Průvodce státem

Japonsko

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Střet moderní kultury i staré tradice, to je země vycházejícího slunce

Země vycházejícího slunce se nachází na východním okraji asijského kontinentu. Japonsko je země plná tradic a nezaměnitelné kultury. Setkává se zde moderní popkultura i staré tradice.

Průvodce pro tebe napsal Bára Žižková
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti po příletu do Japonska.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
březen - říjen
Na kvetoucí sakury jeď v březnu a dubnu, jinak téměř kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x za měsíc a ušetříš cca 41 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Japonska

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Japonsko má dlouhou a bouřlivou historii, kterou Japonci uznávají dodnes a inspirují se v ní i nadále, protože jsou na svoji kulturu právem pyšní. První prehistorické osídlení japonských ostrovů se datuje zhruba před 30.000 lety. Japonsko se dlouhou dobu inspirovalo vyspělou kulturou v Číně a můžeme zde pozorovat sousty prvků z pevniny převzatých, ale adaptovaných pro vlastní potřebu Japonska. Díky obchodním a politickým vztahům s Čínou se Japonsko rychle rozvíjelo.

V 6. století přichází do Japonska buddhismus a výrazně mění celou společnost. Začíná období Nara, je založeno město Kjóto. Období Heian, koncem 8. století, odstartovalo velký kulturní a umělecký rozvoj. V tomto období moc císařského dvora postupně upadá, až se zcela rozpadne a odstartuje tak válku jednotlivých panovnických rodů o moc. V období Kamakura je ostanoven šogunát, systém vojenské vlády. V letech 1274– 1281 došlo ke dvěma pokusům a mongolskou invazi do Japonska. Oba skončily neúspěchem díky dílu přírody, tajfunu ale i obraně samurajů.

Následovaly další politické nepokoje, které vyvrcholily ve velké období válčících států – Sengoku jidaj, které trvalo přes sto let a skončilo obří bitvou u Sekigahary, po níž Tokugawa Ieyasu založil poslední šogunát a začalo tak slavné období Edo. To trvalo až do roku 1868, kdy bylo Japonsko donuceno otevřít své přístavy Američanům. V té době to byla neuvěřitelně zaostalá země, neboť za téměř 300 let díky míru a uzavření veškerého obchodu i politické interakce s okolními státy neprošlo žádným vývojem.

Konec 19. století je tedy pro Japonsko obdobím velkých změn a rychlé modernizace, která vyvrcholila několika válkami a ozbrojenými konflikty jak v Asii, tak ve světovém měřítku. Po prohrané druhé světové válce se Japonsko dlouhou dobu dávalo dohromady. Nicméně díky národní nátuře a finanční pomoci USA a vítězných mocností se rychle obnovil průmysl i infrastruktura. Dnes je Japonsko technologicky jedním z nejvyspělejších států na světě, který si ovšem uchoval své bohaté tradice.

Lidé

Japonci jsou velice milí a pohostinní lidé, kteří si potrpí na zdvořilost nejen k sobě, ale hlavně k ostatním. I turisté bývají proto zahrnuti vstřícností a ochotou. Nicméně i přes davy návštěvníků nejsou Japonci na cizince tak úplně zvyklí. Většina z nich nemluví anglicky, a pokud ano, tak často se silným japonským přízvukem a v přítomnosti cizinců se někteří mohou cítit nervózní. Něco jiného je, když v Japonsku bydlíte.

I s dobrou znalostí japonské kultury je velice obtížně se zařadit do jejich společnosti, která je velice složitá a i spousta Japonců s tím má problémy. Japonci jsou hrdý a nacionální národ. Na ostrovech žijí z převážné většiny (98 %) Japonci, kolem 600.000 Korejců a necelých 400.000 Číňanů.

V Japonsku žije zhruba 12x více obyvatel než v ČR.

Slečny v kimonu v Kyotu

Svátky

V Japonsku se slaví 14. státních svátků, hodně populární je i Hallowen a Vánoce podle amerického vzoru, ale tyto svátky slavní většinou jen mladí lidé se svými kamarády. Opravdové japonské svátky – festivaly (macury) byste si jako návštěvníci neměli nechat ujít. Jedná se o tradiční festivaly, některé se slaví už několik století po celém Japonsku.

1. ledna Gandžicu-Shōgatsu (Nový rok)

Vchody do domů jsou tradičně zkrášleny ozdobami z dubového dřeva, bambusu či kagami mochi – ozdobami vytvořenými z rýžových placek mochi. Dalším významným rituálem vítání Nového roku je návštěva šintoistického chrámu, kde žádají Japonci bohy a bůžky o příznivý rok. Až na nepočetné náboženské menšiny se jedná o nejrozšířenější zvyk a nejznámější a nejposvátnější chrámy jsou na Nový rok doslova napěchovány lidmi. Tradičními novoročními pokrmy jsou mimo jiné již zmínění mochi a amazake, sladké sake, které nemusí nutně být alkoholické.

3.–4. února – Secubun (Svátek vyhánění ďábla)

Tento svátek se začal slavit v období Edo. Do domu k domu chodí čerti (Oni) a obyvatelé domů je vyhánějí ze svých obydlí fazolemi. Podle staré legendy se ten nejhorší a nejpřísnější ze všech čertů vrátí, až z fazolových bobů květ vykvete. Také se chodí často do chrámů, kde rozhazují nebo rozdávají fazole.

První týden v únoru – Sapporo Snow Festival

Festival Sapporo Yuki je jedním z největších festivalů roku v Sapporu, který se koná v únoru po dobu jednoho týdne. Festival byl založen studenty v roce 1950, když postavili sněhové sochy v Odori Parku, centra města Sapporu. V dnešní podobě se po festivalu nachází tucet velkých soch spolu se stovkami malých sněhových a ledových soch. Na festivalu se pořádají koncerty a další menší akce.

Sapporo Snow Festival

3. března – Hina macuri – Svátek holčiček nebo panenek

Na podstavce se vystaví panenky císařovny a císaře a jejich služebných i hudebníků oblečených do oděvů z období Heian. Věřilo se, že panenky do sebe pojmou zlé duchy. Obvyklým nápojem tohoto svátku je amazake, sladký a nealkoholický druh sake z vykvašené rýže; obvyklým jídlem je barevné pečivo arare velikosti sušenky a ochucené sójovou omáčkou.

Duben – Hanami

V celém Japonsku se slaví slavnosti kvetoucích Sakur.

První dubnová neděle – Kanamara Matsuri (festival ocelového pyje) Kawasaki

Festival plodnosti, který je oblíbený hlavně u transvestitů, gayů a jiných sexuálních alternativních subkultur. Podobný festival, jen ve více tradičním duchu, je Hōnen festival. Koná se 15. března. ,,Hōnen" znamená v japonštině úspěšný rok, což odkazuje na bohatou úrodu. Festival Hōnen a obřad slaví požehnaní štědré ženě a všelijaké prosperity a plodnosti. Cizinci velmi oblíbený díky své zdánlivé bizarnosti.

5. května – Kodomo no hi (Den dětí)

Je svátkem dětí nebo také chlapců. Vyrábějí se obrovští látkoví nebo papíroví koi kapři (koinobori) a věší se většinou nad řekou v celých zástupech. Poslední týden v dubnu se v japonských domech vystavuje samurajská zbroj (ama), tak jako se v březnu vystavovaly panenky při Hinamatsuri. Výstava figurek samurajů či jen samurajské zbroje je shodná s Hinamatsuri a opět existuje řada pravidel, jak to vystavovat a co vystavovat.

15. května – Aoi Matsuri, Kyoto

První zmínky o tomto svátku se objevují již v 7. století. Během festivalu poslové opouští císařský palác a putují k svatyni Shimogamo a poté k svatyni Kamigamo. Účastníci průvodu jsou oblečeni v kostýmech z období Heian.

7. července – Tanabata (Svátek milenců)

Podle čínské legendy o dvou souhvězdích Vega (princezna) a Altair (pastýř), kteří byli do sebe zamilovaní, ale měli zakázáno se stýkat. Jen v tento den se souhvězdí spojí a oni se mohou vidět. Lidé zdobí obchodní centra obrovskými papírovými výrobky a na bambus se věší barevné papírky přání tanzaku. Nejkrásnější a největší je v městě Sendai.

13.–16. července – Obon (Svátek zemřelých)

Buddhistický svátek (hlavně oslavovaný v oblasti Kanto), kdy se většina Japonců vydává na hřbitovy. Věří se, že v tyto dny je náš svět a svět mrtvých propojený. Večer se lidé shromáždí na slavnosti a tancují kolem yugary Bon odori tanec za zvuků bubnu taiko. V Kyotu se slaví večerním zapálením obrovských ohňů ve tvaru různých znaků, které jsou na kopcích kolem města, duše zesnulých tak snáz najdou cestu do nebe.

19. července – Tōrō nagashi (festival plovoucích luceren)

Pořádá se ve spojení s Obon matsuri. Lucerny symbolizují duše zemřelých, které odchází na jiný svět. Často využívané například v Hirošimě k poctě obětem druhé světové války.

Červenec – Gion Matsuri – Kyoto

Nejznámější a největší festival v Kjótu. Je plný průvodů, tance, zpěvu, jídla a mnoha dalších věcí.

Gion Matsuri

2.–7. srpen – Nebuta Matsuri – Aomori

Přehlídka obřích svítících figur vyrobených z papíru. Nejčastěji představují válečníky při slavných historických událostech.

12.–15. srpen – Awa Odori –Tokushima

Nejznámější je zomeki tanec, který tancují nejčastěji ženy ve speciálním úboru. Festival se často pojí s Obon matsuri a je buddhistického rázu. Tanec má zahnat zlé duchy a oslavovat duše zemřelých.

22. října – Jidai Matsuri – Kyoto

Je hlavně historický průvod všech období Japonska. Průvodem prochází i jediná doložená ženská samurajská bojovnice Tomoe. I když je známý, jde o poměrně mladý festival. Večer se koná ohnivý Kurama no Hi-Matsuri také známe jako Daimonji podle obřích znaků, co hoří na kopcích. Oheň má symbolizovat duše zemřelých.

U některých slavností není dané pevné datum, každý rok se muže posunout o pár dní

Kultura

v Japonsku je nespočet svatyní a chrámů. Čemu jsou zasvěceny? V Japonsku je rozšířen nejen buddhismus, ale ve velké míře i šintoismus. Šintoismus se vyskytuje výhradně jen v Japonsku a zabývá se vlastní mytologii, která je v Japonsku mnohem déle než samotný buddhismus. S příchodem buddhismu se obě náboženství vzájemně tolerovala a v některých případech se i spojila do takzvaného šinto-buddhismu díky tomu, že mají mnoho podobností. Japonci dodržují všechny svátky a slavnosti s tím spojené, i když o sobě říkají, že nevěří v žádné bohy. Přes svůj ateismus jsou Japonci velice pověrčivý národ. Šintoistickou svatyni poznáme podle toho, že před ním stojí velká brána Torii, kterou buddhistické chrámy nemají.

Tradiční věci, s nimiž se můžete setkat

Talismany pro štěstí

Tanuky – bůžek pro štěstí v podobě mývala, jeho sošky se dávají před obchody nebo domy. V pověrách má Tanuky příjemnou přátelskou povahu, ale dokáže měnit podobu. Je spojován také s plodností, nejen na sochách, ale i a dávných dřevorytech je mu zvětšeno přirození až do komických rozměrů.

Omamori – malý barevný látkový sáček s papírovou nebo dřevěnou věštbou uvnitř. Dají se koupit v chrámech a svatyních. Podle barvy poznáme, na co jsou určeny, například červená je barva štěstí.

Jeřáby – jeřáb je v Japonsku posvátný pták symbol dlouhého života, známe ho i díky origami, kde je nejvíce skládaným objektem (skládání papíru do různých podob). Právě origami si můžeme všimnout ve spoustě chrámů a svatyní v podobě dlouhých papírových girland, jsou to právě jeřábi složení za sebe. Japonci věří, že když složíte 1.000 jeřábů, uzdravíte se z nemoci. Největší množství nalezneme v Hirošimě, kde je lidé symbolicky skládají pro oběti atomové bomby.

Maneky neko – zlatou kočku se zdviženou houpající se packou známe z čínských restaurací nebo vietnamských obchodů. V Japonsku má také své místo, je určena pro větší návštěvnost jakéhokoli podniku. Její hýbající se packa má přivábit zákazníky, v tom případě má zdviženou levou tlapku. Při zdvižené pravé tlapce má přinést majiteli peníze, taková maneky neko je většinou zlatá. Pokud má zdvižené obě packy, má přinést bezpečí domu nebo byznysu. Různá barva určuje, na co se daná soška specializuje.

Maneky neko

Daruma – velká čeveno-bílá hlava bez očí může z počátku vypadat děsivě, ale originálně se jedná o zenového mnicha Bodhidharmy, který přinesl do Japonska zen-budhismus. Daruma je zase bůžek pro štěstí, když máte přání, vymalujete mu levé oko, po jeho splnění pravé.

Kokeshi – tradiční japonská dřevěná panenka. Začala se vyrábět už v období Edo a kupovali si ji návštěvníci onsenu (veřejných lázní) jako suvenýr. Panenka je vyrobena z třešňového dřeva, které špatně hoří. Lidé si je proto kupovali jako talisman proti požáru jejich domu.

Čajový obřad – vychází ze zenového učení. Je oproštěn ode všeho zbytečného a účastníci si v klidu, ale podle přísných pravidel vychutnají zelený čaj matcha se zákuskem wagaši.

Bojová umění – Kendo (japonský šerm), sumo, karate.

Divadlo – Kabuki je nejznámější japonské divadlo, které hrají výhradně muži, ženské role nevyjímaje. Málo se už ví, že toto divadlo založily a dlouhou dobu provozovaly ženy. Bylo zakázáno, protože ženy jej používali jako prostředek k prostituci.

Džorury nebo také Bunraku je japonské divadlo hrané loutkami. Jeho hlavním sídlem je Osaka, kde toto umění opět ožilo. Divadlo Nó představuje divadelní hry hrané herci, kteří mají při vystoupení na sobě masky.

Kimono/yukata – pojem kimono je ve světě velmi známý. Tradiční japonský oděv, který je obdivován především u gejš a maiko díky obrovské škále barev a vyšívaných motivů na hedvábí. Kimono tvoří několik vrstev, a pokud si ho chcete pořídit, tak to nebude levná záležitost. Naopak yukata je letní verze kimona, je cenově dostupná a lehká. Japonci ji často nosí, hlavně v období léta, kdy se konají matsuri a hanabi. Není nic špatného, když si takovou yukatu pořídí cizinec a vydá se s ní na nějakou slavnost, ale dávejte si pozor, ať si namísto yukaty neprořítíte obyčejný župan, který je často nabízen turistům jako yukata nebo dokonce kimono, to byste byli pak veřejnosti pro smích.

Gejši v Japonsku

Bonsae – malé zakrslé stromy, setkáváme se s nimi v zenových zahradách.

Ikebana – tradiční dekorace květin, často je využívaná v čajovnách, kde podtrhávají celkovou zenovou atmosféru.

Yakuza – japonská mafie, která vlastně v Japonsku působí na hranici ilegality a je státem tolerována. Právě yakuza jako první pomáhá své zemi při jakýchkoli katastrofách. Přesto si na ně obyčejní lidé dávají pozor. Pokud má Japonec nebo i cizinec tetování, je automaticky spojován s mafií. Proto je zakázáno ve veřejných prostorách ukazovat tetování, týká se to hlavně lázní a bazénů.

Onsen – onseny jsou japonské lázně, díky vulkanické činnosti jsou odedávna využívány pro odpočinek, některé prameny mají léčivé účinky. Japonci jsou velmi čistotní, je u nich tradicí se alespoň jednou denně umýt. Při této potřebě využívají lázně jako společenskou kratochvíli. Mnoho starých domu nemá koupelnu, dříve, ale i dnes se onsen používá jako veřejná koupelna.

Beppu

Popkultura

Karaoke – je jednou z hlavních zábav v Japonsku a je jedno jestli umíte zpívat, nebo ne. Karaoke barů je v Japonsku neuvěřitelné množství.

Anime a manga – animované filmy anime nebo kreslené komiksy manga zažívají i u nás velký boom jako hlavní modla dnešní popkultury. Mezi širokou škálou žánrů i uměleckých stylů si každý přijde na své. Fanouškům anime a mangy se říká otaku.

Purikura – je velice populární fotoautomat hlavně u mladých lidí, zvláštností tohoto automatu je, že vás na fotografii automaticky upraví, zvětší oči, vyhladí obličej. Po vyfocení si můžete svoji fotku jakkoli upravit, něco připsat nebo přidat obrázek. Automat vám pak vydá 2 fotografie, které jsou zároveň i samolepky. Každý automat má jiný design , aby byl nasycen obrovský zájem lidí. kteří se nepřestávají fotit. V některých specializovanějších místnostech, kde jsou tyto automaty, si můžete dokonce vypůjčit kostýmy, aby focení s kamarády bylo zábavnější. Automaty najdete třeba v nákupních nebo zábavních centrech po celém Tokiu.

Pachinko – velice oblíbený hrací automat na kovové kuličky. Výhra nejsou peníze, ale věcné předměty domácí potřeby. Spousta hráčů má takové zkušenosti, že si dokážou vybavit byt skoro zadarmo, ale stráví u toho dlouhé hodiny.

Jazyk

Japonský jazyk není podobný žádnému jinému jazyku na světě. Což úplně neplatí o písmu, které se zakládá ze slabičných abeced hirakany a katakany a složitých znaků kanji. Právě Kanji pochází z Číny, hodně znaků znamená to samé i v čínštině, ale jinak se vyslovují. Japonci mají mnohem méně znaků než Číňané, spoustu slov kombinují s hirakanou nebo cizí slova přepisují v katakaně. Je to hlavně kvůli odlišnosti ve výslovnosti. Japonština má mnoho zdvořilostních způsobů vyjadřování.

Pokud japonsky neumíte, budete mít problém se domluvit, přestože umíte anglicky. Nebo se setkáte s japonskou angličtinou, což je jazyk sám o sobě.

Minislovníček:

 • Konničiwa – Dobrý den
 • Ohajou gozaimasu – Dobré ráno
 • Konban wa – Dobrý večer
 • Arigatou gozamasu – Děkuji mnohokrát
 • Hai – Ano
 • Ie – Ne
 • Došte – Proč?
 • Irasaimasé – Vítejte
 • Genki desuka? – Jak se máte?
 • Genki desu – Dobře
 • Itadakimasu – Dobrou chuť
 • Tasukete kudasai – Pomozte mi prosím
 • Yumimasen – Pardon, promiňte

Turismus

Míra turismu je velká. V Japonsku si zakládají na vysokých kvalitách služeb všeho druhu. Mnoho turistů láká Japonsko hned z několika důvodů. Japonsko je perla orientu, má mnoho dochovaných památek, bohatou historii a natolik specifickou kulturu, že si ji nemůžeme splést s žádnou jinou. Je to také bezpečná a bohatá země, na rozdíl od některých (třeba i stejně zajímavých) částí Asie.

Geografie

Japonsko leží na východním okraji asijského kontinentu. Stát je tvořen řetězem ostrovů v západní části Tichého oceánu. Největší ostrovy jsou (od severu k jihu) Hokkaidó, Honšú (největší ostrov), Shikoku a Kjúšú.

Největším a také nejdůležitějším ostrovem Japonska je Honšú. Na jeho východním pobřeží leží hlavní město Tokio a nejvyšší hora Fuji. Západně od Tokia najdeme velkoměsta jako Nagoya, Osaka nebo historické Kjóto.

Na jih od Honšú leží ostrov Shikoku – ostrov s nádhernou přírodou a horkými prameny. Je to poměrně řídce osídlený ostrov, oblíbené místo odpočinku a milovníků přírody a umění.

Kjúšú je ostrov v jihozápadní části Japonska proslulý množstvím vulkanických pramenů a lázní. Je tu mnoho významných velkých měst jako Fukuoka, Beppu nebo díky tragédii proslulé Nagasaki.

Posledním velkým japonským ostrovem je Hokkaidó. Je to nejsevernější ostrov japonského souostroví. Co se týče kulturních tradic, není typicky japonským ostrovem, neboť byl k Japonsku přičleněn až koncem 19. století. Je to ideální místo pro zimní sporty a zimní festivaly. Má typickou kuchyni a už poměrně studené podnebí.

K těmto ostrovům patří i skupina menších ostrovů v bezprostřední blízkosti i ostrovy více vzdálené, například Okinawa. Celková délka pobřeží všech ostrovů je 33.889 km.

Japonsko je země z velké části hornatá. Nejvyšší horou je Fudži (3.776 m). Lidé se soustředí převážně do pobřežních oblastí. Hustota obyvatelstva je velmi vysoká; Japonsko je, co se týče hustoty zalidnění, 37. zemí na světě.

Celková rozloha je téměř 5x větší než rozloha České republiky.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Japonský jen

Měna je japonský jen (průměrná směnná hodnota oproti CZK se pohybuje kolem pětinásobku, tzn. 500 JPY = 100 CZK).

Japonský jen

Směnárny a platby kartou

Peníze si vyměňte před cestou do Japonska. Směnárny nebudou brát českou korunu (jedině euro, dolar) Bankomaty (ATM) ve městech jsou, nicméně ne tak často jako v Evropě. Podniky a restaurace také moc často nemají terminál pro platbu kartou. Doporučujeme si vzít veškerou hotovost s sebou.

Kolik co stojí

Japonsko je v porovnání se zbytkem Asie velmi drahá země. V porovnání s Evropou zase takový rozdíl není. Ceny potravin jsou přibližně stejné jako u nás, služby, hotely a restaurace jsou ovšem o poznání dražší. Celkově vyjde cestování po Japonsku velmi podobně jako po západní Evropě.

Příklad cen:

 • Japonské čaje (0,5 l PET lahve) – 28 Kč (¥125)
 • Pivo v plechovce (0,35 l) – 35,50 Kč (¥157)
 • Balená voda (555 ml) – 24 Kč (¥105)
 • Vstupné za památky – 90–135 Kč (¥400 – ¥600)
 • Jedna jízda v Tokijském metru – 30–180 Kč (¥160 - ¥900)
 • Normální jídlo na ulici – 20–100 Kč (¥100 - ¥500)
 • Jídlo v restauraci – 100–2000 Kč (¥500 - ¥10 000)

Spropitné a smlouvání

Spropitné se nikde v Japonsku nedává, naopak tím můžete obsluhu urazit. Nenechávejte proto žádné spropitné ani nezaokrouhlujte částku kvůli méně drobným. Není zvykem smlouvat o ceně zboží a služeb ceny jsou vždy stanovené v menu nebo nabídce.

Jak ušetřit

Existuje mnoho způsobů, jak při cestování po Japonsku ušetřit. Důležitá je především příprava a promyšlený plán vaší cesty, díky němuž můžeme například v předstihu rezervovat levnější ubytování nebo vybrat jen ta místa, která nás skutečně zajímají. Níže je popsáno několik základních rad a služeb.

JR pass (předplacené vlakové jízdné na vybrané linky po celém Japonsku)

Díky této permanentce na vlakovou dopravu můžeme cestovat po téměř všech vlakových linkách v Japonsku včetně většiny Shinkanzenů. Platí po vámi zvolenou dobu (7, 14 nebo 21 dnů). Vyplatí se při častých a dlouhých cestách. Všechny informace najdete na: jrailpass.com.

Kapslové hotely jsou určeny jen pro přespání, koupelny i záchody jsou společné a ubytování je většinou rozděleno na muže a ženy. Využívají je velice často japonští businessmani, kteří pracují tak dlouho do noci, že se jim nevyplatí vracet se domů. Proto jsou některé kapslové hotely výhradně pro muže. Levné, ale komfortní, většinou čisté ubytování. Určitě velmi zajímavý zážitek.

Kapslový hotel

Běžné hotely vyjdou většinou o něco dráž než v západní Evropě, za dvoulůžkový pokoj zaplatíte zhruba od 1.800 Kč.

Jídlo na ulici nebo ve stáncích je velice běžný jev a lze díky němu poznat více o místním stravování než v restauracích. Nemusíte se bát, že by vám po jídle z ulice bylo špatně. Stejně tak jako v obchodech s potravinami nebo v restauracích. V Japonsku platí (a jsou dodržována) velmi přísná hygienická opatření na manipulaci s potravinami. Jídlo na ulicích je levné a velmi dobré. Existují také levné restaurace/jídelny s oblíbenými japonskými jídly, často otevřené nonstop a za velmi příjemné ceny.

Lze se stravovat v místních samoobsluhách (convenient store), kde se mimo základní potraviny, balené pečivo a občerstvení všeho druhu prodávají i dobrá hotová balená jídla za velmi nízké ceny. Zaměstnanci vám jídlo milerádi ohřejí a dají vám příbor, hůlky, ubrousky a vše potřebné. Koncem léta a na podzim nabízí v těchto samoobsluhách také velice dobrou zeleninovou polévku Oden s tofu, ředkví, vejcem a podobně.

Tokio metro. Na obou tokijských letištích můžete zakoupit zvýhodněné jedno-, dvou- a třídenní jízdenky po Tokijském metru za 800–1.500 yenů.

Denní rozpočet závisí na množství a typu zábavy, kvalitě ubytování, dopravě a mnoha dalších faktorech. Pokud se budete držet při zemi, ale chcete si cestu užít, připravte si 5.000–10.000 yenů na den.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Japonska

Nejlépe letadlem. Cena se pohybuje od 12–15.000 a více. Doba letu činí cca 15 hodin, z Prahy zatím žádné přímé lety nikdo neprovozuje, nicméně z většiny větších evropských letišť se do Tokia létá, nabídka je tak velmi pestrá.

Tokio má dvě letiště Narita a Haneda. I když Haneda leží jen půl hodiny od centra, většina letu je směrovaná na vzdálenější Naritu, z níž je to hodina do centra. Přímé lety z Evropy míří i do Nagoji a Osaky.

Jak se nejlépe dopravovat

Nejlepší způsob dopravy po Japonsku je určitě vlakem, případně levnějšími autobusy. Do významných měst je spojení frekventované, navíc lze využít různých vícedenních jízdenek pro celou síť daného dopravce, jak u vlaků, tak u autobusů.

Půjčení auta se vyplatí, mířme-li do venkovských oblastí.

Železnice

Vlaky jsou nejrozšířenějším dopravním spojením v Japonsku. Denně spolehlivě přepravují miliony lidí. Ve velkých městech se vlaková doprava prolíná s metrem a příměstskými vlaky. Na většinu vlaku platí JR pass, jízdenka platná na celou síť bez omezení. Pozor, JR Pass platí na většinu vlaků státních železnic "JR", v okolí velkých měst existuje mnoho různých vlakových společností, které JR Pass nemusí uznávat.

Shinkansen

Jedny z nejrychlejších vlaků na světě. Na většinu spojů expresních vlaků shinkasen můžete použít JR pass. Jde o rychlé a pohodlné cestování po celém Japonsku. Jednotlivé lístky bývají drahé. Pro ceny se doporučujeme podívat na jejich stránku, kde je vše dopodrobna popsané.

Shinkansen

Autobusy

Mimo normální vlakovou linku jsou i specializované autobusy, které míří na jedno specializované místo. Pokud to půjde, doporučujeme spíše vlakovou dopravu nebo metro. Z hlavního nádraží v Kyotu jsme nastoupili do autobusu, cestou přistoupilo mnohem více lidí, až se v autobuse nedalo hnout. Velký problém byl, že se platí až na vaší výstupní zastávce u řidiče, takže se lidé prodírali autobusem, aby mohli zaplatit u řidiče. Bylo to nepříjemné a nedomyšlené.

Existují však i dálkové spoje, na které jdou rezervovat jízdenky s předstihem, jedná se sice o mnohem pomalejší, ale zároveň mnohem levnější alternativu k vlakové dopravě.

 • Willer Travel: rezervace jízdenek a informace o jízdních řádech, včetně možnosti koupě několikdaenních jízdenek po celém Japonsku,
 • Japan Bus Online: Rezervační systém umožňující koupi jízdenek různých společnosti najednou.
Půjčení auta

Budete rozhodně potřebovat mezinárodní řidičský průkaz, který si následně budete muset přeložit do japonštiny. To zařizuje česko-japonská ambasáda v Japonsku. Ceny za půjčení jsou různé, víceméně záleží na typu vozidla, ale zaplatíte něco mezi 6.000–13.000 JPY na 24 hodin. Ceny benzinu jsou přibližně stejné jako v Evropě. Přesto je mnohem lepší vyjet buď na kole na krátké výlety, nebo jet vlakem. Auto se vyplatí především v případě, chystáte-li se do odlehlejších venkovských oblastí, kam nevede železnice.

Japonská silnice

Městská doprava
Metro

Spolehlivé a rychlé, skvěle označené (i v angličtině). Ceny se různí, v Nagoji jsme zatím platili nejvíce za lístek. Existují jednodenní nebo třídenní předplacené lístky na veřejnou dopravu, které se rozhodně vyplatí. Ptejte se na letišti nebo v hotelu.

Taxi

Velice luxusní a čisté s řádným servisem, bohužel doprava jak autobusů, tak i aut je hlavně v Tokiu neustále ucpaná, proto to není příliš rychlý prostředek pro přepravu. K tomu japonští řidiči většinou neumí mluvit jinak než japonsky.

Rikša

Lidé, co řídí rikšu, se většinou pohybují v tradičních částech města. Velice rádi vám ukážou památky a někteří z nich mluví i anglicky. Tuto službu využívají spíše japonští než zahraniční turisté.

Kolo

Některé části Japonska spousta lidí doporučuje projet na kole, kolo si můžete půjčit nejen v půjčovně kol, ale i mnohá ubytovací zařízení tuto službu poskytují. Velice využívaná jsou i elektrická kola.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Japonská kuchyně

Protože je Japonsko sezónní země, můžete skoro v každém měsíci pobytu ochutnat něco jiného. Nejvíce můžete narazit na:

Nudle soba – pohankové nudle, které se podávají v letních měsících za studena (zaru soba) nebo v zimních teplé. Jednou ze základních variant je kake soba (pohankové nudle s vývarem).

Nudle Udon – pšeničné tlusté nudle nažloutlé barvy podávají se jako soba nudle.

Nudle rámen – polévka rámen se obecně dá připravit na spoustu způsobů, nudle jsou vaječné na čínský způsob, ale rámen je v japonskou tak oblíbený, že ho místní berou za svůj vlastní. U rámenu je nejdůležitější vývar, jeho výroba je většinou tajná, proto každá rámen restaurace nabízí vývar jiné chutě, i když se jedná o to samé jídlo. Mimo vývar a nudle je zde zelenina a maso na různý způsob.

Gyoza – plněné taštičky masem a zeleninou, vařené v páře nebo smažené.

Tempura – zelenina, mořské plody a ryby obalené podobně jako v trojobalu, výsledek je ovšem o poznání křupavější.

Sushi – většinou syrová ryba s rýží a řasou. Typické sushi je rolka z rýže a masa obalená mořskou řasou a nazývá se maki. Rýže s rybou navrchu je Nigiri. Samotné plátky syrové ryby se nazývají sashimi.

Suši trh

Nattó – zkvašené sojové boby světle hnědé barvy. Mají velice ostrý zápach a typicky výraznou chuť, cizinci je často nemohou pro silný zápach ani ochutnat. Jsou ovšem velice zdravé!

Bentó – obědová krabička, v podstatě od každého trochu. Typické je si koupit bentó do vlaku nebo shinkazenu, prodávají je rovnou na nástupištích.

Senbei – rýžové krekry polité sójovou omáčkou a řasou, podobně jako u nás známá „japonská směs”.

Čaje – sencha typický zelený čaj, genmaicha – zelený čas s praženou rýží, mugiča – ječmenný čaj, matcha práškový čaj s trpkou chutí využívaný hlavně v čajových obřadech a jako ochucení cukrovinek atd.

Alkohol – saké – rýžové víno, typický japonský alkohol. Shouču – japonská pálenka ze sladkých brambor. Pivo – Asahi, Sapporo, Kirin, Yebisu, …

Cukroví a sladkosti – tradiční sladkosti se vyrábí z rýžové mouky, škrobu a sladkých fazolí anko.

Co nedělat

Nezapichujte hůlky do rýže, ale položte je na misku. Hůlky se zapichují do rýže výhradně při pohřebních rituálech.

Nezapichujte hůlky do sushi, je to velice nezdvořilé. Sushi je běžné jíst rukama, pokud neovládáte hůlky. Naopak, v Japonsku jí sushi rukama opravdoví znalci a gurmáni.

Nepředávejte si z hůlek do hůlek jídlo, evokuje to další z buddhistických pohřebních rituálů, a to přebírání kostí.

Nedávejte spropitné, pro Japonce je to často stejné jako přijímat almužnu.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Pláže a koupání

Nejúžasnějším místem pro dovolenou na pláži je rozhodně Okinawa se svými dlouhými písečnými plážemi. Pokud se budete nacházet poblíž Tokia, udělejte si výlet do Kamakury. Po kulturním zážitku můžete vyzkoušet tamní pláž. Japonsko je obklopeno dvěma moři a jedním oceánem a pláží vhodných ke koupání má nespočet. Další naleznete v oblastech Shizuoka, Shirahama nebo Takamatsu.

Pláž na Okinawě

Noční život

V Tokiu je obrovské množství zábavních podniků. Nejnavštěvovanější zábavní čtvrtě s největší koncentrací zajímavých míst je Shinjuku s mnoha karaoke bary, sushi restauracemi a zábavními multiplexy, Shibuja s nákupními galeriemi a kluby a Ikebukuro jako business čtvrť Tokia je plné barů, nevěstinců a kapslových hotelů pro případ příliš dlouhého ponocování.

Shinjuku

Centrum Osaky je v podstatě jednou velkou zábavní čtvrtí. Obrovské množství restaurací a jídelních zařízení obecně je doplněno o stovky karaoke barů a malých i větších hospůdek a barů. Osaka má oproti Tokiu zcela jiný charakter, který stojí za to vidět na vlastní oči.

Noční život v Kjótu se točí spíše okolo večeří v restauracích a malých hospůdkách. Nečekejte velké párty a obrovské diskotéky a koncerty jako v Tokiu nebo Osace, ale spíše příjemnou večeři s dobrým jídlem a šálkem saké.

Nakupování

Pro nakupování v Tokiu je nejvhodnější nákupní čtvrť Shibuja. Mnoho velkých nákupních center a galerií na jednom místě. Pokud jste spíše pro alternativnější módu, určitě nevynechte čtvrť Harajuku, kde se střetávají snad všechny japonské módní subkulturní směry. Úzké uličky jsou plné často až bizarních krámků s oblečením a doplňky všeho druhu.

Pokud sháníte vybavení do kuchyně nebo rádi vaříte, určitě nesmíte minout ulici Kappabashi Dogugai ve čtvrti Asakusa. Přes sto let starý trh s asijským i evropským kuchyňským zbožím. Pro náročnější zákazníky je tu luxusní čtvrť Ginza s mnoha obchodními domy všech předních světových značek. Hlavní třída Ginzy patří mezi nejdražší ulice na světě.

Nákupní čtvrť Umeda V Osace je rájem pro shopaholiky. Několik obrovských obchodních domů spojených do jednoho obrovského nákupního centra, jednoho z největších na světě. Nedaleko centra čtvrti Namba se nachází dlouhé obchodní pasáže plné krásného japonského nádobí a elektroniky za velmi nízké ceny.

V Kjótu najdeme vyhlášené tržiště Nishiki plné místních specialit, nakládaných ryb nebo zeleniny. Najdete zde i obchody s oblečením nebo sladkostmi. Mějte ovšem na paměti, že tržiště je primárně určeno pro potřeby restaurací a podniků v Kjótu a ne pouze pro turisty. Některé obchody tedy prodávají zboží jen po velkém množství nebo nabízí jen suroviny k přípravě jídel.

Parky

Koishikawa Korakuen je nejstarší park v Tokyu. Je to nádherná japonská zahrada v klasickém stylu, leží v samém centru Tokia. Nejkrásnější je na podzim, když se červenají javory nebo z jara když kvetou sakury. Rikugien je další velice vyhledávaný park. Označovaný jako nejkrásnější zahrada v Japonsku se chlubí velkým areálem plným úžasnými výhledy, jezery a romantickými zákoutími.

V okrajových čtvrtích Kjóta nalezneme mnoho nádherných přírodních parků a chrámových zahrad. Například rozlehlé zahrady buddhistického chrámu Tofukuji ukrývají jak úžasné přírodní scenerie, tak dokonalé zenové zahrady v klasickém japonském stylu. Jen asi 20 minut pěšky od Tofukuji dojdeme k věhlasnému šintoistické svatyni Inari – svatiny desetitisíc bran torii. Výstup na horu s poutním místem, vedoucí tunelem s tisíců červených bran a mnoha krásnými místy po cestě trvá asi tři hodiny a je poměrně náročný. Ceny občerstvení se s postupem k vrcholu samozřejmě zvyšují.

Ostatní

Fuji-Q Highland – zábavní park pod horou Fuji. Veliký zábavní park plný těch nejlepších horských drah a podobných atrakcí. Nese několik prvenství a mnoho místních atrakcí je v celosvětových TOP 10 žebříčcích.

Tokyo Disneyland – známý pohádkový svět, nyní v japonském provedení.

Universal studios v Osace – velký zábavní park zaměřený na filmové fanoušky všech žánrů a oblíbených filmů jako Harry Potter, Star Wars, Pán prstenů a další.

Gastronomie

Japonská kuchyně je vyhlášená po celém světě a existuje pro to mnoho důvodů. Neskládá se pouze ze sushi, které je v Japonsku sice velmi oblíbené, ale zdaleka ne nejoblíbenější nebo nejběžnější jídlo. V Tokiu je mnoho míst, kde se můžete dobře najíst. Menu se také mění s ohledem na roční období.

V centru čtvrtě Shinjuku se nachází mnoho vyhlášených restaurací a sushi barů. Připravte se na čekání ve frontě na místo v restauraci. Tento jev je v Japonsku velmi častý a běžnou součástí návštěvy restaurace.

V Asakuse najdete menší podniky s oblíbenými nudlovými polévkami rámen nebo udon. Večer tu nebývá tak plno a Asakusa má velmi příjemnou tradiční atmosféru. Tsukiji market je nejznámější rybí tržiště na světě. Od brzkého rána tu probíhají dražby těch nejlepších ryb z celého světa a jsou zde desítky, možná stovky stánků a malých restaurací s rybami a mořskými plody. Bohužel, kvůli nadcházejícím olympijským hrám v Tokiu, se budu tržiště rušit a postupně přesouvat.

Čtvrť Namba v samém srdci Osaky je zase nejvíce spojovaná s jídlem. Najdete zde mnoho restaurací s místními specialitami, které rozhodně stojí za to ochutnat. Osace se totiž přezdívá město jídla, a to ne nadarmo. Nejvyhlášenějšími jídly jsou agetakojaki (smažené kuličky z jemného těsta s kouskem chobotnice), místní verze okonomiyaki (varianta omelety ze speciálního těsta se zeleninou, masem, sójovou omáčkou a majonézou) nebo vynikající taštičky plněné masem gjóza.

Kjótská čtvrť Gion je proslulá starými tradičními čajovnami a původními čajovými obřady s tím nejlepším čajem místního kraje. V Kjótu najdeme také mnoho vynikajících restaurací s tradiční a moderní japonskou kuchyní a několik vyhlášených rámenových restaurací.

Ve všech velkých městech také narazíme na jídelní řetězce s dobrým jídlem za nízké ceny jako například Curry house Coco.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Do Japonska nepotřebujete žádné speciální očkování. Očkování proti japonské encefalitidě je doporučeno především při pobytu na venkově nebo v odlehlejších oblastech země, a to zejména při dlouhodobých pobytech v období dešťů (květen–říjen). Provádí se dvěma dávkami s odstupem 4 týdny, přeočkovává se jen v případě potřeby po dvou letech.

Kriminalita

Japonsko je velice bezpečná země, můžete nechat kufr na vlakovém nádraží a nikdo vám ho nevezme. Pokud si někde něco zapomenete nebo ztratíte, většinou se stačí vrátit na poslední známé místo výskytu. Za nejobávanější místa patří Osaka a její čtvrt Shinsekai (nový svět), popravdě se spíše jedná o normální večer v centru Prahy.

Riziko katastrof

Japonsko provází časté zemětřesení skoro každý den, některých si ani nevšimnete, ale při těch velkých už přichází lidé o život. V podobných věcech je Japonsko dobře organizované, takže i přes jazykovou bariéru stačí následovat místní, všímejte si okolí nebo vyhledejte policejní stanici, která je na mapě označena křížkem. Je doporučováno se schovat pod stolem pod rám dveří. Spousta budov je proti zemětřesení architektonicky odolná. Při nebezpečí tsunami ihned vyhledejte nejvyšší místo, nejlépe daleko od pobřeží. Rovněž zde bývají tajfuny, schovejte se do nejbližší budovy, kde nebezpečí přečkáte.

Důležité kontakty

Adresa Velvyslanectví České republiky v Japonsku:

 • 2-16-14 Hiroo, Shibuya-ku, Tokio 150-0012
 • E-mail: tokyo@embassy.mzv.cz
 • Telefon: 3400-8122 (mimo Tokio: 03-3400-8122, z ČR: 00-81-3-3400-8122)
 • ČESKÉ CENTRUM TOKIO
 • Adresa a úřední hodiny: totožné s velvyslanectvím
 • Telefon: 03-3400-8129
 • Fax: 03-3400-8186
 • E-mail: cctokyo@czech.cz
 • Web: http://tokyo.czechcentres.cz/

Místní čísla

 • Policie – 110
 • Hasiči/ambulance/záchranná služba – 119
 • Pobřežní hlídka – 118
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Pokud váš pobyt v Japonsku nebude delší než 90 dní, žádná víza nejsou potřeba. V případě, že v Japonsku chcete zůstat déle nebo začít pracovat, je potřeba obstarat si víza na japonském velvyslanectví v Praze.

Víza do Japonska

Další dokumenty

Samozřejmě potřebujete cestovní pas, a pokud si budete chtít půjčit auto, tak mezinárodní řidičský průkaz. Určitě doporučujeme zařídit si cestovní pojištění.

Očkování

Žádná zvláštní očkování nejsou potřeba (viz výše). Na letišti po vás bude požadováno vyplnit imigrační formulář s několika základními informacemi o vašem pobytu, v podstatě formalita.

Co vidět a navštívit v Japonsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Japonsku

Zavřít boční panel

Tokio

Hlavní město, známá čtvrť Asakusa, nejtradičnější čtvrt v Tokiu. Projděte se nákupní ulicí Nanamise, kde se dají koupit krásné dárky a suvenýry. Na konci ulice se před vámi objeví chrám Sensoji, kde si můžete zakoupit věštbu nebo amulet pro štěstí. Pak můžete objevovat další malé svatyně, které jsou poblíž a následující místa v samotném Tokiu i okolí:

Tsukiji market – rybí tržiště. Zde dostanete to nejčerstvější sushi v Japonsku i na světě.

Akihabara – čtvrť plná elektroniky a populární mangy a anime, nakoupíte zde vše, co pravý fanoušek potřebuje, a pak se třeba stavte Maid kavárně, kde vás obslouží roztomilé slečny ve slušivých kostýmech.

Shibuja – mnohem živější čtvrt s nákupy a jídlem. Je zde známý přechod Shibuya crossing, přes nějž při jediném rozsvícení zelené na semaforu projde přes 2.500 lidí. Meeting point je tu socha psa Hačiko, který tu opravdu čekal každý den na svého zesnulého páníčka až do své vlastní smrti. Teď tu spolu se sochou psa čekají i ostatní lidé.

Shinjuku – ožívá hlavně večer, je zde spousta karaoke barů, host clubů a vyhlášených minirestaurací a barů, kam se vejde jen pár lidí. V Japonsku, a především v Tokyu, je zcela normální čekat fronty na volná místa v podniku.

Harajuku – místo módy, dá se zde koupit snad vše, na co si můžete vzpomenout, a ceny jsou často velmi příznivé. Japonsko má velice levné oblečení a kosmetiku na rozdíl od Evropy. V Harajuku určitě vyzkoušejte známé palačinky, můžete si vybrat ze stovek různých druhů. Jedná se o kornout palačinky se zmrzlinou dle libosti a dalšími dobrotami. Kousek od Harajuku je Meiji park, pojmenovaný podle stejnojmenného císaře.

Yokohama – nachází se půl hodiny od hlavního města. Známá je tamní čínská komunita, která žije ve vlastní čtvrti „Chinatown”, kde můžete najít tradiční čínské výrobky a pochutnat si na čínských specialitách.

Yokohama

Rámen muzeum – můžete v Yokohamě také navštívit, zavede vás do roku 1958, kdy rámen získával na největší popularitě. Celé muzeum je stylově laděné do 50. let a samozřejmě zde můžete ochutnat rámen přesně jako v poválečném Japonsku.

Jedno z klidnějších míst Yokohamy je velká japonská Sankeien zahrada., kde si můžete odpočinout od shonu velkoměsta.

Nikko – město Nikko leží asi hodinu od Tokia a je to krásný výlet do přírody, ale i za památkami. Je zde vybudováno krásné mauzoleum Tokugavi Iejasu, šóguna a vojevůdce, sjednotitele Japonska, a několik dalších chrámů, které jsou na seznamu UNESCO.

Nikko

Kamakura – město leží nedaleko Tokia, takže je to ideální výlet a kulturou. Kamakura se stala politickým centrem Japonska ve 12. století, kdy si město vybral jako své sídlo šógun Minamoto Yoritomo. Šogunát v té době podporoval buddhismus, proto je jednou z největších památek bronzová socha Buddhy 13,35 metru vysoká, která je součástí chrámu Kotouin a stává se tak druhou největší sochou Buddhy.

Kamakura

Chrám Meietsuin je ideálním místem pro deštivé červny, kdy kvetou chryzantémy, protože celý chrám je jimi zcela obklopen a z tohoto důvodu se chámu také říká „chryzantémový chrám”.

Zenbuddhistický chrám Hokokuji je známý svým bambusovým lesem, kde si můžete vychutnat tradiční práškový zelený čaj matcha v nezaměnitelném pohledu na bambusový háj.

Za horkých dnů můžete navštívit pláž Yuigahama poblíž města, která je otevřena všem návštěvníkům, kvůli čemuž tam také bývá poměrně dost lidí.

Hakone – další výlet, který můžete podniknout při pobytu v Tokiu. Hakone je známé svými horkými prameny a lázněmi, jako je třeba Tenzan, Hakone Kamon, Hakone Yurio,kde si můžete již od 1.300 yenů užít lázně.

Hakone

Od jezera Ashioko se vám naskytne krásný pohled na nedalekou posvátnou horu Fuji. Díky tomuto krásnému výhledu, který je symbolem Hakone, lze podniknout na onom jezeře výletní prohlídky na lodi. Cena se pohybuje kolem 1.000 yenů za 30 minut plavby, na nějž můžete využít Hakone Free Pass.

Krásnou projížďku si můžete udělat i Hakone Tezan densha, nejstarší horskou železnicí v Japonsku, která láká mnoho fanoušků vlaků a železnic. Uprostřed června a července je cesta vlakem nejkrásnější, podél cesty kvetou hortenzie a jiné květiny.

V Hakone můžete navštívit ještě dvě umělecké galerie Hakone Bijutsukan zaměřující se na keramiku z období Edo, kolem ní se taktéž rozkládá krásná japonská zahrada. Narukawa Art Museum se specializuje na japonský styl malby nihonga spolu se západními malbami a kresbami. Muzeum se nachází blízko jezera Ashiko s krásným výhledem na Fuji.

Zavřít boční panel

Shirakawa

Shirakawa je kouzelný japonský venkov, kde stojí známé farmářské domečky gassho-zukuri. Celá vesnice připomíná spíše skanzen, některé domy jsou až 250 let staré a celé městečko je zařazeno na sezamu UNESCO. Ručně vyráběné slaměné střechy jsou pevně vyztuženy, protože v zimě napadne veliké množství sněhu. V tomto období vesnička vypadá jako z pohádky, je zaváta vysokým sněhem. Většina lidí se ubytovává přímo ve farmářském domečku, kde uprostřed místnosti hoří oheň a připravují se na něm tradiční pokrmy.

Zavřít boční panel

Osaka

Ósaka byla v minulosti hlavním obchodním městem Japonska a i dnes je jedním z nejdůležitějších průmyslových center a přístavů v Japonsku. Je to město jídla, určitě ochutnejte místní speciality, jako je okonomiyaki (takzvaná japonská pizza, základ placky je mouka vajíčko a zelí, navrch se dává speciální omáčka s majonézou), agetakoyaki (kuličky z těsta s chobotnicí, které smaží rovnou na ulici) ve vyhlášené čtvrti Namba máte všechny tyto speciality na jednou místě. Pokud projdete Nambu o něco dál, narazíte na dlouhou pasáž, která se specializuje na vybavení do restaurací, zakoupíte zde velice levně japonské nádobí a vybavení do kuchyně.

Dále můžete ochutnat vynikající kuchyni ve čtvrti Shinsekai (nový svět) není tu tak rušno, ale pozor Japonci označují tuto čtvrť za nejnebezpečnější v Japonsku, je zde legální prostituce a schází se zde spousty podivných existencí. Přesto má toto místo své jedinečné kouzlo a ponechalo si něco z lesku padesátých let. Velice známým tahákem je Ósacký hrad, bohužel se nedožil konce války, a tak se můžeme pokochat jen zdařilou kopií jeho exteriéru. Vnitřek byl zrekonstruován bez ohledu na historickou hodnotu a tvoří ho pouze výstava. Přímo v hradu je dokonce výtah.

Ósacký hrad

Zavřít boční panel

Miyajima

Miyajima – posvátný ostrov kousek od Hirošimy, stojí zde šintoistický chrám ze 12. století s velice známou bránou Torii, která je při přílivu zaplavována mořem. Malé městečko má krásnou atmosféru a klidný nádech. Člověk může obdivovat tamní přírodu a odpočinout si v místních chrámech, jako je například úžasný Daiso inn.

Zavřít boční panel

Beppu

Beppu – jedny z největších a nejznámějších lázní v Japonsku. Můžete zde vyzkoušet nespočet procedur, které lázeňské město nabízí. Dokonce i tamní jídlo se vaří v páře horkých pramenů.

Zavřít boční panel

Nagoya

Nagoya – se svými více než dvěma miliony obyvatel se jedná o čtvrté nejlidnatější město v Japonsku. Nagoya je hlavní město prefektury Aichi a jedním ze zásadních průmyslových měst. Město bylo založeno v rozvojovém období Edo a může se chlubit zajímavou a bohatou historií. I když během spojeneckých náletů byla většina historických památek zničena, i přesto zde nalezneme nepřeberné množství zajímavých míst a událostí.

Nagoyský hrad – navzdory téměř celkovému zničení se hrad podařilo z velké části zrekonstruovat, i když ne zcela dobovými materiály a technikami. Je zde k vidění muzeum a síň působivých pozlacených obrazů hradního paláce. V současnosti probíhá rekonstrukce paláce a hradu dobovými technologie, které je možné na vlastní oči pozorovat. Oblíbené místo pro sledování rozkvetlých sakur.

Muzeum železnic – muzeum vlaků a železniční dopravy JR Central (Japan Railways). Japonsko se může chlubit hned několika „nej“ v oblasti vlakové dopravy. V muzeu je vystaveno 39 vlakových souprav a mnoho zajímavých expozic. Pomocí simulátoru si můžete vyzkoušet, jak se řídí nejrychlejší vlaky na světě nebo jaké svou povinnosti jejich obsluhy. Druhé patro je vhodné zejména pro děti.

Svatyně Atsuta – jedna z nejvýznamnějších šintoistických svatyní v Japonsku, zasvěcená bohyni slunce Amaterasu. Komplex krásných budov v ryze japonském stylu je zasazen do nádherného lesoparku. Ve svatyni se umístěn jeden ze tří císařských artefaktů, bájný meč Kusanagi. Bohužel není vystavován veřejnosti. V areálu najdete i velice příjemnou kavárnu/restauraci s místními specialitami.

Zavřít boční panel

Sapporo

Sapporo – v jazyce původních obyvatel nejsevernějšího ostrova Japonska znamená Sapporo něco jako „důležitá řeka tekoucí skrze pláň”. Sapporo je páté nejlidnatější město Japonska a nejmladší město takového formátu. Ještě v roce 1857 mělo pouhých 7 obyvatel. V období Meiji začalo budování ostrova Hokkaido a jeho celkové začlenění k Japonsku. Do té doby zde žili lidé národu Ainu. Sapporo se proslavilo několika věcmi: dobrým pivem, výborným rámenem, dechberoucím Zimním festivalem a nezapomenutelnými olympijskými hrami v roce 1972.

Zábavní čtvrť Susukino – největší zábavní čtvrť na sever od Tokia. Stovky barů, restaurací, heren, karaoke barů ale i „domů červených luceren”. Pro milovníky dobrého jídla je tu Ramen Yokocho – úzká ulička plná vyhlášených podniků podávajících ty nejlepší místní rámeny.

Tržiště Nijo – velké tržiště plné obchůdků s těmi nejčerstvějšími místními surovinami. Je otevřeno každý den od 7 do 18 hodin. Najdete zde spousty obchodů většinou s rybími a mořskými specialitami a mnoho malých restaurací, které tyto lahůdky hned na místě připravují.

Moerunuma park – příměstský park navržený renomovaným japonsko-americkým architektem Isamu Noguchi. Krásné travnaté plochy a masivní, někdy až dramatické přírodní úpravy dělají z Moerunuma parku naprosto unikátní odpočinkové místo.

Zavřít boční panel

Nara

Staré buddhistické centrum, můžete se sem vydat na jednodenní výlet z Kyota nebo Osaky. Symbolem Nary jsou posvátní jelínci, kteří se pohybují úplně všude a nechají se krmit sušenkami, které můžete speciálně pro ně koupit u stánku. Možná díky tomu většina jelenů není vůbec plachá a často se stává, že turistům berou a jedí jejich věci. Nejoblíbenější je papír – především mapy a bankovky.

Nejznámějším a nejnavštěvovanějším místem je buddhistický chrám Todaji. Nachází se zde 15 metrů vysoký dřevěný Buddha.

Zavřít boční panel

Kyoto

Významné město s bohatou historií. Pokud chcete poznat Kyoto, doporučujeme prozkoumat okraj města, Kyoto nemá historické centrum, jak ho známe z Evropy, většina památek je umístěna v okrajových částech města. Jedním z unikátů je svatyně Inari, kde procházíte několik hodin červenými branami Torii, které zde nechávají postavit velké korporace a firmy pro finanční úspěch a ochranu, takže tunel červených bran stále roste.

Chrám Kyomizudera – dřevěný chrám s vyhlídkou na celé Kyoto, jsou zde svatyně a obchůdky určené zamilovaným nebo lidem, kteří hledají lásku.

Tofukuji – krásný chrám, který doporučujeme navštívit na podzim, jsou zde vysázeny červené javory a celý komplex tak vypadá, že hoří v rudých plamenech listí.

Heian svatyně – celá budova je postavena ve stejnojmenném období heian, době poezie a literatury. Rozhodně nezapomenete navštívit japonskou zahradu, která je schovaná za svatyní.

Yasakusa svatyně – zde se nachází velké množství chrámu a menších svatyní.

Počasí a sezóny v Japonsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Honšú, Kjúšú, Šikoku
Ostrovy leží v teplejším mírném pásu

9 °C

10 °C

13 °C

19 °C

23 °C

25 °C

29 °C

30 °C

26 °C

21 °C

16 °C

11 °C
Hokkaidó
Studenější zimy a větší vlhko

-2 °C

-2 °C

2 °C

9 °C

15 °C

21 °C

24 °C

26 °C

22 °C

15 °C

7 °C

1 °C
Okinawa
Takřka tropické souostroví Ryukyu

17 °C

17 °C

19 °C

21 °C

24 °C

26 °C

29 °C

29 °C

28 °C

25 °C

22 °C

19 °C

Počasí

Počasí je velmi odlišné v severních částech země, ležících v mírném pásu, a jižních částech, které se nachází v pásu subtropickém. Ostrov Hokkaidó má dlouhé a tuhé zimy s množstvím sněhu a horká léta. Honšú má zimy mírnější a vlhčí, léto je zde teplé a končí až v září. Ostrovy Shikoku a Kjúšú leží v subtropickém pásu, zimy jsou zde mírné a léta horká. Roční období jsou v závislosti na geografii oproti těm našim mírně posunutá.

Sezóny a kdy vyrazit

V Japonsku se počasí výrazně mění s ohledem na sezonu. Celkově je vhodné navštívit Japonsko kdykoli, díky jeho sezónním festivalům, jídlům i rozmanité přírodě. Vše se podřizuje ročním obdobím a všechna rozhodně stojí za návštěvu.

 • Březen, duben, květen: Ideální počasí, období rozkvětu sakur hanami.
 • Červen, červenec: Období dešťů (Okinawa 8,5, Tokyo 20,7). Každý rok mezi červnem a červencem proběhne vydatný a vytrvalý déšť. 
 • Srpen, září: Horká a vlhká léta. Na rozdíl od horkého suchého léta v Evropě je v Japonsku vysoká vlhkost (až 98 %), že vám ani oblečení za týden venku neuschne. Rozhodně se nevyhnete za den několika sprchám, ale jinak nám horko v ničem nebránilo. Největší šok byly naplno puštěné klimatizace v obchodech, dopravních prostředcích a restauracích s teplotním rozdílem i přes 20 °C. Doporučujeme mít při sobě jeden kus oblečení navíc i přes vysokou venkovní teplotu právě kvůli klimatizacím.
 • Říjen, listopad: Momiji – červené javory, teplý podzim kolem 14–20 °C, občasné přeháňky, chladnější noci.
 • Prosinec, leden, únor: Studené vlhké zimy. Ve většině tradičních japonských domů se netopí.

Skvělé akce do Japonska

ušetříš až 29%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 52%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 42%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 32%
Akce starší 2 týdnů
39 starších akcí
Avatar uživatele Bára Žižková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 15 dny
Navrhni úpravu