivých dopravců ve městech:

Nejlevněji jízdenky vždy pořídíte v trafikách, občerstveních na nádraží či u stanic a v dalších obchodech. Za drobný příplatek se lístky prodávají i u řidiče.

Chystáš se do Apulie?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 27. 07. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.