Turin
Turín

13 míst co vidět v Turíně

Katedrála sv. Jana Křtitele

Turin

Turínská hlavní katedrála, italsky Cattedrale di San Giovanni Battista, zkráceně prostě jako Duomo di Torino, možná nenadchne svoji velikostí ani zdobností, ale její návštěvu přesto nevynecháte.

Nachází se totiž v samém centru Turína poblíž Královského paláce v místech, kam tak jako každý návštěvník města zamíří. Katedrála v sobě ukrývá originál slavné relikvie zvané Turínské plátno.

Architektura a historie

Současná katedrála vznikla mezi lety 1491 a 1498 ve stylu čisté a velmi jednoduché renesance. Fasáda ctí symetrii a jednoduchost a najdete na ní jen minimum zdobných prvků. Interiér je pak z části renesanční a z části barokní, ani tady však nečekejte žádnou opulentní výzdobu.

Ke katedrále náleží také zajímavá dvoubarevná zvonice sahající do výšky 62 metrů. Její spodní cihlová část vznikla v letech 1468 – 1470, zatímco horní nástavba ze světlého kamene byla postavena až v roce 1723.

Turínské plátno

Turínské plátno je přes 4 metry dlouhý a metr široký kus lněné textilie, o němž se podle mnoha legend traduje, že do něj bylo zabaleno tělo Ježíše Krista krátce po ukřižování.

Pouhým okem je na tomto plátnu vidět otisk mužské postavy potřísněný kapkami krve. Plátno v průběhu časů putovalo z Jeruzaléma do Francie, aby se během středověku dostalo do Itálie. Od roku 1578 dodnes je uloženo v turínské katedrále a proto se této relikvii říká Turínské plátno.

Originál je uložen v depozitáři a vystavuje se jen při zvláštních příležitostech.

Muzeum Turínského plátna

Velmi zdařilá replika Turínského plátna a mnoho dalších artefaktů s ním souvisejících je vystavena v Museo della Sindone necelý kilometr od katedrály (viz poloha na mapě).

Muzeum je otevřeno každý den, ale pouze v časech 15:00–18:00. Za vstup se platí 8 EUR.

Vstupné a otevírací doba

Katedrála je otevřena pro veřejnost 10:00–12:30 a 15:00–19:00, v sobotu a v neděli již od 9:00.

Zvonice je pak otevřena každý den v časech 11:00–19:00.

Za vstupné do katedrály zaplatíte 5 EUR, vstup na věž pak stojí 4 EUR.

Doprava ke katedrále

Turínský dóm najdete v samém srdci Turína a ze všech částí centra je dostupný pěšky do 15 minut.

Nejbližší zastávka Duomo - Musei Reali se nachází asi 100 metrů od vstupu. Zastavují zde tramvaje linek 4 a 7 a autobusy linek 4 Rosso, 11, 19, 27, 51, 57, 92.

Chystáš se do Turína?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 24. 11. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.