Japonsko
Japonsko

Peníze a ceny v Japonsku

Japonský jen

Měna je japonský jen (průměrná směnná hodnota oproti CZK se pohybuje kolem pětinásobku, tzn. 500 JPY = 100 CZK).

Směnárny a platby kartou

Peníze si vyměňte před cestou do Japonska. Směnárny nebudou brát českou korunu (jedině euro, dolar) Bankomaty (ATM) ve městech jsou, nicméně ne tak často jako v Evropě. Podniky a restaurace také moc často nemají terminál pro platbu kartou. Doporučujeme si vzít veškerou hotovost s sebou.

Kolik co stojí

Japonsko je v porovnání se zbytkem Asie velmi drahá země. V porovnání s Evropou zase takový rozdíl není. Ceny potravin jsou přibližně stejné jako u nás, služby, hotely a restaurace jsou ovšem o poznání dražší. Celkově vyjde cestování po Japonsku velmi podobně jako po západní Evropě.

Příklad cen:

  • Japonské čaje (0,5 l PET lahve) – 28 Kč (¥125)
  • Pivo v plechovce (0,35 l) – 35,50 Kč (¥157)
  • Balená voda (555 ml) – 24 Kč (¥105)
  • Vstupné za památky – 90–135 Kč (¥400 – ¥600)
  • Jedna jízda v Tokijském metru – 30–180 Kč (¥160 - ¥900)
  • Normální jídlo na ulici – 20–100 Kč (¥100 - ¥500)
  • Jídlo v restauraci – 100–2000 Kč (¥500 - ¥10 000)

Spropitné a smlouvání

Spropitné se nikde v Japonsku nedává, naopak tím můžete obsluhu urazit. Nenechávejte proto žádné spropitné ani nezaokrouhlujte částku kvůli méně drobným. Není zvykem smlouvat o ceně zboží a služeb ceny jsou vždy stanovené v menu nebo nabídce.

Jak ušetřit

Existuje mnoho způsobů, jak při cestování po Japonsku ušetřit. Důležitá je především příprava a promyšlený plán vaší cesty, díky němuž můžeme například v předstihu rezervovat levnější ubytování nebo vybrat jen ta místa, která nás skutečně zajímají. Níže je popsáno několik základních rad a služeb.

JR pass (předplacené vlakové jízdné na vybrané linky po celém Japonsku)

Díky této permanentce na vlakovou dopravu můžeme cestovat po téměř všech vlakových linkách v Japonsku včetně většiny Shinkanzenů. Platí po vámi zvolenou dobu (7, 14 nebo 21 dnů). Vyplatí se při častých a dlouhých cestách. Všechny informace najdete na: jrailpass.com.

Kapslové hotely jsou určeny jen pro přespání, koupelny i záchody jsou společné a ubytování je většinou rozděleno na muže a ženy. Využívají je velice často japonští businessmani, kteří pracují tak dlouho do noci, že se jim nevyplatí vracet se domů. Proto jsou některé kapslové hotely výhradně pro muže. Levné, ale komfortní, většinou čisté ubytování. Určitě velmi zajímavý zážitek.

Běžné hotely vyjdou většinou o něco dráž než v západní Evropě, za dvoulůžkový pokoj zaplatíte zhruba od 1.800 Kč.

Jídlo na ulici nebo ve stáncích je velice běžný jev a lze díky němu poznat více o místním stravování než v restauracích. Nemusíte se bát, že by vám po jídle z ulice bylo špatně. Stejně tak jako v obchodech s potravinami nebo v restauracích. V Japonsku platí (a jsou dodržována) velmi přísná hygienická opatření na manipulaci s potravinami. Jídlo na ulicích je levné a velmi dobré. Existují také levné restaurace/jídelny s oblíbenými japonskými jídly, často otevřené nonstop a za velmi příjemné ceny.

Lze se stravovat v místních samoobsluhách (convenient store), kde se mimo základní potraviny, balené pečivo a občerstvení všeho druhu prodávají i dobrá hotová balená jídla za velmi nízké ceny. Zaměstnanci vám jídlo milerádi ohřejí a dají vám příbor, hůlky, ubrousky a vše potřebné. Koncem léta a na podzim nabízí v těchto samoobsluhách také velice dobrou zeleninovou polévku Oden s tofu, ředkví, vejcem a podobně.

Tokio metro. Na obou tokijských letištích můžete zakoupit zvýhodněné jedno-, dvou- a třídenní jízdenky po Tokijském metru za 800–1.500 yenů.

Denní rozpočet závisí na množství a typu zábavy, kvalitě ubytování, dopravě a mnoha dalších faktorech. Pokud se budete držet při zemi, ale chcete si cestu užít, připravte si 5.000–10.000 yenů na den.

Chystáš se do Japonska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

5 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.