Průvodce městem

Smyslná Florencie

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Romantická, okouzlující, neodolatelná, taková je Florencie. Není třeba šetřit superlativy. Hlavní město Toskánska je prostě famózní a jeho nevšednímu půvabu podlehne každý. Florentské galerie a muzea patří mezi ty nejlepší na světě, kostely ukrývají ta největší renesanční díla italských mistrů a místní restaurace servírují ty nejlepší toskánské pochoutky. Florencie jednoduše potěší všechny vaše smysly.

Průvodce pro tebe napsal Adéla L.
Připrav se na
2–3 dny
Alespoň víkend si vyhraďte v případě, že si chcete užít to nejlepší, co Florencie nabízí.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Jaro či podzim
V tuto dobu už je příjemně teplo a nehrozí žádné extrémní výkyvy počasí.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Průměrná cena za přímé lety nebo kombinace letu a vlaku.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Piazza del Duomo

Nejznámější náměstí města je domovem hned několika slavných památek Florencie. Právě tady se nachází Katedrála Santa Maria del Fiore spolu s Brunelleschiho dómem, kaple sv. Vavřince a Giottova zvonice.

Zavřít boční panel

Katedrála Santa Maria del Fiore

Katedrála byla na svou dobu opravdu nevšedním a originálním architektonickým dílem a dodnes se řadí mezi ty největší katedrály na světě. Stavba pojme neuvěřitelných 25.000 lidí.

Dílo architekta Arnolfa Cambiho, který bohužel stavbu nestihl dokončit, následně převzal věhlasný architekt a malíř v jedné osobě Giotto di Bondone. Stavba byla dokončena až v 15. století, kdy architektonickou soutěž na její dokončení vyhrál tehdy neznámý zlatník bez architektonického vzdělání, Filippo Brunelleschi. Tento génius dokázal postavit mohutnou osmibokou kupoli (dóm) bez lešení za techniky kladení cihel pod šikmým úhlem (technika rybí kosti), což bylo na tehdejší dobu opravdu nevídané.

Do kupole se dnes dostanete zdoláním 463 schodů, ale její návštěva určitě stojí za to. Fyzická námaha bude vykoupena naprosto úchvatným výhledem na celou Florencii. Kromě nádherné kupole ovšem na stavbě můžete obdivovat i mnoho dalších věcí. Všimněte si například chrliče v podobě býka na levé straně (směrem k Via Ricasoli). Není divu, že stavba patří na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Lístky lze zakoupit i online na: 

Vstupné: 

 • Dospělý: 18 euro
 • Dítě 6–12 let: 3 euro
Zavřít boční panel

Baptisterium Jana Křtitele

Osmiboká kaple Jana Křtitele (Battisterio San Giovanni) pochází ze 4.–5. století, což ze stavby činí nejstarší náboženskou stavbu Florencie. Současná podoba však pochází z 11. a 12. století. Váš pohled určitě zaujmou vstupní bronzové dveře známé pod názvem „Porta del paradiso“ s vyobrazením Starého zákona, které naleznete hned naproti katedrále Santa Maria del Fiore.

Vstupné činí 4 euro.

Zavřít boční panel

Zvonice Campanile

Stavba započala roku 1334 pod vedením Giotta, který se bohužel konce stavby nedožil. Jeho práci dokončil Andrea Pisamo v roce 1359. Návštěvníci dnes mohou obdivovat nádhernou stavbu nejen zvenčí, ale mohou se také vydat do jejích útrob, vyšplhat 414 schodů a užít si nádherný výhled na město z výšky 84 metrů. 

Tip! Pokud plánujete navštívit více památek, zvažte nákup hromadného lístku za 18 euro, který zahrnuje návštěvu katedrály, kupole/dómu, krypty, baptisteria, zvonice a muzea Museo dell’Opera del Duomo. Pro děti od 6 do 11 let platí snížené vstupné 3 euro. Děti do 6 let jsou zcela zdarma.

Zavřít boční panel

Palazzo Vecchio

Florentská radnice Palazzo Vecchio vznikla na přelomu 13. a 14. století. Jejím autorem je architekt Arnolfo di Cambio, který se podílel taktéž na stavbě katedrály Santa Maria del Fiore. Interiér vyzdobil samotný Giorgio Vasari. Nejznámějším sálem budovy je „Sala del Cinquecento“.

Vstupné:

 • Dospělý: 12,5 euro
 • Studenti 18–25 let: 10 euro
 • Děti do 18 let: zdarma

Více informací na: http://museicivicifiorentini.comune.fi.it/palazzovecchio/.

Zavřít boční panel

Socha Davida & La Galleria dell Academia

Michelangelova socha Davida se dnes již nenachází před vchodem do Palazzo Vecchio. Současná socha Davida je kopií slavného díla. Originál naleznete v muzeu La Galleria dell’Academia, které je druhým nejnavštěvovanějším muzeem ve Florencii. 

Vstupné do muzea:

 • Dospělý: 8 euro

Lístky lze zakoupit online, ale je třeba počítat s poplatkem 4 euro. Více na: http://www.b-ticket.com/b-Ticket/uffizi/?_ga=2.178334439.214534431.1547702882-318112828.1547465767

Zavřít boční panel

Neptunova fontána

Dílo Bartolomea Ammannatiho z roku 1565 je jednou z dominant náměstí Piazza della Signoria. Před fontánou je do dlažby vyryt letopočet 1498. Nejedná se o datum základního kamene fontány, ale o připomínku upálení dominikánského mnicha Girolama Savonaroly za kritiku zhýralého života šlechty.

Tip! Na náměstí se nachází jedna z nejvyhlášenějších florentských kaváren Rivoire. Kavárna se proslavila výrobou čokolády, s níž započal roku 1872 Enrico Rivoire. Dodnes si tu můžete pochutnat na tradičních čokoládových dezertech a výborné kávě nebo si zakoupit čokoládové pralinky vyrobené podle starých receptur s sebou domů.

Více informací na: http://www.rivoire.it/en/.

Zavřít boční panel

Galleria Uffizi

Jedna z nejvýznamnějších galerií na světě s poněkud podivným názvem se nachází na centrálním náměstí města Piazza della Signoria. Budovu nechal zbudovat rod Medicejských v 16. století jako svou kancelářskou budovu, odtud název „uffizi“, což v překladu znamená kanceláře. Rok po dokončení stavby začala budova fungovat také jako galerie umění, kterou každý následník rodu postupně rozšiřoval. Sbírky se během mnoha století značně rozrostly a dnes se můžete v Uffizi kochat velikány jako Sandro Botticelli, Giotto, Michelangelo, Bondone, Leonardo da Vinci, Raffaello a mnoha dalšími.

Vstupné:

 • Dospělý: 12 euro
 • EU rezident 18–26 let: 6 euro

Pokud se chcete vyhnout nekonečným frontám, doporučujeme zakoupit lístky do galerie raději předem: http://www.b-ticket.com/b-ticket/uffizi/default.aspx. Je třeba počítat s příplatkem 4 euro, který bude automaticky přičten k rezervaci.

Tip! Pokud plánujete navštívit galerii Uffizi, palác Pitti a zahrady Boboli, zvažte nákup zvýhodněné vstupenky, která zahrnuje vstupy do všech 3 památek a cenově vychází velmi dobře. Vstupné činí 18 euro pro dospělého, EU rezidenti zaplatí pouze 11 euro. Vstupné zakoupíte přes portál B-ticket.

Zavřít boční panel

Ponte Vecchio

Most zlatníků Ponte Vecchio přes řeku Arno hned na první pohled zaujme svým neobvyklým vzhledem. Obě strany mostu lemují malé obchůdky, kde ve středověku sídlili řezníci, zelináři a koželuhové, jež následně kvůli nepříjemnému zápachu a odpadu (odpadky se vyhazovaly přímo do řeky) vystřídali zlatníci a klenotníci, kteří zde zůstali dodnes. Unikátní je na stavbě tzv. Vasariova chodba vedoucí nad domy. Giorgio Vasari ji vytvořil na žádost Cosima I. Medicejského, který si žádal bezpečný a krytý průchod mezi svými dvěma paláci na obou stranách řeky.

Zavřít boční panel

Palazzo Pitti a zahrady Boboli

Na jižním břehu řeky Arno se nachází nádherný palác Pitti, jež do původní podoby nechal přestavět Cosimo I. z rodu Medicejských. Dnes je palác sídlem hned 4 muzeí, v nichž můžeme obdivovat renesanční a barokní obrazy, sbírku stříbra, královské apartmány a moderní umění.

Při své návštěvě nezapomeňte zavítat do monumentálních zahrad Boboli, jež náleží k paláci. Do současné podoby byly postupně vytvořeny mezi 15. a 18 stoletím a jejich celková rozloha dnes činí neuvěřitelných 45 tisíc m2.

Zelené plíce Florencie jsou jedním z nejhezčích muzeí pod širým nebem.

V parku najdete mnoho římských a renesančních soch. Během procházky parkem byste určitě neměli vynechat také amfiteátr a Neptunovu fontánu, zahradu Il giardino del Cavaliere, rokokový Kaffeehaus nebo jeskyni Grotta Grande.

Vstupné do paláce:

 • Dospělý: 10 euro
 • EU rezident 18–26 let: 5 euro 

Vstupné do zahrad:

 • Dospělý: 6 euro
 • EU rezident 18–26 let: 3 euro 

Lístky lze zamluvit předem: http://www.b-ticket.com/b-Ticket/uffizi/default_eng.aspx. Je třeba počítat s příplatkem 3 euro, který bude automaticky přičten k rezervaci.

Tip!

Pokud plánujete navštívit galerii Uffizi, palác Pitti a zahrady Boboli, zvažte nákup zvýhodněné vstupenky, která zahrnuje vstupy do všech 3 památek a cenově vychází velmi dobře. Vstupné činí 18 euro pro dospělého, EU rezidenti zaplatí pouze 11 euro. Vstupné zakoupíte přes portál B-ticket.

Zavřít boční panel

Kostel Santa Croce

Kostel najdete na stejnojmenném náměstí Piazza Santa Croce. Ve svých útrobách ukrývá ostatky mnoha významných obyvatel Florencie jako Michelangelo, Machiavelli, Leonardo da Vinci, Galileo Galilei, Gioacchino Rossini. Na zdobení interiéru se navíc podílel velikán Donatello.

Vstupné: 

 • Dospělý: 8 euro
 • Děti 11–17 let: 6 euro
Zavřít boční panel

Chiesa di Santa Maria Novella

Kostel Santa Maria Novella je společně s kostelem Santa Croce považován za nejkrásnější ve Florencii. Sídlo Františkánů z roku 1221 se pyšní slavným dřevěným krucifixem od Brunelleschiho, jež představuje jednu z jeho mála sochařských prací.

Vstupné:

 • Dospělý: 7,5 euro
 • Mládež 18–25 let a lidé starší 65 let: 5 euro
 • Děti do 11 let: zdarma 
Zavřít boční panel

Piazza della Repubblica

Jedno z nejdůležitějších náměstí města a také největší z nich byste během svých toulek Florencií určitě neměli vynechat. Po pár fotkách a něčem dobrém k pití se vydejte ulicí Via Pellicceria až k fontáně s bronzovým prasátkem Fontana del Porcellino, které nezapomeňte pohladit, abyste se do Florencie ještě někdy vrátili.

Zavřít boční panel

Casa di Dante

Muzeum Dante Alighieriho, spisovatelského genia, který napsal Božskou komedii a položil základy současné italštiny, by neměl při svém pobytu ve městě vynechat nikdo. Právě v tomto domě se Dante údajně narodil. Dnes dům slouží jako muzeum, které líčí jeho život a dílo.  

Vstupné:

 • Dospělý: 4 euro
 • Děti: 2 euro

Více informací na:  https://www.museocasadidante.it

Zavřít boční panel

Piazzale Michelangelo

Náměstí pojmenované podle slavného rodáka láká davy lidí především kvůli svému jedinečnému výhledu na celé město, ale kromě výhledu se turisté mohou kochat také replikami Michelangelových prací, jejichž originály jsou k vidění v bazilice sv. Vavřince.

Na náměstí se dostanete autobusem č. 12 nebo 13. Při zpáteční cestě doporučujeme jít pěšky. Zhruba za 15 minut pohodové chůze se dostanete k mostu Ponte Vecchio.

Zavřít boční panel

Kostel sv. Vavřince

Bazilika Chiesa di San Lorenzo je jeden z největších a také nejstarších římskokatolických kostelů ve městě a poslední místo odpočinku Cosima I. Medicejského a jeho nástupců se do povědomí široké veřejnosti dostalo především díky pracím sochaře Donatella, který zde vytvořil mnoho fresek a soch a jehož tělo tu odpočívá v pokoji společně s jeho patronem a přítelem Cosimem I.

Vstupné: 6 euro, 8,5 euro (návštěva baziliky + knihovny Biblioteca Medicea Laurenziana)

Kostel je veřejnosti otevřen každý den kromě neděle.

Více informací na: http://www.operamedicealaurenziana.org

Zavřít boční panel

Trh San Lorenzo

Na největším a nejstarším trhu ve městě můžete zažít pravou Florencii všemi smysly. Ucítíte, uvidíte a sáhnete si na ty nejčerstvější místní produkty a ochutnáte všechno, na co jen budete mít chuť. První patro ukrývá bary, restaurace a kavárny, kde se dobře najíte a napijete.

Zavřít boční panel

Piazza Santo Spirito

Náměstí Piazza Santo Spirito není vyhledávaným turistickým místem, a proto tu máte možnost poznat pravou místní atmosféru města. Na náměstí se nachází výborné kavárny a vinárny, trh a také jedny z nejlevnějších restaurací ve městě. 

Počasí a sezóny ve Florencii

Počasí

Hlavní město Toskánska se vyznačuje mírnými zimami a slunečnými léty. Deště lze očekávat na jaře a na podzim. Nejvíce srážek připadá na říjen a listopad. Naopak nejslunečnějším obdobím roku jsou letní měsíce, kdy slunce svítí v průměru 10–11 hodin denně. 

Zima (prosinec–únor)

Průměrná teplota v zimě se pohybuje kolem 6 °C, ale ani teploty kolem nuly nejsou výjimkou. Za pokles teploty častokrát může studený severní vítr zvaný „tramontana“. Pokud fouká tramontana, dny jsou opravdu chladné a v noci může i mrznout. 

Jaro (březen–květen)

Na jaře se teplota začíná postupně zvyšovat a přibývá srážek. Obecně platí, že nejméně stabilní je počasí během března a dubna, kdy teplé a slunečné dny střídají studené a deštivé a naopak. Od druhé půlky dubna ubývá dešťů a začíná se postupně oteplovat.

Léto (červen–srpen)

Horké letní měsíce přinášejí tropické počasí, kdy teploty častokrát přesahují tropickou třicítku. Odpolední letní bouřky nejsou výjimkou.

Podzim (září–listopad)

Nejdeštivější počasí připadá na podzim. Silné deště očekávejte od října až do konce listopadu.

Sezóny a kdy vyrazit

Do Florencie vyrazte od druhé půlky dubna do půlky června, než se teploty vyšplhají na tropickou třicítku, nebo na začátku podzimu. V září je stále teplo a počet deštivých dní je nízký. 

Skvělé akce do Florencie

ušetříš až 30%
To budou fotky!
ušetříš až 34%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 52%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
6 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu