Cinqueterre
Itálie

Doprava v Itálii

V Itálii se poměrně snadno obejdete bez auta, dálkové železnici jsou na světové úrovni a i lokální vlaky jsou levné, přehledné a frekventované.

Velmi kvalitní a často extrémně levná je také dálková autobusová doprava. Lokální autobusy zajíždějící do menších vesnic jezdí většinou často, ale v určitých regionech může být pro cizince poměrně složité se orientovat v jízdních řádech, zastávkách a jízdenkách.

Chystáte-li se cestovat vyloženě po venkově, auto je rozhodně plus, naopak ve městech bude jen nepříjemnou zátěží.

Železnice v Itálii

V zemi je hustá železniční síť a na vlakovou dopravu se dá spolehnout. Kromě běžných dálkových a regionálních tratí jezdí v Itálii i rychlovlaky.

Systém železnic je v Itálii poměrně přehledný, i ty nejzapadlejší stanice jsou vybaveny alespoň automatem na jízdenky.

V Itálii jezdí dva hlavní železniční dopravci:

 • Trenitalia (trenitalia.com) – státní společnost operující na většině tratí po celé zemi od rychlovlaků po regionální lokálky
 • Italo (italotreno.it) – soukromá společnost provozující rychlovlaky na všech hlavních trasách

Cestování vlakem po Itálii je nejlepší a nejpřehlednější variantou pro krátké i dlouhé přesuny.

Kde a jak koupit jízdenky?

Je potřeba kupovat jízdenky na vlaky v Itálii online s předstihem? Jaké jsou ceny jízdenek a kde koupit lístek na místě?

U dálkových spojů se vždy vyplatí kupovat jízdenky online alespoň 2-3 týdny dopředu. Nejnižší ceny bývají při koupi 2-4 měsíce dopředu, kdy klidně celou Itálii přejedete od 15 EUR rychlovlakem.

Kterých vlaků se toto pravidlo týká?

 • rychlovlaky Trenitalia – Frecciarossa, Frecciargento
 • rychlovlaky Italo
 • dálkové vlaky Trenitalia – Frecciabianca, InterCity
 • noční vlak Trenitalia – InterCity Notte

I u těchto spojů si však bez obav můžete koupit jízdenku až na nádraží, cena však může být až 4x vyšší než při koupi v předstihu. U nočních vlaků a spojení ve špičkách dokonce může být i zcela vyprodáno.

Jízdenky koupíte přes následující webové stránky:

 • thetrainline.com – srovnávač obou dopravců, kde lze jízdenky za stejnou cenu jako přímo na webu Trenitalie nebo Italo rovnou zakoupit
 • italotreno.it – jízdenky dopravce Italo
 • trenitalia.com – jízdenky dopravce Trenitalia

U regionálních vlaků je možné kupovat jízdenky online, ale cena je vždy stejná jako při koupi na místě. V automatu nebo na pokladně si bez obav kupte jízdenky u těchto typů spojů:

 • Regionale
 • Regionale Veloce

Jízdenky zakoupíte pohodlně v automatu, který najdete na všech nádražích a zastávkách. Pokladny jsou pak pouze na větších stanicích.

Průvodčí prodává jízdenky pouze v případě, pokud má potvrzeno, že automat ve stanici nefungoval.

Lístek na vlaky Trenitalie zakoupený v automatu nebo u pokladny vždy musíte označit před nástupem ve validátoru. Tyto validátory bývají umístěné ještě v nádražní budově, v některých případech i na nástupišti (to ale nemusí být pravidlo).

Vysokorychlostní tratě

Itálie provozuje moderní síť rychlovlaků, které jsou nejoblíbenějším prostředkem dopravy na velké vzdálenosti.

V Itálii se svezete rychlovlakem na následujících trasách.

 • Turín – Milán – Boloňa – Florencie – Řím – Neapol – Salerno: hlavní rychlotrať, většina pro rychlost 300 km/h, v plánu je rychlost až 350 km/h
 • Milán – Brescia – Padova – Benátky: pro rychlosti 220 až 300 km/h

Například běžná cena jízdenky z Milána do Říma se pohybuje kolem 70 EUR při koupi do týdne před cestou. Akční jízdenky s několikaměsíčním předstihem zakoupíte už od 10 EUR, zejména u dopravce Italo na italotreno.it.

Porovnat ceny Italo a Trenitalia

Druhy vlaků v Itálii

Italské koleje brázdí několik druhů vlaků s vlastním pojmenováním, které vám už dopředu řekne, co od jízdy nebo ceny jízdenky očekávat.

Rychlovlaky

Všechny italské rychlovlaky jsou pouze k sezení. Při koupi jízdenky si za 2 EUR můžete vybrat konkrétní sedačku nebo vám bude přidělena náhodně zdarma.

Rychlovlaky nejezdí jen po speciálních vysokorychlostních tratích, ale zajíždějí i do ostatních destinací na běžných kolejích.

 • Frecciarossa – nejmodernější a nejrychlejší vlaky pro rychlosti 300 km/h státního dopravce Trenitalia
 • Italo – vlaky pro rychlosti 300 km/h soukromého dopravce Italo
 • Frecciargento – soupravy pro rychlosti do 250 km/h dopravce Trenitalia doplňují vlaky Frecciarossa v méně frekventovaných časech nebo na méně vytížených tratích

Běžné dálkové vlaky

Tyto vlaky jezdí maximálně 200 km/h, na většině tratí však jen 120 km/h až 160 km/h. Provozovatel je pouze státní společnost Trenitalia. Označené jsou takto:

 • Frecciabianca – moderní soupravy jezdící hlavně po obou pobřežích
 • InterCity – klasické vagony tažené lokomotivou jezdí po všech dálkových tratích v Itálii
 • InterCity Notte – noční lehátkové a lůžkové vlaky

Regionální vlaky

Také na regionální vlaky má takřka výhradní monopol společnost Trenitalia.

Tyto vlaky zastavují na všech nebo většině zastávek a jsou nejpomalejší. I přes na první pohled zdánlivé stáří bývají soupravy dobře udržované a všechny jsou klimatizované.

Setkáte se se 2 typy regionálních vlaků:

 • Regionale Veloce (RV) – zrychlené spoje nezastavují ve všech stanicích
 • Regionale (R) – vlaky zastavují ve všech stanicích

Jak jsou vybavená nádraží?

Největší železniční stanice v Římě, Miláně, Neapoli, Turíně či Benátkách jsou bohatě vybavené širokou škálou restaurací a obchodů, úschovnami zavazadel a salonky hlavních železničních dopravců.

Na menších nádražích vždy najdete alespoň jedno občerstvení a toalety, které jsou placené částkami 1 EUR nebo 1,50 EUR.

Na většina stanic najdete také automaty s pitím, sladkostmi a někdy také sendviči.

Letecká doprava

Na delší vzdálenosti se snadno a levně dopravíte letadlem.

Letenky můžou být dokonce levnější než jízdenky na vlak, jejich nevýhodou je však vždy pouze malé příruční zavazadlo v ceně. Za odbavené se musí připlácet na rozdíl od cest vlakem či autobusem.

Vyhledat letenky po Itálii

Nejhustší síť vnitrostátních letů po Itálii má letecká společnost Ryanair, která má v rámci Itálie bázi na následujících letištích:

Ze svých hlavních základen na letištích Řím-Fiumicino (FCO) a Milán-Linate (LIN) létá vnitrostátní lety i národní společnost ITA Airways, která má však obvykle vyšší ceny letenek než Ryanair.

Autobusy

Autobusy jsou nejlevnější formou dopravy, ale také nejméně pohodlnou a často také málo frekventovanou.

Autobusovou dopravu si musíme rozdělit na dva segmenty.

Dálkové autobusy

Na delší vzdálenosti (cca od 80 km výš) mezi většími městy a letovisky v Itálii dobře fungují 3 hlavní dopravci.

Jízdenky se vždy vyplatí kupovat online přímo na webech dopravců. Cena stoupá se vzrůstající obsazeností, proto pro nelevnější lístky doporučujeme nakupovat zhruba 2-4 týdny před odjezdem.

 • Itabus (itabus.it) – spojuje největší města za akční ceny už od 1,50 EUR i na delší vzdálenosti
 • Flixbus (flixbus.com) – nejširší nabídka spojení velkých i menších měst po celé Itálii
 • MarinoBus (marinobus.it) – často nabídne spojení menších měst, kde jiní dopravci nejezdí,

Dálkové dopravce provozující pouze omezený počet linek detailněji popisujeme v průvodcích po jednotlivých italských regionech.

Regionální autobusy

Každý region provozuje vlastní síť lokálních autobusů. Jednotný vyhledávač bohužel neexistuje, nejvíce spojení pokrývá aplikace MyCicero, ale například v Apulii, Piemontu nebo Sardinii pokryje jen velmi málo dopravců.

Pro detailní informace o autobusech v regionech si otevřete konkrétního průvodce.

Autem

V Itálii se jezdí vpravo, doprava je hustá a řízení je pro zkušenější řidiče, kteří se nenechají za volantem snadno vystresovat. Čím jižněji pojedete, tím chaotičtější dopravní situace bude a jezdit autem po městech hraničí s adrenalinovým zážitkem. Nicméně cestovat po Itálii autem je nejpohodlnější varianta, pokud se vydáte na venkov.

Přehledně můžete srovnat nabídky více půjčoven například na Rentalcars.com.

Detailní informace o cenách autopůjčoven, mýtném, dopravních předpisech či hustotě provozu se dočtete v kapitole Půjčení auta v Itálii.

Lodní doprava

Chystáte-li se na jeden z italských ostrovů, v některých případech se neobejdete bez trajektu. Zatímco na Sicílii, Sardinii, Pantellerii či Lampedusu se dá pohodlně a levně doletět letadlem, ostrovy, Capri, Ischia, Procida, Lipari a další jsou závislé na lodích. Na Elbu pak lze doletět z Pisy, ale létá se jen 3x týdně a lépe tak vyjde loď. 

Lodní lístky obvykle nemusíte kupovat dopředu.

 • Sicílie: trajekty vyplouvají z měst Vila San Giovani nebo Reggio di Calabria na pevnivně a dorazí do města Messina. Spojení zajišťují spolešnosti Blueferries, Caronte nebo Liberty Lines,
 • Sardínie: lodě vyplouvají hlavně z přístavu Civitavecchia (Grimaldi a Moby Lines), ze sicilského Palerma (Tirrenia) a pak samozřejmě z Korsiky (La Meridionale, Corsica Ferries),
 • Elba: všechny lodě vyplouvají z přístavu Piombino, kam se dostanete vlakem. Na trase plují společnosti Moby Lines, Blue Navy nebo Corsica Ferries
 • Capri: každou chvilku vyplouvají lodě z Neapole, několikrát denně pak i ze Sorrenta či Posistana, 
 • Ischia, Procida: na ostrovy se dostanete častým spojením z Neapole nebo Pozzuoli, 
 • Liparské ostrovy: na Lipari plují trajekty z Neapole (Siremar, SNAV) nebo sicilské Milazza (SiremarLiberty Lines)

Městská doprava

Na Itálii je sympatické, že i ve velkých městech, jako jsou Řím, Neapol nebo například Florencie, se obejdete většinu času bez hromadné dopravy a můžete se po nich potulovat pěšky.

Co se hromadné dopravy týče, metro najdete v Římě, Neapoli, Milánu, Turíně, Janově, Catánii a Bresci. Bývá spolehlivé, ale v době špičky přeplněné. Bohužel neexistuje italská stránka typu našeho idosu, takže pokud se potřebujete v rámci města či v jeho blízkosti někam dopravit, zeptejte se místních na nejvhodnější způsob. Při nástupu do autobusu/tramvaje poproste řidiče, ať na vás mávne, až bude vaše zastávka, jsou většinou ochotní. Jízdenky se kupují v tabácích „tabaccheria“, ty jsou označeny modrým vývěsním štítem a na něm je vidět bílé písmeno T. Cena jízdenek se pohybuje mezi 1–1,50 eur. 

Ve většině případů platí, že povrchová MHD je relativně nepřehledná a rozhodně se co do kvality ani vzdáleně nepřibližuje například té v Česku. Světlou výjimkou je například Milán, kde funguje MHD velmi dobře.

Chystáš se do Itálie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Klára Nekvindová
naposledy aktualizováno 23. 10. 2023

6 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.