Capri
Capri

16 míst co vidět na Capri

Grotta Azzurra

Jeskyně

Grotta Azzurra

Modrá jeskyně, tedy Grotta Azzurra, patří k nejznámějším místům ostrova Capri.

Jak už název napovídá, jeskyně se proslavila jasně azurovým zbarvením vody. Světlo sem totiž proniká jen velmi úzkým otvorem, paprsky se lomí ve vodě a odrážejí od vápencového písku pokrývajícího dno, čímž vzniká sytě modrý odstín zaplavující celou jeskyni.

Jak je Grotta Azzurra velká?

Grotta Azzurra je příbojová jeskyně vzniklá abrazní činností příbojových vln. Na délku jeskyně měří 60 metrů, šířka se pohybuje od 15 po 25 metrů.

Voda je zde hluboká zhruba 15 metrů a nejužší tak zůstává samotný vstup do jeskyně, který na výšku měří sotva metr a půl.

Lze jeskyni navštívit?

Ano, Grotta Azzurra je přístupná turistické veřejnosti. Do jeskyně však nelze vstoupit suchou nohou, ale pouze na malých dřevěných loďkách, do nichž se vejdou 2 až 3 lidi.

Loďky vyplouvají z přilehlého betonového mola, případně svážejí turisty z výletních lodí kotvících v zátoce těsně u jeskyně. Cesta touto dřevěnou loďkou je možná pouze s průvodcem. Délky plavby od mola/výletních lodí do jeskyně není delší než 2 minuty.

Návštěva Modré jeskyně není vhodná pro klaustrofobiky, zejména kvůli velmi úzkému vstupu, kdy si musíte do loďky prakticky lehnout, abyste vůbec projeli.

Jak dlouho trvá návštěva jeskyně?

Samotný pobyt loďky uvnitř jeskyně bývá kolem 5 minut + 5 minut cesty tam a zpět. V letní sezoně se však před jeskyní mohou tvořit fronty až na 1 hodinu.

Vstupné a otevírací doba

Jeskyně je pro turisty otevřená každý den v časech 9:00–17:00.

Vstupné se platí až na místě v plovoucí pokladně, u které se každá dřevěná loďka zastaví. Lze platit pouze v hotovosti.

  • 14 EUR – dospělí
  • 12 EUR – studenti 18 až 25 let (rezidenti EU)
  • 10 EUR – mladiství pod 18 let (rezidenti EU)

Jeskyně bývá často zavřená pro nepříznivé podmínky. Vstup dovnitř je totiž možný jen za zcela klidné mořské hladiny.

Jak se dostat k Modré jeskyni?

Existují dvě varianty dopravy ke Grotta Azzurra.

Lodí z Marina Grande

Z hlavního caprijského přístavu Marina Grande denně vyplouvá pravidelný trajekt i mnoho výletních lodí s plavbami kolem celého ostrova.

Pravidelné trajekty zajišťuje společnost Laser Capri. V letní sezoně plují od 9:00 do cca 16:30 s tím, že mezi 9:00 a 13:00 vyplouvají zhruba každých 10 minut. Je však vhodné provést rezervaci online, protože v některých dnech hlavní sezony může být na místě vyprodáno na většinu spojů.

Zpáteční lístek vyjde na 20 EUR a neobsahuje v sobě cenu za vstup do jeskyně  (14 EUR).

Samotná cesta z Marina Grande k Modré jeskyni trvá asi 30 minut.

U Grotta Azzurra se samozřejmě zastavují i výletní lodě s okružními plavbami kolem ostrova.

Autobusem z Anacapri

Přímo k jeskyni jezdí také pravidelné autobusy místní MHD. Zastávka se nachází na parkovišti zhruba 30 metrů od mola, kde budete vyzvednuti jednou z loděk.

Autobusy z Anacapri jezdí každých 30 minut a jízdenka stojí 2,20 EUR. Do Anacapri se pak zhruba jednou za 10-15 minut dostanete autobusem z města Capri.

Ubytování u jeskyně

Na pobřeží poblíž jeskyně přímo žádné apartmány ani hotely nenajdete. Nejbližší luxusní prázdninový dům Il Carrubo Capri leží v nádherné klidné lokalitě cca 1,5 km od jeskyně.

Mnohem více nabídek pak hledejte přímo v Anacapri.

Chystáš se na Capri?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 18. 03. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.