Střet moderní kultury i staré tradice, to je země vycházejícího slunce

Země vycházejícího slunce se nachází na východním okraji asijského kontinentu. Japonsko je země plná tradic a nezaměnitelné kultury. Setkává se zde moderní popkultura i staré tradice.

Průvodce pro tebe napsal Bára Žižková
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti po příletu do Japonska.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
březen - říjen
Na kvetoucí sakury jeď v březnu a dubnu, jinak téměř kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x za měsíc a ušetříš cca 41 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Japonska

Co vidět a navštívit v Japonsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Japonsku

Zavřít boční panel

Tokio

Hlavní město, známá čtvrť Asakusa, nejtradičnější čtvrt v Tokiu. Projděte se nákupní ulicí Nanamise, kde se dají koupit krásné dárky a suvenýry. Na konci ulice se před vámi objeví chrám Sensoji, kde si můžete zakoupit věštbu nebo amulet pro štěstí. Pak můžete objevovat další malé svatyně, které jsou poblíž a následující místa v samotném Tokiu i okolí:

Tsukiji market – rybí tržiště. Zde dostanete to nejčerstvější sushi v Japonsku i na světě.

Akihabara – čtvrť plná elektroniky a populární mangy a anime, nakoupíte zde vše, co pravý fanoušek potřebuje, a pak se třeba stavte Maid kavárně, kde vás obslouží roztomilé slečny ve slušivých kostýmech.

Shibuja – mnohem živější čtvrt s nákupy a jídlem. Je zde známý přechod Shibuya crossing, přes nějž při jediném rozsvícení zelené na semaforu projde přes 2.500 lidí. Meeting point je tu socha psa Hačiko, který tu opravdu čekal každý den na svého zesnulého páníčka až do své vlastní smrti. Teď tu spolu se sochou psa čekají i ostatní lidé.

Shinjuku – ožívá hlavně večer, je zde spousta karaoke barů, host clubů a vyhlášených minirestaurací a barů, kam se vejde jen pár lidí. V Japonsku, a především v Tokyu, je zcela normální čekat fronty na volná místa v podniku.

Harajuku – místo módy, dá se zde koupit snad vše, na co si můžete vzpomenout, a ceny jsou často velmi příznivé. Japonsko má velice levné oblečení a kosmetiku na rozdíl od Evropy. V Harajuku určitě vyzkoušejte známé palačinky, můžete si vybrat ze stovek různých druhů. Jedná se o kornout palačinky se zmrzlinou dle libosti a dalšími dobrotami. Kousek od Harajuku je Meiji park, pojmenovaný podle stejnojmenného císaře.

Yokohama – nachází se půl hodiny od hlavního města. Známá je tamní čínská komunita, která žije ve vlastní čtvrti „Chinatown”, kde můžete najít tradiční čínské výrobky a pochutnat si na čínských specialitách.

Yokohama

Rámen muzeum – můžete v Yokohamě také navštívit, zavede vás do roku 1958, kdy rámen získával na největší popularitě. Celé muzeum je stylově laděné do 50. let a samozřejmě zde můžete ochutnat rámen přesně jako v poválečném Japonsku.

Jedno z klidnějších míst Yokohamy je velká japonská Sankeien zahrada., kde si můžete odpočinout od shonu velkoměsta. 

Nikko – město Nikko leží asi hodinu od Tokia a je to krásný výlet do přírody, ale i za památkami. Je zde vybudováno krásné mauzoleum Tokugavi Iejasu, šóguna a vojevůdce, sjednotitele Japonska, a několik dalších chrámů, které jsou na seznamu UNESCO.

Nikko

Kamakura – město leží nedaleko Tokia, takže je to ideální výlet a kulturou. Kamakura se stala politickým centrem Japonska ve 12. století, kdy si město vybral jako své sídlo šógun Minamoto Yoritomo. Šogunát v té době podporoval buddhismus, proto je jednou z největších památek bronzová socha Buddhy 13,35 metru vysoká, která je součástí chrámu Kotouin a stává se tak druhou největší sochou Buddhy. 

Kamakura

Chrám Meietsuin je ideálním místem pro deštivé červny, kdy kvetou chryzantémy, protože celý chrám je jimi zcela obklopen a z tohoto důvodu se chámu také říká „chryzantémový chrám”. 

Zenbuddhistický chrám Hokokuji je známý svým bambusovým lesem, kde si můžete vychutnat tradiční práškový zelený čaj matcha v nezaměnitelném pohledu na bambusový háj.

Za horkých dnů můžete navštívit pláž Yuigahama poblíž města, která je otevřena všem návštěvníkům, kvůli čemuž tam také bývá poměrně dost lidí.

Hakone – další výlet, který můžete podniknout při pobytu v Tokiu. Hakone je známé svými horkými prameny a lázněmi, jako je třeba Tenzan, Hakone Kamon, Hakone Yurio,kde si můžete již od 1.300 yenů užít lázně.

Hakone

Od jezera Ashioko se vám naskytne krásný pohled na nedalekou posvátnou horu Fuji. Díky tomuto krásnému výhledu, který je symbolem Hakone, lze podniknout na onom jezeře výletní prohlídky na lodi. Cena se pohybuje kolem 1.000 yenů za 30 minut plavby, na nějž můžete využít Hakone Free Pass. 

Krásnou projížďku si můžete udělat i Hakone Tezan densha, nejstarší horskou železnicí v Japonsku, která láká mnoho fanoušků vlaků a železnic. Uprostřed června a července je cesta vlakem nejkrásnější, podél cesty kvetou hortenzie a jiné květiny. 

V Hakone můžete navštívit ještě dvě umělecké galerie Hakone Bijutsukan zaměřující se na keramiku z období Edo, kolem ní se taktéž rozkládá krásná japonská zahrada. Narukawa Art Museum se specializuje na japonský styl malby nihonga spolu se západními malbami a kresbami. Muzeum se nachází blízko jezera Ashiko s krásným výhledem na Fuji.

Průvodce městem Tokio

Zavřít boční panel

Shirakawa

Shirakawa je kouzelný japonský venkov, kde stojí známé farmářské domečky  gassho-zukuri. Celá vesnice připomíná spíše skanzen, některé domy jsou až 250 let staré a celé městečko je zařazeno na sezamu UNESCO. Ručně vyráběné slaměné střechy jsou pevně vyztuženy, protože v zimě napadne veliké množství sněhu. V tomto období vesnička vypadá jako z pohádky, je zaváta vysokým sněhem. Většina lidí se ubytovává přímo ve farmářském domečku, kde uprostřed místnosti hoří oheň a připravují se na něm tradiční pokrmy.

Zavřít boční panel

Osaka

Ósaka byla v minulosti hlavním obchodním městem Japonska a i dnes je jedním z nejdůležitějších průmyslových center a přístavů v Japonsku. Je to město jídla, určitě ochutnejte místní speciality, jako je okonomiyaki (takzvaná japonská pizza, základ placky je mouka vajíčko a zelí, navrch se dává speciální omáčka s majonézou), agetakoyaki (kuličky z těsta s chobotnicí, které smaží rovnou na ulici) ve vyhlášené čtvrti Namba máte všechny tyto speciality na jednou místě. Pokud projdete Nambu o něco dál, narazíte na dlouhou pasáž, která se specializuje na vybavení do restaurací, zakoupíte zde velice levně japonské nádobí a vybavení do kuchyně.

Dále můžete ochutnat vynikající kuchyni ve čtvrti Shinsekai (nový svět) není tu tak rušno, ale pozor Japonci označují tuto čtvrť za nejnebezpečnější v Japonsku, je zde legální prostituce a schází se zde spousty podivných existencí. Přesto má toto místo své jedinečné kouzlo a ponechalo si něco z lesku padesátých let. Velice známým tahákem je Ósacký hrad, bohužel se nedožil konce války, a tak se můžeme pokochat jen zdařilou kopií jeho exteriéru. Vnitřek byl zrekonstruován bez ohledu na historickou hodnotu a tvoří ho pouze výstava. Přímo v hradu je dokonce výtah.

Ósacký hrad

Zavřít boční panel

Miyajima

Miyajima – posvátný ostrov kousek od Hirošimy, stojí zde šintoistický chrám ze 12. století s velice známou bránou Torii, která je při přílivu zaplavována mořem. Malé městečko má krásnou atmosféru a klidný nádech. Člověk může obdivovat tamní přírodu a odpočinout si v místních chrámech, jako je například úžasný Daiso inn.

Zavřít boční panel

Beppu

Beppu – jedny z největších a nejznámějších lázní v Japonsku. Můžete zde vyzkoušet nespočet procedur, které lázeňské město nabízí. Dokonce i tamní jídlo se vaří v páře horkých pramenů.

Zavřít boční panel

Nagoya

Nagoya – se svými více než dvěma miliony obyvatel se jedná o čtvrté nejlidnatější město v Japonsku. Nagoya je hlavní město prefektury Aichi a jedním ze zásadních průmyslových měst. Město bylo založeno v rozvojovém období Edo a může se chlubit zajímavou a bohatou historií. I když během spojeneckých náletů byla většina historických památek zničena, i přesto zde nalezneme nepřeberné množství zajímavých míst a událostí.

Nagoyský hrad – navzdory téměř celkovému zničení se hrad podařilo z velké části zrekonstruovat, i když ne zcela dobovými materiály a technikami. Je zde k vidění muzeum a síň působivých pozlacených obrazů hradního paláce. V současnosti probíhá rekonstrukce paláce a hradu dobovými technologie, které je možné na vlastní oči pozorovat. Oblíbené místo pro sledování rozkvetlých sakur.

Muzeum železnic – muzeum vlaků a železniční dopravy JR Central (Japan Railways). Japonsko se může chlubit hned několika „nej“ v oblasti vlakové dopravy. V muzeu je vystaveno 39 vlakových souprav a mnoho zajímavých expozic. Pomocí simulátoru si můžete vyzkoušet, jak se řídí nejrychlejší vlaky na světě nebo jaké svou povinnosti jejich obsluhy. Druhé patro je vhodné zejména pro děti.

Svatyně Atsuta  – jedna z nejvýznamnějších šintoistických svatyní v Japonsku, zasvěcená bohyni slunce Amaterasu. Komplex krásných budov v ryze japonském stylu je zasazen do nádherného lesoparku. Ve svatyni se umístěn jeden ze tří císařských artefaktů, bájný meč Kusanagi. Bohužel není vystavován veřejnosti. V areálu najdete i velice příjemnou kavárnu/restauraci s místními specialitami.

Zavřít boční panel

Sapporo

Sapporo – v jazyce původních obyvatel nejsevernějšího ostrova Japonska znamená Sapporo něco jako „důležitá řeka tekoucí skrze pláň”. Sapporo je páté nejlidnatější město Japonska a nejmladší město takového formátu. Ještě v roce 1857 mělo pouhých 7 obyvatel. V období Meiji začalo budování ostrova Hokkaido a jeho celkové začlenění k Japonsku. Do té doby zde žili lidé národu Ainu. Sapporo se proslavilo několika věcmi: dobrým pivem, výborným rámenem, dechberoucím Zimním festivalem a nezapomenutelnými olympijskými hrami v roce 1972.

Zábavní čtvrť Susukino – největší zábavní čtvrť na sever od Tokia. Stovky barů, restaurací, heren, karaoke barů ale i „domů červených luceren”. Pro milovníky dobrého jídla je tu Ramen Yokocho – úzká ulička plná vyhlášených podniků podávajících ty nejlepší místní rámeny.

Tržiště Nijo – velké tržiště plné obchůdků s těmi nejčerstvějšími místními surovinami. Je otevřeno každý den od 7 do 18 hodin. Najdete zde spousty obchodů většinou s rybími a mořskými specialitami a mnoho malých restaurací, které tyto lahůdky hned na místě připravují.

Moerunuma park – příměstský park navržený renomovaným japonsko-americkým architektem Isamu Noguchi. Krásné travnaté plochy a masivní, někdy až dramatické přírodní úpravy dělají z Moerunuma parku naprosto unikátní odpočinkové místo.

Zavřít boční panel

Nara

Staré buddhistické centrum, můžete se sem vydat na jednodenní výlet z Kyota nebo Osaky. Symbolem Nary jsou posvátní jelínci, kteří se pohybují úplně všude a nechají se krmit sušenkami, které můžete speciálně pro ně koupit u stánku. Možná díky tomu většina jelenů není vůbec plachá a často se stává, že turistům berou a jedí jejich věci. Nejoblíbenější je papír – především mapy a bankovky.

Nejznámějším a nejnavštěvovanějším místem je buddhistický chrám Todaji. Nachází se zde 15 metrů vysoký dřevěný Buddha.

Zavřít boční panel

Kyoto

Významné město s bohatou historií. Pokud chcete poznat Kyoto, doporučujeme prozkoumat okraj města, Kyoto nemá historické centrum, jak ho známe z Evropy, většina památek je umístěna v okrajových částech města. Jedním z unikátů je svatyně Inari, kde procházíte několik hodin červenými branami Torii, které zde nechávají postavit velké korporace a firmy pro finanční úspěch a ochranu, takže tunel červených bran stále roste.

Chrám Kyomizudera – dřevěný chrám s vyhlídkou na celé Kyoto, jsou zde svatyně a obchůdky určené zamilovaným nebo lidem, kteří hledají lásku.

Tofukuji – krásný chrám, který doporučujeme navštívit na podzim, jsou zde vysázeny červené javory a celý komplex tak vypadá, že hoří v rudých plamenech listí. 

Heian svatyně – celá budova je postavena ve stejnojmenném období heian, době poezie a literatury. Rozhodně nezapomenete navštívit japonskou zahradu, která je schovaná za svatyní.

Yasakusa svatyně – zde se nachází velké množství chrámu a menších svatyní.

Počasí a sezóny v Japonsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Honšú, Kjúšú, Šikoku
Ostrovy leží v teplejším mírném pásu

9 °C

10 °C

13 °C

19 °C

23 °C

25 °C

29 °C

30 °C

26 °C

21 °C

16 °C

11 °C
Hokkaidó
Studenější zimy a větší vlhko

-2 °C

-2 °C

2 °C

9 °C

15 °C

21 °C

24 °C

26 °C

22 °C

15 °C

7 °C

1 °C
Okinawa
Takřka tropické souostroví Ryukyu

17 °C

17 °C

19 °C

21 °C

24 °C

26 °C

29 °C

29 °C

28 °C

25 °C

22 °C

19 °C

Počasí

Počasí je velmi odlišné v severních částech země, ležících v mírném pásu, a jižních částech, které se nachází v pásu subtropickém. Ostrov Hokkaidó má dlouhé a tuhé zimy s množstvím sněhu a horká léta. Honšú má zimy mírnější a vlhčí, léto je zde teplé a končí až v září. Ostrovy Shikoku a Kjúšú leží v subtropickém pásu, zimy jsou zde mírné a léta horká. Roční období jsou v závislosti na geografii oproti těm našim mírně posunutá.

Sezóny a kdy vyrazit

V Japonsku se počasí výrazně mění s ohledem na sezonu. Celkově je vhodné navštívit Japonsko kdykoli, díky jeho sezónním festivalům, jídlům i rozmanité přírodě. Vše se podřizuje ročním obdobím a všechna rozhodně stojí za návštěvu.

  • Březen, duben, květen: Ideální počasí, období rozkvětu sakur hanami.
  • Červen, červenec: Období dešťů (Okinawa 8,5, Tokyo 20,7). Každý rok mezi červnem a červencem proběhne vydatný a vytrvalý déšť. 
  • Srpen, září: Horká a vlhká léta. Na rozdíl od horkého suchého léta v Evropě je v Japonsku vysoká vlhkost (až 98 %), že vám ani oblečení za týden venku neuschne. Rozhodně se nevyhnete za den několika sprchám, ale jinak nám horko v ničem nebránilo. Největší šok byly naplno puštěné klimatizace v obchodech, dopravních prostředcích a restauracích s teplotním rozdílem i přes 20 °C. Doporučujeme mít při sobě jeden kus oblečení navíc i přes vysokou venkovní teplotu právě kvůli klimatizacím.
  • Říjen, listopad: Momiji – červené javory, teplý podzim kolem 14–20 °C, občasné přeháňky, chladnější noci.
  • Prosinec, leden, únor: Studené vlhké zimy. Ve většině tradičních japonských domů se netopí.

Skvělé akce do Japonska

ušetříš až 27%
To budou fotky!
ušetříš až 25%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 44%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 18%
Akce starší 2 týdnů
47 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu