Japonsko
Japonsko

Doprava v Japonsku

Jak do Japonska

Nejlépe letadlem. Cena se pohybuje od 12–15.000 a více. Doba letu činí cca 15 hodin, z Prahy zatím žádné přímé lety nikdo neprovozuje, nicméně z většiny větších evropských letišť se do Tokia létá, nabídka je tak velmi pestrá.

Tokio má dvě letiště Narita a Haneda. I když Haneda leží jen půl hodiny od centra, většina letu je směrovaná na vzdálenější Naritu, z níž je to hodina do centra. Přímé lety z Evropy míří i do Nagoji a Osaky. 

Jak se nejlépe dopravovat 

Nejlepší způsob dopravy po Japonsku je určitě vlakem, případně levnějšími autobusy. Do významných měst je spojení frekventované, navíc lze využít různých vícedenních jízdenek pro celou síť daného dopravce, jak u vlaků, tak u autobusů. 

Půjčení auta se vyplatí, mířme-li do venkovských oblastí.

Železnice

Vlaky jsou nejrozšířenějším dopravním spojením v Japonsku. Denně spolehlivě přepravují miliony lidí. Ve velkých městech se vlaková doprava prolíná s metrem a příměstskými vlaky.

Na většinu vlaku platí JR pass, jízdenka platná na celou síť bez omezení. Pozor, JR Pass platí na většinu vlaků státních železnic "JR", v okolí velkých měst existuje mnoho různých vlakových společností, které JR Pass nemusí uznávat.

JR Pass si musíte koupit před odletem, např. u Student Agency. Prodávají se dvě varianty – týdenní za 224 € a čtrnácti denní za 357 €.

Shinkansen

Jedny z nejrychlejších vlaků na světě. Na většinu spojů expresních vlaků shinkasen můžete použít JR pass. Jde o rychlé a pohodlné cestování po celém Japonsku. Jednotlivé lístky bývají drahé. Pro ceny se doporučujeme podívat na jejich stránku, kde je vše dopodrobna popsané.

Autobusy 

Mimo normální vlakovou linku jsou i specializované autobusy, které míří na jedno specializované místo. Pokud to půjde, doporučujeme spíše vlakovou dopravu nebo metro. Z hlavního nádraží v Kyotu jsme nastoupili do autobusu, cestou přistoupilo mnohem více lidí, až se v autobuse nedalo hnout. Velký problém byl, že se platí až na vaší výstupní zastávce u řidiče, takže se lidé prodírali autobusem, aby mohli zaplatit u řidiče. Bylo to nepříjemné a nedomyšlené.

Existují však i dálkové spoje, na které jdou rezervovat jízdenky s předstihem, jedná se sice o mnohem pomalejší, ale zároveň mnohem levnější alternativu k vlakové dopravě. 

  • Willer Travel: rezervace jízdenek a informace o jízdních řádech, včetně možnosti koupě několikdaenních jízdenek po celém Japonsku, 
  • Japan Bus Online: Rezervační systém umožňující koupi jízdenek různých společnosti najednou.

Půjčení auta

Budete rozhodně potřebovat mezinárodní řidičský průkaz, který si následně budete muset přeložit do japonštiny. To zařizuje česko-japonská ambasáda v Japonsku. Ceny za půjčení jsou různé, víceméně záleží na typu vozidla, ale zaplatíte něco mezi 6.000–13.000 JPY na 24 hodin. Ceny benzinu jsou přibližně stejné jako v Evropě. Přesto je mnohem lepší vyjet buď na kole na krátké výlety, nebo jet vlakem. Auto se vyplatí především v případě, chystáte-li se do odlehlejších venkovských oblastí, kam nevede železnice.

Městská doprava

Metro

Spolehlivé a rychlé, skvěle označené (i v angličtině). Ceny se různí, v Nagoji jsme zatím platili nejvíce za lístek. Existují jednodenní nebo třídenní předplacené lístky na veřejnou dopravu, které se rozhodně vyplatí. Ptejte se na letišti nebo v hotelu.

Taxi 

Velice luxusní a čisté s řádným servisem, bohužel doprava jak autobusů, tak i aut je hlavně v Tokiu neustále ucpaná, proto to není příliš rychlý prostředek pro přepravu. K tomu japonští řidiči většinou neumí mluvit jinak než japonsky.

Rikša

Lidé, co řídí rikšu, se většinou pohybují v tradičních částech města. Velice rádi vám ukážou památky a někteří z nich mluví i anglicky. Tuto službu využívají spíše japonští než zahraniční turisté.

Kolo 

Některé části Japonska spousta lidí doporučuje projet na kole, kolo si můžete půjčit nejen v půjčovně kol, ale i mnohá ubytovací zařízení tuto službu poskytují. Velice využívaná jsou i elektrická kola.

Chystáš se do Japonska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.