Toskánsko
Toskánsko

14 míst co vidět v Toskánsku

San Gimignano

Turistické město

San Gimignano

Městečko San Gimignano patří k tak trochu odstrkovaným klenotům Toskánska, když leží ve stínu slavnějších měst Siena, Pisa či Florencie. Ve skutečnosti s však San Gimignano se svou mimořádně jednotnou středověkou zástavbou řadí k nejzajímavějším italským městům.

Už z dálky San Gimignano zaujme svým panoramatem celkem 15 vysokých středověkých věží, které umocňuje fakt, že historické centrum je vybudované na náhorní plošině. Díky těmto výškovým stavbám se městečku přezdívá "středověký Manhattan".

Rodové věže jako symbol úspěchu

Historie San Gimignana sahá až do 4. stol. př Kr., zlaté časy však zažívalo zhruba od 10. do 14. století. Procházela tudy totiž důležitá obchodní stezka z Říma na sever a díky ní patřilo ve středověku San Gimignano k nejbohatším městům v širokém okolí, v roce 1199 dokonce vyhlásilo nezávislost.

Symbolem města se už v tehdejší době staly vysoké věže, které stavěli bohatí měšťané a podnikatelé a měly odkazovat na úspěch svého rodu. Nejvyšší radniční věž Torre Grossa měří 54 metrů a stojí dodnes. Právě tato městská věž nesměla být žádnou jinou rodovou věží výškou překonána.

V době největší slávy San Gimignana stálo na malém území města až 72 věží, do dnešní doby se jich dochovalo 15.

Rozvoj města ukončila roku 1348 morová epidemie, která prakticky vyhladila přes 80% obyvatelstva, San Gimignano se dobrovolně připojilo k Florencii a stalo se pouhým bezvýznamným provinčním městečkem. I díky tomu se dochovala v mimořádné kvalitě původní středověká architektura: město se zkrátka nerozvíjelo a nepřestavovalo a zůstalo tomu tak do dnes. V roce 1991 bylo historické centrum zapsáno na seznam UNESCO.

Vyhlídka z Torre Grossa

Na nejvyšší 54 metrů vysoké radniční věži z roku 1283 se můžete pokochat výhledem na město a široké zvlněné okolí toskánské krajiny z otevřené vyhlídky. Věž můžete navštívit každý den od 10:00 do 19:30.

Vstupenka na věž stojí 9 EUR, zahrnuje však v sobě i návštěvu radničního paláce, malé obrazové galerie, kostela San Lorenzo a Archeologického muzea a je platná po 2 po sobě jdou dny, během kterých můžete dané památky navštívit klidně vícekrát.

Ubytování San Gimignano

Městečko je hlavně cílem jednodenních výletů na otočku z Pisy či Sieny, ale pokud si chcete užít středověkou a večer po odjezdu turistů velmi poklidnou atmosféru, doporučujeme rozhodně zde strávit alespoň jednu noc.

Ceny v komorních soukromých apartmánech startují cca na 1 700 Kč za noc. Doporučili bychom rozhodně apartmán Casa Milena na okraji města s výhledem do širokého kraje a nádhernými pokoji.

Z klasických hotelů doporučujeme stylový Hotel Da Graziano *** poblíž centra nebo luxusnější Relais Cappuccina **** s bazénem ve venkovské krajině asi 2 km od centra vhodný zejména při cestách autem.

Jak se sem dostat?

San Gimignano leží asi 30 km od Sieny směrem k Florencii či Pise. Železnice sem nevede, ale dostanete se sem frekventovanou autobusovou dopravou. Detailní jízdní řády najdete na webu www.at-bus.it. Klikněte na záložku "Severizi Extraurbani" a následně na "Servizi ExtraUrbani SI". Hledejte tato čísla linek zajíždějící do San Gimignana:

  • 128: 2x denně do města Certaldo
  • 130: cca 1x za dvě hodiny ze Sieny, ještě častěji do Poggibonsi, kde lze přestoupit na vlak Siena – Empoli – Florencie
  • 133: 5x denně do Poggibonsi, kde lze přestoupit na vlak Siena – Empoli – Florencie

Za jízdenku do Sieny zaplatíte 5,60 EUR, do Poggibonsi 2,60 EUR. Jízdenky koupíte u řidiče nebo v aplikaci Tabnet - detailní návod k jejímu použití najdete v kapitole Doprava.

Navzdory tomu, že San Gimignano je malé městečko, lze tu využít hned 3 linky minibusů MHD označených SG1, SG2 a SG3. Jízdenka na 70 minut vyjde na 1,20 EUR.

Chystáš se do Toskánska?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 23. 05. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.