Západ slunce Alberobello
Apulie

Půjčení auta v Apulii

Pokud chcete poznat z Apulie co nejvíc a cestovat i do menších městeček, na méně známé pláže či do hor, půjčení auta bude prakticky nutností. I v Apulii platí obecné poučky k půjčování aut a pokud jste v tomto segmentu nováčkem, přečtěte si náš článek Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí.

Kde, kdy a jak rezervovat auto v Apulii

U rezervací aut v autopůjčovnách obecně platí, že čím dříve rezervaci provedete, tím bude levnější. Tato poučka zvlášť platí v Apulii, kdy se ceny v zimě a v létě liší o desítky procent.

K rezervaci doporučujeme využít některý ze srovnávačů všech autopůjčoven, který vám výsledky seřadí podle vašich zvolených kritérií:

Rentalcars.com    Billiger-mietwagen.de

Nejlepší volbou je půjčení auta přímo na jednom ze dvou mezinárodních letišť. Podívejte se na aktuální dostupnost a ceny aut:

Ceny autopůjčoven v Apulii

Půjčení auta v Apulii je velmi levné, pokud rezervujete s dostatečným předstihem (nejlépe 3 a více měsíců) a mimo sezonu. Cena se odvíjí od délky půjčení, čím delší, tím levnější bude denní cena půjčovného. Výrazně se však liší ceny mimo sezonu a v hlavní letní sezoně, kdy mohou být až několikanásobně vyšší. Příklady cen (první částka je při rezervaci cca 5 měsíců před cestou, druhá částka při rezervaci 1 měsíc před cestou pro ilustraci rozdílu):

  • 7denní půjčení v létě: malé auto od 7 500 až 9 000 Kč, větší auto od 9 000 Kč až 11 000 Kč
  • 7denní půjčení v zimě: malé auto od 2 000 Kč, větší auto od 3 500 Kč

Vždy čtěte detailně podmínky půjčení a především pojištění, které zjistíte i na webu Rentalcars.com. Některé půjčovny ve výsledné ceně mají pojištění zahrnuto, jinde budete muset připlácet navíc, a to mezi 5 EUR a 10 EUR na den podle typu auta a délky zápůjčky.

Mezinárodní řidičák a další doklady

Apulie je součástí Itálie a tedy i Evropské unie a tudíž není třeba si před cestou vyřizovat mezinárodní řidičák. V autopůjčovně vám musejí uznat i klasický český řidičský průkaz.

Autopůjčovny obvykle k zapůjčení vyžadují kreditní kartu, často vám půjčí i na debetní, ale buď za méně výhodných podmínek, anebo s velmi vysokým depozitem často přesahujícím i 1 000 EUR.

Ceny benzínu a parkování

Benzín je na Apulii o hodně dražší než v ČR. Ceny se pohybují mezi 1,65 EUR až 1,75 EUR na litr. Hustota čerpacích stanic není zdaleka taková jako v ČR, na čerpací stanice většinou narazíte jen ve větších městech, na venkově jsou spíš výjimkou, nicméně podél hlavních dálničních tahů nebudete mít problém natankovat zhruba jednou za 20 km i mimo města.

Parkování je v Apulii je bezproblémové mimo velká města, u většiny pláží a turistických atrakcí jsou velká parkoviště. V naprosté většině alespoň trochu turistických destinací jsou však parkoviště placená - cca 15 až 20 EUR, ve městech i méně.

Parkování ve městech je problematičtější. Na ulicích jsou často zóny placeného stání (označené stejně jako u nás modrou čárou) a obvykle jen pro rezidenty. Je tedy rozhodně lepší parkovat ne veřejných placených parkovištích, které vyjdou i levněji než stání na ulicích.

Mýto na dálnicích

Apulii protíná od severu k jihu dálnice A14, na kterou se u Andrie napojuje A16 z Říma a Neapole. V Itálii obecně funguje systém mýtného, kdy se platí při průjezdu mýtnou branou u vjezdů nebo sjezdů na dálnici, případně u větších mýtnic přímo na dálnici. Placené jsou následující úseky dálnic:

  • A14: Bari – Termoli (například úsek Bari-Foggia vyjde na 9 EUR)
  • A16: Cerignola – Benevento

Některé autopůjčovny mají mýtné zahrnuto v půjčovném, v takovém případě mýtnou bránou projíždíte speciálním pruhem pro předplatné, některé půjčovny nikoliv, v tom případě je třeba platit za průjezd klasicky v hotovosti nebo kreditní kartou.

Provoz a dopravní předpisy

Hlavní i vedlejší silnice jsou ve velmi dobrém stavu a dobře značené. V Apulii vás nečekají žádné záludné horské oblasti, klikaté silničky jsou jen na kopcovitém poloostrově Gargano.

Je třeba brát na zřetel uvolněnější náhled na dopravní předpisy ze strany Italů. Nejezdí vyloženě nebezpečně, ale zejména na křižovatkách v menších obcích je dobré dávat pozor i v situaci, kdy jedete po hlavní.

Dopravní předpisy jsou podobné těm v ČR. Jezdí se zde vpravo, maximální rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec 110 km/h a na dálnicích maximálně 130 km/h. Stejná jsou i pravidla na kruhových objezdech (přednost mají vozidla jedoucí po objezdu a blinkr dáváte při opouštění objezdu). 

Chystáš se do Apulie?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 31. 01. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.