Turin
Turín

13 míst co vidět v Turíně

Mole Antonelliana

Historická budova, Věž, Muzeum

Mole Antonelliana

Budova Mole Antonelliana je nejvýraznější a nejvyšší dominantou Turína a také jednou z nejznámějších italských památek. Ostatně tomu napovídá fakt, že právě Mole Antonelliana je vyobrazena na italské 2eurové minci.

Ačkoliv se při pohledu z dálky může zdát, že Mole Antonelliana je věž patřící k jiné širší budově, není tomu tak. Jedná se o samostatně stojící stavbu, která je prostě jen mnohem vyšší než širší.

Italský výraz "mole" se používá pro budovy monumentálních rozměrů, přívlastek "Antonelliana" pak nese po své architektovi, jímž byl Alessandro Antonelli.

Výška a rozměry Antonelliho budovy

Stavba je postavena na základech staré baziliky. Architekt vlastně jen přidal monumentální protáhlou kupoli s táhlou špičatou věží.

Se svými 167,5 metry se často označuje jako nejvyšší cihlová stavba na světě, byť je tento titul pro různorodé charakteristiky cihlových staveb trochu sporný.

Samotný základ budovy je na obdélníkovém půdorysu o rozměrech 50x45 metrů.

Od synagogy po muzeum kina

Mole Antonelliana mezi lety 1863 až 1889 krátce po sjednocení Itálie. Původně vznikala jako synagoga, protože v Turíně žila jedna z nejpočetnějších židovských obcí v celé Itálii.

Už od počátků zadavatelé stavby chtěli, aby měla monumentální rozměry hodné hlavního města. Turín byl totiž mezi lety 1861 až 1865 prvním hlavním městem Itálie. Ještě před dokončením nové synagogy se však izraelská komunita stavby pro narůstající náklady stavby zřekla a odprodala ji městu.

Mole Antonelliana tak ve skutečnosti jako synagoga nikdy nesloužila a používala se zejména pro kulturní účely, hlavně výstavy a muzea.

Dnes v části budovy sídlí Muzeum kina a kinematografie, které patří k největším svého druhu na světě. Otevírací dobu, ceny vstupenek i programy výstav najdete na oficiálním webu: museocinema.it

Panoramatická vyhlídka

Ve výšce 85 metrů nad zemí najdete v kopuli vyhlídkový venkovní ochoz okolo celého obvodu věže. Vede na něj panoramatický výtah prostředkem duté kopule, z nějž se můžete kochat impozantními rozměry interiéru.

Z vyhlídky se pak naskytnou nejkrásnější výhledy na město i Alpy v pozadí.

Vstupenka na výtah stojí 9 EUR a koupíte ji jak na místě, tak online na oficiálním webu Muzea kina.

Ubytování u Mole Antonelliana

Vzhledem k poloze v centru i faktu, že je tato stavba odevšud vidět a tudíž k ní vždy trefíte, je oblast kolem ní oblíbená i pro ubytování. Asi 100 metrů odsud narazíte na levný hotýlek Serenella **, přímo pod budovou se pak můžete ubytovat v luxusním soukromém bytě La Mole apartment.

Doprava

Mole Antonelliana je dobře dostupná v rámci centra pěšky i hromadnou dopravou.

  • zastávky tramvají: Mole Antonelliana cca 100 metrů severně (linka 16), Sant'Ottavio cca 150 metrů jižně (linky 7, 13, 15)
  • zastávky autobusů: Verdi cca 80 metrů západně (linky 6, 8, 68, Star 1)

Chystáš se do Turína?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 24. 11. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.