Cinqueterre
Itálie

Peníze a ceny v Itálii

Euro

V celé Itálii se používá euro včetně San Marina a Vatikánu.

Směnárny a platba kartou

Euro je výhodnější směnit v ČR, italské směnárny si účtují vyšší poplatky a v bankách vám peníze nebudou chtít směnit vůbec.

Bankomaty jsou bežně dostupné i v menších městečkách, poplatky za výběr se liší podle toho, u jaké banky máte účet a jaké podmínky máte pro výběr v zemích EU.

V restauracích, supermarketech a kamenných obchodech se dá zpravidla platit kartou, budete-li cestovat na venkov, mějte s sebou raději nějaké drobné v hotovosti.

Kolik co stojí 

Ceny v supermarketech jsou zhruba srovnatelné s cenami u nás. Levnější jsou lokální produkty (zelenina, ovoce, těstoviny, ...), o něco dražší jsou sýry a uzeniny, které jsou ovšem kvalitní. V supermarketech se dívejte po akcích, dobré víno můžete v akci koupit za 3–4 eura. Drahé jsou cigarety.

Na trzích se prodávají místní kvalitní potraviny a oproti cenám u nás jsou dražší. 

V restauracích jsou ceny o výrazně vyšší než v ČR. Nejlevněji vás vyjdou těstoviny a rizoto, maso je oproti ČR dražší, stejně tak si oproti ČR připlatíte za alkohol. 

Pokud máte rádi módu, naplánujte si dovolenou v Itálii v období sezónních slev, které jsou zde výrazně vyšší než u nás.

 • Voda 1,5 l – cca 60 centů
 • Těstoviny 0,5 kg – cca 80 centů
 • Rajčata 1 kg – cca 1,50–2,00 eura
 • Pesto – cca 2–3 eura
 • 2x jogurt – 1,50 eur
 • Parmezán 400 g – cca 8 eur
 • Gorgonzola 200 g – do 3 eur
 • Prosciutto 150 g – cca 3–4 eura
 • Krabička cigaret – cca 5 eur

Spropitné a smlouvání 

V Itálii je běžné, že si podniky účtují couvert. Jeho výše musí být uvedena na jídelním lístku a existují dva druhy. 

Tzv. „coperto“, které se většinou pohybuje v rozmezí 1–3 eura, ale v turistických oblastech může být i 5 eur a platí ho každý jednotlivec u stolu. 

Podniky v nejnavštěvovanějších místech jako Řím, Florencie atp. si mohou účtovat ještě „servizio“, jehož výše se pohybuje okolo 10–20 % celkové útraty. 

V Itálii není automatické dávat spropitné, ale samozřejmě je vřele vítáno. „Coperto“ a „servizio“ jde totiž do rukou majiteli podniku, zatímco spropitné personálu.

Podobně jako v jiných zemí EU v Itálii není běžné smlouvat.

Jak ušetřit 

 • Cestováním mimo hlavní sezónu – tzn. období letních prázdnin, především měsíc srpen,
 • Nákupem potravin v obchodech a vařením v apartmánu,
 • Kávu si dávejte v barech a vychutnejte si ji jako Ital vestoje u pultu. Pokud si kávu necháte přínést ke stolku, vyjde vás dráž,
 • Večer si zajděte na „aperitivo“. Aperitivo se podává v barech a podnicích od brzkého večera (18.–19. hodiny). Zaplatíte si drink (typicky skleničku prosecca, aperol spritz, negroni atp.) jehož cena se pohybuje v rozmezí 5–10 eur a k němuž můžete neomezeně konzumovat občerstvení na baru. To se velmi liší. V některých podnicích dostanete pár jednohubek, někde mají plné stoly včetně těstovin, salátů a pizzy. Nestyďte se si pro jídlo zajít klidně několikrát, dělají to tak i místní. Pro nejlepší aperitivo v místě, kde se budete nacházet, zkonzultujte stránky jako Trip Advisor atp,
 • Místo lahve vína si objednejte „vino della casa“ – karafu točeného vína,
 • Při cestách vlakem na dlouhé vzdálenosti rezervujte jízdenky přes internet.

Denní rozpočet 

Nízkorozpočtový cestovatel bude spát v hostelu, kde ho postel vyjde na 15–30 eur nebo v levnějším hotelu, v nichž se ceny pohybují v rozmezí 50–100 eur za pokoj. Jídlo si bude kupovat v supermarketech, případně si obstará kebab a podobná jídla u stánků nebo si dá panino v baru (tyto varianty ho vyjdou okolo 5–7 eur). V restauraci si objedná rizoto nebo těstoviny a stáčené víno (do 15 eur). Přesouvat se bude hromadnou dopravou. Nejnižší náklady se tedy pohybují od 50 eur/osoba/den.

Ubytování ve střední kategorii vás vyjde na 100–200 eur za pokoj. Občas si zajdete na večeři do restaurace, to vás vyjde na 25–50 eur. Za vstupenky do muzeí, galerií a památek dáte do 15 eur. Přesouvat se budete autem, v případě, že si ho budete v Itálii půjčovat, vás vyjde od 20–25 eur na den. Dostáváme se tedy na denní rozpočet od 80 eur/osoba/den.

Pokud si chcete v Itálii žít na vysoké noze, počítejte s tím, že za hotelový pokoj dáte od 200 eur výše. Jíst budete ve vyhlášených restauracích, kde vás večeře vyjde od 50 eur. Na nákupy si zajdete do butiků světově proslulých návrhářů jako Versace, Prada, Bulgari a necháte v nich bez mrknutí oka tisíce eur.

Itálie je sice naprosto ideální destinací pro individuální turistiku, pokud máte ale raději organizované zájezdy, či ubytování přes cestovní kancelář, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů do Itálie. Pobyt na týden většinou vyjde kolem 6.000 Kč, což je obvykle více, než kdybyste jeli na vlastní pěst.

Chystáš se do Itálie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Klára Nekvindová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

5 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Alena Svobodová
Alena Svobodová
před rokem

No, hlavně se neptejte, proč s Češi s výrazně nižší kupní silou v obchodech a za ubytování platí stejně jako Italové, že. V Itálii běžně přespávám za cenu 25-30 euro na osobu za noc. Pravda, utrácím radši za zážitky než za hotel. S kuvérem 5 euro jsem se ještě nesetkala, asi chodím do špatných podniků :D Jestli někdo ano, prosím řekněte mi, co za to ten podnik nabízí kromě vzduchu.

Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd
před rokem

Někde na jihu ne? Já tam jezdím cca 10 let (dřívě mě Západní Balkán až tak nezajímal) a pod 50 eur jsem spal málokdy a byly to spíš špeluňky ve stylu v zimě se netopí atp.

Avatar uživatele Alena Svobodová
Alena Svobodová
před rokem

Ubytování za tuhle cenu jde najít i v Římě a dokonce v Benátkách, když má člověk štěstí. Většinou jsou to samozřejmě jednoduché malé pokoje se sprchou a záchodem. Někdy s klimou, někdy bez - v létě bych samozřejmě do pokoje bez klimy nešla. Ale samozřejmě člověk musí mít trochu štěstí a taky rezervovat dost předem.

Avatar uživatele
Hana
před rokem

Dobry den, chtěli bychom vyrazit autem s rodinou koncem října do Benátek. Moje otázka zni, jestli se da nekde zaparkovat, eventuálně presouvat autem kamkoliv a nebo bude vlastni auto spise na obtiz. Popripade dojet autem a pak uz používat městskou dopravu. Mate nejakly tip na prima hotel, cca do 350-450 eur za noc pro 4 osoby, ideálně se snidani? Dekuji, Hanka

Avatar uživatele
mirjur
před rokem

Do 450 eur za noc? To seženete kdykoliv cokoliv... Autem se do centra Benátek nedostanete, max. na odstavné (a pěkně mastné) parkoviště. Doporučuji ubytování na předměstí, např. Lido di Jesolo, Cavallino... a dojíždět. I když... pokud berete hotel za 400e/noc, tak můžete klidně bydlet na náměstí sv. Marka a to auto nechat na parkovišti...