Památky a kultura

Itálie je pokladnicí kultury a památek a Bergamo není výjimkou. Moderní tvář města je neméně krásná jako staré historické jádro Città Alta. O významnosti města a jeho památek svědčí zápis na Seznam světového dědictví UNESCO, k němuž došlo v roce 2017.

Jídlo a pití

Cestování je o poznávání místní kultury a jak lépe poznat národ než skrze kuchyni. O Itálii a Bergamu to pak platí dvojnásob! Během vašeho pobytu určitě ochutnejte:

Sýry

Bergamo se prozatím pyšní 9 sýry s ochranou známkou původu, ale již brzy se nejspíš na seznam dostane také další z lahodných sýrů známý pod názvem Strachitunt. Během své návštěvy určitě ochutnejte výbornou Formagellu della Val di Scalve, Bitto, Quartirolo Lombardo, Salva Cremasco nebo třeba Agrì di Valtorta.

Víno

Okolí Bergama se pyšní také kvalitními víny, mezi nimiž vyniká Valcalepio DOC a Moscato di Scanzo DOCG.

Pivo

V posledních letech ve městě vzkvétá produkce piva. V regionu je hned několik pivovarů: Elav, Endorama, Maivisto, Maspy, Sguaraunda, HopSkin, Orobia a mnoho dalších.

Gelato

Návštěva Itálie se nikdy nemůže obejít bez zmrzliny. Právě v Bergamu vznikla jedna z nejpopulárnějších příchutí „stracciatella“. Enrico Panattoni vytvořil novou příchuť zmrzliny smícháním mléka, vaječných bílků a cukru, do nichž postupně přiléval tmavou čokoládu. Stejnou zmrzlinu jako v roce 1961 si můžete dát v originální kavárně La Marianna, kde ji dodnes dělají podle původní receptury, ale navíc na původních strojích. Pokud byste návštěvu kavárny nestihli, nezoufejte. La Marianna má pobočku i na bergamském letišti.

Outdoor a relax

Bergamské Alpy známé taktéž pod názvem Orobské Alpy nabízí nepřeberné množství venkovních aktivit. Více informací ohledně všeho, co se v samotném Bergamu ale i v jeho okolí děje, naleznete na oficiálním informačním portálu regionu: www.visitbergamo.net.

Lyžování

Bergamo se nachází v těsné blízkosti hned několika lyžařských středisek: Val Brembana, Carona, Colere, Foppolo, Monta Pora, Val Seriana, Spiazzi di Gromo, Valtorta, Selvino, Schilpario, San Simone, Piazzatorre, Oltre il Colle.

Termální lázně

Horké termální lázně pouhých 40 kilometrů od Bergama oceníte během chladných zimních dní. San Pellegrino se proslavilo nejen světoznámou perlivou minerální vodou, ale především termálními lázněmi, které nabízí více než 30 lázeňských procedur, panoramatické bazény, sauny, parní lázně a mnoho dalšího.

Více informací najdete na: www.qcterme.com.

Ferraty

V okolí Bergama je celkem 21 ferrat různých obtížností. Hezký přehled jednotlivých tras nabízí portál Outdoor Active: www.outdooractive.com/.

Cyklistika

Nadšenci do cyklistiky se v okolí Bergama opravdu vyřádí. Bergamské Alpy nabízí neuvěřitelných 145 cyklistických tras. S výběrem té nejlepší vám pomůže portál Outdoor Active: www.outdooractive.com/.

Výlety mimo město

Mezi ty nejoblíbenější výlety za hranice města patří italská jezera Lugano, Como, Lago Maggiore nebo Lago di Garda. Každé z nich určitě stojí za vidění. Rodiny s dětmi nejspíš upřednostní jezero Garda, kterou mohou spojit s návštěvou zábavního parku Gardaland, kde se jejich ratolesti dozajista vyřádí.

Dopravní spojení k jezerům:

Lugano, Lago di Como & Lago Maggiore

Pokud se vydáte k Luganu, Lago di Como nebo k Lago Maggiore, je třeba počítat s jedním přestupem na hlavním milánském nádraží Stazione Centrale. Ceny jednosměrných jízdenek začínají na 5,5 euro za osobu (Stresa – Lago Maggiore). Nejdráž vychází cesta do města Como, za níž zaplatíte zhruba 9,2 euro.

Lago di Garda

Také k Lago di Garda se jednoduše dostanete pravidelnými železničními spoji s jedním přestupem v Brescie, pokud je vaší cílovou stanicí Peschiera Del Garda (ideální výchozí bod, pokud plánujete spojit návštěvu jezera se zábavním parkem Gardaland), nebo s jedním přestupem v Rovatu, pokud směřujete do Desenzana. Jízdenka do Desenzana vychází na hezkých 6,7 euro za jeden směr, do Peschiera Del Garda lístek vychází o dost dráž; jednosměrná jízdenka začíná na 19,8 euro.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Lajnhart
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu