Japonsko
Japonsko

9 míst co vidět v Japonsku

Mijadžima

Miyajima

Ostrov Mijadžima (oficiální název Icukušima) leží necelou hodinu cesty od Hirošimy. Ostrov je považován za posvátný (Mijadžima v překladu znamená svatý ostrov), a proto na něm nesmí být prolita krev, nikdo se zde nesmí narodit a ani zemřít a být pohřben. Podle legendy na ostrově žijí bohyně moří a bouří.

Ostrov Mijadžima má naprosto jedinečnou atmosféru, která vás pohltí, sotva vystoupíte z trajektu. Svěží mořský vzduch, malé přímořské městečko, buddhistické a šintoistické chrámy, ústřice, koláčky momidži mandžú a všudepřítomní volně žijící jelínci – tak to je Mijadžima, ostrov, který si zamilujete.

Kdy se sem vydat?

Ideálně na jaře, když kvetou sakury, a na podzim, kdy zabarví listy javorů ostrov do červena. Ale ani jindy neuděláte s návštěvou chybu.

Co na ostrově dělat a navštívit

Brána Torii

„Plovoucí“ brána Torii je hlavní dominantou ostrova a vstupním místem do svatyně Icukušima. S výškou 16 m je také nejvyšší bránou v Japonsku. Během přílivu brána vypadá, jako by plula na vodě, během odlivu je možné přijít pěšky přímo pod ni.

Svatyně Icukušima

Šintoistická svatyně Icukušima byla založena už v 6. století, ale její dnešní podoba je z roku 1168. Areál je postaven na dřevěných pilířích, které při přílivu zaplavuje voda. Svatyně je zasvěcena bohyním moře a její rudá barva ji má chránit před ďáblem. Od roku 1996 je chrámový komplex zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách svatyně.

Budhistický chrám Daisho-in

Chrám z 12. století se nachází na úpatí hory Minsen a je jedním z nejvýznamnějších chrámů šingonského buddhismu. Další informace o chrámu najdete na jeho oficiálních stránkách.

Senjokaku

Dřevěný pavilon ze 16. století. Název Senjokaku znamená v překladu „pavilon 1000 rohoží“ – to proto, že velikost pavilonu je přibližně 1000 rohoží tatami. V sousedství areálu se nachází pětipatrová pagoda. 

Hora Minsen

Z 535 m vysoké hory Minsen je krásný výhled na Vnitřní moře se spoustou malých zelených ostrůvků. Cesta na vrchol trvá 1,5–3 hodiny, podle toho, kterou trasou se vydáte. Využít můžete také lanovku, informace o provozní době a cenách najdete zde. Na hoře se nachází řada buddhistických svatyní a chrámů a mimo jiné i věčný oheň, který podle legendy hoří už více než 1 160 let. Plamenem z tohoto ohně byl zapálen i oheň míru v Hirošimském památníku míru. 

Muzeum historie a folkloru

Muzeum se věnuje historii ostrova Mijadžima. Exponáty zahrnují širokou škálu artefaktů, záznamů a uměleckých děl ilustrujících život na ostrově, především v období Edo (1603–1868). Informace o otevírací době a vstupném najdete zde.

Akvárium

Akvárium se sladkovodními i mořskými živočichy. Těšit se můžete na různé druhy ryb, lachtany, tuleně, vydry nebo tučňáky. Informace o otevírací době a vstupném najdete zde.

Festival Kangen-sai

Největší a nejoblíbenější festival na ostrově, který se koná každý rok v červenci nebo srpnu (17. července podle lunárního kalendáře). Festival začíná vždy v 16. hodin rituály ve svatyni Icukušima, účastníci se posléze přemístí na vyzdobené lodě a vydají se na vodu za doprovodu klasické dvorní hudby kangen, která je hraná na devět nástrojů – tři typy strunných nástrojů, tři typy bubnů a tři typy fléten. 

Ochutnejte místní koláčky a ústřice

Ochutnejte místní tradiční koláčky momidži mandžú, které jsou plněné nejčastěji džemem z fazolí mazukia nebo vaječným krémem. 

Pokud máte rádi ústřice, budete na Mijadžimě jako v ráji. Místní sbírají ústřice asari přímo na pobřeží ostrova a dostanete je opravdu na každém rohu, připravené na několik různých způsobů a za velmi přívětivé ceny.

Jak se dostat na Mijadžimu

Většina cestovatelů na ostrov přijíždí z nedaleké Hirošimy. V Hirošimě je potřeba sednout na vlak JR Sanyo Line, který vás přiveze do zastávky Miyajimaguchi. Jízdní řád a další informace o lince najdete na stránkách Central Japan Railway Company. Po vysednutí z vlaku se vydáte do přístavu, který je od vlakové stanice vzdálen cca 3 minuty chůze, cesta je dobře značena šipkami. Zde nasednete na trajekt, který vás odveze na ostrov. Cesta trajektem trvá asi 10 minut a lze na ni uplatnit JR pas. Jízdní řád trajektů najdete zde.

Ubytování

Většina turistů přijíždí na ostrov pouze na jeden den, ale určitě se vám vyplatí zde přespat a nasát atmosféru ostrova poté, co většina turistů odjede trajektem zpět na pevninu. Ubytujte se v některém z tradičních japonských ryokanů. Mezi velmi oblíbené ryokany v nižší cenové hladině patří Miyajima Guest House Mikuniya. Z těch luxusnějších je pak oblíbený např. ryokan Iwaso.

Chystáš se do Japonska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.