Cinqueterre
Itálie

Jídlo v Itálii

Italská kuchyně

Italskou kuchyni netřeba příliš představovat. Většina pokrmů se skládá z pár surovin a důraz je kladen především na jejich čerstvost. Pokud chcete vyzkoušet něco jiného než světoznámé variace těstovin a pizzy, najděte si restauraci, do níž chodí místní, nechte si poradit, jaké suroviny a pokrmy jsou typické pro danou oblast a ty následně ochutnejte.

Nejdůležitějším jídlem dne je večeře, kterou Italové jedí později než my. Při plánování dne počítejte s tím, že restaurace mívají na siestu zavřeno a otevírají kolem 19. hodiny. Samotná večeře se skládá typicky ze tří až čtyř chodů: antipasto – předkrm (například salát caprese, žlutý meloun obalený šunkou, plody moře atd.), primo piatto – první chod (těstoviny nebo rizoto), secondo piatto – druhý chod (maso, ryba) a dolce – dezert (tiramisu, panna cotta, sorbet, zmrzlina atd.). K jídlu se pije voda a víno, ideálně si nechte doporučit lahev typickou pro oblast, v níž se nacházíte.

Jak se stravovat jako místní

Vyhněte se restauracím, kde sedí jen turisti a jděte tam, kde jedí místní. Dobře vám poslouží stránky typu TripAdvisor, pokud jsou vysoká hodnocení u komentářů psaných italsky, je to dobrá indicie. 

Na snídani si zajděte do baru a dejte si „brioche“ – croissant s náplní a cappuccino. Italové mají ve zvyku snídat málo, typicky sladké pečivo a kávu. V průměrných 3hvězdičkových hotelech čekejte podobnou snídani. Během dne si v baru můžete sednout na menší jídlo jako „panino“ – plněná bageta, jak studená, tak zapečená, toasty, případně nějaké těstoviny. Večer se v nich podává „aperitivo“. V barech ceny nejsou vysoké a většinou se platí předem.

Pokud si chcete zajít do restaurace, budete se rozhodovat mezi několika typy podniků. Pizzerie, kde se kromě pizzy připravují většinou i těstoviny. „Trattoria“ je neokázalý podnik, často s domáckou, útulnou atmosférou, kde se podávají jednodušší jídla, podobně tak „osteria“ mívá velmi příjemnou atmosféru a často se specializují na jednoduché, místní pokrmy. „Ristorante“ bývá o něco okázalejší a zpravidla dražší.

Budete-li mít při cestě k dispozici auto, rozhodně si na internetu (TripAdvisor) vyhledejte, jestli se ve vašem okolí bude vyskytovat „agriturismo“. Vyberte si podnik, který je dobře hodnocen Italy, ideálně menší velikosti, a zajděte si tam na večeři. Je potřeba si udělat rezervaci předem. Budete tak mít jedinečnou příležitost stolovat jako místní, ochutnat vybrané delikatesy kraje, v němž se nacházíte a zapít je místním vínem. Cena se pohybuje v rozmezí 25–40 eur/osoba a jsou v ní zahrnuty i víno a voda. V agriturismu si nevybíráte jídlo z menu, ale bude vám servírováno to, co je zrovna nachystáno.

Obvyklé ceny v restauracích

Snídaně v baru (brioche a káva) vás vyjde na 3–5 eur. Panino vás vyjde okolo 5 eur. Pizza a těstoviny v rozmezí 6–12 eur a hlavní jídlo včetně vína/piva v rozmezí 20–50 eur. Drink v baru stojí zhruba 5–7 eur, v době „aperitiva“ může být o pár eur dražší.

Chystáš se do Itálie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Klára Nekvindová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.