Západ slunce Alberobello

Jak se dostat do Apulie

Apulie leží v jižní části Itálie a je tak jejím okrajovým regionem "daleko od všeho". Ve skutečnosti je však Apulie velmi dobře dostupná z celé Evropy díky dvěma letištím i dobrému spojení dálkovými vlaky s velkými italskými městy.

Letecky

V Apulii využijete dvě podobně velká letiště s rozsáhlým provozem low-cost aerolinek, které sem míří doslova z celé Evropy. Pro české a slovenské cestovatele jsou výhodné zejména letenky do Bari, kam se létá z několika letišť v ČR a okolí.

Hlavní letiště v Apulii s výpis zajímavých přímých linek:

Kromě výše vyjmenovaných letů míří na obě letiště velký počet spojů do ostatních italských měst, takže lze výlet do Apulie spojit i s jiným regionem. V Apulii ještě funguje letiště Foggia (FOG), kam však létají pouze vrtulníkové linky na ostrovy Tremiti. Letiště ve městě Taranto je dlouhodobě mimo pravidelný provoz.

Vlakem

Železniční spojení využijete v případě, že do Apulie míříte z jiných italských měst. Italské železnice jsou spolehlivé a dálkové spoje moderní i rychlé. Nejefektivnější jsou vlaky z Apulie do Říma a podél celého pobřeží Jadranu v ose Lecce – Brindisi – Bari – Pescara – Ancona – Rimini – Boloňa – Milán. V Římě, Boloni či Miláně pak můžete přestoupit na další dálkové spoje po celé Itálii.

Do Apulie zajíždí obě hlavní italské železniční společnosti. Jízdenky na dálkové spoje Italo, Frecciarossa, Frecciargento, Frecciabianca a InterCity rezervujte pro nejnižší cenu ideálně alespoň měsíc dopředu přes oficiální weby dvou hlavních dopravců, Italo mívá v akci levnější jízdenky než státní Trenitalia, pokud jde o rychlovlaky:

Uvádíme příklady ceny jízdenek ne nejžádanějších relacích při nákupu s měsíčním předstihem. Pokud budete kupovat na poslední chvíli, ceny můžou být až trojnásobné:

  • Bari – Řím (Roma): od 20 EUR, nejlevněji u Italo, doba jízdy cca 4-4,5 hodiny
  • Brindisi – Řím (Roma): přímé spoje od 30 EUR, nejlevněji u Trenitalie, doba jízdy cca 5,5 hodiny
  • Bari – Bologna: od 27 EUR, nejlevněji u Italo, doba jízdy cca 7 hodin
  • Foggia – Pescara: od 15 EUR, nejlevněji u Trenitalie, doba jízdy cca 1,5 hodiny

Autobusem

Dálkové autobusy v Itálii jsou jen doplňkem k vlakům, avšak mohou být výrazně levnější. Nejnižší ceny nabízí v akcích dopravce Itabus.it, který prodává jednosměrné jízdenky už od 5 EUR například na těchto trasách, výjimečně lze sehnat i jízdenky za 2 EUR. Ceny jízdenek do vzdálenějších destinací začínají na 8 EUR, resp. 10 EUR, což je však vždy levnější než vlak.

Dalším oblíbeným autobusovým dopravcem je tradiční Flixbus, který provozuje rozsáhlou síť linek po Itálii s cenami od 190 CZK i na dálkových trasách, opět bude často levnější než vlak, avšak při výrazně delší cestě. Jízdenky rezervujte na webu flixbus.cz. Relevantní spoje nabídne Flixbus například na těchto trasách:

Spojení, na kterých autobusy mohou konkurovat vlakům, jsou například tato:

Chystáš se do Apulie?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 23. 10. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.