Cinqueterre
Itálie

Doprava v Itálii

Jak do Itálie

Do Itálie se dá pohodlně dopravit jak po zemi, tak letecky.

Cesta autem na sever Itálie (Miláno) vám zabere přibližně 8–10 hodin v závislosti na tom, odkud vyjíždíte. V případě, že cestujete autem, počítejte s výdaji za mýtné na dálnici. V Itálii nemají dálniční známky a mýtné se platí při sjezdu z dálnice. Orientační ceník dálničních poplatků pro rok 2016.

Můžete také cestovat autobusem nebo vlakem. Ceny se mohou velmi lišit v závislosti na tom, kam jedete, u jakého dopravce, jaké trasy jsou zrovna v akci, ale obecně autobus vyjde výrazně levněji než vlak. Přímé vlakové spojení ČR a Itálie navíc v současnosti neexistuje, vždy musíte cestovat s přestupem, nejčastěji v Mnichově nebo ve Vídni. Přímé autobusové spojení do Itálie nabízí například tuzemský Regiojet.

Letenky do Itálie sledujte u všech známých evropských nízkonákladových společností (Wizzair, Ryanair, EasyJet atd.). Cena se může pohybovat od pár set po několik tisíc korun. Let z ČR do Itálie trvá přibližně 2 hodiny. Letecké spojení ČR a Itálie je poměrně husté, přímo se dostanete z Prahy do Říma, Benátek, Milána, Bari, Neapole, Boloni, Trapani a v letní sezoně i do dalších destinací. Vyhledejte si letenky do Itálie.

Jak se nejlépe dopravovat 

V Itálii se poměrně snadno obejdete bez auta, železnice i autobusy fungují docela dobře, i když je nutné (především u autobusů) si zvyknout na horší standard označování zastávek a jízdních řádů. Chystáte-li se cestovat vyloženě po venkově, auto je rozhodně plus, naopak ve městech bude jen znepříjemnou zátěží.

Železnice

V zemi je hustá železniční síť a na vlakovou dopravu se dá spolehnout. Jízdní řády a ceny jízdenek italských drah naleznete na webu trenitalia.com. Může se stát, že na vámi zvolené trase jezdí jak regionální, tak vysokorychlostní vlaky. Rozdíl poznáte na první pohled podle ceny jízdenek. U kratších regionálních tras obvykle nezáleží, zda si jízdenku koupíte dopředu nebo až na nádraží (při koupi na nádraží si vždy lístek označte na nástupišti před nástupem, podobně jako třeba v pražském metru). Naopak u dálkových a vysokorychlostních vlaků si jízdenku kupte přes internet, takové lístky jsou však vázané na konkrétní spoj. 

Na hlavní trase z Říma do Milána a Benátek jezdí i soukromý vysokorychlostní dopravce Italo.

V Itálii je kromě státních drah několik dalších dopravních společností, většina z nich operuje na regionální úrovni a jízdenky není nutné řešit v předstihu.

Autobusy

S autobusovou dopravou už je to složitější. Autobusové společnosti se liší podle regionu a jízdní řády jsou někdy spíše orientační. Nejjednodušší je zeptat se místních, ať vám poradí zastávku a číslo autobusu, a při nástupu poprosit řidiče, ať vás upozorní, kde máte vystoupit. Nezapomeňte si předem ověřit, jestli se ten den nějaký autobus zase vrací zpět. Na exponovanějších turistických trasách bývají autobusy cestovních kanceláří a soukromých společností, které jezdí podle jízdního řádu. 

Při dálkových trasách je možné využít často velmi levného spojení autobusů Flixbus.

Letecká doprava

Na delší vzdálenosti se snadno a levně dopravíte letadlem. Spojení časté a síť velmi hustá, nejlevnější letenky nabídne Ryanair nebo Volotea, v akcích začínají už na 350 Kč za jednosměrný let, případně ještě níž. 

Autem

V Itálii se jezdí vpravo, doprava je hustá a řízení je pro zkušenější řidiče, kteří se nenechají za volantem snadno vystresovat. Čím jižněji pojedete, tím chaotičtější dopravní situace bude a jezdit autem po Neapoli hraničí s adrenalinovým zážitkem. Nicméně cestovat po Itálii autem je nejpohodlnější varianta, pokud se vydáte na venkov.

Půjčení auta není v Itálii nejlevnější záležitost. Samotné půjčovné vás může stát od 20–25 eur/den záleží na lokalitě a sezoně. Přehledná stránka, na níž jsou porovnávány nabídky více půjčoven například na Rentalcars.com.

Pojistné nebývá v ceně a bude vám nabídnuto zvlášť, rozhodně doporučujeme si ho připlatit v plném rozsahu a podrobně se přeptat na podmínky. Za pojištění si připlatíte desítky až pár set eur, podle toho, na jak dlouho ho sjednáváte. Navíc počítejte s tím, že většina agentur vám na debetní kartě po dobu půjčení auta zablokuje kauci, ta se může pohybovat v řádu stovek eur a bude vám odblokována ve chvíli, kdy auto v pořádku vrátíte. 

Ceny, rozsah pojištění, výše kauce se mohou výrazně měnit podle půjčovny, kterou si vyberete. Než si auto půjčíte, vyplatí se věnovat čas průzkumu a srovnat si nabídky v místě, kam se chystáte.

Půjčovny mívají v podmínkách, že auto se půjčuje s plnou nádrží a s plnou nádrží se i vrací. Cena za 1 litr benzinu se pohybuje pod 1,50 eur. Některé půjčovny mají v podmínkách, že řidič musí přesáhnout 25 let.

Lodní doprava

Chystáte-li se na jeden z italských ostrovů, v některých případech se neobejdete bez trajektu. Zatímco na Sicílii, Sardinii, Pantellerii či Lampedusu se dá pohodlně a levně doletět letadlem, ostrovy, Capri, Ischia, Procida, Lipari a další jsou závislé na lodích. Na Elbu pak lze doletět z Pisy, ale létá se jen 3x týdně a lépe tak vyjde loď. 

Lodní lístky obvykle nemusíte kupovat dopředu.

  • Sicílie: trajekty vyplouvají z měst Vila San Giovani nebo Reggio di Calabria na pevnivně a dorazí do města Messina. Spojení zajišťují spolešnosti Blueferries, Caronte nebo Liberty Lines,
  • Sardínie: lodě vyplouvají hlavně z přístavu Civitavecchia (Grimaldi a Moby Lines), ze sicilského Palerma (Tirrenia) a pak samozřejmě z Korsiky (La Meridionale, Corsica Ferries),
  • Elba: všechny lodě vyplouvají z přístavu Piombino, kam se dostanete vlakem. Na trase plují společnosti Moby Lines, Blue Navy nebo Corsica Ferries
  • Capri: každou chvilku vyplouvají lodě z Neapole, několikrát denně pak i ze Sorrenta či Posistana, 
  • Ischia, Procida: na ostrovy se dostanete častým spojením z Neapole nebo Pozzuoli, 
  • Liparské ostrovy: na Lipari plují trajekty z Neapole (Siremar, SNAV) nebo sicilské Milazza (SiremarLiberty Lines)

Městská doprava

Na Itálii je sympatické, že i ve velkých městech, jako jsou Řím, Neapol nebo například Florencie, se obejdete většinu času bez hromadné dopravy a můžete se po nich potulovat pěšky.

Co se hromadné dopravy týče, metro najdete v Římě, Neapoli, Milánu, Turíně, Janově, Catánii a Bresci. Bývá spolehlivé, ale v době špičky přeplněné. Bohužel neexistuje italská stránka typu našeho idosu, takže pokud se potřebujete v rámci města či v jeho blízkosti někam dopravit, zeptejte se místních na nejvhodnější způsob. Při nástupu do autobusu/tramvaje poproste řidiče, ať na vás mávne, až bude vaše zastávka, jsou většinou ochotní. Jízdenky se kupují v tabácích „tabaccheria“, ty jsou označeny modrým vývěsním štítem a na něm je vidět bílé písmeno T. Cena jízdenek se pohybuje mezi 1–1,50 eur. 

Ve většině případů platí, že povrchová MHD je relativně nepřehledná a rozhodně se co do kvality ani vzdáleně nepřibližuje například té v Česku. Světlou výjimkou je například Milán, kde funguje MHD velmi dobře.

Chystáš se do Itálie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Klára Nekvindová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Věra _2
před rokem

Prosím nemáte někdo zkušenosti s dopravou z letiště v Catanii v pozdějších večerních hodinách?

Budeme přistávat na letišti asi 22.45 hodin , cesta autem k našemu bydlení zabere asi jen 30min,., ale bohužel nemůžu najít zatím žádné spojení. Vypadá to, že poslední bus jede někdy v deset.

Nebo je lepší si vzít pro první den taxík a nebloudit?

Moc díky za rady.

Lucie _B
před rokem

Z letiště v Catanii jezdí Alibus, poslední jede tuším 00:30. :)

Avatar uživatele
Leoš Literák
před rokem

Přiletíte v noci unavení, já bych šel do taxíku, než čekat na bus a pak se ploužit na zastávku ze zastávky na hotel. Akorát bych si sjednal taxíka placeného předem, co mě bude čekat v hale.