Zavřít boční panel

Jídlo v Itálii

Italská kuchyně

Italskou kuchyni netřeba příliš představovat. Většina pokrmů se skládá z pár surovin a důraz je kladen především na jejich čerstvost. Pokud chcete vyzkoušet něco jiného než světoznámé variace těstovin a pizzy, najděte si restauraci, do níž chodí místní, nechte si poradit, jaké suroviny a pokrmy jsou typické pro danou oblast a ty následně ochutnejte.

Nejdůležitějším jídlem dne je večeře, kterou Italové jedí později než my. Při plánování dne počítejte s tím, že restaurace mívají na siestu zavřeno a otevírají kolem 19. hodiny. Samotná večeře se skládá typicky ze tří až čtyř chodů: antipasto – předkrm (například salát caprese, žlutý meloun obalený šunkou, plody moře atd.), primo piatto – první chod (těstoviny nebo rizoto), secondo piatto – druhý chod (maso, ryba) a dolce – dezert (tiramisu, panna cotta, sorbet, zmrzlina atd.). K jídlu se pije voda a víno, ideálně si nechte doporučit lahev typickou pro oblast, v níž se nacházíte.

Italská pizza

Jak se stravovat jako místní

Vyhněte se restauracím, kde sedí jen turisti a jděte tam, kde jedí místní. Dobře vám poslouží stránky typu TripAdvisor, pokud jsou vysoká hodnocení u komentářů psaných italsky, je to dobrá indicie. 

Na snídani si zajděte do baru a dejte si „brioche“ – croissant s náplní a cappuccino. Italové mají ve zvyku snídat málo, typicky sladké pečivo a kávu. V průměrných 3hvězdičkových hotelech čekejte podobnou snídani. Během dne si v baru můžete sednout na menší jídlo jako „panino“ – plněná bageta, jak studená, tak zapečená, toasty, případně nějaké těstoviny. Večer se v nich podává „aperitivo“. V barech ceny nejsou vysoké a většinou se platí předem.

Pokud si chcete zajít do restaurace, budete se rozhodovat mezi několika typy podniků. Pizzerie, kde se kromě pizzy připravují většinou i těstoviny. „Trattoria“ je neokázalý podnik, často s domáckou, útulnou atmosférou, kde se podávají jednodušší jídla, podobně tak „osteria“ mívá velmi příjemnou atmosféru a často se specializují na jednoduché, místní pokrmy. „Ristorante“ bývá o něco okázalejší a zpravidla dražší.

Budete-li mít při cestě k dispozici auto, rozhodně si na internetu (TripAdvisor) vyhledejte, jestli se ve vašem okolí bude vyskytovat „agriturismo“. Vyberte si podnik, který je dobře hodnocen Italy, ideálně menší velikosti, a zajděte si tam na večeři. Je potřeba si udělat rezervaci předem. Budete tak mít jedinečnou příležitost stolovat jako místní, ochutnat vybrané delikatesy kraje, v němž se nacházíte a zapít je místním vínem. Cena se pohybuje v rozmezí 25–40 eur/osoba a jsou v ní zahrnuty i víno a voda. V agriturismu si nevybíráte jídlo z menu, ale bude vám servírováno to, co je zrovna nachystáno.

Italské espresso

Obvyklé ceny v restauracích

Snídaně v baru (brioche a káva) vás vyjde na 3–5 eur. Panino vás vyjde okolo 5 eur. Pizza a těstoviny v rozmezí 6–12 eur a hlavní jídlo včetně vína/piva v rozmezí 20–50 eur. Drink v baru stojí zhruba 5–7 eur, v době „aperitiva“ může být o pár eur dražší.

Země ve tvaru dámské kozačky

Itálie se nachází na jihu Evropy, na Apeninském poloostrově. Na severu hraničí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem a Slovinskem. Na území Itálie se nachází dva samostatné státy, San Marino a Vatikán.

Stačí se jen rozhodnout, jestli vás více lákají hory, letní dovolená u moře, zimní sporty, aktivní dovolená, jezera, pevnina, ostrovy, městská turistika, památky, gastroturistika, agriturismus nebo třeba přírodní parky. Itálie je pro cestovatele země zaslíbená a nabízí vám celou škálu možností, jak cestu pojmout. Jeden den tak můžete zdolat nejvyšší horu Evropy, druhý den si dávat výtečné plody moře na pláži a třetí den u sklenky vína obdivovat nádhernou architekturu. Není náhoda, že se v Itálii nachází nejvíce památek světového dědictví UNESCO (aktuálně 51).

Průvodce pro tebe napsal Klára Nekvindová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Itálie zabaví po celý rok. Lyžaře, koupáky i milovníky památek.
Více o počasí
Letenky od
2 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 14x za měsíc a ušetříš cca 55 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Klára Nekvindová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 měs
Navrhni úpravu