Co tady objevíš?

Často opomíjená perla regionu je většině turistů velmi dobře známá. Bergamské letiště Orio Al Serio je pro milióny cestujících vstupní branou do známější severoitalské metropole Milán, kam většina lidí ihned po svém příjezdu směřuje. Jen hrstka návštěvníků se vydá obdivovat staré srdce města přezdívané Città Alta vysoko na kopci za unikátně zachovalými benátskými hradbami, kde vznikla jedna z nejoblíbenějších zmrzlinových příchutí – stracciatella.

Průvodce pro tebe napsal Adéla L.
Připrav se na
1 den
I tak krátká doba vám postačí, abyste prozkoumali největší krásy Bergama.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Duben–říjen
Ideální období, kdy se ještě nebudete potýkat s tropickými vedry a teplota vás nebude nijak významně omezovat.
Více o počasí
Letenky od
2 000 Kč
Tolik zaplatíte za běžnou letenku. V častých akcích především z Brna však i kolem 500 Kč.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Piazza Vecchia

Hlavní náměstí historického centra ukrývá spousty nádherných renesančních a středověkých staveb. Jedna z největších dominant náměstí je bezpochyby městský palác Palazzo della Ragione, který pochází už z roku 1199. Všimněte si benátského lva na fasádě budovy. Přestože Bergamo leží jen kousek od Milána, historicky má mnohem blíže k Benátkám. Bylo totiž součástí Benátské republiky. Od paláce pokračujte dále k Torre del Campanone, nádherné zvonici z 12. století nabízející jeden z nejlepších výhledů na celé město.

Tip: Vyrazte ke zvonici před 10. hodinou. Bergamo drží starou tradici, kdy hodiny odbíjely celkem stokrát a oznamovaly uzavření bran Starého města.

Zavřít boční panel

Piazza del Duomo

Na další významné náměstí města s názvem Piazza del Duomo se dostanete podloubím z Piazza Vecchia. Dominantou náměstí je Cappella Colleoni, která je součástí baziliky Santa Maria Maggiore, a katedrála Duomo di Bergamo.

Zavřít boční panel

Pevnost Rocca

Zbytky pevnosti Rocca se nachází nad bývalým klášterem San Agostino a turisté tu dnes neobdivují jen bývalé opevnění ze 14. století, ale také parádní výhled na celé město.

Zavřít boční panel

San Vigilio

Jedny z nejlepších výhledů do okolí z výšky 500 m n. m. nabízí bezpochyby kopec San Vigilio, kam se dostanete pozemní lanovou dráhou Funicolare S. Vigilio ze stanice Colle Aperto (nedaleko brány S. Alessandro). Za návštěvu také stojí hrad Castello di San Vigilio ze 6. století a tajný průchod (passaggio segreto), který spojuje hrad s Forte di San Marco. Vstupné do hradu je zdarma. Lanovku provozuje dopravní společnost ATB (viz kapitola Doprava).

Zavřít boční panel

Porta Nuova

Neoklasicistní brána z roku 1837 představuje někdejší vstupní bránu do města, kterou nechal zbudovat rakouský císař Ferdinand I. Právě z tohoto místa se nabízí nejlepší výhled na Città Alta z Città Bassa.

Zavřít boční panel

Sentierone a Centro Piacentiniano

Centrum moderního Bergama je ideálním místem na procházku. Centro Piacentiniano, tehdejší městský trh, si stále drží původní atmosféru díky množství trhů a kulturních událostí, které se na místě odehrávají. Během procházky se zastavte u nádherného Palazzo Frizzoni a bergamské radnice a zajděte také na menší přilehlá náměstíčka jako Piazza Dante s Neptunovou fontánou. Pokud máte rádi umění, určitě navštivte kostel sv. Bartoloměje a sv. Štěpána (chiesa dei Santi Bartolomeo e Stefano), jehož oltář vytvořil samotný Lorenzo Lotto. Právě v této části města se také nachází městské divadlo Teatro Donizetti pojmenované podle významného místního rodáka. Nepřehlédnete válečný památník Torre dei Caduti a obelisk věnovaný Napoleonovi, které se nachází hned vedle.

Zajímavost: Umělec Alberto Garutti zasadil na náměstí Piazza Dante poněkud netradiční instalaci v podobě čtverce, který se zbarvuje pokaždé, když se narodí v místní nemocnici dítě. Instalace nese název „Ai nati oggi“ (v překladu Dnes narozeným) a jedná se o jakési oficiální přivítání novorozenců na tomto světě. Více hledejte na: www.albertogarutti.it

Zavřít boční panel

Botanická zahrada

Botanická zahrada se rozprostírá na ploše 2.400 m2. K vidění tu jsou skleníkové i venkovní květiny. Vstupné je navíc zcela zdarma.

Zavřít boční panel

Via Torquato Tasso

Ulice Via Torquato Tasso je plná restaurací a hezkých kaváren a za zmínku stojí také kostel Chiesa di Santo Spirito, který se nachází na stejnojmenném náměstíčku.

Zavřít boční panel

Via Pignolo

Via Pignolo a její nádherné renesanční a neoklasicistní budovy, v nichž sídlí umělecké obchůdky a výtečné restaurace, vás vrátí do starých dobrých časů. Mezi historickými budovami vyniká Palazzo Agliardi. Za návštěvu stojí také kostel sv. Bernardina (Chiesa di San Bernardino), kde necháte oči na oltáři od Lorenza Lotta z roku 1521.

Zavřít boční panel

GAMEC

Milovníci umění by určitě měli zvážit návštěvu Galerie moderního umění GAMEC – Galleria d’Arte Moderna e Contemporanea. Vstupné je zdarma.

Zavřít boční panel

L’Accademia Carrara

Dnešní muzeum nese jméno hraběte Giacoma Carrary, který Akademii v roce 1796 založil. Za více než 2 století se místní sbírky neskutečně rozrostly, a tak dnes muzeum čítá 1.587 obrazů, 132 soch a spousty kolekcí dekorativního umění.

Vstupné

  • Dospělý: 10 euro,
  • Dospělý ve věku 18–25 let: 8 EUR,
  • Děti do 18 let zdarma.
  • Více se podívejte na: www.lacarrara.it/.

Počasí a sezóny v Bergamu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Bergamo
Teploty během roku

6 °C

8 °C

13 °C

16 °C

21 °C

25 °C

28 °C

27 °C

23 °C

17 °C

11 °C

6 °C

Počasí

Počasí v Bergamu se velmi podobá počasí v Čechách s tím rozdílem, že tu více prší a zimy nejsou tak kruté. Na cestu si určitě přibalte deštník a šátek, který vás ochrání před deštěm a vlezlou zimou.

Od května do září je ve městě nejtepleji. Teplota většinou přesahuje 20 °C a srážky ustupují. Naopak nejchladněji je tu od prosince do února, kdy se teploty pohybují kolem 7 °C. Během zimních měsíců jsou srážky nejnižší, ale sem tam i v Bergamu napadne sníh.

Sezóny a kdy vyrazit

Doporučujeme vyrazit od dubna do října, kdy ve městě panují příjemné teploty. Na začátku jara je třeba počítat s větším počtem deštivých dní, kterých s přibývajícími dny postupně ubývá. Pokud nefandíte horku, raději omezte návštěvu města v letních měsících, kdy se teplota může vyšplhat až k tropické třicítce.

Skvělé akce do Bergama

ušetříš až 45%
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 65%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 61%
Akce starší 2 týdnů
37 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu