Jak se dostat do Bergama

Letadlem

Italské letiště Orio Al Serio je jedním ze 3 letišť obsluhujících aglomeraci Milána. Funkčně slouží převážně nízkonákladovým aeroliniím Wizzair a Ryanair, které zde současně provozují jedny ze svých největších základen. Navíc se letiště nachází pouhé 2 km od samotného města Bergamo.

Autobus

Pokud zvažujete navštívit Bergamo během pobytu v Miláně, můžete využít četné autobusové spoje z milánských nádraží Lampugnano, Cadorna nebo z náměstí Piazza Castello provozované společností Trasporti NET Nord Est. Cesta na hlavní autobusové náměstí v Bergamu vám zabere zhruba hodinku.

Autobusové linky Autostradale, Orio Shuttle a Terravision pak spojují milánská nádraží Cadorna, Stazione Centrale a Lampugnano s letištěm Orio Al Serio. Cesta trvá přibližně hodinu. Autobusy jezdí každou půlhodinku. Jízdenky lze zakoupit u řidiče. Cena se pohybuje kolem 9–10 euro za zpáteční jízdenku. Přestože cesta zabere zhruba hodinu, raději počítejte s jednou takovým časem. Dopravní zácpy nejsou výjimkou.

Vlakem

Bergamo se nachází na železničních tratích Milán – Lago di Garda, Milán – Verona a Milán – Benátky. Z hlavního města Lombardie se do Bergama vlakem dopravíte za přibližně 1 hodinu jízdy. Hlavní vlakové nádraží se nachází v dolní části města v tzv. Città Bassa. Za jednosměrnou jízdenku zaplatíte 5,5 euro. Do historické části města Città Alta se snadno dostanete autobusem, který odjíždí z vlakové stanice každých 10 minut. Více informací o jízdenkách a jízdních řádech najdete na: www.trenitalia.com.

Autem

Pokud cestujete do Bergama z Prahy, počítejte se zhruba 9 hodinami na cestě, během nichž zdoláte přibližně 900 kilometrů. Nejkratší možná cesta vede přes Rozvadov, Mnichov, Innsbruck, Bolzano a Trento. Na rozdíl od německých sousedů nejsou italské ani rakouské dálnice zdarma, a tak je třeba připočítat následující náklady na cestu.:

 • Rakouská dálniční známka: 10 dní – 9,2 euro (pro vozidla do 3,5 tun),
 •  Italské mýtné: přibližně 24 euro.

Jak cestovat po Bergamu

Pěšky

Bergamo se dělí na 2 části, Città Alta a Città Bassa, což v překladu znamená Nízké a Vysoké město. Staré historické centrum města se nachází na kopci a nabízí velkolepé výhledy do okolí včetně nové části města, Città Bassa. Staré srdce města nejlépe poznáte po svých, ale pokud byste přeci jen nechtěli šlapat celou štreku pěšky, lze se do Città Alta jednoduše dostat lanovkou. Lanovou dráhu spravuje městská dopravní společnost ATB, a tak můžete lístek kombinovat s dalšími městskými tramvajovými a autobusovými linkami.

Městská hromadná doprava

Bergamo disponuje kvalitní a hustou sítí městské hromadné dopravy, která zahrnuje autobusy, tramvaje a lanovou dráhu. Jedná se o integrovaný systém městské hromadné dopravy, a tak vám pro všechny dopravní prostředky postačí jen jeden lístek. Jízdenky se dají koupit v trafikách, na vybraných autobusových a tramvajových zastávkách a také v příletové hale letiště. Lístek je třeba označit ve validátorech uvnitř autobusu a tramvaje a před vstupem na lanovku.

Městskou hromadnou dopravu oceníte především při přesunu z Città Bassa do Città alta.

Ceny jízdenek

 • 75 minut (přestupní): 1,30 EUR
 • Celodenní jízdenka platná po 24 hodin: 5 EUR s cestou z/na letiště, resp. 3,50 EUR jen po městě
 • Třídenní jízdenka platná po 72 hodin: 7 EUR  pro celou síť, včetně letiště
 • Více informací hledejte na: www.atb.bergamo.it.

Taxi

Jako tradičně je samozřejmě i v Bergamu taxi tou nejdražší možnou variantou přesunu, a tak doporučujeme raději využít městské hromadné dopravy. Za 8kilometrovou cestu z letiště do centra města zaplatíte zhruba 25–30 euro.

Kolo

Stejně jako v mnoha evropských městech funguje i v Bergamu systém sdílení kol, který provozuje dopravní podnik Atb. Stáhněte si do vašeho smartphonu bezplatnou aplikaci Bicincittà a objevujte město na dvou kolech, rychle a ekologicky!

Cena:

 • 4forYOU: 4 euro (4 hodiny jízdy)
 • 1forYOU: 2 euro (1 hodina jízdy)
 • Více informací k dohledání na: www.bicincitta.com/.

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

divan
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 426 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2022-03-20T22:05:49+01:00)

Pravidelné lety 2x týdně z Brna už několik let nejsou... Ty ostatní nevím, ale asi taky úplně aktuální situaci odrážet nebudou.

Odpovědět
před 2 měs
Avatar uživatele
Avatar uživatele Lajnhart
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu