Jemen - ostrov Sokotra
Jemen

Kultura a lidé v Jemenu

Historie v kostce 

Starověkou Ma’aribskou říši, kde údajně žila královna ze Sáby, ovládli v 7. století Arabové a později Osmanská říše. V roce 1839 získali Britové jižní část území a zejména strategický přístav Aden. Zatímco jih zůstal po 1. světové válce britskou kolonií, která v roce 1967 získala nezávislost jako Jemenská lidově demokratická republika, na severu země vzniklo samostatnéé Jemenské království a později Jemenská arabská republika s hlavním městem Sana’a. Jih země zkoušel socialistické experimenty, zatímco severní Jemen se zmítal v občanských válkách. Mezi oběma Jemeny docházelo k ozbrojeným konfliktům, až byl v roce 1990 Jemen konečně spojen. K občanským a kmenovým válkám ale dochází i nadále. V roce 2011 přerostly v revoluci, jejíž pokračování a důsledky jsou stále živé.

Zemi se přezdívalo Arabia Felix – v překladu Šťastná Arábie, což bohužel dnes již neplatí. Nová přezdívka pro Jemen je Toyotaland a není tak označován náhodou. 

Lidé 

Jemenci jsou Arabové a jsou stejně tak zvláštní jako země sama. Prakticky všichni (i muži) chodí v tradičním oblečení a nezahalenou ženu zde nepotkáte. Jemenští muži jsou specifičtí jak v nošení osobních zbraní – od nezbytného nože počínaje a samopalem konče, ale i ve vášnivém žvýkání kátu, který přežvykují všichni včetně bankovních úředníků a policistů. Vzhledem k velmi tradičnímu smýšlení místních obyvatel není možné, aby muži (turisté) nosili krátké kalhoty a ženy (turistky) krátké sukně nebo příliš odhalené ostatní partie. Zahalené však být nemusí.

I přes první dojem a úkosné pohledy místních „domorodců“ jsou Jemenci vesměs přátelský národ. Zvlášť s beduíny v poušti je veselo. 

V zemi panuje systém kast a kmenových vůdců, kteří jsou pro běžného člověka více autoritativní než vláda.

Obyvatelé jsou z 99 % muslimové. Z celkového počtu 25,1 mil. obyvatel (stav za začátku roku 2013 podle posledního odhadu EIU) je 25 % mužů a 65 % žen negramotných. Co se týče náboženství, tak navzdory jejich tradičnímu smýšlení se jen velmi málo lidí 7x denně modlí. Většina Jemenců se modlí maximálně jednou 1x den. 

Co uslyšíte velice často od místních dětí, je slovo „bakšiš“. Znamená to, že po vás něco chtějí. Pokud někomu něco dáte, vlastní reálná zkušenost je taková, že se na vás sesypou děti z celé vesnice. Tužky a kupu bonbonů tak rozdáte velice rychle. Přehnaně řečeno se zde platí i za pozdrav nebo nasměrování. 

Svátky 

Fixní svátky:

  • 1. leden – Nový rok
  • 1. květen – Svátek práce
  • 22. květen. – Unity Day (Den národní jednoty)
  • 26. září –  Den revolice
  • 14. říjen – Národní den
  • 30. listopad – Den nezávislosti

Pohyblivé islámské svátky (závislé na lunárním kalendáři):

  • Mawlid al-Nabi (the birthday of the Prophet)  – leden
  • Eid Al-Fitr – červenec
  • Eid Al-Adha  – září
  • Islámský nový rok – říjen

Kultura

Jemen je velmi tradiční zemí, kde platí právo šaría i zvykové právo. Větší autoritu mají kmenoví náčelníci než centrální vláda. Zejména sever byl velmi dlouho velmi izolován od ostatního světa, a proto se zde vyvíjela zcela ojedinělá kultura i architektura. Dnes je Jemen „demokratickou” arabskou zemí. Například ženy mají právo se nezahalovat (takovou ženu zde neuvidíte). Přesto v Jemenu najdete obchody s poslední pařížskou módou hned vedle obchodů s tradičními oděvy. 

Mužské tradiční oblečení představuje sukni a kamizolku převázanou šátkem. Za pasem se nosí zahnutá dýka jambia, k tomu většinou pistole a mnozí se ozdobí ještě samopalem. K tomu již dopoledne začínají žvýkat lehce opojné lístky keře kátu. Večer pak mají lístků plnou pusu, a aby mohli mluvit, kouřit, jíst a pít, umně si je nacpou do jedné tváře, která je za ta léta výrazně zvětšená. Tradice a zvyky hrají velkou roli, ale společensky se vyžívají zpravidla jen muži, kteří spolu v tradičním oblečení tančí a ohánějí se u toho jambiou. 

Architektura severního Jemenu a jeho pouštních částí je úchvatná a velmi svébytná. Stavějí se zde 5–11 patrové domy z kamene nebo adobe s ornamentální omítkou z bláta, která se částečně nabílí. Nádhera, která se nedá popsat. Na venkově najdete opevněné vesnice postavené na nejneuvěřitelnějších místech, jako jsou skalní výběžky nebo vrcholky hor.

Jazyk 

Úředním jazykem je arabština (tedy jemenská arabština), která je zde někdy k nepoznání zkomolená. Anglicky se domluvíte v jižním Jemenu, v hotelech a cestovních kancelářích, jinak pouze výjimečně. 

Minislovníček:

  • Šukran – Děkuji
  • Itvaddel – Prosím
  • Na am – Ano
  • Lá – Ne
  • Šaj – Čaj
  • Kahva – káva
  • Háda bi kám – Kolik to stojí?
  • Háda gháli – To je drahé
  • Il hisáb – Platím
  • Čík (číky) – Čech
  • Číkija – Česká republika
  • Fén toalét – Kde je toaleta?
  • Afuan – Promiňte/dovolte
  • Salam alejkum – Tradiční pozdrav
  • Wa alejkum es salam – Odpověď na pozdrav
  • Ma  a salama – Na shledanou

Turismus 

Jemen je dlouhodobě turisticky problematickou zemí. Ministerstvo zahraničních věcí v Praze hodnotí cestu jako značně rizikovou. 

I v dobách klidu není Jemen turisty příliš vyhledáván. Důvodem může být neznalost pramenící z dlouhého uzavření země cizincům. Přesto v Sanaa operuje několik slušných cestovních kanceláří, které pro individuální turisty navrhnou optimální trasu vzhledem k momentální bezpečnostní situaci. Do země vás nepustí bez dopisu od místní cestovní kanceláře, která vás tím do Jemenu oficiálně „pozve“. Pohybovat se zde individuálně je téměř nemožné. Pokud se někdo rozhodne risknout to, hazarduje se svým životem. Nehledě na to, že musí mít od policie a ministerstva turismu všude povolení, které ovšem bez cestovní kanceláře získá jen těžko.

Na ostrově Socotra je o turisty sice postaráno, ale protože zde nejsou hotely, spí se ve stanech na pláži, na kterou vás doveze Toyota 4x4 a kde si sami také uvaříte.

Kontakt na vyzkoušenou agenturu: 

Další kontakty: 

Pozor si dejte na touroperátory, kteří nejsou registrovaní na ministerstvu cestovního ruchu!

Geografie 

V Jemenu žije celkem 25 milionů obyvatel, v hlavním městě Sanaa 2 milióny. Jemen na severu, severozápadě a severovýchodě sousedí se Saúdskou Arábií, na východě s Ománem. Na jihu se nachází Adenský záliv a na západě Rudé moře. K pevninské části patří ostrovy Perim, Karam a souostroví Socotra v ústí Adenského zálivu, kde mimo hlavní město nejsou silnice ani hotely. Celý stát se dělí na 21 guvernorátů. 

Jemen je převážně hornatý s terasovitými políčky. Pohoří Haraz strmě stoupá v centrální části vrcholkem Jabal Nabi Shauib až k výšce 4.000 m n. m. Povrchová voda stéká z hor přes údolí (wádí) v období dešťů a umožňuje pěstování bavlny a obilí. Největší a asi nejkrásnější údolí je Wadi Hadramaut. Na východě se svažují hory do největší a nezrádnější světové pouště Rub al-Khali. V okolí Shibamu je množství stolových hor. Tihamah je plochá semipouštní pobřežní pláň 50–100 km široká. Tyto vyprahlé pobřežní části jsou lemované písčitými plážemi Rudého moře, Adenského zálivu a Arabského moře.

V Jemenu není zaveden letní a zimní čas a oproti České republice je zde o 4 hodiny více.

Rozloha státu odpovídá asi 7násobku rozlohy ČR.

Chystáš se do Jemenu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Bohumír Kubart
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.