Cinqueterre
Itálie

Kultura a lidé v Itálii

Historie v kostce

Historie území, na němž se dnes nachází Itálie, je velmi bohatá a komplikovaná. Již od pravěku bylo území obydleno různými kmeny. I díky řecké kolonizaci zde ve starověku začaly vznikat jednotlivé městské státy, které byly později sjednoceny římskou říší, která se udržela po několik staletí. Po jejím rozpadu v roce 476 n. l. byl poloostrov ovládnut barbarskými kmeny. Území dnešní Itálie bylo rozdrobeno do více států a některé části byly ovládány sousedními mocnostmi, jejichž představitelé spolu v průběhu dějin bojovali o moc. Kromě světských vládců o moc v Itálii usiloval i papežský stát. Ke sjednocení Itálie došlo v roce 1861.

Fakt, že Itálie dnešní podoby nabyla relativně pozdě a vždy byla rozdělena na menší celky, případně byly její části ovládány jinou velmocí, přispívá k tomu, že i dnes se Italové vnímají spíše jako obyvatelé jednotlivých regionů a ne Itálie jako státu. Každý region má svůj dialekt, tradice, pokrmy, kulturu. V zemi je patrná rivalita mezi industriálním severem a zemědělským jihem. Na vaše cestování po Itálii to samozřejmě nebude mít vliv, ale můžete si například všimnout, že noviny a televizní zprávy jsou zaměřeny spíše na region, v němž se nacházíte, než na dění v celé zemi.

Lidé

Italové si umějí užívat „dolce vita“ neboli sladkého života. Milují dobré jídlo, víno, zábavu, rádi tráví čas s širokou rodinou a přáteli. Oproti středoevropanům jsou hlasitější, spontánnější, typická je jejich živá gestikulace. K turistům se chovají mile a vstřícně, ale pokud vám naslibují něco, co zní až příliš dobře, raději to berte trošku s rezervou. V posledních letech se Itálie potýká s problémem ilegálních uprchlíků, kteří sem připlouvají především z Afriky přes ostrovy na jihu země. Cestovatelé se s nimi typicky setkávají ve větších městech a na plážích, kde prodávají drobné předměty a občerstvení.

V Itálii žije 6x více lidí než v ČR.

Svátky

Italové slaví svátky mezinárodní (Svátek práce, Nový rok atd.), státní (Den osvobození atd.) a náboženské (Vánoce, Velikonoce, Nanebevzetí Panny Marie atp.). Ke katolické víře se hlásí až 90 % obyvatelstva a křesťanské svátky jsou příležitostí k setkání široké rodiny a hodování.

Pro každý region, případně město, jsou pak typické různé slavnosti a festivaly. Mezi ty nejproslulejší patří například karneval v Benátkách, Palio di Siena (koňský dostih konající se dvakrát ročně na náměstí v tomto toskánském městě), historická regata v Benátkách a mnoho dalších. Přehled známých festivalů najdete například na webu goitaly.com. Pokud se rozhodnete slavnost navštívit, počítejte s nápory místních a turistů.

Kultura

Itálie je označována za kolébku západní civilizace. Země od dob římského impéria ovlivňovala dění v Evropě. Je to země, do níž se na počátku našeho letopočtu přesunulo centrum křesťanství, v něž se začala formovat římskokatolická církev a ve které sídlí papež. Země, z níž pochází renesance, opera a mnoho světově proslulých umělců, z nichž namátkou můžeme zmínit jména jako Leonardo da Vinci, Michelangelo, Dante Alighieri, Francesco Petrarca, Giuseppe Verdi a mnoho dalších.

Itálie doslova oplývá muzei, galeriemi, výstavami, historickými památkami, kostely. V podstatě kamkoli se v Itálii vypravíte, natrefíte na historickou památku a umělecká díla. Proslulá jsou vatikánská muzea a Galerie Borghese v Římě, Galleria degli Uffizi ve Florencii, Národní archeologické muzeum v Neapoli, Gallerie dell' Accademia v Benátkách a z novějších muzeum Ferrari v Maranellu.

Pokud víte, kdy přesně se muzeum/galerii/památku chystáte navštívit, ověřte si, jestli se vstupenky dají rezervovat/koupit předem na internetu a vyhnete se tak i několikahodinovým frontám. 

Pokud vás zajímá divadelní scéna, můžete navštívit milánskou La Scalu, ovšem počítejte s tím, že lístek není levnou záležitostí a může stát i několik set eur. Výrazně levněji vás vyjde prohlídka divadla přes den. Na webu teatro.it můžete sledovat divadelní dění v Itálii.

V Itálii se také pořádá řada hudebních festivalů. Nejznámější je festival Sanremo (oficiální název Festival italské písně), který se obvykle koná na přelomu února a března. Seznam všech italských festivalů rozdělený podle regionů. Z filmových festivalů je ve světě nejproslulejší Benátský filmový festival, konající se kažodorčně na konci srpna nebo začátku září.

Jazyk

Úředním jazykem je italština, v turistických oblastech se domluvíte anglicky, často také německy. Pokud budete cestovat do míst, kde turisté běžně nejsou, mohou mít místní s angličtinou problém a mít jen základní slovní zásobu, ale to jim nebude bránit v tom, aby se s vámi dorozuměli.

Minislovníček:

  • Buongiorno – Dobrý den 
  • Buonasera – Dobrý večer
  • Grazie – Děkuji
  • Per favore – Prosím
  • Ciao/Salve – Neformální pozdrav
  • Fermata – Zastávka
  • Fermata a richiesta – Zastávka na znamení
  • Pohlednice – Cartoline
  • Poštovní známka – Francobollo
  • Spiagga – Pláž

Turismus

Itálie patří mezi nejnavštěvovanější státy světa a země je na turisty velmi dobře připravená. Služby jsou na vynikající úrovni, ale někdy může být problém rozlišit, co je pouhá „past“ na turisty, například pokud jde o předražená restaurační zařízení na hlavních náměstích atp.

Geografie

Itálie se skládá z dvaceti regionů, přičemž dva z nich jsou ostrovy (Sicílie a Sardinie). Každý region má své „hlavní město“, např. Lazio – Řím, Lombardie – Milán, Toskánsko – Florencie atd. Apeninský poloostrov je omýván Středozemním mořem a dominují mu pohoří Alpy na severu a Apeniny na jihu. Na území Itálie se nachází několik sopek, z nichž nejznámější jsou Vesuv u Neapole a Etna na Sicílii. V okolí nejdelší italské řeky Pádu na severu Itálie se rozkládá úrodná Pádská nížina.

Celková rozloha Itálie je asi 4x větší než rozloha České republiky.

Chystáš se do Itálie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Klára Nekvindová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.