Průvodce státem
Itálie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Itálii

Aktuální kurz 1 € = 25.88 Kč

Euro

V celé Itálii se používá euro včetně San Marina a Vatikánu.

Euro

Směnárny a platba kartou

Euro je výhodnější směnit v ČR, italské směnárny si účtují vyšší poplatky a v bankách vám peníze nebudou chtít směnit vůbec.

Bankomaty jsou bežně dostupné i v menších městečkách, poplatky za výběr se liší podle toho, u jaké banky máte účet a jaké podmínky máte pro výběr v zemích EU.

V restauracích, supermarketech a kamenných obchodech se dá zpravidla platit kartou, budete-li cestovat na venkov, mějte s sebou raději nějaké drobné v hotovosti.

Kolik co stojí 

Ceny v supermarketech jsou zhruba srovnatelné s cenami u nás. Levnější jsou lokální produkty (zelenina, ovoce, těstoviny, ...), o něco dražší jsou sýry a uzeniny, které jsou ovšem kvalitní. V supermarketech se dívejte po akcích, dobré víno můžete v akci koupit za 3–4 eura. Drahé jsou cigarety.

Na trzích se prodávají místní kvalitní potraviny a oproti cenám u nás jsou dražší. 

V restauracích jsou ceny o výrazně vyšší než v ČR. Nejlevněji vás vyjdou těstoviny a rizoto, maso je oproti ČR dražší, stejně tak si oproti ČR připlatíte za alkohol. 

Pokud máte rádi módu, naplánujte si dovolenou v Itálii v období sezónních slev, které jsou zde výrazně vyšší než u nás.

 • Voda 1,5 l – cca 60 centů
 • Těstoviny 0,5 kg – cca 80 centů
 • Rajčata 1 kg – cca 1,50–2,00 eura
 • Pesto – cca 2–3 eura
 • 2x jogurt – 1,50 eur
 • Parmezán 400 g – cca 8 eur
 • Gorgonzola 200 g – do 3 eur
 • Prosciutto 150 g – cca 3–4 eura
 • Krabička cigaret – cca 5 eur

Spropitné a smlouvání 

V Itálii je běžné, že si podniky účtují couvert. Jeho výše musí být uvedena na jídelním lístku a existují dva druhy. 

Tzv. „coperto“, které se většinou pohybuje v rozmezí 1–3 eura, ale v turistických oblastech může být i 5 eur a platí ho každý jednotlivec u stolu. 

Podniky v nejnavštěvovanějších místech jako Řím, Florencie atp. si mohou účtovat ještě „servizio“, jehož výše se pohybuje okolo 10–20 % celkové útraty. 

V Itálii není automatické dávat spropitné, ale samozřejmě je vřele vítáno. „Coperto“ a „servizio“ jde totiž do rukou majiteli podniku, zatímco spropitné personálu.

Podobně jako v jiných zemí EU v Itálii není běžné smlouvat.

Jak ušetřit 

 • Cestováním mimo hlavní sezónu – tzn. období letních prázdnin, především měsíc srpen,
 • Nákupem potravin v obchodech a vařením v apartmánu,
 • Kávu si dávejte v barech a vychutnejte si ji jako Ital vestoje u pultu. Pokud si kávu necháte přínést ke stolku, vyjde vás dráž,
 • Večer si zajděte na „aperitivo“. Aperitivo se podává v barech a podnicích od brzkého večera (18.–19. hodiny). Zaplatíte si drink (typicky skleničku prosecca, aperol spritz, negroni atp.) jehož cena se pohybuje v rozmezí 5–10 eur a k němuž můžete neomezeně konzumovat občerstvení na baru. To se velmi liší. V některých podnicích dostanete pár jednohubek, někde mají plné stoly včetně těstovin, salátů a pizzy. Nestyďte se si pro jídlo zajít klidně několikrát, dělají to tak i místní. Pro nejlepší aperitivo v místě, kde se budete nacházet, zkonzultujte stránky jako Trip Advisor atp,
 • Místo lahve vína si objednejte „vino della casa“ – karafu točeného vína,
 • Při cestách vlakem na dlouhé vzdálenosti rezervujte jízdenky přes internet.

Denní rozpočet 

Nízkorozpočtový cestovatel bude spát v hostelu, kde ho postel vyjde na 15–30 eur nebo v levnějším hotelu, v nichž se ceny pohybují v rozmezí 50–100 eur za pokoj. Jídlo si bude kupovat v supermarketech, případně si obstará kebab a podobná jídla u stánků nebo si dá panino v baru (tyto varianty ho vyjdou okolo 5–7 eur). V restauraci si objedná rizoto nebo těstoviny a stáčené víno (do 15 eur). Přesouvat se bude hromadnou dopravou. Nejnižší náklady se tedy pohybují od 50 eur/osoba/den.

Ubytování ve střední kategorii vás vyjde na 100–200 eur za pokoj. Občas si zajdete na večeři do restaurace, to vás vyjde na 25–50 eur. Za vstupenky do muzeí, galerií a památek dáte do 15 eur. Přesouvat se budete autem, v případě, že si ho budete v Itálii půjčovat, vás vyjde od 20–25 eur na den. Dostáváme se tedy na denní rozpočet od 80 eur/osoba/den.

Pokud si chcete v Itálii žít na vysoké noze, počítejte s tím, že za hotelový pokoj dáte od 200 eur výše. Jíst budete ve vyhlášených restauracích, kde vás večeře vyjde od 50 eur. Na nákupy si zajdete do butiků světově proslulých návrhářů jako Versace, Prada, Bulgari a necháte v nich bez mrknutí oka tisíce eur.

Itálie je sice naprosto ideální destinací pro individuální turistiku, pokud máte ale raději organizované zájezdy, či ubytování přes cestovní kancelář, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů do Itálie. Pobyt na týden většinou vyjde kolem 6.000 Kč, což je obvykle více, než kdybyste jeli na vlastní pěst.

Země ve tvaru dámské kozačky

Itálie se nachází na jihu Evropy, na Apeninském poloostrově. Na severu hraničí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem a Slovinskem. Na území Itálie se nachází dva samostatné státy, San Marino a Vatikán.

Stačí se jen rozhodnout, jestli vás více lákají hory, letní dovolená u moře, zimní sporty, aktivní dovolená, jezera, pevnina, ostrovy, městská turistika, památky, gastroturistika, agriturismus nebo třeba přírodní parky. Itálie je pro cestovatele země zaslíbená a nabízí vám celou škálu možností, jak cestu pojmout. Jeden den tak můžete zdolat nejvyšší horu Evropy, druhý den si dávat výtečné plody moře na pláži a třetí den u sklenky vína obdivovat nádhernou architekturu. Není náhoda, že se v Itálii nachází nejvíce památek světového dědictví UNESCO (aktuálně 51).

Průvodce pro tebe napsal Klára Nekvindová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Itálie zabaví po celý rok. Lyžaře, koupáky i milovníky památek.
Více o počasí
Letenky od
2 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 14x za měsíc a ušetříš cca 55 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Klára Nekvindová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu