Jemen - ostrov Sokotra
Jemen

Co dělat v Jemenu

Treky

Na ostrově Sokotra není téměř žádná doprava, a tak se budete dopravovat pěšky, což je k poznávání přírody nejlepší varianta. Vzdálenosti nejsou příliš velké. Vzhledem k tomu, že se můžete pohybovat pouze přes cestovní kancelář, kde si půjčíte auto i s řidičem a kvůli bezpečnostní situaci obecně, nejsou klasické turistické trasy možné, spíše lze mluvit o krátkých procházkách nádhernou přírodou – ať je to vrchovina s terasovitými políčky, nebo téměř pusté a suché wádí (údolí).

Pláže

Pláže v Jemenu se táhnou podél celého pobřeží a jsou vesměs písečné a čisté. Na plážích chybí jakákoli infrastruktura a zpravidla jsou úplně prázdné. Poznámka z cest: tam, kde přeci jenom je jakési ubytovací zařízení, vám ve 22 hodin vypnou proud a vzhledem k 35 stupňové noční teplotě vám bude pravděpodobně nesnesitelné horko. Je možné, že na jídlo budete muset zajet do nejbližší vesnice (ale máte k dispozici šoféra).

Pláže jsou například: Qana, Al Hodaidah, Al Kohla a hlavně Bir Ali.

Šnorchlování 

V okolí pláží a ostrovů jsou korály, tudíž bohatý a krásný podmořský život. Bohužel zde neexistují služby v podobě dopravy na člunu až k útesu. Zajímavá lokalita ke šnorchlování je As-Salif. 

Noční život 

V Jemenu končí noční život kolem 20.–21. hodiny. Pochopitelně zde nenajdete žádné bary ani diskotéky, a to ani v hotelech. Lze říci, že v Adenu to „žije” o něco více.

Nakupování

Zboží a tradiční předměty (které nelze nazvat suvenýry vzhledem k absenci turistů) se dají nakoupit na tržišti (například v Sanaa Souk al Milh), kde trhovci vše prodávají z koleček (fúriků) různých velikostí a tvarů, třeba i čtyřkolových. Bez zeleného „kolečka” se zde nikdo neobejde. Nejtypičtějším suvenýrem je místní zahnutá dýka Jambia v milionech provedení a cenách od 100 Kč. Následují kamenné prodejny řemeslníků s proslulou arabskou zručností, ať je to kovotepectví, krejčovství, výšivky nebo nožířství. Nákupy můžete ukončit v poměrně luxusních krejčovstvích a buticích s poslední dámskou západní módou u šálku čaje. Občas lze úspěšně smlouvat o ceně a platit v dolarech, případně v eurech. 

Nekupujte si domů kát. Pokud není čerstvý, ztrácí své vlastnosti (a navíc v mnoha zemích je trestné jej dovážet).

Otevírací doba: 8–13 hod. a 16–21 hod.

Parky a rezervace

Národní park Hauf ukrývá jediný přirozený les na Arabském poloostrově. Další jedinečnou přírodní lokalitu najdete na souostroví Socotra.

Chystáš se do Jemenu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Bohumír Kubart
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.