Toskánsko

12 míst co vidět v Toskánsku

Pitigliano

Památka

Pitigliano

Romanticky vyhlížející vesnička Pitigliano leží na samém jihu Toskánska v zapomenuté oblasti, kam nemíří davy turistů a kde dosud vládne klid starých časů. Pitigliano na první pohled upoutá působivou strategickou polohou na sopečném tufu, malém skalnatém vrcholku, který ční nad okolní krajinu.

I proto je centrum Pitigliana mimořádně členité s množstvím schodišť a velmi strmých klikatých uliček. Už příjezd do Pitigliana však stojí za to. Při cestě idylickou zvlněnou krajinou plnou vinic, cypřišových i olivových hájů se před vámi najednou objeví městečko, u kterého na první pohled jen stěží rozeznáte, kde končí skála a kde začínají domy...

Etruská i židovská historie

Prapůvodní podobu i umístění, díky kterému je Pitigliano tak atraktivní, vetkli městečku již Etruskové dávno před naším letopočtem. Po Etruscích však zůstaly v Pitiglianu jen velmi malé pozůstatky, zejména v podobě opracovaných skal, avšak žádné velké archeologické naleziště zde nehledjete.

První písemné zmínky o městě pocházejí z 11. století, nejzajímavější část historie Pitigliana se však začala psát až na konci 15. století. V té době vrcholilo v Římě vyhánění Židů na základě papežských zákonů a Pitigliano, tehdy součástí panství Orsiniů na hony vzdáleného od všeho dramatického dění.

Orsiniové neměli vůči Židům žádné předsudky a místní komunita vzkvétala, navíc v symbiotickém soužití s většinovou křesťanskou komunitou, což bylo v tehdejší Itálii velmi vzácné. Židovská komunita v průběhu staletí zažívala v Pitiglianu různé peripetie, ale nakonec vždy s dobrým koncem a tak ještě v 19. století zažívala svůj největší rozmach.

Není tak překvapivé, že Pitiglianu se často přezdívá „Malý Jeruzalém“.

Památky a zajímavosti

Historické centrum Pitigliana tvoří tři souběžné ulice různě pospojované asi 60 malými uličkami nebo točitými schodišti. Už jen procházka po městečku je velmi silným zážitkem.

Dominantu městečka tvoří zdáli viditelná katedrála sv. Petra a Pavla (Cattedrale dei Santi Pietro e Paolo) z počátku 16. století s výraznou barokní přestavbou během 18. století.

Na panství Orsiniů upomíná Palazzo Orsini a zejména hradby a opevnění města ze 16. století.

Samozřejmou památkou je také jedna z prvních oficiálních synagog v Toskánsku vzniklá v roce 1598.

Ubytování

Chcete-li při svých cestách po Itálii aspoň na den zpomalit a nechat se unášet línou atmosférou zapadlého historického městečka, pak se v Pitiglianu rozhodně alespoň na 1 noc ubytujte.

Pitigliano nabídne desítky menších penzionů či apartmánů i s cenami cca od 1 500 Kč na noc ve 2lůžkovém pokoji. Klasické velké hotely zde budete hledat marně, což jedině přidává na klidné atmosféře.

Mezi apartmány s nejlepším poměrem ceny a výkonu bychom jmenovali Apartment Seminello nebo Da Titta s nejlepším hodnocením v celém městě.

Jak se sem dostat

Pitigliano leží na silnici SR-74 spojující pobřežní městečko Albinia s jezerem Lago di Bolsena.

Veřejnou dopravu zajišťují jen autobusové linky, většinou jezdí 1-3x denně a detailní jízdní řády najdete na webu www.at-bus.it. Hledejte tato čísla linek zajíždějící do Pitigliana:

  • 11P, 41P a PT5: Albinia (přestup na vlaky), u některých spojů je třeba přestupovat v obci Manciano
  • 57P: Siena, někdy je třeba přestupovat v Aquapendente

V Albinii přestoupíte na regionální vlaky jezdící do Říma, Grosseta nebo Pisy.

Chystáš se do Toskánska?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 11. 05. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.