Toskánsko

12 míst co vidět v Toskánsku

Saturnia

Příroda

Saturnia

Malé lázeňské městečko Saturnia leží na samém jihu Toskánska asi 60 km jižně od Grosseta a k oblíbeným cílům patří zejména venkovní lázně Cascata di Mulino. Samotné městečko Saturnia je opravdu miniaturní, najdete v něm jeden malý obchůdek, několik hotelů a restaurací a zejména klid a venkovskou pohodu. Saturnia leží v idylické mírně zvlněné krajině plné vinic, olivových hájů a polí stranou dramatického dění i hlavních turistických proudů.

Cascata di Mulino

Hlavním lákadlem patří venkovní sirný termální pramen napájený potokem, který stéká po mírných kamenných kaskádách, které vytvářejí idylické přírodní bazénky. Nad kaskádami stojí romantická budova starého mlýna a celý břeh obklopuje vysoké rákosí, které dodává místu venkovský ráz.

Voda v kaskádách má celoroční konstantní teplotu kolem 37 °C a je ideální k léčbě kožních a dýchacích potíží.

Termální pramen Cascata di Mulino je dostupný zdarma a 24 hodin denně.

Terme di Saturnia

Mezi vesnicí Saturnia a kaskádami můžete navštívit také velký lázeňský komplex plný termálních a masážních bazénů, který patří mezi největší v Toskánsku. Areál je otevřený denně od 9:30, během zimy do 17:00, v létě pak do 19:00.

Celodenní vstupné během pracovního týdne stojí 19 EUR, o víkendech a svátcích pak 24 EUR

Kompletní ceník a informace o lázních najdete na webu www.termedisaturnia.it.

Památky v Saturnii

Samotné městečko Saturnia je velmi staré a původní osídlení pochází již z dob Etrusků. Hlavní památky však pochází z období okolo 12. století, zejména obranná pevnost La Rocca, vstupní brána Porta Romana nebo hlavní kostel Santa Maria Maddalena.

Vesnice na vás dýchne mimořádně poklidnou venkovskou atmosférou, což bude vítaná změna oproti hlavním destinacím typu Sieny či Florencie.

Ubytování Saturnia

Protože vesnička Saturnia leží v poměrně odlehlé oblasti, rozhodně může být výhodné se zde aspoň na 1 noc ubytovat. Přímo u venkovních lázní Cascata di Mulino se můžete ubytovat v plně vybavených prázdninových chatkách La Casa Delle Cascate.

Jak se sem dostat

Nejlepší volbou dopravy do Saturnie je půjčené auto, kterým projedete i okolní venkovskou toskánskou krajinu. Saturnia leží zhruba na půli cesty mezi Florencií, resp. Pisou (cca 179 km) a Římem (167 km).

Do Saturnie jezdí pouze autobusy. Zastávka je uprostřed obce a pak další cca 1 km od kaskád, podél silnice vede celou dobu oplocený chodníček. Jezdí sem autobusové linky E01, E02, E03, E04 a 17P z obce Manciano, kde navazují další spoje města Albinia k železniční stanici. Jízdní řády daných linek najdete na webu at-bus.it. Rozklikněte sekci "Servizi Extraurbani" a vyberte položku "Servizi ExtraUrbani GR".

Chystáš se do Toskánska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 28. 07. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.