Západ slunce Alberobello

Počasí v Apulii a kdy sem jet

Počasí v Apulii

Apulie leží v typickém středomořském klimatu a v rámci Itálie patří k nejteplejším regionům. Apulské pobřeží je silně ovlivňováno větrem. Mísí se zde dva druhy větrů – chladná Bora od severu, která zejména během jara, začátku léta a podzimu přináší opravdu studený vzduch na pobřeží. Druhým typem je naopak horké Sirocco vanoucí ze severní Afriky, které přináší velmi teplý vzduch, kdy nejsou výjimkou lokální teploty přes 30 °C i během jara a podzimu.

Vítr má vliv jen na malé části pobřeží a nelze moc dobře předvídat. Obecně je počasí v Apulii velmi příjemné po celý rok se čtyřmi ročními obdobími.

Počasí během roku

Jaro v Apulii je příjemné s průměrnými teplotami mezi 18 a 25 °C, zejména v květnu pak nejsou výjimkou ani teploty přes 30 °C. Nejvíce rozkvetlá je Apulie během března a dubna, kdy jsou i svěže zelené pastviny po vlhké zimě.

Léto v Apulii bývá velmi horké s průměrnou teplotou kolem 30 °C, výjimečné ale nejsou ani dny s teplotami přes 40 °C, především v apulském vnitrozemí. Déšť je v létě výjimečný jev a objevují se jen večerní bouřky z horka, které bývají krátké a málo časté.

Podzim je příjemné roční období s vysokými teplotami okolo 22 °C, ovšem ještě v říjnu se můžou objevit dny s tropickými "třicítkami". Dokonce i v listopadu bývá dostatečně teplo na koupání v moři.

Zimy jsou vlhké a velice mírné. Průměrné teploty se v Apulii pohybují kolem 14 °C, prší relativně často (zhruba každý 2. den), ale ve většině případů jen formou krátkých přeháněk, které cestování příliš neovlivní. Sníh v Apulii je velmi raritní jev.

Teplota vody v moři

Moře vhodné ke koupání je v Apulii zhruba od června, kdy už na začátku měsíce může dosahovat teplot okolo 24 °C až do října s běžnou teplotou přes 22 °C. Nejteplejší voda bývá v červenci, srpnu a na začátku září s hodnotami okolo 27 °C.

Tabulka teplot během roku

Apulie - Průměrné teploty vzduchu během roku

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
přeháňky
13 °C
únor
přeháňky
13 °C
březen
polojasno
16 °C
duben
polojasno
18 °C
květen
jasno
23 °C
červen
jasno
28 °C
červenec
jasno
30 °C
srpen
jasno
30 °C
září
jasno
26 °C
říjen
jasno
22 °C
listopad
polojasno
18 °C
prosinec
přeháňky
14 °C

Teplota vody v moři -

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
prázdné
14 °C
únor
prázdné
13 °C
březen
prázdné
13 °C
duben
prázdné
15 °C
květen
prázdné
19 °C
červen
prázdné
24 °C
červenec
prázdné
27 °C
srpen
prázdné
27 °C
září
prázdné
25 °C
říjen
prázdné
22 °C
listopad
prázdné
18 °C
prosinec
prázdné
15 °C

Kdy jet do Apulie

Do Apulie můžete zamířit po celý rok a vždy se setkáte s příjemným podnebím.

Plánujete-li si užívat hlavně plážových radovánek, jeďte mezi začátkem června a půlkou října, kdy se můžete těšit na jistotu letního počasí i teplé moře. Největší návštěvnost v letoviscích bývá v srpnu, kdy jsou pláže přeplněné a ceny ubytování nejvyšší z celého roku.

Naopak míříte-li do Apulie za poznáváním, památkami a cestování, nejvhodnějším období bude jaro či podzim, kdy panují příjemné teploty, málo prší a nehrozí extrémní horka jako v létě. Ovšem i cestování během zimy bude pohodové a počasí spíš připomíná středoevropské jaro.

Chystáš se do Apulie?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 08. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.